django-oscar - en to ru_RU translation catalogue (1711 entries)

en: Mr
ru_RU: Г-н

en: Miss
ru_RU: Г-жа

en: Mrs
ru_RU: Г-жа

en: Ms
ru_RU: Г-жа

en: Dr
ru_RU: Доктор

[ctx: Treatment Pronouns for the customer]
en: Title
ru_RU: Обращение

en: First name
ru_RU: Имя

en: Last name
ru_RU: Фамилия

en: First line of address
ru_RU: Первая строка адреса

en: Second line of address
ru_RU: Вторая строка адреса

en: Third line of address
ru_RU: Третья строка адреса

en: City
ru_RU: Город

en: State/County
ru_RU: Регион

en: Post/Zip-code
ru_RU: Почтовый индекс

en: Country
ru_RU: Страна

en: Search text - used only for searching addresses
ru_RU: Искать текст - используется только для поиска адресов

en: Address
ru_RU: Адрес

en: Addresses
ru_RU: Адреса

en: Addresses in %(country)s require a valid postcode
ru_RU: Требуется правильный почтовый индекс для страны %(country)s

en: The postcode '%(postcode)s' is not valid for %(country)s
ru_RU: Индекс '%(postcode)s' не подходит для страны: %(country)s

en: Country name
ru_RU: Название страны

en: Official name
ru_RU: Официальное название

en: Display order
ru_RU: Порядок отображения

en: Higher the number, higher the country in the list.
ru_RU: Чем больше значение тем выше в списке будет отображаться страна.

en: Is shipping country
ru_RU: Доставка в страну осуществляется

en: Countries
ru_RU: Страны

en: Phone number
ru_RU: Телефонный номер

en: In case we need to call you about your order
ru_RU: В случае, если нам нужно будет связаться с вами по вашему заказу

en: Instructions
ru_RU: Инструкции

en: Tell us anything we should know when delivering your order.
ru_RU: Сообщите нам, что мы еще должны знать для доставки вашего заказа.

en: Shipping address
ru_RU: Адрес доставки

en: Shipping addresses
ru_RU: Адреса доставки

en: User
ru_RU: Пользователь

en: Default shipping address?
ru_RU: Это основной адрес доставки?

en: Default billing address?
ru_RU: Это основной платёжный адрес?

en: Number of Orders as Shipping Address
ru_RU: Количество заказов с таким адресом доставки

en: Number of Orders as Billing Address
ru_RU: Количество заказов с таким платежным адресом

en: Address Hash
ru_RU: Хэш адреса

en: Date Created
ru_RU: Дата создания

en: User address
ru_RU: Адрес пользователя

en: User addresses
ru_RU: Адреса пользователя

en: This address is already in your address book
ru_RU: Этот адрес уже есть в Вашей адресной книге

en: Billing address
ru_RU: Платёжный адрес

en: Billing addresses
ru_RU: Платёжные адреса

en: Partner
ru_RU: Партнер

en: Partner address
ru_RU: Адрес партнера

en: Partner addresses
ru_RU: Адреса партнера

en: Product
ru_RU: Товар

en: Views
ru_RU: Просмотров

en: Basket Additions
ru_RU: Добавлений в корзину

en: Purchases
ru_RU: Покупки

en: Score
ru_RU: Оценка

en: Product record
ru_RU: Запись товара

en: Product records
ru_RU: Записи товаров

en: Record for '%s'
ru_RU: Запись для '%s'

en: Product Views
ru_RU: Просмотров Товара

en: Orders
ru_RU: Заказы

en: Order Lines
ru_RU: Строки заказов

en: Order Items
ru_RU: Товары заказов

en: Total Spent
ru_RU: Всего Потрачено

en: Last Order Date
ru_RU: Дата Последнего Платежа

en: User record
ru_RU: Запись пользователя

en: User records
ru_RU: Пользовательские записи

en: User product view
ru_RU: Просмотр товара пользователем

en: User product views
ru_RU: Просмотры товара пользователем

en: %(user)s viewed '%(product)s'
ru_RU: %(user)s просмотрел '%(product)s'

en: Search term
ru_RU: Поисковый запрос

en: User search query
ru_RU: Поисковый запрос пользователя

en: User search queries
ru_RU: Поисковые запросы пользователей

en: %(user)s searched for '%(query)s'
ru_RU: %(user)s искал '%(query)s'

en: Analytics
ru_RU: Аналитика

en: Basket additions
ru_RU: Добавления в корзину

en: Product analytics
ru_RU: Товарная аналитика

en: Name
ru_RU: Название

en: Date registered
ru_RU: Дата регистрации

en: Product views
ru_RU: Просмотров товара

en: Order lines
ru_RU: Строк заказа

en: Order items
ru_RU: Позиций заказа

en: Total spent
ru_RU: Всего провел

en: Date of last order
ru_RU: Дата последнего заказа

en: User analytics
ru_RU: Аналитика пользователей

en: Owner
ru_RU: Владелец

en: Open - currently active
ru_RU: Открыто - сейчас активно

en: Merged - superceded by another basket
ru_RU: Слито - заменено другой корзиной

en: Saved - for items to be purchased later
ru_RU: Сохранено - товары могут быть куплены позднее

en: Frozen - the basket cannot be modified
ru_RU: Заморожено - корзина не может быть изменена

en: Submitted - has been ordered at the checkout
ru_RU: Корзина отправлена - заказ проверен покупателем и оформлен для выполнения

en: Status
ru_RU: Статус

en: Vouchers
ru_RU: Купоны

en: Date created
ru_RU: Дата создания

en: Date merged
ru_RU: Дата слияния

en: Date submitted
ru_RU: Дата добавления

en: Basket
ru_RU: Корзина

en: Baskets
ru_RU: Корзины

en: %(status)s basket (owner: %(owner)s, lines: %(num_lines)d)
ru_RU: %(status)s корзина (клиент: %(owner)s, строк: %(num_lines)d)

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order.
ru_RU: В связи с техническими ограничениями мы не можем доставить более %(threshold)d позиций в одном заказе.

en: Line Reference
ru_RU: Уникальная ссылка

en: Quantity
ru_RU: Количество

en: Currency
ru_RU: Валюта

en: Price excl. Tax
ru_RU: Цена, без НДС

en: Price incl. Tax
ru_RU: Цена, с НДС

en: Date Updated
ru_RU: Дата обновления

en: Basket line
ru_RU: Строка корзины

en: Basket lines
ru_RU: Строки корзины

en: Basket #%(basket_id)d, Product #%(product_id)d, quantity %(quantity)d
ru_RU: Корзина #%(basket_id)d, Товар #%(product_id)d, количество %(quantity)d

en: You cannot modify a %s basket
ru_RU: Вы не можете изменить %s корзину

en: The price of '%(product)s' has increased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
ru_RU: Цена на товар '%(product)s' увеличилась с %(old_price)s до %(new_price)s с того момента, как вы добавили его в корзину

en: The price of '%(product)s' has decreased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
ru_RU: Цена на товар '%(product)s' уменьшилась с %(old_price)s до %(new_price)s с того момента, как вы добавили его в корзину

en: Line
ru_RU: Строка

en: Option
ru_RU: Опция

en: Value
ru_RU: Значение

en: Line attribute
ru_RU: Атрибут строки

en: Line attributes
ru_RU: Атрибуты строк

en: Save for Later
ru_RU: Сохранить для последующего

en: Move to Basket
ru_RU: Переместить в корзину

en: Code
ru_RU: Код

en: Variant
ru_RU: Вариант

en: Please select a valid product
ru_RU: Пожалуйста, выберите другой товар

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order. Your basket currently has %(basket)d items.
ru_RU: В связи с техническими ограничениями мы не можем доставить более %(threshold)d позиций в одном заказе. Ваша корзина в настоящий момент содержит %(basket)d позиций.

en: This product cannot be added to the basket because a price could not be determined for it.
ru_RU: Этот продукт не может быть добавлен в корзину, так как неверно определена его цена.

en: This product cannot be added to the basket as its currency isn't the same as other products in your basket
ru_RU: Эти товары невозможно добавить в корзину, так как валюта цены отличается от валюты других товаров в вашей корзине

en: We have merged a basket from a previous session. Its contents might have changed.
ru_RU: Мы добавили корзину из предыдущей сессии. Ее содержимое могло измениться.

en: User ID
ru_RU: Идентификатор пользователя

en: Basket status
ru_RU: Статус корзины

en: Num lines
ru_RU: Количество строк

en: Num items
ru_RU: Количество позиций

en: Date of creation
ru_RU: Дата создания

en: Time since creation
ru_RU: Время, прошедшее с момента создания

en: Open baskets
ru_RU: Открытые корзины

en: Time between creation and submission
ru_RU: Время между добавлением в корзину и заказом

en: Submitted baskets
ru_RU: Оформленные корзины

en: You can't save an item for later if you're not logged in!
ru_RU: Вы не можете поставить закладку на товар, если вы не вошли!

en: The '%(code)s' voucher has expired
ru_RU: Купон '%(code)s' просрочен

en: The '%(code)s' voucher is not active
ru_RU: '%(code)s' купон неактивен

en: Your basket does not qualify for a voucher discount
ru_RU: Ваша корзина не удовлетворяет условиям купона

en: Voucher '%(code)s' added to basket
ru_RU: Купон '%(code)s' добавлен в корзину

en: You have already added the '%(code)s' voucher to your basket
ru_RU: Купон '%(code)s' уже был добавлен в корзину ранее

en: No voucher found with code '%(code)s'
ru_RU: Не найдено купонов с кодом '%(code)s'

en: Please enter a voucher code
ru_RU: Пожалуйста, введите код купона

en: No voucher found with id '%s'
ru_RU: Не найдено купонов с кодом '%s'

en: Voucher '%s' removed from basket
ru_RU: Купон '%s' удалён из корзины

en: Slug
ru_RU: Имя в URL

en: Requires shipping?
ru_RU: Требует доставки?

en: Track stock levels?
ru_RU: Отслеживать остатки на складе?

en: Options
ru_RU: Опции

en: Product class
ru_RU: Класс товара

en: Product classes
ru_RU: Классы товаров

en: Description
ru_RU: Описание

en: Meta title
ru_RU: Мета-название

en: Meta description
ru_RU: Мета-описание

en: Image
ru_RU: Изображение

en: Is public
ru_RU: Публичный

en: Show this category in search results and catalogue listings.
ru_RU: Показать этот продукт в результатах поиска и списке каталогов.

en: Category
ru_RU: Категория

en: Categories
ru_RU: Категории

en: Product category
ru_RU: Категория товара

en: Product categories
ru_RU: Категории товаров

en: Stand-alone product
ru_RU: Самостоятельный товар

en: Parent product
ru_RU: Родительский товар

en: Child product
ru_RU: Дочерний товар

en: Product structure
ru_RU: Структура товара

en: Show this product in search results and catalogue listings.
ru_RU: Показать этот продукт в результатах поиска и списке каталогов.

en: UPC
ru_RU: Артикул

en: Universal Product Code (UPC) is an identifier for a product which is not specific to a particular  supplier. Eg an ISBN for a book.
ru_RU: Универсальный Код Товара (UPC) - идентификатор товара, не специфичный для поставщика. Например, ISBN для книги.

en: Only choose a parent product if you're creating a child product.  For example if this is a size 4 of a particular t-shirt.  Leave blank if this is a stand-alone product (i.e. there is only one version of this product).
ru_RU: Выберите родителский товар, только если вы создаете дочерний. Например, если это 4-й размер обычной футболки. Оставьте поле пустым, если это самостоятельный товар (т.е. возможно только одна версия этого товара)

[ctx: Product title]
en: Title
ru_RU: Наименование

en: Product type
ru_RU: Тип товара

en: Choose what type of product this is
ru_RU: Выберите какой это вид товара

en: Attributes
ru_RU: Атрибуты

en: A product attribute is something that this product may have, such as a size, as specified by its class
ru_RU: Атрибут товара - нечто, что товар должен иметь (например, размер), в соответствии с определением его класса

en: Product options
ru_RU: Опции товара

en: Options are values that can be associated with a item when it is added to a customer's basket.  This could be something like a personalised message to be printed on a T-shirt.
ru_RU: Опции - это значения, которые могут быть ассоциированы с товаром, когда он добавляется в корзину клиента. Это может быть что-нибудь типа индивидуальной надписи для печати ее на футболке.

en: Recommended products
ru_RU: Рекомендованные товары

en: These are products that are recommended to accompany the main product.
ru_RU: Товары, которые вы могли бы порекомендовать покупателю приобрести в дополнение к основной покупке.

en: Rating
ru_RU: Рейтинг

en: Date updated
ru_RU: Дата обновления

en: Is discountable?
ru_RU: Скидки действуют?

en: This flag indicates if this product can be used in an offer or not
ru_RU: Этот флаг указывает, может ли этот товар использоваться в предложениях или нет.

en: Products
ru_RU: Товары

en: Your product must have a title.
ru_RU: У вашего товара должно быть название.

en: Your product must have a product class.
ru_RU: У вашего товара должен быть назначен класс.

en: Only child products can have a parent.
ru_RU: Только дочерние товары могут иметь родительские.

en: A child product needs a parent.
ru_RU: У дочернего товара должен быть назначен родительский товар.

en: You can only assign child products to parent products.
ru_RU: Вы можете назначать дочерние товары только родительским.

en: A child product can't have a product class.
ru_RU: У дочернего товара не может быть назначен тип товара

en: A child product can't have a category assigned.
ru_RU: У дочернего товара не может быть категорий.

en: A child product can't have options.
ru_RU: У дочернего товара не может быть опций.

en: A parent product can't have stockrecords.
ru_RU: У родительского товара не может быть складских записей.

en: The specified parent product is a child product.
ru_RU: Товар, указанный как родительский, сам является дочерним.

en: One can't add a child product to a product with stock records.
ru_RU: Нельзя добавить дочерний товар к товару со складскими записями.

[ctx: Product meta title]
en: Meta title
ru_RU: Мета-название

[ctx: Product meta description]
en: Meta description
ru_RU: Мета-описание

en: Primary product
ru_RU: Основной товар

en: Recommended product
ru_RU: Рекомендованный товар

en: Ranking
ru_RU: Оценка

en: Determines order of the products. A product with a higher value will appear before one with a lower ranking.
ru_RU: Определяет порядок товаров. Товар с большим значением будет показан выше других.

en: Product recommendation
ru_RU: Рекомендация товара

en: Product recomendations
ru_RU: Рекомендации товара

en: Code can only contain the letters a-z, A-Z, digits, and underscores, and can't start with a digit.
ru_RU: Код может содержать только буквы a-z, A-Z, цифры и символ подчеркивания '_' и не может начинаться с цифры.

en: Text
ru_RU: Текст

en: Integer
ru_RU: Целое число

en: True / False
ru_RU: Истина / Ложь

en: Float
ru_RU: Дробное число

en: Rich Text
ru_RU: Форматированный Текст

en: Date
ru_RU: Дата

en: Datetime
ru_RU: Дата и время

en: Multi Option
ru_RU: Мульти-опция

en: Entity
ru_RU: Сущность

en: File
ru_RU: Файл

en: Type
ru_RU: Тип

en: Option Group
ru_RU: Группа опций

en: Select an option group if using type "Option" or "Multi Option"
ru_RU: Выберите группу опций если используете тип "Опция" или "Мульти-опция"

en: Required
ru_RU: Обязательное

en: Product attribute
ru_RU: Атрибут товара

en: Product attributes
ru_RU: Атрибуты товара

en: Must be str
ru_RU: Должен быть строкой

en: Must be a float
ru_RU: Должно быть дробным числом

en: Must be an integer
ru_RU: Должно быть целым числом

en: Must be a date or datetime
ru_RU: Должно быть датой или датой с временем

en: Must be a datetime
ru_RU: Должно содержать значения даты и времени

en: Must be a boolean
ru_RU: Должно быть логическим

en: Must be a model instance
ru_RU: Должно быть экземпляром модели

en: Must be a list or AttributeOption queryset
ru_RU: Должно быть списком или выборкой (queryset) из AttributeOption

en: Must be an AttributeOption model object instance
ru_RU: Должно быть экземпляром объекта модели AttributeOption

en: AttributeOption has not been saved yet
ru_RU: AttributeOption еще не был сохранен

en: %(enum)s is not a valid choice for %(attr)s
ru_RU: %(enum)s неправильный выбор для %(attr)s

en: Must be a file field
ru_RU: Должно быть файловым полем

en: Attribute
ru_RU: Атрибут

en: Boolean
ru_RU: Логическое

en: Richtext
ru_RU: Форматированный текст

en: DateTime
ru_RU: Дата и время

en: Value multi option
ru_RU: Мульти-опция

en: Value option
ru_RU: Значение опции

en: Product attribute value
ru_RU: Значение атрибута товара

en: Product attribute values
ru_RU: Значения атрибутов товара

[ctx: Product attribute value]
en: Yes
ru_RU: Да

[ctx: Product attribute value]
en: No
ru_RU: Нет

en: Attribute option group
ru_RU: Группа опций атрибутов

en: Attribute option groups
ru_RU: Группы опций атрибутов

en: Group
ru_RU: Группа

en: Attribute option
ru_RU: Опция атрибута

en: Attribute options
ru_RU: Опции атрибута

en: Help text
ru_RU: Вспомогательный текст

en: Original
ru_RU: Оригинал

en: Caption
ru_RU: Подпись

en: An image with a display order of zero will be the primary image for a product
ru_RU: Изображение с нулевым порядком отображения будет основным изображением для товара

en: Product image
ru_RU: Изображение товара

en: Product images
ru_RU: Изображения товара

en: Catalogue
ru_RU: Каталог

en: %(obj)s has no attribute named '%(attr)s'
ru_RU: У %(obj)s нет атрибута с названием '%(attr)s'

en: %(attr)s attribute cannot be blank
ru_RU: %(attr)s атрибут не может быть пустым

en: %(attr)s attribute %(err)s
ru_RU: %(attr)s атрибут %(err)s

[ctx: Product review title]
en: Title
ru_RU: Заголовок

en: Body
ru_RU: Сообщение

[ctx: Anonymous reviewer name]
en: Name
ru_RU: Имя

en: Requires moderation
ru_RU: Требует модерации

en: Approved
ru_RU: Принят

en: Rejected
ru_RU: Отклонён

en: Total Votes
ru_RU: Всего голосов

en: Delta Votes
ru_RU: Разница голосов

en: Product review
ru_RU: Отзыв о товаре

en: Product reviews
ru_RU: Отзывы о товаре

en: Anonymous reviews must include a name and an email
ru_RU: Анонимный отзыв должен содержать имя и емейл

en: anonymous
ru_RU: аноним

en: Only signed in users can vote
ru_RU: Голосовать могут только зарегистрированные пользователи

en: Up
ru_RU: За

en: Down
ru_RU: Против

en: Delta
ru_RU: Разница

en: Vote
ru_RU: Голос

en: Votes
ru_RU: Голоса

en: You cannot vote on your own reviews
ru_RU: Вы не можете голосовать за свои отзывы

en: Only signed-in users can vote on reviews
ru_RU: Только зарегистрированные пользователи могут оценивать отзывы

en: You can only vote once on a review
ru_RU: Вы можете голосовать за отзыв только один раз

en: Catalogue reviews
ru_RU: Отзывы каталога

en: Recency
ru_RU: Новизна

en: Sort by
ru_RU: Сортировать

en: You have already reviewed this product!
ru_RU: Вы уже оставили отзыв на этот товар!

en: You can't leave a review for this product.
ru_RU: Вы не можете оставить отзыв об этом товаре.

en: Thank you for reviewing this product
ru_RU: Благодарим Вас за отзыв об этом товаре

en: Thanks for voting!
ru_RU: Спасибо за участие в голосовании!

en: %(filename)s is not a valid image (%(error)s)
ru_RU: %(filename)s не является корректным изображением (%(error)s)

en: %s is not a valid image archive
ru_RU: %s неправильный архив с картниками

en: The given page number was invalid.
ru_RU: Указан неверный номер страницы.

en: All products
ru_RU: Все товары

en: Checkout
ru_RU: Оформить

en: My email address is
ru_RU: Мой адрес электронной почты:

en: I am a new customer and want to checkout as a guest
ru_RU: Я новый пользователь и буду расплачиваться как гость

en: I am a new customer and want to create an account before checking out
ru_RU: Хочу зарегистрироваться и оформить заказ

en: I am a returning customer, and my password is
ru_RU: Я здесь уже был, мой пароль

en: A user with that email address already exists
ru_RU: Пользователь с таким адресом электронной почты уже зарегистрирован.

en: You need to add some items to your basket to checkout
ru_RU: Вы должны добавить товары в корзину до оформления заказа

en: '%(title)s' is no longer available to buy (%(reason)s). Please adjust your basket to continue
ru_RU: Товар '%(title)s' более не доступен для покупки (%(reason)s). Пожалуйста, удалите его из корзины для продолжения.

en: Please either sign in or enter your email address
ru_RU: Пожалуйста, войдите или введите адрес вашего email

en: Please choose a shipping address
ru_RU: Пожалуйста, выберите адрес доставки

en: Your previously chosen shipping address is no longer valid.  Please choose another one
ru_RU: Выбранный вами ранее адрес доставки более не действителен. Пожалуйста, выберите другой.

en: Please choose a shipping method
ru_RU: Пожалуйста, выберите способ доставки

en: Your previously chosen shipping method is no longer valid.  Please choose another one
ru_RU: Выбранный вами ранее способ доставки более не действителен. Пожалуйста, выберите другой.

en: Flat surcharge
ru_RU: Фиксированный дополнительный сбор

en: Create your account and then you will be redirected back to the checkout process
ru_RU: Зарегистрируйтесь и вы будет перенаправлены обратно для оформления заказа

en: Address saved
ru_RU: Адрес сохранен

en: Address deleted
ru_RU: Адрес удален

en: Shipping is unavailable for your chosen address - please choose another
ru_RU: Доставка невозможна по выбранному адресу. Пожалуйста, выберите другой.

en: Your submitted shipping method is not permitted
ru_RU: Выбранный способ доставки неприменим

en: A problem occurred while processing payment for this order - no payment has been taken.  Please contact customer services if this problem persists
ru_RU: При обработке платежа для этого заказа были возникла проблема - оплата не была принята. Пожалуйста, свяжитесь с отделом обслуживания клиентов если проблема сохранится.

en: Email Address
ru_RU: Адрес электронной почты

en: Subject
ru_RU: Тема

en: Body Text
ru_RU: Текст тела

en: Body HTML
ru_RU: HTML Тела

en: Date Sent
ru_RU: Дата Отправления

en: Emails
ru_RU: Письма

en: Email to %(user)s with subject '%(subject)s'
ru_RU: Письмо к %(user)s с темой '%(subject)s'

en: Email to %(email)s with subject '%(subject)s'
ru_RU: Отправить e-mail на  %(email)s с темой %(subject)s

en: Code used for looking up this event programmatically
ru_RU: Код используется для обращения к этому событию программно

en: Order related
ru_RU: относится к заказу

en: User related
ru_RU: Пользователь

en: Email Subject Template
ru_RU: Шаблон Темы Письма

en: Email Body Template
ru_RU: Шаблон Тела Письма

en: Email Body HTML Template
ru_RU: Шаблон HTML Тела Письма

en: HTML template
ru_RU: HTML шаблон

en: SMS Template
ru_RU: SMS Шаблон

en: SMS template
ru_RU: SMS шаблон

en: Communication event type
ru_RU: Тип события коммуникации

en: Communication event types
ru_RU: Типы событий коммуникаций

en: Inbox
ru_RU: Входящие

en: Archive
ru_RU: Архив

en: Notification
ru_RU: Уведомления

en: Notifications
ru_RU: Уведомления

en: %(count)d notification archived | %(count)d notifications archived
ru_RU[0]: %(count)d уведомление архивировано
ru_RU[1]: %(count)d уведомления архивировано
ru_RU[2]: %(count)d уведомлений архивировано
ru_RU[3]: %(count)d уведомлений архивировано

en: %(count)d notification deleted | %(count)d notifications deleted
ru_RU[0]: %(count)d уведомление удалено
ru_RU[1]: %(count)d уведомления удалено
ru_RU[2]: %(count)d уведомлений удалено
ru_RU[3]: %(count)d уведомлений удалено

en: email address
ru_RU: адрес электронной почты

en: Staff status
ru_RU: Статус персонала

en: Designates whether the user can log into this admin site.
ru_RU: Определяет, может ли пользователь входить в администраторскую панель.

en: Active
ru_RU: Активный

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
ru_RU: Обозначает, что пользователь активен. Снимите флажок вместо удаления аккаунта пользователя.

en: date joined
ru_RU: дата регистрации

en: Users
ru_RU: Пользователи

en: Key
ru_RU: Ключ

en: Not yet confirmed
ru_RU: Еще не подтвержден

en: Cancelled
ru_RU: Отменен

en: Closed
ru_RU: Закрытый

en: Date confirmed
ru_RU: Дата подтверждения

en: Date cancelled
ru_RU: Дата отмены

en: Date closed
ru_RU: Дата закрытия

en: Product alert
ru_RU: Товарное уведомление

en: Product alerts
ru_RU: Товарные уведомления

en: Product Alerts
ru_RU: Оповещения о товарах

en: An alert has been created
ru_RU: Уведомление создано

en: A confirmation email has been sent to %s
ru_RU: Письмо с подтверждением отправлено на %s

en: Your stock alert is now active
ru_RU: Складское уведомление теперь активно

en: Your stock alert cannot be confirmed
ru_RU: Складское уведомление не может быть подтверждено

en: Your stock alert has been cancelled
ru_RU: Складское уведомление отменено

en: Your stock alert cannot be cancelled
ru_RU: Складское уведомление не может быть отменено

en: Customer
ru_RU: Клиент

en: Email address
ru_RU: Адрес электронной почты

en: Password
ru_RU: Пароль

en: The entered password is not valid!
ru_RU: Введенный пароль неправильный!

en: Confirm password
ru_RU: Повторите пароль

en: The two password fields didn't match.
ru_RU: Пароли не совпадают

[ctx: start date]
en: From
ru_RU: От

[ctx: end date]
en: To
ru_RU: До

en: Order number
ru_RU: Номер заказа

en: At least one field is required.
ru_RU: Как минимум одно поле обязательно.

en: All orders
ru_RU: Все заказы

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
ru_RU: Заказы, размещенные с %(date_from)s по %(date_to)s и заказы с номером, содержащим %(order_number)s

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s
ru_RU: Заказы размещены с %(date_from)s по %(date_to)s

en: Orders placed since %(date_from)s and order number containing %(order_number)s
ru_RU: Заказы, размещенные с %(date_from)s с номером, содержащим %(order_number)s

en: Orders placed since %(date_from)s
ru_RU: Заказы, размещенные с %(date_from)s

en: Orders placed until %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
ru_RU: Заказы, размещенные до %(date_to)s с номером, содержащим %(order_number)s

en: Orders placed until %(date_to)s
ru_RU: Заказы, размещенные до %(date_to)s

en: Orders with order number containing %(order_number)s
ru_RU: Заказы с номером, содержащим %(order_number)s

en: A user with this email address already exists
ru_RU: Пользователь с таким адресом электронной почты уже зарегистрирован.

en: Send notification to
ru_RU: Отправить уведомление на

en: Enter your email
ru_RU: Введите ваш email

en: There is already an active stock alert for %s
ru_RU: Для %s уже есть складское уведомление

en: %s has been sent a confirmation email for another product alert on this site. Please confirm or cancel that request before signing up for more alerts.
ru_RU: На адрес %s были отправлены письма с подтверждениями об уведомлении о других товарах этого сайта. Пожалуйста, подтвердите или отмените эти запросы перед входом на сайт, если хотите получать больше уведомлений.

en: You already have an active alert for this product
ru_RU: У вас уже есть уведомление для этого товара

en: Welcome back
ru_RU: Рады видеть вас снова

en: Thanks for registering!
ru_RU: Спасибо за регистрацию!

en: Profile
ru_RU: Профиль

en: Edit Profile
ru_RU: Редактировать профиль

en: Profile updated
ru_RU: Профиль обновлен

en: Delete profile
ru_RU: Удалить профиль

en: Your profile has now been deleted. Thanks for using the site.
ru_RU: Ваш профиль удален. Спасибо, что воспользовались нашим сайтом.

en: Change Password
ru_RU: Изменить пароль

en: Password updated
ru_RU: Пароль обновлён

en: Email History
ru_RU: История сообщений

en: Order History
ru_RU: История заказов

en: Order
ru_RU: Заказ

en: All available lines from order %(number)s have been added to your basket
ru_RU: Все доступные позиции заказа %(number)s  добавлены в вашу корзину

en: It is not possible to re-order order %(number)s as none of its lines are available to purchase
ru_RU: Невозможно повторно заказать %(number)s, так как ни один пункт не доступен для покупки

en: %(qty)d copies of '%(product)s' have been added to your basket
ru_RU: '%(product)s' в количестве %(qty)d добавлены в вашу корзину

en: '%s' has been added to your basket
ru_RU: Товар '%s' добавлен в Вашу корзину

en: Address Book
ru_RU: Адресная книга

en: Add a new address
ru_RU: Добавить новый адрес

en: Address '%s' created
ru_RU: Адрес '%s' добавлен

en: Edit address
ru_RU: Редактировать адрес

en: Address '%s' updated
ru_RU: Адрес '%s' обновлен

en: Delete address?
ru_RU: Удалить адрес?

en: Address '%s' deleted
ru_RU: Адрес '%s' удален

en: We do not ship to this country
ru_RU: К сожалению, мы не доставляем товары в эту страну

en: Wish Lists
ru_RU: Списки желаний

en: Quantities updated.
ru_RU: Количества обновлены.

en: Create a new wish list
ru_RU: Создать новый список желаний

en: The requested product no longer exists
ru_RU: Запрошенный товар больше не существует

en: Your wishlist has been created and '%(name)s has been added
ru_RU: Список желаний был создан и в него добавлен товар: '%(name)s

en: Your wishlist has been created
ru_RU: Список желаний создан

en: %(title)s has been added to your wishlist
ru_RU: Товар под названием %(title)s добавлен в список желаний

en: Your '%s' wishlist has been updated
ru_RU: Список желаний '%s' был обновлён

en: Delete %s
ru_RU: Удалить %s

en: Your '%s' wish list has been deleted
ru_RU: Список желаний '%s' был удалён

en: '%s' was added to your wish list.
ru_RU: '%s' теперь в списке желаний.

en: Remove %s
ru_RU: Удалить %s

en: '%(title)s' was removed from your '%(name)s' wish list
ru_RU: '%(title)s' больше не в списке '%(name)s'

en: Wish list '%(name)s' already containing '%(title)s'
ru_RU: Список '%(name)s' уже содержит '%(title)s'

en: '%(title)s' moved to '%(name)s' wishlist
ru_RU: '%(title)s' теперь в списке '%(name)s'

en: Dashboard
ru_RU: Панель

en: Leave blank to generate from category name
ru_RU: Оставьте пустым, чтобы сгенерировать из имени категории

en: Create a new product of type
ru_RU: Создать товар типа

en: -- Choose type --
ru_RU: -- Выберите тип --

en: Product title
ru_RU: Название товара

en: Leave blank to generate from product title
ru_RU: Оставьте пустым, чтобы сгенерировать из заголовка товара

en: Select an option group
ru_RU: Выберите группу опций

en: At least one stock record must be set to a partner that you're associated with.
ru_RU: Как минимум одна запись об этом товаре должна быть на складе вашего поставщика.

en: Stand-alone and parent products must have at least one category
ru_RU: У самостоятельных и родительских товаров должна быть назначена как минимум одна категория

en: A child product should not have categories
ru_RU: У дочернего товара категорий быть не должно

en: Title
ru_RU: Название

en: Variants
ru_RU: Варианты

en: Stock records
ru_RU: Складские записи

en: Actions
ru_RU: Действия

en: Number of child categories
ru_RU: Количество подкатегорий

en: %s Category | %s Categories
ru_RU[0]: %s категория
ru_RU[1]: %s категории
ru_RU[2]: %s категории
ru_RU[3]: %s категорий

en: Option summary
ru_RU: Сводка

en: %s Attribute Option Group | %s Attribute Option Groups
ru_RU[0]: %s группа опций
ru_RU[1]: %s группы опций
ru_RU[2]: %s групп опций
ru_RU[3]: %s групп опций

en: Product search results
ru_RU: Результаты поиска товаров

en: Please choose a product type
ru_RU: Пожалуйста, выберите тип товара

en: Create new %(product_class)s product
ru_RU: Создать новый товар типа %(product_class)s

en: Create new variant of %(parent_product)s
ru_RU: Добавить новый вариант товара %(parent_product)s

en: Editing variant of %(parent_product)s
ru_RU: Редактирование варианта товара %(parent_product)s

en: Your submitted data was not valid - please correct the errors below
ru_RU: Вы отправили неверные данные, пожалуйста, исправьте ошибки

en: Delete product variant?
ru_RU: Удалить этот вариант?

en: Delete product?
ru_RU: Удалить товар?

en: Deleted product variant '%s'
ru_RU: Удален вариант товара '%s'

en: Deleted product '%s'
ru_RU: Удален товар '%s'

en: Alerts with status "%s"
ru_RU: Уведомления со статусом "%s"

en: All alerts
ru_RU: Все уведомления

en: Add a new category
ru_RU: Добавить категорию

en: Category created successfully
ru_RU: Категория успешно создана

en: Update category '%s'
ru_RU: Обновить категорию '%s'

en: Category updated successfully
ru_RU: Категория успешно обновлена

en: Category deleted successfully
ru_RU: Категория успешно удалена

en: Add a new product type
ru_RU: Добавить новый тип товара

en: Product type created successfully
ru_RU: Тип товара создан

en: Update product type '%s'
ru_RU: Обновить тип товара '%s'

en: Product type updated successfully
ru_RU: Тип товара обновлен

en: Product Types
ru_RU: Типы товара

en: Delete product type '%s'
ru_RU: Удалить типа товара '%s'

en: Unable to delete '%s'
ru_RU: Невозможно удалить '%s'

en: %i products are still assigned to this type
ru_RU: До сих пор существуют некоторые товары этого типа (%i шт. найдено)

en: Product type deleted successfully
ru_RU: Тип товара удален

en: Add a new Attribute Option Group
ru_RU: Добавить новую группу опций

en: Attribute Option Group created successfully
ru_RU: Группа опций атрибутов добавлена

en: Update Attribute Option Group '%s'
ru_RU: Обновить группу опций  '%s'

en: Attribute Option Group updated successfully
ru_RU: Группа опций атрибутов успешно обновлена

en: Delete Attribute Option Group '%s'
ru_RU: Удалить группу опций  '%s'

en: %i product attributes are still assigned to this attribute option group
ru_RU:  Есть атрибуты продуктов в количестве %i, которые все еще назначены в эту группу опций.

en: Attribute Option Group deleted successfully
ru_RU: Группа опций атрибутов успешно удалена

en: Add a new Option
ru_RU: Добавить новую опцию

en: Option created successfully
ru_RU: Опция успешно создана

en: Update Option '%s'
ru_RU: Обновление опции '%s'

en: Option updated successfully
ru_RU: Опция успешно обновлена

en: Delete Option '%s'
ru_RU: Удаление опции '%s'

en: %i products are still assigned to this option
ru_RU:  %i Продукты по-прежнему отнесены к этой опции

en: %i product classes are still assigned to this option
ru_RU: %i Классы товаров по-прежнему отнесены к этой опции

en: Option deleted successfully
ru_RU: Опция успешно удалена

en: Communications dashboard
ru_RU: Панель сообщений

en: Email subject template
ru_RU: Шаблон темы письма

en: Email body text template
ru_RU: Шаблон текстового тела письма

en: Email body HTML template
ru_RU: Шаблон HTML тела письма

en: Preview email
ru_RU: Просмотреть email

en: No order found with this number
ru_RU: С этим номером не найдено ни одного заказа

en: Please enter an email address
ru_RU: Пожалуйста, введите корректный адрес электронной почты

en: The submitted form was not valid, please correct the errors and resubmit
ru_RU: Вы отправили неверные данные, пожалуйста, исправьте ошибки и отправьте заново

en: Email saved
ru_RU: Email сохранен

en: A preview email has been sent to %s
ru_RU: Тестовое письмо было отправлено на %s

en: Offers dashboard
ru_RU: Панель предложений

en: Start date
ru_RU: Дата начала

en: End date
ru_RU: Дата окончания

en: The end date must be after the start date
ru_RU: Дата окончания должна быть позже даты начала

en: Custom condition
ru_RU: Настраиваемое условие

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom condition
ru_RU: Пожалуйста, выберите или ассортимент, тип и стоимость, ИЛИ настраиваемое условие

en: Custom incentive
ru_RU: Настраиваемый Стимул

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom incentive
ru_RU: Пожалуйста, выберите или ассортимент, тип и значение, ИЛИ настраиваемый Стимул

en: No other options can be set if you are using a custom incentive
ru_RU: При использовании настраиваемого Стимула нельзя устанавливать никакие другие опции

en: Offer name
ru_RU: Название предложения

en: Is active?
ru_RU: Действует?

en: Offer type
ru_RU: Тип предложения

en: Voucher code
ru_RU: Код купона

en: Order date
ru_RU: Дата заказа

en: Order total
ru_RU: Всего

en: Cost
ru_RU: Стоимость

en: %s step not complete
ru_RU: %s шаг не закончен

en: Offer '%s' updated
ru_RU: Предложение '%s' обновлено

en: Offer '%s' created!
ru_RU: Предложение '%s' создано

en: Name, description and type
ru_RU: Имя, описание и тип

en: Incentive
ru_RU: Стимул

en: Restrictions
ru_RU: Ограничения

en: Offer deleted!
ru_RU: Предложение удалено!

en: Offer is already suspended
ru_RU: Предложение уже приостановлено

en: Offer suspended
ru_RU: Предложение приостановлено

en: Offer cannot be reinstated as it is not currently suspended
ru_RU: Нельзя возобновить предложение, так как оно не приостановлено

en: Offer reinstated
ru_RU: Предложение возобновлено

en: Orders dashboard
ru_RU: Панель заказов

en: Orders placed since %s
ru_RU: Заказы размещены с %s

en: Orders placed until %s
ru_RU: Заказы размещены до %s

en: Customer name
ru_RU: Имя клиента

en: Product name
ru_RU: Название товара

en: Partner SKU
ru_RU: Артикул партнера

en: Date from
ru_RU: Дата начала

en: Date to
ru_RU: Дата окончания

en: Payment method
ru_RU: Способ оплаты

en: Get results as
ru_RU: Получить результаты как

en: New order status
ru_RU: Новый статус заказа

en: Order value
ru_RU: Стоимость заказа

en: Date of purchase
ru_RU: Дата покупки

en: Number of items
ru_RU: Количество предметов

en: Order status
ru_RU: Статус заказа

en: Customer email address
ru_RU: Адрес электронной почты клиента

en: Deliver to name
ru_RU: Кому доставить

en: Bill to name
ru_RU: Счет на имя

en: Order number starts with "{order_number}"
ru_RU: Заказы с номером, начинающимся с "{order_number}"

en: Customer name matches "{customer_name}"
ru_RU: Покупатели с именем, соответствующим "{customer_name}"

en: Product name matches "{product_name}"
ru_RU: Продукты, соответствующие "{product_name}"

note: Translators: "UPC" means "universal product code" and it is used to uniquely identify a product in an online store. "Item" in this context means an item in an order placed in an online store.
en: Includes an item with UPC "{upc}"
ru_RU: Включая позиции с артикулом (UPC) "{upc}"

note: Translators: "SKU" means "stock keeping unit" and is used to identify products that can be shipped from an online store. A "partner" is a company that ships items to users who buy things in an online store.
en: Includes an item with partner SKU "{partner_sku}"
ru_RU: Включая позиции со складским кодом (SKU) "{partner_sku}"

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made within a particular date range.
en: Placed between {start_date} and {end_date}
ru_RU: Размещенные с {start_date} по {end_date}

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made after a particular date.
en: Placed after {start_date}
ru_RU: Размещенные после {start_date}

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made before a particular date.
en: Placed before {end_date}
ru_RU: Размещенные до {end_date}

note: Translators: A "voucher" is a coupon that can be applied to an order in an online store in order to receive a discount. The voucher "code" is a string that users can enter to receive the discount.
en: Used voucher code "{voucher_code}"
ru_RU: Использован промо-код "{voucher_code}"

note: Translators: A payment method is a way of paying for an item in an online store.  For example, a user can pay with a credit card or PayPal.
en: Paid using {payment_method}
ru_RU: Оплачено через {payment_method}

note: Translators: This string refers to an order in an online store.  Some examples of order status are "purchased", "cancelled", or "refunded".
en: Order status is {order_status}
ru_RU: Статус заказа: {order_status}

en: The new status '%s' is not valid
ru_RU: Новый статус '%s' невозможен

en: The new status '%s' is not valid for this order
ru_RU: Новый статус '%s' неверен для этого заказа

en: Unable to change order status due to payment error: %s
ru_RU: Невозможно изменить статус заказа из-за ошибки платежа: %s

en: Order status changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
ru_RU: Статус заказа изменен с '%(old_status)s' на '%(new_status)s'

en: No valid action submitted
ru_RU: Корректные действия не запрошены

en: Invalid action
ru_RU: Недопустимое действие

en: You must select some lines to act on
ru_RU: Для действия вы должны выбрать несколько строк

en: Invalid lines requested
ru_RU: Запрошены неверные строки

en: The entered quantity for line #%s is not valid
ru_RU: Введенное количество для строки #%s неверно

en: The entered quantity for line #%(line_id)s should not be higher than %(quantity)s
ru_RU: Количество, введенное в строке #%(line_id)s не должно быть больше чем %(quantity)s

en: Note saved
ru_RU: Заметка сохранена

en: Note cannot be deleted
ru_RU: Заметка не может быть удалена

en: Note deleted
ru_RU: Заметка удалена

en: Invalid form submission
ru_RU: Ошибка при отправке формы

en: Unable to change order status as the requested new status is not valid
ru_RU: Невозможно поменять статус заказа, так как запрошен неверый новый статус

en: Please choose a valid amount
ru_RU: Пожалуйста, выберите корректное количество

en: '%(status)s' is not a valid new status for line %(line_id)d
ru_RU: '%(status)s' некорректный статус для строки %(line_id)d

en: Status of line #%(line_id)d changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
ru_RU: Статус строки #%(line_id)d изменен с '%(old_status)s' на '%(new_status)s'

en: The event type '%s' is not valid
ru_RU: Тип события '%s' некорректен

en: Unable to create shipping event: %s
ru_RU: Невозможно создать событие доставки: %s

en: Unable to create shipping event due to payment error: %s
ru_RU: Невозможно создать событие доставки из-за ошибки оплаты: %s

en: Shipping event created
ru_RU: Событие доставки создано

en: Unable to create payment event due to payment error: %s
ru_RU: Невозможно создать платежное событие из-за ошибки: %s

en: Unable to create payment event: %s
ru_RU: Невозможно создать платежное событие: %s

en: Payment event created
ru_RU: Платежное событие создано

en: %(field)s changed from '%(old_value)s' to '%(new_value)s'
ru_RU: %(field)s изменено с '%(old_value)s' на '%(new_value)s'

en: Delivery address updated:
    %s
ru_RU: Адрес доставки обновлён:
    %s

en: Delivery address updated
ru_RU: Адрес доставки обновлён

en: Pages dashboard
ru_RU: Панель страниц сайта

[ctx: Page title]
en: Title
ru_RU: Заголовок

en: Example: '/about/contact/'.
ru_RU: Например: '/about/contact/'.

en: This value must contain only letters, numbers, dots, underscores, dashes, slashes or tildes.
ru_RU: Это значение должно содержать только буквы, цифры, точки, символы подчеркивания, тире, слэши или тильды.

en: All pages
ru_RU: Все страницы

en:  with title containing '%s'
ru_RU: , с названием, содержащим '%s'

en: Create New Page
ru_RU: Создать Страницу

en: Deleted page '%s'
ru_RU: Удалена страница '%s'

en: Partners dashboard
ru_RU: Панель поставщиков

[ctx: Partner's name]
en: Name
ru_RU: Название

en: Full dashboard access
ru_RU: Полный доступ к панели

en: Limited dashboard access
ru_RU: Ограниченный доступ к панели

en: User role
ru_RU: Роль пользователя

en: Confirm Password
ru_RU: Повторите пароль

en: All partners
ru_RU: Все партнеры

en: Partners matching '%s'
ru_RU: Партнеры с названием, соответствующим '%s'

en: Create new partner
ru_RU: Добавить нового партнера

en: Partner '%s' was created successfully.
ru_RU: Партнер '%s' успешно добавлен.

en: Partner '%s' was updated successfully.
ru_RU: Данные партнера '%s' успешно обновлены.

en: Partner '%s' was deleted successfully.
ru_RU: Данные партнера '%s' успешно удалены.

en: Create user
ru_RU: Добавить пользователя

en: User '%s' was created successfully.
ru_RU: Пользователь '%s' успешно добавлен.

en: User '%(name)s' was linked to '%(partner_name)s'
ru_RU: Пользователь '%(name)s' привязан к партнеру '%(partner_name)s'

en: User '%(name)s' is already linked to '%(partner_name)s'
ru_RU: Пользователь '%(name)s' уже привязан к партнеру '%(partner_name)s'

en: User '%(name)s' is not linked to '%(partner_name)s'
ru_RU: Пользователь '%(name)s' не связан с партнером '%(partner_name)s'

en: Edit user '%s'
ru_RU: Редактировать пользователя '%s'

en: User '%s' was updated successfully.
ru_RU: Данные пользователя '%s' успешно обновлены.

en: Ranges dashboard
ru_RU: Панель ассортиментов

en: Product SKUs or UPCs
ru_RU: Код или Артикул товара

en: You can paste in a selection of SKUs or UPCs
ru_RU: Вы можете выделить и вставить сюда список кодов или артикулов

en: File of SKUs or UPCs
ru_RU: Файл с кодами или артикулами

en: Either comma-separated, or one identifier per line
ru_RU: Или разделенные запятой, или один идентификатор на строку

en: You must submit either a list of SKU/UPCs or a file
ru_RU: Вы можете предоставить как список кодов/артикулов, так и файл

en: The products with SKUs or UPCs matching %s are already in this range
ru_RU: Товары с кодами, соответствующими %s уже присутствуют в этом ассортименте

en: No products exist with a SKU or UPC matching %s
ru_RU: Не существует товаров с кодами или артикулами, соответствующими %s

en: Create range
ru_RU: Создать ассортимент

en: Range deleted
ru_RU: Ассортимент удалён

en: Removed %d product from range | Removed %d products from range
ru_RU[0]: Удален %d товар из ассортимента
ru_RU[1]: Удалено %d товара из ассортимента
ru_RU[2]: Удалено %d товаров из ассортимента
ru_RU[3]: Удалено %d товаров из ассортимента

en: %d product added to range | %d products added to range
ru_RU[0]: %d товар добавлен к ассортименту
ru_RU[1]: %d товара добавлено к ассортименту
ru_RU[2]: %d товаров добавлено к ассортименту
ru_RU[3]: %d товаров добавлено к ассортименту

en: No product(s) were found with SKU or UPC matching %s
ru_RU: Не найдено товаров с кодом или артикулом, сооветствующим %s

en: There are more than one product with SKU %s
ru_RU: Имеется более одного продукта с КСУ %s

en: Reports dashboard
ru_RU: Панель отчетов

en: Report Type
ru_RU: Тип Отчета

en: Only the offer and order reports use the selected date range
ru_RU: Только предложения и отчеты по заказам используют выбранный период

en: The report is inclusive of this date
ru_RU: Отчет по эту дату включительно

en: Download
ru_RU: Скачать

en: Your start date must be before your end date
ru_RU: Дата начала должна быть до даты конца

en: %(report_filter)s between %(start_date)s and %(end_date)s
ru_RU: %(report_filter)s между %(start_date)s и %(end_date)s

en: You do not have access to this report
ru_RU: У вас нет доступа к этому отчету

en: Reviews dashboard
ru_RU: Панель отзывов

en: Keyword
ru_RU: Ключевое слово

en: to
ru_RU: по

en:  created after %s
ru_RU: , созданные после %s

en:  created before %s
ru_RU: , созданные до %s

en:  created between %(start_date)s and %(end_date)s
ru_RU: , созданные между %(start_date)s и %(end_date)s

en: All reviews
ru_RU: Все отзывы

en:  with status matching '%s'
ru_RU: , со статусом, содержащим '%s'

en:  with keyword matching '%s'
ru_RU: , с ключевым словом, содержащим '%s'

en:  with customer name matching '%s'
ru_RU: , с именем клиента, содержащим '%s'

en: Shipping dashboard
ru_RU: Панель доставки

en: %d Row | %d Rows
ru_RU[0]: %d строка
ru_RU[1]: %d строки
ru_RU[2]: %d строки
ru_RU[3]: %d строк

en: Users dashboard
ru_RU: Панель управления пользователями

[ctx: User's name]
en: Name
ru_RU: Имя

en: Number of Orders
ru_RU: Количество заказов

en: All users
ru_RU: Все пользователи

en:  with email matching '%s'
ru_RU: с email, содержащим '%s'

en:  with name matching '%s'
ru_RU: , с именем, содержащим '%s'

en: Users' status successfully changed
ru_RU: Статус клиента успешно изменен

en: A password reset email has been sent
ru_RU: Письмо для сброса пароля выслано

en: All Alerts
ru_RU: Все Уведомления

en:  with customer email matching '%s'
ru_RU: , с email клиента, содержащим '%s'

en: Product alert saved
ru_RU: Товарное уведомление сохранено

en: Product alert deleted
ru_RU: Товарное уведомление удалено

en: Vouchers dashboard
ru_RU: Панель купонов и сертификатов

en: Usage
ru_RU: Использование

en: Create voucher
ru_RU: Создать купон

en: Voucher created
ru_RU: Купон создан

en: Voucher updated
ru_RU: Купон обновлён

en: Voucher deleted
ru_RU: Купон удалён

en: Create voucher set
ru_RU: Добавить набор купонов

en: Voucher set created
ru_RU: Набор купонов создан

en: Voucher sets
ru_RU: Наборы купонов

en: Voucher set deleted
ru_RU: Набор купонов удалён

en: This is displayed within the customer's basket
ru_RU: Это будет показано на странице корзины клиента

en: This is displayed on the offer browsing page
ru_RU: Это будет показано на странице просмотра предложений

en: Site offer - available to all users
ru_RU: Предложение сайта - доступно для всех пользователей

en: Voucher offer - only available after entering the appropriate voucher code
ru_RU: Предложение по купону - доступно только после ввода кода купона

en: User offer - available to certain types of user
ru_RU: Предложение пользователям - доступно определённым типам пользователей

en: Session offer - temporary offer, available for a user for the duration of their session
ru_RU: Сессионное предложение - доступно пользователю на время его сессии

en: Exclusive offer
ru_RU: Эксклюзивное предложение

en: Exclusive offers cannot be combined on the same items
ru_RU: Эксклюзивные предложения не могут быть скомбинированы с такими же.

en: Condition
ru_RU: Условие

en: Benefit
ru_RU: Выгода

en: Priority
ru_RU: Приоритет

en: The highest priority offers are applied first
ru_RU: Предложения с высшим приоритетом применяются первыми

en: Offers are active from the start date. Leave this empty if the offer has no start date.
ru_RU: Предложения будут активны указанной с начальной даты. Оставьте это поле пустым, если дата не нужна.

en: Offers are active until the end date. Leave this empty if the offer has no expiry date.
ru_RU: Предложения будут активны до указанной даты окончания периода. Оставьте это поле пустым, если предложение не ограничено по времени.

en: Max global applications
ru_RU: Максимальное количество глобальных применений

en: The number of times this offer can be used before it is unavailable
ru_RU: Количество раз, которое это предложение может быть использовано, пока станет недоступным

en: Max user applications
ru_RU: Максимальное количество применений клиентом

en: The number of times a single user can use this offer
ru_RU: Количество раз, которое один клиент может использовать это предложение

en: Max basket applications
ru_RU: Максимум на одну корзину

en: The number of times this offer can be applied to a basket (and order)
ru_RU: Количество раз, которое это предложение может быть применено к корзине (и к заказу)

en: Max discount
ru_RU: Максимальная скидка

en: When an offer has given more discount to orders than this threshold, then the offer becomes unavailable
ru_RU: Если сумма предоставленной скидки превышает этот уровень, предложение становится недействительным.

en: Total Discount
ru_RU: Общая скидка

en: Number of applications
ru_RU: Количество использований

en: URL redirect (optional)
ru_RU: URL для перенаправления (опционально)

en: Conditional offer
ru_RU: Условное предложение

en: Conditional offers
ru_RU: Условные предложения

en: End date should be later than start date
ru_RU: Дата окончания должна быть позже даты начала

en: Offer is suspended
ru_RU: Предложение приостановлено

en: Limited to %(total)d uses (%(remainder)d remaining)
ru_RU: Можно использовать %(total)d раз (%(remainder)d осталось)

en: Limited to 1 use per user
ru_RU: Можно использовать 1 раз на клиента

en: Limited to %(total)d uses per user
ru_RU: Можно использовать %(total)d раз на пользователя

en: Limited to 1 use per basket
ru_RU: Можно использовать 1 раз на корзину

en: Limited to %(total)d uses per basket
ru_RU: Можно использовать %(total)d раз на корзину

en: Available between %(start)s and %(end)s
ru_RU: Доступно с %(start)s по %(end)s

en: Available from %(start)s
ru_RU: Доступно с %(start)s

en: Available until %(end)s
ru_RU: Доступно до %(end)s

en: Limited to a cost of %(max)s
ru_RU: Ограничено суммой %(max)s

en: Range
ru_RU: Ассортимент

en: Discount is a percentage off of the product's value
ru_RU: Процент скидки от стоимости товаров

en: Discount is a fixed amount off of the product's value
ru_RU: Фиксированная сумма скидки от стоимости товаров

en: Discount is to give the cheapest product for free
ru_RU: Получить самый дешевый товар бесплатно

en: Get the products that meet the condition for a fixed price
ru_RU: Получить товары, удовлетворяющие условию, по фиксированной цене

en: Discount is a fixed amount of the shipping cost
ru_RU: Фиксированная сумма скидки от стоимости доставки

en: Get shipping for a fixed price
ru_RU: Получить доставку за фиксированную цену

en: Discount is a percentage off of the shipping cost
ru_RU: Процент скидки от стоимости доставки

en: Max Affected Items
ru_RU: Макс. количество позиций для применения

en: Set this to prevent the discount consuming all items within the range that are in the basket.
ru_RU: Установите это, чтобы предотвратить применение скидки ко всем позициям в ассортименте, которые находятся в корзине.

en: Custom class
ru_RU: Настраиваемый класс

en: Benefits
ru_RU: Выгоды

en: Multibuy benefits require a product range
ru_RU: Выгода за несколько покупок требует указания ассортимента

en: Multibuy benefits don't require a value
ru_RU: Выгода за несколько покупок не требует значения

en: Multibuy benefits don't require a 'max affected items' attribute
ru_RU: Выгода за несколько покупок не требует указания атрибута 'максимум добавленных позиций'

en: Percentage benefits require a product range
ru_RU: Выгода в процентах требует указания ассортимента

en: Percentage discount benefits require a value
ru_RU: Процентная скидка требует указания значения

en: Percentage discount cannot be greater than 100
ru_RU: Скидка не может быть больше 100%

en: A discount value is required
ru_RU: Обязательно нужно указать значение скидки

en: No range should be selected as this benefit does not apply to products
ru_RU: Не нужно указывать ассортимент, так как эта выгода не действует на товары

en: Shipping discounts don't require a 'max affected items' attribute
ru_RU: Скидки на доставку не требуют указания атрибута 'максимум добавленных позиций'

en: No range should be selected as the condition range will be used instead.
ru_RU: Не нужно выбирать обычный ассортимент, если вместо него будет использоваться условный

en: Fixed discount benefits require a product range
ru_RU: Выгоды по фиксированной скидке требуют указания ассортимента

en: Fixed discount benefits require a value
ru_RU: Выгода по фиксированной скидке требует указания значения

en: Depends on number of items in basket that are in condition range
ru_RU: Зависит от количества товаров в корзине, удовлетворяющих ассортименту условия

en: Depends on value of items in basket that are in condition range
ru_RU: Зависит от стоимости товаров в корзине, удовлетворяющих ассортименту условия

en: Needs to contain a set number of DISTINCT items from the condition range
ru_RU: Должно содержать заданное количество РАЗНЫХ товаров из ассортимента условия

en: Conditions
ru_RU: Условия

en: Is public?
ru_RU: Общий?

en: Public ranges have a customer-facing page
ru_RU: У открытых ассортиментов должна быть страница с информацией для клиентов

en: Includes all products?
ru_RU: Включает все товары?

en: Included Products
ru_RU: Участвующие Товары

en: Excluded Products
ru_RU: Исключенные Товары

en: Included Categories
ru_RU: Участвующие Категории

en: Ranges
ru_RU: Ассортименты

en: File Path
ru_RU: Путь Файла

en: Size
ru_RU: Размер

en: Uploaded By
ru_RU: Загружено

en: Date Uploaded
ru_RU: Дата Загрузки

en: Error Message
ru_RU: Сообщение об ошибке

en: Date Processed
ru_RU: Дата Обработки

en: Number of New SKUs
ru_RU: Количество новый кодов (SKU)

en: Number of Unknown SKUs
ru_RU: Количество неизвестных кодов (SKU)

en: Number of Duplicate SKUs
ru_RU: Количество повторяющихся кодов (SKU)

en: Range Product Uploaded File
ru_RU: Загруженный файл для ассортимента товаров

en: Range Product Uploaded Files
ru_RU: Файлы, загруженные для товарного ассортимента

en: Offer
ru_RU: Предложение

en: %(value)s%% discount on %(range)s
ru_RU: %(value)s%% скидка на %(range)s

en: Percentage discount benefit
ru_RU: Выгода от скидки в процентах

en: Percentage discount benefits
ru_RU: Выгоды от скидки в процентах

en: %(value)s discount on %(range)s
ru_RU: %(value)s скидка на %(range)s

en: Absolute discount benefit
ru_RU: Абсолютная выгода по скидке

en: Absolute discount benefits
ru_RU: Абсолютные выгоды по скидке

en: The products that meet the condition are sold for %(amount)s
ru_RU: Товары, удовлетворяющие условию, продаются за %(amount)s

en: Fixed price benefit
ru_RU: Выгода от покупки по фиксированной цене

en: Fixed price benefits
ru_RU: Выгоды от покупки по фиксированной цене

en: Cheapest product from %(range)s is free
ru_RU: Самый дешевый товар из ассортимента %(range)s - бесплатно.

en: Multibuy discount benefit
ru_RU: Выгода по скидке за несколько покупок

en: Multibuy discount benefits
ru_RU: Выгоды по скидке за несколько покупок

en: %(amount)s off shipping cost
ru_RU: Сумма скидки на доставку %(amount)s

en: Shipping absolute discount benefit
ru_RU: Выгода по абсолютной скидке на доставку

en: Shipping absolute discount benefits
ru_RU: Выгоды по абсолютной скидке на доставку

en: Get shipping for %(amount)s
ru_RU: Доставить за %(amount)s

en: Fixed price shipping benefit
ru_RU: Выгода за доставку по фиксированной цене

en: Fixed price shipping benefits
ru_RU: Выгоды за доставку по фиксированной цене

en: %(value)s%% off of shipping cost
ru_RU: %(value)s%% от стоимости доставки

en: Shipping percentage discount benefit
ru_RU: Выгода за доставку с процентной скидкой

en: Shipping percentage discount benefits
ru_RU: Выгоды за доставку с процентной скидкой

en: Basket includes %(count)d item(s) from %(range)s
ru_RU: Корзина содержит %(count)d шт. товара из ассортимента %(range)s

en: Count condition
ru_RU: Количественное условие

en: Count conditions
ru_RU: Количественные условия

en: Buy %(delta)d more product from %(range)s | Buy %(delta)d more products from %(range)s
ru_RU[0]: Купите еще %(delta)d товар из ассортимента: %(range)s
ru_RU[1]: Купите еще %(delta)d товара из ассортимента: %(range)s
ru_RU[2]: Купите еще %(delta)d товаров из ассортимента: %(range)s
ru_RU[3]: Купите еще %(delta)d товаров из ассортимента: %(range)s

en: Basket includes %(count)d distinct item(s) from %(range)s
ru_RU: Корзина содержит %(count)d различныхй товаров из %(range)s

en: Coverage Condition
ru_RU: Условие разнообразия выбора

en: Coverage Conditions
ru_RU: Условия разнообразия выбора

en: Basket includes %(amount)s from %(range)s
ru_RU: Корзина содержит товаров на сумму %(amount)s из ассортимента %(range)s

en: Value condition
ru_RU: Условие стоимости

en: Value conditions
ru_RU: Условия стоимости

en: Spend %(value)s more from %(range)s
ru_RU: Потрачено %(value)s больше из %(range)s

en: Total discount
ru_RU: Общая скидка

en: Offer performance
ru_RU: Эффективность предложения

en: Site
ru_RU: Сайт

en: Billing Address
ru_RU: Адрес Плательщика

en: Order total (inc. tax)
ru_RU: Всего (с НДС)

en: Order total (excl. tax)
ru_RU: Всего (без НДС)

en: Shipping charge (inc. tax)
ru_RU: Стоимость доставки (с НДС)

en: Shipping charge (excl. tax)
ru_RU: Стоимость доставки (без НДС)

en: Shipping Address
ru_RU: Адрес Доставки

en: Shipping method
ru_RU: Способ доставки

en: Guest email address
ru_RU: Адрес email гостя

en: '%(new_status)s' is not a valid status for order %(number)s (current status: '%(status)s')
ru_RU: '%(new_status)s' - некорректный статус для заказа %(number)s (текущий статус: '%(status)s')

en: In progress
ru_RU: В процессе

en: Note Type
ru_RU: Тип Заметки

en: Message
ru_RU: Сообщение

en: Order Note
ru_RU: Заметка Заказа

en: Order Notes
ru_RU: Заметки Заказа

en: Order Status Changes
ru_RU: Изменения Статуса заказа

en: Old Status
ru_RU: Старый Статус

en: New Status
ru_RU: Новый Статус

en: Order Status Change
ru_RU: Изменение Статуса заказа

en: Event Type
ru_RU: Тип События

en: Communication Event
ru_RU: Событие Коммуникации

en: Communication Events
ru_RU: Коммуникационные события

en: '%(type)s' event for order #%(number)s
ru_RU: '%(type)s' события для заказа #%(number)s

en: Partner name
ru_RU: Название партнера

en: Partner reference
ru_RU: Ссылка на партнера

en: This is the item number that the partner uses within their system
ru_RU: Это номер позиции, которую партнер использует в своей системе

en: Partner Notes
ru_RU: Заметки партнера

en: Stock record
ru_RU: Складская запись

en: Price (inc. tax)
ru_RU: Цена (с НДС)

en: Price (excl. tax)
ru_RU: Цена (без НДС)

en: Price before discounts (inc. tax)
ru_RU: Цена до скидок (с НДС)

en: Price before discounts (excl. tax)
ru_RU: Цена до скидок (без НДС)

en: Unit Price (inc. tax)
ru_RU: Цена Единицы (вкл. НДС)

en: Unit Price (excl. tax)
ru_RU: Цена Единицы (без НДС)

en: Order Line
ru_RU: Строка Заказа

en: <missing product>
ru_RU: <отсутствующий товар>

en: Product '%(name)s', quantity '%(qty)s'
ru_RU: Товар '%(name)s', количество '%(qty)s'

en: '%(new_status)s' is not a valid status (current status: '%(status)s')
ru_RU: '%(new_status)s' - некорректный статус (текущий статус: '%(status)s')

en: '%(title)s' is no longer available
ru_RU: '%(title)s' более недоступно

en: Line Attribute
ru_RU: Атрибут строки

en: Line Attributes
ru_RU: Атрибуты строк

en: Shiping (inc. tax)
ru_RU: Доставка (с НДС)

en: Shipping (excl. tax)
ru_RU: Доставка (без НДС)

en: Line Price
ru_RU: Цена позиции

en: Line Prices
ru_RU: Цены позиций

en: Line '%(number)s' (quantity %(qty)d) price %(price)s
ru_RU: Строка '%(number)s' (количество %(qty)d) цена %(price)s

en: Payment Event Type
ru_RU: Тип Платежного События

en: Payment Event Types
ru_RU: Типы Платежных Событий

en: Amount
ru_RU: Сумма

en: Reference
ru_RU: Заметки

en: Lines
ru_RU: Строки

en: Payment Event
ru_RU: Платежное Событие

en: Payment Events
ru_RU: Платежные События

en: Payment event for order %s
ru_RU: Платежное событие для заказа %s

en: Event
ru_RU: Событие

en: Payment Event Quantity
ru_RU: Количество Платежного События

en: Payment Event Quantities
ru_RU: Количества Платежного События

en: Event notes
ru_RU: Заметки события

en: This could be the dispatch reference, or a tracking number
ru_RU: Это может быть номер отправления или код для отслеживания

en: Shipping Event
ru_RU: Событие Доставки

en: Shipping Events
ru_RU: События доставки

en: Order #%(number)s, type %(type)s
ru_RU: Заказ #%(number)s, тип %(type)s

en: Shipping Event Quantity
ru_RU: Количество события доставки

en: Shipping Event Quantities
ru_RU: Количества события доставки

en: %(product)s - quantity %(qty)d
ru_RU: %(product)s - количество %(qty)d

en: Shipping Event Type
ru_RU: Тип события доставки

en: Shipping Event Types
ru_RU: Типы событий доставки

en: Discount category
ru_RU: Категория скидки

en: Offer ID
ru_RU: ИД Предложения

en: Voucher ID
ru_RU: Купон ID

en: Frequency
ru_RU: Частота

en: Order Discount
ru_RU: Скидка Заказа

en: Order Discounts
ru_RU: Скидки Заказа

en: Discount of %(amount)r from order %(order)s
ru_RU: Скидка %(amount)r для заказа %(order)s

en: Surcharges
ru_RU: Дополнительные сборы

en: Surcharge
ru_RU: Дополнительный сбор

en: Surcharge code
ru_RU: Код дополнительного сбора

en: Surcharge (inc. tax)
ru_RU: Дополнительный сбор (вкл. НДС)

en: The selected quantity for line #%(line_id)s is too large
ru_RU: Выбранное количество в строке #%(line_id)s слишком велико

en: Total incl. tax
ru_RU: Всего с НДС

en: Date placed
ru_RU: Дата размещения

en: Orders placed
ru_RU: Заказа размещены

en: Empty baskets cannot be submitted
ru_RU: Пустые корзины не могут быть оформлены

en: There is already an order with number %s
ru_RU: Уже есть заказ с номером %s

en: Fulfillment partner
ru_RU: Партнер-поставщик

en: Fulfillment partners
ru_RU: Партнеры-поставщики

en: Price
ru_RU: Цена

en: Number in stock
ru_RU: Количество на складе

en: Number allocated
ru_RU: Зарезервированное количество

en: Low Stock Threshold
ru_RU: Минимальный остаток

en: Invalid stock consumption request
ru_RU: Неправильный запрос потребностей склада

en: Stock Record
ru_RU: Складская Запись

en: Threshold
ru_RU: Предел

en: Open
ru_RU: Открыто

en: Date Closed
ru_RU: Дата закрытия

en: <stockalert for "%(stock)s" status %(status)s>
ru_RU: <уведомление о поступлении "%(stock)s" статус %(status)s>

en: Stock alert
ru_RU: Складское уведомление

en: Stock alerts
ru_RU: Складские уведомления

en: unavailable
ru_RU: недоступно

en: Unavailable
ru_RU: Недоступно

en: Available
ru_RU: Доступно

en: no stock available
ru_RU: нет в наличии

en: a maximum of %(max)d can be bought
ru_RU: можно купить только %(max)d шт.

en: In stock
ru_RU: На складе

en: In stock (%d available)
ru_RU: На складе (доступно %d)

en: No file path supplied
ru_RU: Не указан путь к файлу

en: %s does not exist
ru_RU: %s не существует

en: %s is not a file
ru_RU: %s не является файлом

en: %s is not readable
ru_RU: %s не читаемый

en: Source
ru_RU: Источник

en: %(type)s of %(amount).2f
ru_RU: %(type)s из %(amount).2f

en: Transaction
ru_RU: Транзакция

en: Transactions
ru_RU: Транзакции

en: Source Type
ru_RU: Тип Источника

en: Amount Allocated
ru_RU: Сумма резерва

en: Amount Debited
ru_RU: Сумма прихода

en: Amount Refunded
ru_RU: Сумма возврата

en: Label
ru_RU: Метка

en: Sources
ru_RU: Источники

en: Allocation of %(amount)s from type %(type)s
ru_RU: Сумма %(amount)s начислена через %(type)s

en:  (reference: %s)
ru_RU:  (ссылка: %s)

en: This is used within forms to identify this source type
ru_RU: Используется в формах для определения этого типа источника

en: Source Types
ru_RU: Типы Источников

en: Card Type
ru_RU: Тип Карты

en: Number
ru_RU: Номер

en: Expiry Date
ru_RU: Дата окончания

en: Partner Reference
ru_RU: Партнерская Заметка

en: %(card_type)s %(number)s (Expires: %(expiry)s)
ru_RU: %(card_type)s %(number)s (действительна по: %(expiry)s)

en: Bankcard
ru_RU: Банковская карта

en: Bankcards
ru_RU: Банковские карты

en: Payment
ru_RU: Оплата

en: Card number
ru_RU: Номер карты

en: Please enter a valid credit card number.
ru_RU: Пожалуйста введите корректный номер кредитной карты.

en: %s cards are not accepted.
ru_RU: %s карты не принимаются к оплате.

en: Enter a valid month.
ru_RU: Введите корректный месяц.

en: Enter a valid year.
ru_RU: Введите корректный год.

en: Valid to
ru_RU: Действительна по

en: The expiration date you entered is in the past.
ru_RU: Вы ввели дату окончания, которая уже прошла

en: Valid from
ru_RU: Действительна с

en: The starting date you entered is in the future.
ru_RU: Дата начала еще не наступила

en: CCV number
ru_RU: номер CVV

en: Please enter a 3 or 4 digit number
ru_RU: Пожалуйста, введите 3 или 4 цифры

en: This is the 3 or 4 digit security number on the back of your bankcard
ru_RU: Это 3 или 5 цифры номера безопасности на обратной стороне вашей банковской карты

en: American Express cards use a 4 digit security code
ru_RU: Карты Америкэн Экспресс используют четырехзначный код безопасности

en: Search
ru_RU: Поиск

en: Relevancy
ru_RU: по релевантности

en: Customer rating
ru_RU: по рейтингу

en: Newest
ru_RU: по дате, сначала новые

en: Price high to low
ru_RU: по цене, сначала дорогие

en: Price low to high
ru_RU: по цене, сначала дешевые

en: Title A to Z
ru_RU: по названию от А до Я

en: Title Z to A
ru_RU: по названию от Я до А

en: Shipping Method
ru_RU: Способ доставки

en: Shipping Methods
ru_RU: Способы доставки

en: Price per order
ru_RU: Цена за заказ

en: Price per item
ru_RU: Цена за доставку штуки товара

en: Free Shipping
ru_RU: Бесплатная доставка

en: Order and Item Charge
ru_RU: Наценка за доставку заказа и позиции

en: Order and Item Charges
ru_RU: Наценки за доставку заказа и позиции

en: Default Weight
ru_RU: Вес по умолчанию

en: Default product weight in kg when no weight attribute is defined
ru_RU: Вес товара по умолчанию в кг, в случае, когда весовой атрибут не задан

en: Weight-based Shipping Method
ru_RU: Доставка по весу

en: Weight-based Shipping Methods
ru_RU: Способы доставки по весу

en: Method
ru_RU: Метод

en: Upper Limit
ru_RU: Верхний Предел

en: Enter upper limit of this weight band in kg. The lower limit will be determined by the other weight bands.
ru_RU: Введите верхний предел этой весовой категории в кг. Нижний предел будет определен в других весовых категориях.

en: Charge
ru_RU: Стоимость

en: Weight Band
ru_RU: Весовая категория

en: Weight Bands
ru_RU: Весовые категории

en: Charge for weights up to %s kg
ru_RU: Плата за вес до %s кг.

en: Shipping
ru_RU: Доставка

en: Free shipping
ru_RU: Бесплатная доставка

en: No shipping required
ru_RU: Доставка не требуется

en: Fixed price shipping
ru_RU: Доставка с фиксированной ценой

en: You need to define some shipping methods
ru_RU: Вы должны определить методы доставки

en: Number of vouchers
ru_RU: Количество купонов

en: Length of Code
ru_RU: Длина кода

en: Start datetime
ru_RU: Дата начала

en: End datetime
ru_RU: Дата окончания

en: VoucherSet
ru_RU: Набор купонов

en: VoucherSets
ru_RU: Наборы купонов

en: This will be shown in the checkout and basket once the voucher is entered
ru_RU: Будет показано пользователю в корзине и при расчете после ввода информации о купоне

en: Case insensitive / No spaces allowed
ru_RU: Регистр неважен / Пробелы недопустимы

en: Offers
ru_RU: Предложения

en: Can be used once by one customer
ru_RU: Может быть использован однажды только одним клиентом.

en: Can be used multiple times by multiple customers
ru_RU: Может быть использован множество раз разными клиентами

en: Can only be used once per customer
ru_RU: Может быть использован по одному разу на клиента.

en: Times added to basket
ru_RU: Сколько раз добавлен в корзину

en: Times on orders
ru_RU: Сколько раз использован при заказах

en: Voucher
ru_RU: Купон

en: This voucher has already been used
ru_RU: Этот купон уже был использован

en: This voucher is only available to signed in users
ru_RU: Этот купон может быть использован только зарегистрированными пользователями

en: You have already used this voucher in a previous order
ru_RU: Вы уже использовали этот купон в предыдущем заказе

en: This voucher is not available for this basket
ru_RU: Ваучер не доступен

en: Voucher Application
ru_RU: Применение купона

en: Voucher Applications
ru_RU: Применение купонов

en: '%(voucher)s' used by '%(user)s'
ru_RU: '%(voucher)s' использован '%(user)s'

en: Added to a basket
ru_RU: Добавлено в корзину

en: Used in an order
ru_RU: Использовано в заказе

en: Voucher performance
ru_RU: Эффективность купона

en: Default
ru_RU: По умолчанию

en: Private - Only the owner can see the wish list
ru_RU: Частный - только владелец может видеть список

en: Shared - Only the owner and people with access to the obfuscated link can see the wish list
ru_RU: Поделиться - только владелец и люди, обладающие секретной ссылкой, смогут увидеть список

en: Public - Everybody can see the wish list
ru_RU: Общее - все смогут видеть список

en: Visibility
ru_RU: Доступность

en: Wish List
ru_RU: Список желаний

en: Wish list line
ru_RU: Строка в списке желаний

en: Wishlists
ru_RU: Списки желаний

en: You must be logged in to view the wish list
ru_RU: Вы должны войти на сайт, чтобы посмотреть этот список желаний

en: The URL "%s" does not exist
ru_RU: URL "%s" не существует

en: Specified page already exists!
ru_RU: Указанная страница уже существует!

en: This field is required
ru_RU: Это поле обязательно к заполнению

en: This field is invalid as its value is forbidden
ru_RU: Это поле неверно, т.к. введено запрещеное значение.

en: Low stock alerts
ru_RU: Оповещения о снижении запаса на складе

en: Fulfilment
ru_RU: Продажи

en: Statistics
ru_RU: Статистика

en: Partners
ru_RU: Партнеры

en: Customers
ru_RU: Клиенты

en: Stock alert requests
ru_RU: Запросы извещения о поступлении товаров

en: Voucher Sets
ru_RU: Наборы купонов

en: Content
ru_RU: Содержимое

en: Pages
ru_RU: Страницы

en: Email templates
ru_RU: Шаблоны электронных писем

en: Reviews
ru_RU: Отзывы

en: Reports
ru_RU: Отчёты

en: Price range
ru_RU: Диапазон цен

en: 0 to 20
ru_RU: от 0 до 20

en: 20 to 40
ru_RU: от 20 до 40

en: 40 to 60
ru_RU: от 40 до 60

en: This is not a valid international phone format.
ru_RU: Неправильный номер телефона в международном формате.

en: This is not a valid local phone format for %s.
ru_RU: Неверный формат местного номера телефона: %s.

en: This is not a valid local or international phone format.
ru_RU: Неверный местный или международный формат номера телефона.

en: Yes
ru_RU: Да

en: No
ru_RU: Нет

en: Check for products that are back in stock and send out alerts
ru_RU: Проверять поступления товаров на склад и высылать уведомления

en: Edit this page
ru_RU: Редактировать эту страницу

en: Home
ru_RU: Начало

en: Permission denied!
ru_RU: Доступ запрещен!

en: We're sorry but you are not permitted to access this page.
ru_RU: Нам жаль, но у вас нет прав для доступа к этой странице.

en: Page not found
ru_RU: Страница не найдена

en: Page not found!
ru_RU: Страница не найдена!

en: We're sorry but the page you are looking for can't be found.
ru_RU: Нам жаль, но страница, которую вы ищете, не существует.

en: 
        <strong>%(title)s</strong> has been added to your basket.
ru_RU: 
        <strong>%(title)s</strong> был добавлен в вашу корзину.

en: 
        <strong>%(quantity)s</strong> copies of <strong>%(title)s</strong>
        have been added to your basket.
ru_RU: 
        <strong>%(quantity)s</strong> штук <strong>%(title)s</strong>
        было добавлено в вашу корзину.

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been moved back to your basket.
ru_RU: 
    <strong>%(title)s</strong> возвращено в вашу корзину.

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been saved for later
ru_RU: 
    <strong>%(title)s</strong> сохранено на потом

en: Your basket is now empty
ru_RU: Ваша корзина теперь пуста

en: View basket
ru_RU: Посмотреть корзину

en: Checkout now
ru_RU: Оформить

en: 
    Your basket now qualifies for the 
    <strong>%(name)s</strong> offer.
ru_RU: 
    Ваша корзина удовлетворяет условиям
    предложения <strong>%(name)s</strong>.

en: 
    Your basket no longer qualifies for the
    <strong>%(name)s</strong> offer.
ru_RU: 
    Ваша корзина больше неудовлетворяет условиям
    предложения <strong>%(name)s</strong>.

en: Important messages about items in your basket
ru_RU: Важные сообщения о товарах в Вашей корзине

en: You could be missing out on offers!
ru_RU: Вы можете пропустить акции!

en: 
                    <div class="warning">%(message)s to qualify for the <a href="%(url)s">%(offer_name)s</a> special offer</div>
ru_RU: 
                    <div class="warning">%(message)s, чтобы получить специальное предложение <a href="%(url)s">%(offer_name)s</a></div>

en: Items to buy now
ru_RU: Товары в корзине

en: Total
ru_RU: Всего

en: Updating...
ru_RU: Обновление...

en: Update
ru_RU: Обновить

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: Save for later
ru_RU: Отложить

en: Voucher/promo code
ru_RU: Код купона на скидку

en: I have a voucher code...
ru_RU: У меня есть код скидки

en: Adding...
ru_RU: Добавление...

en: Add voucher
ru_RU: Добавить купон

en: or
ru_RU: или

en: cancel
ru_RU: отмена

en: Totals
ru_RU: Всего

en: Proceed to checkout
ru_RU: Перейти к оформлению

en: Your basket is empty.
ru_RU: Ваша корзина пуста

en: Continue shopping
ru_RU: Продолжить покупки

en: Items to buy later
ru_RU: Отложенные товары

en: Items
ru_RU: Позиции

en: Move to basket
ru_RU: Переместить в корзину

en: Qty
ru_RU: К-во

en: Total:
ru_RU: Всего

en: Basket total (before discounts)
ru_RU: Всего в корзине (без скидок)

en: Discount
ru_RU: Скидка

en: Basket total (after discounts)
ru_RU: Всего в корзине (со скидками)

en: Basket total
ru_RU: Всего в корзине

en: Alternative shipping methods can be chosen during checkout
ru_RU: Альтернативные способы доставки будут доступны при оформлении заказа

en: Shipping total (before discounts)
ru_RU: Всего за доставку (без скидок)

en: Shipping total (after discounts)
ru_RU: Всего за доставку (со скидками)

en: Tax
ru_RU: Налог

en: Post order actions
ru_RU: Действия после заказа

en: These will be applied once your order is placed.
ru_RU: Будут выполнены сразу после размещения заказа.

en: Taxes will be added during checkout.
ru_RU: Налоги будут добавлены при расчете.

en: Show results for
ru_RU: Показать результаты для

en: Refine by
ru_RU: Уточнить

en: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> result - showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
                     | 
                        <strong>%(num_results)s</strong> results - showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
ru_RU[0]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> результат - показан с <strong>%(start)s</strong> по <strong>%(end)s</strong>.
ru_RU[1]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> результата - показаны с <strong>%(start)s</strong> по <strong>%(end)s</strong>.
ru_RU[2]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> результата - показаны с <strong>%(start)s</strong> по <strong>%(end)s</strong>.
ru_RU[3]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> результатов - показаны с <strong>%(start)s</strong> по <strong>%(end)s</strong>.

en: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> result.
                     | 
                        <strong>%(num_results)s</strong> results.
ru_RU[0]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> результат.
ru_RU[1]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> результата.
ru_RU[2]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> результатов.
ru_RU[3]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> результат.

en: <strong>0</strong> results.
ru_RU: <strong>0</strong> результатов.

en: No products found.
ru_RU: Товаров не найдено

en: Edit this category
ru_RU: Редактировать эту категорию

en: Edit this product
ru_RU: Редактировать этот товар

en: Variants:
ru_RU: Варианты:

en: Product Description
ru_RU: Описание товара

en: Product Information
ru_RU: Информация о товаре

en: Product Type
ru_RU: Тип товара

en: Price (incl. tax)
ru_RU: Цена (с НДС)

en: Availability
ru_RU: Доступность

en: Number of reviews
ru_RU: Количество отзывов

en: See all reviews
ru_RU: Просмотреть все отзывы

en: Customer Reviews
ru_RU: Отзывы Клиентов

en: This product does not have any reviews yet -
                                <a href="%(add_review_url)s#addreview">be the first to write one</a>.
ru_RU: Этот продукт пока не имеет отзывов -
                                <a href="%(add_review_url)s#addreview">будьте первым, кто напишет отзыв</a>.

en: This product does not have any reviews yet
ru_RU: У этого товара пока еще нет отзывов

en: Recommended items
ru_RU: Рекомендуемые товары

en: Add to basket
ru_RU: Добавить в корзину

en: You have an active stock alert for this product.
ru_RU: У вас есть складское уведомление для этого товара.

en: You can get an email alert when this product is back in stock.
ru_RU: Вы получите уведомление по email, когда этот товар появится на складе.

en: Submitting...
ru_RU: Отправка...

en: Notify me
ru_RU: Сообщить мне

en: Add to wish list
ru_RU: Добавить к списку желаемого

en: 
                                            Add to '%(name)s' wish list
ru_RU: 
    	                                        Добавить в список желаний '%(name)s'

en: Create a new wishlist
ru_RU: Создать новый список желаний

en: 
                        <span class="float-left">Product is in <a href="%(url)s">'%(name)s'</a> wishlist.</span>
ru_RU: 
                        <span class="pull-left">Товар в списке желаний <a href="%(url)s">'%(name)s'</a>.</span>

en: Removing...
ru_RU: Удаление...

en: Please login to add products to a wish list.
ru_RU: Пожалуйста, войдите на сайт под своим именем, чтобы добавлять товары к списку желаний.

en: 
                    Reviewed by you on %(review_date)s
ru_RU: 
                    Вы написали этот отзыв %(review_date)s

en: 
                        Reviewed by <strong>%(name)s</strong> on %(review_date)s
ru_RU: 
                        Отзыв <strong>%(name)s</strong> на %(review_date)s

en: Permalink
ru_RU: Постоянная ссылка

en: Is this review helpful?
ru_RU: Этот отзыв полезен?

en: 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> of %(num_votes)s customer found this useful
                 | 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> of %(num_votes)s customers found this useful
ru_RU[0]: 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> из %(num_votes)s клиентов сочли это полезным
ru_RU[1]: 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> из %(num_votes)s клиентов сочли это полезным
ru_RU[2]: 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> из %(num_votes)s клиентов сочли это полезным
ru_RU[3]: 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> из %(num_votes)s клиентов сочли это полезным

en: This review has no votes.
ru_RU: За этот обзор пока никто не проголосовал.

en: Free
ru_RU: Бесплатно

en: 
                        %(num_reviews)s customer review
                     | 
                        %(num_reviews)s customer reviews
ru_RU[0]: 
                        %(num_reviews)s отзыв покупателя
ru_RU[1]: 
                        %(num_reviews)s отзыва покупателей
ru_RU[2]: 
                        %(num_reviews)s отзывов покупателей
ru_RU[3]: 
                        %(num_reviews)s отзыв покупателя

en: Write a review
ru_RU: Написать отзыв

en: Customer reviews
ru_RU: Отзывы клиента

en: Leave a product review
ru_RU: Оставить отзыв о товаре

en: Saving...
ru_RU: Сохранение...

en: Save review
ru_RU: Сохранить отзыв

en: Go
ru_RU: Старт

en: This product does not have any reviews yet.
ru_RU: У этого товара пока еще нет отзывов.

en: Change
ru_RU: Изменить

en: Contact
ru_RU: Контакт

en: Phone
ru_RU: Телефон

en: Payment details to go here
ru_RU: Здесь должны быть детали платежа

en: Edit order contents
ru_RU: Редактировать состав заказа

en: Order contents
ru_RU: Состав заказа

en: Item
ru_RU: Позиция

en: Checkout gateway
ru_RU: Платёжная система

en: Who are you?
ru_RU: Кто Вы?

en: Get a password reminder
ru_RU: Восстановить пароль

en: Continuing...
ru_RU: Продолжаем...

en: Continue
ru_RU: Продолжить

en: 1. Shipping address
ru_RU: 1. Адрес доставки

en: 2. Shipping method
ru_RU: 2. Способ доставки

en: 3. Payment
ru_RU: 3. Оплата

en: 4. Preview
ru_RU: 4. Предпросмотр

en: 5. Confirmation
ru_RU: 5. Подтверждение

en: Payment details
ru_RU: Детали платежа

en: Enter payment details
ru_RU: Введите параметры платежа

en: This page needs implementing within your project.  You may want to use one of Oscar's payment gateway libraries:
ru_RU: Эта страница должна быть переделана под ваш проект. Вы так же можете воспользоваться одной из наших платежных библиотек:

en: Order preview
ru_RU: Предварительный просмотр заказа

en: Preview order
ru_RU: Просмотреть заказ

en: Place order
ru_RU: Разместить заказ

en: Where should we ship to?
ru_RU: Куда доставить заказ?

en: An address from your address book?
ru_RU: Адрес из адресной книги?

en: Ship to your default shipping address
ru_RU: Доставить на адрес по умолчанию

en: Ship to this address
ru_RU: Доставить заказ на этот адрес

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Or a new address?
ru_RU: Или новый адрес?

en: return to basket
ru_RU: вернуться к корзине

en: 
                                    This includes a discount of <strong>%(amount)s</strong> as
                                    your basket qualifies for the <strong>%(name)s</strong> offer.
ru_RU: 
                                    Включая скидку в <strong>%(amount)s</strong>, так как содержимое вашего заказа попадает под действие предложения: <strong>%(name)s</strong>.

en: Select option
ru_RU: Выберите опцию

en: 
            Order %(number)s: confirmation
ru_RU: 
            Подтверждение заказа %(number)s

en: 
            Your order has been placed and a confirmation email has been sent - your order number is
            <strong>%(number)s</strong>.
ru_RU: 
            Ваш заказ был размещен и выслано сообщение с подтверждением - номер вашего заказа
            <strong>%(number)s</strong>.

en: Please make a note of this reference or print this page and quote it in any communication with us regarding your order.
ru_RU: Пожалуйста, скопируйте содержимое этой страницы или распечатайте её для обращений к нам, связанных с этим заказом.

en: No shipping address required.
ru_RU: Адрес доставки не требуется.

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s (reference: %(reference)s)
ru_RU: 
                                    Запрос суммы %(amount)s из платежного источника %(type)s (ссылка: %(reference)s)

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s
ru_RU: 
                                    Запрос суммы %(amount)s из платежного источника %(type)s

en: No payment was required for this order.
ru_RU: Для этого заказа не требуется оплата.

en: Items purchased
ru_RU: Товаров куплено

en: Tracking your order
ru_RU: Отслеживание заказа

en: You can track the status of your order
ru_RU: Вы можете отслеживать состояние вашего заказа

en: View order status
ru_RU: Проверить статус заказа

en: Print this page
ru_RU: Напечатать эту страницу

en: Are you sure you want to delete this address?
ru_RU: Вы действительно хотите удалить этот адрес?

en: Yes!
ru_RU: Да!

en: Save
ru_RU: Сохранить

en: Email history
ru_RU: История почтовых сообщений

en: Date sent
ru_RU: Дата отправки

en: No emails found
ru_RU: Адресов не найдено

en: Thanks for using our site!
ru_RU: Спасибо за использование нашего сайта!

en: The %(name)s team
ru_RU: Коллектив %(name)s

en: You're receiving this email because your email address has been changed to <strong>%(email)s</strong>.
ru_RU: Вы получили это письмо, потому то ваш адрес был изменен на <strong>%(email)s</strong>.

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately and correct your email address:
ru_RU: Если это были не вы, пожалуйста, немедленно измените ваш пароль и исправьте адрес вашего email:

en: If it was you who changed the email address, you can ignore this email.
ru_RU: Если это вы изменили адрес email, то вы можете проигнорировать это письмо.

en: You're receiving this email because your email address has been changed to %(email)s.
ru_RU: Вы получили это письмо потому, что адрес вашего email был изменен на %(email)s.

en: Your email address has changed at %(site_name)s.
ru_RU: Ваш адрес email был изменен на %(site_name)s.

en: Hello,
ru_RU: Здравствуйте,

en: We are pleased to confirm your order %(order_number)s has been received and
            will be processed shortly.
ru_RU: Мы рады подтвердить, что Ваш заказ №%(order_number)s создан и принят в обработку.

en: Your order contains:
ru_RU: Ваш заказ содержит:

en: Basket total:
ru_RU: Всего в корзине:

en: Shipping:
ru_RU: Доставка:

en: Order Total:
ru_RU: Всего:

en: Shipping address:
ru_RU: Адрес доставки:

en: Hello,
    
    We are pleased to confirm your order %(order_number)s has been received and
    will be processed shortly.
ru_RU: Здравствуйте,
    
    Мы рады подтвердить, что Ваш заказ №%(order_number)s создан
    и принят в обработку.

en: quantity:
ru_RU: количество:

en: price:
ru_RU: цена:

en: The team
ru_RU: Команда

en: Confirmation of order %(number)s
ru_RU: Подтверждение заказа №%(number)s

en: You're receiving this e-mail because your password has been changed at %(name)s.
ru_RU: Вы получили это письмо, потому что ваш пароль на сайте %(name)s был изменен.

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately:
ru_RU: Если это были не вы, пожалуйста, немедленно поменяйте ваш пароль:

en: Otherwise, you can ignore this email.
ru_RU: В противном случае, вы можете проигнорировать это письмо.

en: 
    You're receiving this email because your password has been changed at %(name)s.
ru_RU: 
    Вы получили это письмо потому, что ваш пароль был изменен на %(name)s.

en: Your password changed at %(site_name)s.
ru_RU: Ваш пароль изменен на %(site_name)s.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset for your user account at %(name)s.
ru_RU: Вы получили это письмо, так как вы запросили сброс пароля для вашего аккауна %(name)s.

en: Please go to the following page and choose a new password:
ru_RU: Пожалуйста, выберите новый пароль на следующей странице:

en: Resetting your password at %(site_name)s.
ru_RU: Изменение вашего пароля на %(site_name)s.

en: Dear %(name)s,
ru_RU: Уважаемый %(name)s,

en: 
                    Beware that the amount of items in stock is limited. Be quick or someone might get there first.
ru_RU: 
    Помните, что количество на складе ограничено. Будьте быстрее или кто-нибудь сможет заполучить это первым.

en: 
                With this email we have disabled your alert automatically and you will not
                receive any further email regarding this product.
ru_RU: 
    Этим письмом мы подтвеждаем отключение автоматического оповещения и отныне вы более не будете получать письма, относящиеся к этому товару.

en: 
    Beware that the amount of items in stock is limited. Be quick or someone might get there first.
ru_RU: 
    Помните, что количество на складе ограничено. Будьте быстрее или кто-нибудь сможет заполучить это первым.

en: 
    With this email we have disabled your alert automatically and you will not
    receive any further email regarding this product.
    
    Thanks for your interest,
    The %(site_name)s Team
ru_RU: 
    Этим письмом мы подтвеждаем отключение автоматического оповещения и отныне вы более не будете получать письма, относящиеся к этому товару.
    
    Благодарим за проявленный интерес,
    администрация %(site_name)s

en: Confirmation required for stock alert
ru_RU: Для складского уведомления требуется подтверждение

en: %(title)s is back in stock
ru_RU: %(title)s снова на складе

en: Thank you for registering.
ru_RU: Спасибо за регистрацию!

en: Notifications inbox
ru_RU: Входящие уведомления

en: Sender
ru_RU: Отправитель

en: Return to notifications inbox
ru_RU: Вернуться к входящим уведомлениям

[ctx: noun]
en: Archive
ru_RU: Архив

en: View
ru_RU: Просмотр

[ctx: verb]
en: Archive
ru_RU: Архив

en: With selected items:
ru_RU: С выбранными объектами:

en: Archiving...
ru_RU: Архивирование...

en: Deleting...
ru_RU: Удаление...

en: There are no notifications to display.
ru_RU: Нет уведомлений.

en: Address book
ru_RU: Адресная книга

en: Default shipping address
ru_RU: Адрес доставки по умолчанию

en: Default billing address
ru_RU: Платёжный адрес по умолчанию

en: Edit
ru_RU: Редактировать

en: Set as default shipping address
ru_RU: Установить как адрес доставки по умолчанию

en: Set as default billing address
ru_RU: Установить как платежный адрес по умолчанию

en: There are no addresses in your address book.
ru_RU: В адресной книге нет ни одного адреса

en: You do not have any active alerts for out-of-stock products.
ru_RU: У вас нет активных уведомлений о поступлении товаров на склад.

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> is back in stock
ru_RU: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> поступил на склад

en: 
    %(title)s is back in stock
ru_RU: 
    %(title)s снова на складе

en: Order #%(number)s
ru_RU: Заказ №%(number)s

en: Contact number
ru_RU: Контактный номер

en: Notes
ru_RU: Заметки

en: Line price excl. tax
ru_RU: Цена без НДС

en: Line price incl. tax
ru_RU: Цена с НДС

en: Basket total (inc. tax)
ru_RU: Всего в корзине (с НДС)

en: Account
ru_RU: Аккаунт

en: Products you recently viewed
ru_RU: Недавно Вы смотрели эти товары

en: Login or register
ru_RU: Войти или зарегистрироваться

en: Log In
ru_RU: Войти

en: I've forgotten my password
ru_RU: Я забыл пароль

en: Logging in...
ru_RU: Входим...

en: Register
ru_RU: Зарегистрироваться

en: Registering...
ru_RU: Регистрация...

en: Order history
ru_RU: История заказов

[ctx: Buy again]
en: Re-order
ru_RU: Повторный заказ

en: Not available anymore
ru_RU: Уже не доступно

en: Basket total (excl. discounts)
ru_RU: Стоимость корзины (без скидок)

en: Basket total (inc. discounts)
ru_RU: Стоимость корзины (со скидками)

en: Shipping total (excl. discounts)
ru_RU: Стоимость доставки (без скидок)

en: Shipping total (inc. discounts)
ru_RU: Стоимость доставки (со скидками)

en: Shipping total
ru_RU: Всего доставка

[ctx: Buy again]
en: Re-order all items
ru_RU: Перезаказать все позиции

en: Contact Number
ru_RU: Контактный номер

en: Shipping Notes
ru_RU: Заметки по доставке

en: Filter
ru_RU: Фильтр

en: Filtering...
ru_RU: Фильтруем...

en: Filter results
ru_RU: Отфильтрованные результаты

en: Reset
ru_RU: Сброс

en: Total inc tax
ru_RU: Всего с НДС

en: No orders match your search.
ru_RU: Нет заказов, соответствующих вашему запросу.

en: You haven't placed any orders.
ru_RU: Вы не сделали пока ни одного заказа

en: Change password
ru_RU: Изменить пароль

en: Edit profile
ru_RU: Редактировать профиль

en: Please confirm your password to delete your profile.
ru_RU: Пожалуйста, подтвердите ваш пароль, чтобы удалить профиль.

en: Warning
ru_RU: Внимание

en: 
                    This will delete all information about you from the site.  Deleting your profile cannot be
                    undone.
ru_RU: 
    Этим действием вы удаляете всю информацию о вас на этом сайте. Удаление профиля не может быть отменено.

en: Delete?
ru_RU: Удалить?

en: 
                    Are you sure you want to delete %(name)s?
ru_RU: 
                    Вы уверены, что хотите удалить %(name)s?

en: Remove product
ru_RU: Удалить товар

en: 
                    Are you sure you want to delete %(product_name)s from wish list %(wishlist_name)s?
ru_RU: 
                    Вы точно хотите удалить товар %(product_name)s из списка %(wishlist_name)s?

en: Action
ru_RU: Действие

en: View product
ru_RU: Просмотр товара

en: 
                                                                Move to '%(name)s' wish list
ru_RU: 
                                                                Отправить в список '%(name)s'

en: Update quantities
ru_RU: Обновить количества

en: Your wish list is empty.
ru_RU: Вы пока ничего не добавили в этот список.

en: Create
ru_RU: Создать

en: What should your new wish list be called?
ru_RU: Как бы вы назвали новый список желаний?

en: 
                        After your wishlist is created, <strong>%(title)s</strong> will be added.
ru_RU: 
                        После создания списка в него добавится <strong>%(title)s</strong>.

en: Share wishlist
ru_RU: Поделиться списком желаний

en: If you want to share your wishlist with others, you can add their email addresses below. The visibility must be set to shared in order for this to work.
ru_RU: Если вы хотите поделиться списком желаний с другими людьми, добавьте их адреса электронной почты ниже. Чтобы это сработало, не забудьте поставить Доступность в режим "Поделиться".

en: Number of products
ru_RU: Количество товаров

en: Wish list settings
ru_RU: Настройки списка желаний

en: You don't have any wish lists yet.
ru_RU: У вас пока нет ни одного списка желаний.

en: Create Attribute Option Group
ru_RU: Добавить группу атрибутов-опций

en: Attribute Option Group
ru_RU: Группа атрибутов-опций

en: Delete Attribute Option Group?
ru_RU: Удалить группу опций?

en: Please make sure all Product Attributes are assigned to another Attribute Option Group before deletion.
ru_RU: Пожалуйста, перед удалением убедитесь, что все атрибуты товаров назначены в другую группу опций.

en: Delete Attribute Option Group
ru_RU: Удалить группу опций

en: Delete Attribute Option Group <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить группу опций <strong>%(name)s</strong>?

en: Sections
ru_RU: Секции

en: Attribute Option Group details
ru_RU: Детальная информация о группе опций

en: Attribute Options
ru_RU: Атрибуты-опции

en: Attribute Option Groups
ru_RU: Группы опций атрибутов

en: Create new Attribute Option Group
ru_RU: Добавить новую группу опций

en: No Attribute Option Groups found.
ru_RU: Не найдено ни одной группы опций.

en: Edit Attribute Option Group
ru_RU: Редактировать группу опций

en: Delete category?
ru_RU: Удалить категорию?

en: Delete category
ru_RU: Удалить категорию

en: 
                <p>Delete category <strong>%(name)s</strong> - are you sure?</p>
ru_RU: 
                <p>Удаление категории <strong>%(name)s</strong>. Вы уверены?</p>

en: Category details
ru_RU: Информация о категории

en: Search engine optimisation
ru_RU: SEO оптимизация

en: Save and continue editing
ru_RU: Сохранить и продолжить редактирование

en: View on site
ru_RU: Смотреть на сайте

en: Create new category
ru_RU: Создать категорию

en: You are editing:
ru_RU: Вы редактируете:

en: There are no categories.
ru_RU: Категорий нет.

en: Edit category
ru_RU: Редактировать категорию

en: Add child category
ru_RU: Добавить подкатегорию

en: Edit children
ru_RU: Редактировать потомков

en: 
                        Created product variant '%(name)s'.
ru_RU: 
                        Создан вариант '%(name)s'.

en: 
                        Created variant of '%(parent_name)s'.
ru_RU: 
                        Создан вариант товара '%(parent_name)s'.

en: 
                        Updated product variant '%(name)s'.
ru_RU: 
                        Обновлен вариант '%(name)s'.

en: 
                        Updated a variant of '%(parent_name)s'.
ru_RU: 
                        Обновлен вариант товара '%(parent_name)s'.

en: 
                    Created product '%(name)s'.
ru_RU: 
                    Создан товар '%(name)s'.

en: 
                    Updated product '%(name)s'.
ru_RU: 
                    Обновлен товар '%(name)s'.

en: Edit again
ru_RU: Редактировать снова

en: View it on the site
ru_RU: Смотреть на сайте

en: Create Option
ru_RU: Создать Опцию

en: Delete Option?
ru_RU: Удалить опцию?

en: Delete Option
ru_RU: Удалить опцию

en: Create new Option
ru_RU: Создать новую Опцию

en: No Option found.
ru_RU: Опция не найдена.

en: Edit Option
ru_RU: Изменить Опцию

en: Delete product type?
ru_RU: Удалить тип товара?

en: Please make sure all products are assigned to another type before deletion.
ru_RU: Пожалуйста, перед удалением удостоверьтесь, что всем товарам назначен другой тип.

en: Delete product type
ru_RU: Удалить тип товара

en: Delete product type <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
ru_RU: Удаление типа товара <strong>%(name)s</strong>. Вы уверены?

en: Create product type
ru_RU: Создать тип товара

en: Product Class details
ru_RU: Информация о типе товара

en: Create new product type
ru_RU: Создать новый тип товара

en: Product types
ru_RU: Типы товара

en: Requires shipping
ru_RU: Требует доставки

en: Track stock?
ru_RU: Отслеживать склад?

en: Edit product type
ru_RU: Редактировать тип товара

en: There are no product types.
ru_RU: Типов товара пока нет.

en: 
                        Delete product variant <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
ru_RU: 
                        Удалить вариант товара <strong>%(title)s</strong> - вы уверены?

en: 
                        Delete product <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
ru_RU: 
                        Удалить товар <strong>%(title)s</strong> - вы уверены?

en: This will also delete the following child products:
ru_RU: Так же удалятся следующие варианты продукта:

en: Create new product
ru_RU: Создать новый товар

en: New Product
ru_RU: Новый товар

en: Search Products
ru_RU: Поиск товаров

en: Searching...
ru_RU: Ищем...

en: 
                                You are currently editing a product variant of
                                <a href="%(parent_url)s">%(title)s</a>.
ru_RU: 
                                В данный момент вы редактируете вариант товара
                                <a href="%(parent_url)s">%(title)s</a>.

en: Product details
ru_RU: Подробно о товаре

en: Images
ru_RU: Изображения

en: Stock and pricing
ru_RU: Цена и наличие

en: Upselling
ru_RU: Апсейл

en: Product Type:
ru_RU: Тип Товара:

en: Upload, change or remove images
ru_RU: Закачать, изменить или удалить изображения

en: Drag images to re-order them. Space for additional images will appear when images are added.
ru_RU: Перетащите изображения, чтобы изменить их порядок. Место для дополнительных изображений появится при добавлении изображений.

en: SKU
ru_RU: КСУ

en: Num in stock
ru_RU: Кол-во на складе

en: Num allocated
ru_RU: Кол-во зарезервировано

en: Low stock threshold
ru_RU: Минимальный остаток

en: Add variant
ru_RU: Добавить вариант

en: This product does not have any variants.
ru_RU: У этого товара нет ни одного варианта.

en: One can't add variants to this product at this point.
ru_RU: На данном этапе нельзя добавить варианты к этому товару.

en: Please save the product before trying to add variants.
ru_RU: Пожалуйста, сохраните товар, прежде чем добавлять варианты.

en: This is likely because this product still has stock records.
ru_RU: Возможно из-за того, что у этого товара все еще присутствуют складские записи.

en: Save and add another variant
ru_RU: Сохранить и добавить еще вариант

en: All
ru_RU: Все

en: Current available stock
ru_RU: Текущий доступный склад

en: Date alert raised
ru_RU: Дата оповещения

en: No stock alerts found.
ru_RU: Складские уведомления не найдены.

en: Preview
ru_RU: Просмотреть

en: Edit email
ru_RU: Редактировать письмо

en: Email content
ru_RU: Содержимое письма

en: These fields are rendered using Django's template system.
ru_RU: Эти поля создаются при помощи системы шаблонов Django

en: You can use the following variables:
ru_RU: Вы можете использовать следующие переменные:

en: The full name of the user (if they have one)
ru_RU: Полное имя пользователя (если есть)

en: The user's email address
ru_RU: Адрес email клиента

en: The name of the site (eg example.com)
ru_RU: Название сайта (например, example.com)

en: View a preview of this email using order:
ru_RU: Просмотреть это письмо, используя заказ:

en: View preview
ru_RU: Предпросмотр

en: or send a preview to:
ru_RU: или отправить тестовое письмо на:

en: Sending...
ru_RU: Отправка...

en: Send preview email
ru_RU: Отправить тестовый email

en: Body text
ru_RU: Текст сообщения

en: There are no defined emails to edit.
ru_RU: Нет писем для редактирования.

en: Your Store Statistics
ru_RU: Статистика магазина

en: Total Orders
ru_RU: Всего заказов

en: New Customers
ru_RU: Новых клиентов

en: Total Customers
ru_RU: Всего клиентов

en: Total Products
ru_RU: Всего товаров

en: Latest Orders (last 24 hours)
ru_RU: Последние заказы (за сутки)

en: Orders - Last 24 Hours
ru_RU: Заказы (последние сутки)

en: Total orders
ru_RU: Всего заказов

en: Total lines
ru_RU: Всего позиций

en: Total revenue
ru_RU: Всего доход

en: Average order costs
ru_RU: Средний чек

en: Manage
ru_RU: Управление

en: Orders - All Time
ru_RU: Заказы - за всё время

en: Total <em>open</em> baskets
ru_RU: Всего <em>открытых</em> корзин

en: Total customers
ru_RU: Всего клиентов

en: New customers
ru_RU: Новых клиентов

en: View Stock Alerts
ru_RU: Просмотреть складские уведомления

en: Catalogue and stock
ru_RU: Каталог и склад

en: Total products
ru_RU: Всего товаров

en: <em>Open</em> stock alerts
ru_RU: <em>Открытые</em> складские уведомления

en: <em>Closed</em> stock alerts
ru_RU: <em>Закрытые</em> складские уведомления

en: Offers, vouchers
ru_RU: Предложения, купоны

en: Active <em>Vouchers</em>
ru_RU: Действующие <em>Купоны</em>

en: Welcome
ru_RU: Добро пожаловать

en: Return to site
ru_RU: На сайт

en: Log out
ru_RU: Выход

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields may be case-sensitive.
ru_RU: Пожалуйста, введите правильные имя пользователя и пароль. Регистр букв может иметь значение в обоих случаях.

en: Login
ru_RU: Вход

en: Build a new incentive
ru_RU: Создать новый Стимул

en: ...or choose a pre-defined one
ru_RU: ... или выбрать из предопределенных

en: Continue to step 3
ru_RU: Перейти к шагу 3

en: Build a new condition
ru_RU: Создать новое условие

en: Continue to step 4
ru_RU: Перейти к шагу 4

en: Continue to step 2
ru_RU: Перейти к шагу 2

en: Delete offer
ru_RU: Удаление заказа

en: Are you sure you want to delete this offer?
ru_RU: Вы действительно хотите удалить этот заказ?

en: 
            %(name)s | Offers
ru_RU: 
            %(name)s | Предложения

en: Reinstating...
ru_RU: Восстановление...

en: Reinstate offer
ru_RU: Возобновить предложение

en: Suspending...
ru_RU: Приостановка...

en: Suspend offer
ru_RU: Приостановить выполнение заказа

en: Offer currently available
ru_RU: Предложение сейчас действует

en: Offer not available due to restrictions!
ru_RU: Предложение недоступно из-за ограничений!

en: Total cost:
ru_RU: Общая стоимость:

en: Number of orders:
ru_RU: Количество заказов:

en: Number of uses:
ru_RU: Количество применений:

en: Date created:
ru_RU: Дата создания:

en: Offer details
ru_RU: Детали предложения

en: Inactive
ru_RU: Неактивный

en: Export to CSV
ru_RU: Экспорт в CSV

en: Orders that used this offer
ru_RU: Заказы, которые используют это предложение

en: Create new offer
ru_RU: Создать предложение

en: Advanced Search
ru_RU: Расширенный поиск

en: All Offers
ru_RU: Все предложения

en: Is available?
ru_RU: Доступно?

en: Uses
ru_RU: Использовалось

en: Browse
ru_RU: Просмотр

en: Stats
ru_RU: Статистика

en: No offers found.
ru_RU: Предложения не найдены.

en: Steps
ru_RU: Шаги

en: 2. Incentive
ru_RU: 2. Стимул

en: 3. Condition
ru_RU: 3. Условие

en: 4. Restrictions
ru_RU: 4. Ограничения

en: Save this offer
ru_RU: Сохранить это предложение

en: Save changes
ru_RU: Сохранить изменения

en: Offer summary
ru_RU: Предложение вкратце.

en: 
            Order %(number)s - Line #%(id)s
ru_RU: 
    Заказ %(number)s - Строка #%(id)s

en: Line #%(id)s
ru_RU: Строка #%(id)s

en: Order #%(number)s - Line #%(id)s
ru_RU: Заказ #%(number)s - Строка #%(id)s

en: Product Options
ru_RU: Опции Товара

en: Partner details
ru_RU: Информация партнера

en: Shipping details
ru_RU: Информация о доставке

en: Partner reference number
ru_RU: Ссылочный номер партнера

en: Partner notes
ru_RU: Заметки партнера

en: Shipping status
ru_RU: Статус доставки

en: State
ru_RU: Состояние

en: No shipping events have occurred.
ru_RU: Событий, связанных с доставкой, еще нет.

en: Shipping events
ru_RU: События доставки

en: Payment events
ru_RU: Платежные события

en: No payment events have occurred.
ru_RU: Платежных событий еще нет.

en: Order %(number)s
ru_RU: Заказ %(number)s

en: Customer Information
ru_RU: Информация о клиенте

en: Customer checked out as a guest.
ru_RU: Клиент рассчитался как гость.

en: Customer has deleted their account.
ru_RU: Клиент удалил свой профиль.

en: Order information
ru_RU: Информация о заказе

en: Order Total
ru_RU: Всего

en: Time of purchase
ru_RU: Время покупки

en: Order Details
ru_RU: Детали заказа

en: Discounts
ru_RU: Скидки

en: Items ordered
ru_RU: Заказанный товар

en: Line ID
ru_RU: ID строки

en: Supplier
ru_RU: Поставщик

en: Supplier SKU
ru_RU: Артикул поставщика

en: Price excl tax (before discounts)
ru_RU: Цена без налогов (без скидок)

en: Price inc tax (before discounts)
ru_RU: Цена с налогами (без скидок)

en: With selected lines
ru_RU: Для выбранных строк

en: Change line status to
ru_RU: Изменить статус позиции на

en: choose new status
ru_RU: выбрать новый статус

en: Create shipping event
ru_RU: Создать событие доставки

en: choose event type
ru_RU: выберите тип события

en: with reference
ru_RU: с заметкой

en: Create payment event
ru_RU: Создать платежное событие

en: with amount
ru_RU: с суммой

en: Go!
ru_RU: Старт!

en: Change order status
ru_RU: Изменить статус заказа

en: Change status
ru_RU: Изменить статус

en: This order can't have its status changed.
ru_RU: Статус этого заказа не может быть изменен.

en: Status Changes
ru_RU: Изменения Статуса

en: From
ru_RU: От

en: To
ru_RU: К

en: No status changes.
ru_RU: Статус не изменен

en: 
                                                                    %(title)s (quantity %(event_qty)s/%(total_qty)s)
ru_RU: 
                                                                    %(title)s (количество %(event_qty)s/%(total_qty)s)

en: No shipping events.
ru_RU: Нет событий доставки.

en: Product:
ru_RU: Товар:

en: quantity
ru_RU: количество

en: No payment events.
ru_RU: Нет платежных событий.

en: Method name
ru_RU: Название способа

en: Method code
ru_RU: Код способа

en: Charge (incl tax)
ru_RU: Стоимость (с НДС)

en: Charge (excl tax)
ru_RU: Стоимость (без НДС)

en: Payment sources
ru_RU: Источники платежей

en: Allocation
ru_RU: Размещение

en: Amount debited
ru_RU: Сумма прихода

en: Amount refunded
ru_RU: Сумма возврата

en: No payment sources found for this order.
ru_RU: Для этого заказа не найдено источников платежей.

en: No discounts were applied to this order.
ru_RU: Для этого заказа не действуют никакие скидки.

en: Admin
ru_RU: Админ

en: No notes available.
ru_RU: Нет доступных заметок.

en: Save note
ru_RU: Сохранить заметку

en: Notes are only editable for 5 minutes after being saved.
ru_RU: Заметки можно редактировать только в течение 5 минут после сохранения.

en: Order Search Results
ru_RU: Результаты поиска заказов

en: All Orders
ru_RU: Все заказы

en: Download selected orders as a CSV
ru_RU: Скачать выбранные заказы в формате CSV

en: Deleted
ru_RU: Удалено.

en: Changing...
ru_RU: Изменение...

en: No orders found.
ru_RU: Заказы не найдены.

en: Edit shipping address
ru_RU: Редактировать адрес доставки

en: Edit shipping address for order %(order.number)s
ru_RU: Редактировать адрес доставки для заказа %(order.number)s

en: Update address
ru_RU: Обновить адрес

en: Order statistics
ru_RU: Статистика заказов

en: Filter result
ru_RU: Фильтровать

en: Summary
ru_RU: Вкратце

en: Order status breakdown
ru_RU: Распределение статусов заказов

en: Delete page '%(title)s'?
ru_RU: Удалить страницу '%(title)s'?

en: Delete page
ru_RU: Удалить страницу

en: Delete page <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
ru_RU: Удалить страницу <strong>%(title)s</strong> - вы уверены?

en: Create new page
ru_RU: Создать новую страницу

en: No pages found.
ru_RU: Страницы не найдены.

en: 
            Page <strong>%(title)s</strong> saved!
ru_RU: 
    Страница <strong>%(title)s</strong> сохранена!

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: Oops! We found some errors
ru_RU: Опаньки! Мы нашли какие-то ошибки

en: please check the error messages below and try again
ru_RU: пожалуйста, проверьте сообщения об ошибках ниже и попробуйте еще раз

en: previous
ru_RU: назад

en: next
ru_RU: вперед

[ctx: Change the sequence order]
en: Re-order
ru_RU: Повторный заказ

en: 
    User %(user_name)s was unlinked from %(partner_name)s.
ru_RU: 
    Пользователь %(user_name)s больше не связан с партнером %(partner_name)s.

en: Undo
ru_RU: Отмена

en: Delete partner
ru_RU: Удалить партнера

en: Are you sure you want to delete this partner?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить этого партнера?

en: Edit the user's details
ru_RU: Редактировать данные о пользователе

en: No users associated.
ru_RU: С этим партнером пока ни один пользователь не связан.

en: No address associated.
ru_RU: Нет действующего адреса

en: Manage partner and users
ru_RU: Управление пользователями и партнерами

en: Link an existing user
ru_RU: Привязать существующего пользователя

en: Link a new user
ru_RU: Привязать нового пользователя

en: No partners found.
ru_RU: Партнеров не найдено

en: Unlinking...
ru_RU: Отключение...

en: Unlink user
ru_RU: Убрать пользователя

en: No users linked.
ru_RU: Нет связанных пользователей

en: Link a user
ru_RU: Привязать пользователя

en: Manage users
ru_RU: Управление пользователями

en: Update details
ru_RU: Обновить данные

en: A partial email address can be entered (eg '@example.com') to match multiple addresses.
ru_RU: Можно ввести неполный адрес (например, '@example.com'), чтобы найти несколько соответствий.

en: 
                                                    User is already linked to %(name)s.
ru_RU: 
                                                    Пользователь уже связан с %(name)s.

en: Linking...
ru_RU: Связывание...

en: Link user
ru_RU: Привязать пользователя

en: No users found.
ru_RU: Пользователи не найдены.

en: 
        <p>File <strong>%(filename)s</strong> processed.</p>
ru_RU: 
    <p>Файл <strong>%(filename)s</strong> обрабатывается.</p>

en: 
                    <strong>%(n)s</strong> product added
                 | 
                    <strong>%(n)s</strong> products added
ru_RU[0]: 
                    <strong>%(n)s</strong> товар добавлен
ru_RU[1]: 
                    <strong>%(n)s</strong> товара добавлено
ru_RU[2]: 
                    <strong>%(n)s</strong> товара добавлено
ru_RU[3]: 
                    <strong>%(n)s</strong> товаров добавлено

en: 
                    There was <strong>%(n)s</strong> duplicate product in the file
                 | 
                    There were <strong>%(n)s</strong> duplicate products in the file
ru_RU[0]: 
                    В файле нашелся <strong>%(n)s</strong> дубликат товара
ru_RU[1]: 
                    В файле нашлось <strong>%(n)s</strong> дубликата товаров
ru_RU[2]: 
                    В файле нашлось <strong>%(n)s</strong> дубликата товаров
ru_RU[3]: 
                    В файле нашлось <strong>%(n)s</strong> дубликатов товаров

en: 
                    There was <strong>%(n)s</strong> product in the file that couldn't be found in the catalogue
                 | 
                    There were <strong>%(n)s</strong> products in the file that couldn't be found in the catalogue
ru_RU[0]: 
                    В файле нашелся <strong>%(n)s</strong> товар, которого нет в каталоге
ru_RU[1]: 
                    В файле нашлось <strong>%(n)s</strong>товара, которых нет в каталоге
ru_RU[2]: 
                    В файле нашлось <strong>%(n)s</strong>товара, которых нет в каталоге
ru_RU[3]: 
                    В файле нашлось <strong>%(n)s</strong> товаров, которых нет в каталоге

en: Edit range metadata
ru_RU: Редактировать метаданные ассортимента

en: Return to ranges homepage
ru_RU: Вернуться на страницу ассортиментов

en: 
    <p>Range <strong>%(name)s</strong> saved.</p>
ru_RU: 
    <p>Ассортимент <strong>%(name)s</strong> сохранен.</p>

en: Edit included products
ru_RU: Редактировать включенные товары

en: Delete range '%(name)s'?
ru_RU: Удалить ассортимент '%(name)s'?

en: Are you sure you want to delete this range?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить этот ассортимент?

en: Create new range
ru_RU: Создать ассортимент

en: Save and edit products
ru_RU: Сохранить и редактировать товары

en: Num products
ru_RU: Кол-во товаров

en: Edit products
ru_RU: Редактировать товары

en: No ranges found.
ru_RU: Ассортименты не найдены.

en: Products in range '%(name)s'
ru_RU: Товары в ассортименте '%(name)s'

en: products
ru_RU: товары

en: This range contains all products. To add products manually, please unselect the 'Includes All Products' option on the edit range page.
ru_RU: Этот ассортимент содержит все товары. Чтобы добавить товары вручную, пожалуйста, снимите флаг "Включает все товары" на странице редактирования ассортимента.

en: Add products
ru_RU: Добавить товары

en: Running...
ru_RU: Выполнение...

en: Upload history
ru_RU: История загрузок

en: Filename
ru_RU: Имя файла

en: New products
ru_RU: Новые товары

en: Duplicate products
ru_RU: Дублирующиеся товары

en: Unknown products
ru_RU: Неизвестные товары

en: Date uploaded
ru_RU: Дата загрузки

en: Products in range
ru_RU: Товары в ассортименте

en: Remove selected products
ru_RU: Удалить выбранные товары

en: Is product discountable?
ru_RU: На товар применяется скидка?

en: Products in Range
ru_RU: Товары в Ассортименте

en: Edit range
ru_RU: Редактировать ассортимент

en: return to range list
ru_RU: вернуться к списку ассортиментов

en: Reporting Dashboard
ru_RU: Панель Отчетов

en: Reporting dashboard
ru_RU: Панель отчетов

en: Generate report
ru_RU: Создать отчет

en: No results found.
ru_RU: Ничего не найдено.

en: No vouchers were used in this period
ru_RU: Нет использованных за этот период купонов

en: Delete review '%(title)s'?
ru_RU: Удалить отзыв '%(title)s'?

en: Delete review "%(title)s"?
ru_RU: Удалить отзыв "%(title)s"?

en: Review
ru_RU: Отзыв

en: Review Search
ru_RU: Поиск Отзыва

en: Update status of selected reviews
ru_RU: Обновить статусы выбранных отзывов

[ctx: Review title]
en: Title
ru_RU: Заголовок

en: [Product deleted]
ru_RU: [товар удален]

en: No reviews found.
ru_RU: Отзывы не найдены.

en: Update review
ru_RU: Обновить отзыв

en: Review #%(review.id)s
ru_RU: Отзыв #%(review.id)s

en: Review #%(review_id)s
ru_RU: Отзыв №%(review_id)s

en: Review information
ru_RU: Информация по отзыву

en: 
        <p>A weight band has been added to the <strong>%(name)s</strong> shipping method.</p>
ru_RU: 
        <p>Весовая категорию была добавлена к способу доставки <strong>'%(name)s'</strong></p>

en: 
        <p>Weight band deleted from the <strong>%(name)s</strong> shipping method
ru_RU: 
        <p>Весовая категория удалена из способа доставки <strong>'%(name)s'</strong>

en: Weight band updated
ru_RU: Весовая категория обновлена

en: 
    <p>A shipping method <strong>%(name)s</strong> has been created.</p>
ru_RU: 
    <p>Создан способ доставки <strong>'%(name)s'</strong>.</p>

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been deleted.</p>
ru_RU: 
        <p>Способ доставки <strong>'%(name)s'</strong> удален.</p>

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been updated.</p>
ru_RU: 
        <p>Способо доставки <strong>'%(name)s'</strong> обновлен.</p>

en: Delete weight band?
ru_RU: Удалить весовую категорию?

en: Shipping methods
ru_RU: Способы доставки

en: Weight range (kg)
ru_RU: Весовая категория (кг)

en: Are you sure you want to delete this weight band method?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить эту весовую категорию?

en: Edit weight band
ru_RU: Редактировать весовую категорию

en: Delete shipping method '%(name)s'?
ru_RU: Удалить способ доставки '%(name)s'?

en: Are you sure you want to delete this shipping method?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить этот способ доставки?

en: Applies to countries
ru_RU: Применимо к странам

en: Default product weight (kg)
ru_RU: Вес товара по-умолчанию (в кг)

en: Edit shipping method
ru_RU: Редактировать способ доставки

en: Delete shipping method
ru_RU: Удалить способ доставки

en: Weight bands
ru_RU: Весовые категории

en: No weight bands have been added yet.
ru_RU: Весовые категории еще не добавлены.

en: Add a new weight band
ru_RU: Добавить новую весовую категорию

en: Add weight band
ru_RU: Добавить весовую категорию

en: Create a new shipping method
ru_RU: Создать новый способ доставки

en: Create new shipping charge
ru_RU: Создать новый тариф на доставку

en: Number of weight bands
ru_RU: Количество весовых категорий

en: Default weight (kg)
ru_RU: Вес по-умолчанию (в кг)

en: No shipping methods found.
ru_RU: Способов доставки не найдено.

en: Alert #%(id)s
ru_RU: Предупреждение №%(id)s

en: Delete alert #%(id)s?
ru_RU: Удалить уведомление #%(id)s?

en: Product alert #%(id)s
ru_RU: Товарное уведомление #%(id)s

en: Are you sure that you want to delete this alert?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить это уведомление?

en: Search product alerts
ru_RU: Искать товарные уведомления

en: reset
ru_RU: сбросить

en: Date alert sent
ru_RU: Дата отправки оповещения

en: (Anonymous)
ru_RU: (Аноним)

en: No alerts found.
ru_RU: Уведомления не найдены.

en: Update alert #%(id)s
ru_RU: Обновить уведомление #%(id)s

en: General
ru_RU: Общее

en: Yes,No
ru_RU: Да, Нет

en: Superuser
ru_RU: Суперпользователь

en: True,False
ru_RU: Истина,Ложь

en: Staff
ru_RU: Персонал

en: Last login
ru_RU: Последний вход

en: Date joined
ru_RU: Дата регистрации

en: Products viewed
ru_RU: Товаров просмотрено

en: Number of orders
ru_RU: Количество заказов

en: Number of ordered items
ru_RU: Количество заказанных позиций

en: Reviews written
ru_RU: Написано отзывов

en: Send password reset email
ru_RU: Отправить письмо для сброса пароля

en: Order Number
ru_RU: Номер Заказа

en: Total value
ru_RU: Общая стоимость

en: This customer has not placed any orders yet.
ru_RU: Этот клиент еще не разместил ни одного заказа.

en: This customer has not saved any addresses.
ru_RU: Клиент не сохранил еще ни одного адреса.

en: Product ID
ru_RU: Идентификатор товара

en: This customer has not written any reviews yet.
ru_RU: Этот клиент еще не написал ни одного отзыва.

en: No customers found.
ru_RU: Клиенты не найдены

en: Bulk Actions
ru_RU: Массовые действия

en: With selected customers:
ru_RU: С выбранными клиентами

en: Make active
ru_RU: Сделать активными

en: Make inactive
ru_RU: Сделать неактивными

en: Voucher set
ru_RU: Набор купонов

en: Number of offers
ru_RU: Кол-во предложений

en: Start
ru_RU: Начало

en: End
ru_RU: Конец

en: Created
ru_RU: Создан

en: Delete voucher '%(name)s'?
ru_RU: Удалить купон '%(name)s'?

en: Voucher details
ru_RU: Подробнее о купоне

en: Number of basket additions
ru_RU: Количество добавлений в корзину

en: Recent orders
ru_RU: Последние заказы

en: No orders have been placed that use this voucher.
ru_RU: Нет заказов, сделанных с использованием этого купона.

en: Edit voucher
ru_RU: Редактировать купон

en: Create new voucher
ru_RU: Создание купона

en: All Vouchers
ru_RU: Все Купоны

en: Num baskets
ru_RU: Количество корзин

en: Num orders
ru_RU: Количество заказов

en: No vouchers found.
ru_RU: Купонов не найдено

en: Download CSV
ru_RU: Скачать CSV файл

en: Edit voucher set
ru_RU: Изменить набор купонов

en: Create new voucher set
ru_RU: Добавить новый набор купонов

en: Num
ru_RU: Кол-во

en: No voucher sets found.
ru_RU: Наборы купонов не найдены.

en: Popup closing...
ru_RU: Окно закрывается...

en: Add another %(model)s
ru_RU: Добавить еще одну %(model)s

en: Add
ru_RU: Добавить

en: Change selected %(model)s
ru_RU: Изменить выбранные %(model)s

en: Delete selected %(model)s
ru_RU: Удалить выбранные %(model)s

en: Sorry!
ru_RU: Извините!

en: Return to previous page
ru_RU: Вернуться на предыдущую страницу

en: Go to homepage
ru_RU: На главную

en: thumbnail
ru_RU: превью

en: Unrecognized image type!
ru_RU: Неизвестный тип изображения!

en: Upload Image
ru_RU: Загрузить изображение

en: This page is only available to users who aren't logged in.
ru_RU: Эта страница доступна только для авторизованных пользователей.

en:  This offer is no longer available.
ru_RU: Это предложение уже недействительно.

en: What you need to do
ru_RU: Что вам нужно сделать

en: There are no site offers at the moment.
ru_RU: На данный момент у нас нет специальных предложений.

en: Browse products in offer
ru_RU: Просмотреть товары в предложении

en: Shipping charge (before discounts)
ru_RU: Стоимость доставки (до скидок)

en: Shipping charge (after discounts)
ru_RU: Стоимость доставки (после скидок)

en: Shipping charge
ru_RU: Стоимость доставки

en: Order tax
ru_RU: Налог на заказ

en: Logout
ru_RU: Выход

en: Browse store
ru_RU: Просмотр магазина

en: Password reset complete
ru_RU: Смена пароля завершена

en: Password reset
ru_RU: Смена пароля

en: Complete
ru_RU: Завершено

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
ru_RU: Ваш пароль был установлен. Вы можете входить в систему.

en: Log in
ru_RU: Войти

en: Enter a new password
ru_RU: Введите новый пароль

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
ru_RU: Пожалуйста введите ваш новый пароль дважды, чтобы мы убедились, что вы ввели его правильно.

en: Change my password
ru_RU: Изменить мой пароль

en: Password reset unsuccessful
ru_RU: Смена пароля прошла неуспешно

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
ru_RU: Ссылка для сброса пароля некорректна, возможно из-за того, что она уже была использована. Пожалуйста, запросите сброс пароля заново.

en: Password reset email sent
ru_RU: Письмо для сброса пароля выслано

en: Email sent
ru_RU: Письмо отправлено

en: 
            We've e-mailed you instructions for resetting your password. You should be receiving it shortly.
ru_RU: 
    Мы отправили вам инструкции по смене вашего пароля на указанный вами e-mail. Вскоре вы должны их получить.

en: 
            If you don't receive an email, please make sure you've entered the address you registered with, and check
            your spam folder.
ru_RU: 
           Если вы не получили письма, пожалуйста, убедитесь, что вы ввели адрес, с которым зарегистрировались,
            а так же проверьте папку Спам в почтовой программе.

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
ru_RU: Забыли ваш пароль? Введите ваш e-mail ниже и мы отправим вам инструкции по установке нового.

en: Send reset email
ru_RU: Отправить письмо для смены пароля

en: Refine your search
ru_RU: Уточните параметры поиска

en: 
            Products matching "%(q)s"
ru_RU: 
    Товары, соответствующие запросу "%(q)s"

en: 
                        Found <strong>%(num_results)s</strong> results, showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
ru_RU: 
                        Найдено <strong>%(num_results)s</strong> результатов, показаны с <strong>%(start)s</strong> по <strong>%(end)s</strong>.

en: 
                        Found <strong>%(num_results)s</strong> result.
                     | 
                        Found <strong>%(num_results)s</strong> results.
ru_RU[0]: 
                        Найден <strong>%(num_results)s</strong> результат.
ru_RU[1]: 
                        Найдено <strong>%(num_results)s</strong> результата.
ru_RU[2]: 
                        Найдено <strong>%(num_results)s</strong> результатов.
ru_RU[3]: 
                        Найдено <strong>%(num_results)s</strong> результатов.

en: Found <strong>0</strong> results.
ru_RU: К сожалению, ничего не найдено.

en: 
                            Did you mean <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">"%(suggestion)s"</a>?
ru_RU: 
                            Возможно, вы имели в виду <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">"%(suggestion)s"</a>?

en: This wish list is empty.
ru_RU: Этот список желаний пуст.

en: Back to search results
ru_RU: Вернуться к результатам поиска

en: You need to select some %ss
ru_RU: Вам нужно выбрать несколько %ss
