django-oscar - en to tr_TR translation catalogue (85 entries)

en: Mr
tr_TR: Bay

en: Miss
tr_TR: Bayan

en: Mrs
tr_TR: Bayan

en: Ms
tr_TR: Bayan

[ctx: Treatment Pronouns for the customer]
en: Title
tr_TR: Ünvan

en: First name
tr_TR: Ad

en: Last name
tr_TR: Soyad

en: First line of address
tr_TR: Adres ilk satırı

en: Second line of address
tr_TR: Adres ikinci satır

en: Third line of address
tr_TR: Adres üçüncü satır

en: City
tr_TR: Şehir

en: State/County
tr_TR: Şehir/Bölge

en: Post/Zip-code
tr_TR: Posta kodu

en: Country
tr_TR: Ülke

en: Search text - used only for searching addresses
tr_TR: Metin araması - sadece adres aramasında kullanılır

en: Address
tr_TR: Adres

en: Addresses
tr_TR: Adresler

en: Addresses in %(country)s require a valid postcode
tr_TR: %(country)s adresleri gerçek bir posta kodu içermelidir

en: ISO 3166-1 numeric
tr_TR: ISO 3166-1 nümerik

en: Country name
tr_TR: Ülke adı

en: Official name
tr_TR: Resmi ad

en: Display order
tr_TR: Siparişi görüntüle

en: Higher the number, higher the country in the list.
tr_TR: Yüksek rakama sahip ülkeler listede üstte çıkar.

en: Is shipping country
tr_TR: Gönderi yapılacak ülke

en: Countries
tr_TR: Ülkeler

en: Phone number
tr_TR: Telefon numarası

en: In case we need to call you about your order
tr_TR: Sizi siparişinizle ilgili aramamız gerekirse

en: Instructions
tr_TR: Talimatlar

en: Tell us anything we should know when delivering your order.
tr_TR: Siparişinizi teslim ederken bilmemiz gerekenleri bildiriniz.

en: Shipping address
tr_TR: Teslimat adresi

en: Shipping addresses
tr_TR: Teslimat adresleri

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: Default shipping address?
tr_TR: Öntanımlı gönderi adresi?

en: Default billing address?
tr_TR: Öntanımlı fatura adresi?

en: Number of Orders as Shipping Address
tr_TR: Teslimat Adresine göre Sipariş Sayısı

en: Number of Orders as Billing Address
tr_TR: Fatura Adresine göre Sipariş Sayısı

en: Address Hash
tr_TR: Adres Doğruluk Kodu

en: Date Created
tr_TR: Oluşturulma Tarihi

en: User address
tr_TR: Kullanıcı Adresi

en: User addresses
tr_TR: Kullanıcı adresleri

en: This address is already in your address book
tr_TR: Bu adres zaten adres defterinizde kayıtlı

en: Billing address
tr_TR: Fatura adresi

en: Billing addresses
tr_TR: Fatura adresleri

en: Partner
tr_TR: Tedarikçi

en: Partner address
tr_TR: Tedarikçi adresi

en: Partner addresses
tr_TR: Tedarikçi adresleri

en: Product
tr_TR: Ürün

en: Views
tr_TR: Görüntülenme

en: Basket Additions
tr_TR: Alışveriş Sepeti Eklemeleri

en: Purchases
tr_TR: Satın almalar

en: Score
tr_TR: Puan

en: Product record
tr_TR: Ürün kaydı

en: Product records
tr_TR: Ürün kayıtları

en: Product Views
tr_TR: Ürün Görüntülemeleri

en: Orders
tr_TR: Siparişler

en: Order Lines
tr_TR: Sipariş Satırları

en: Order Items
tr_TR: Sipariş Kalemleri

en: Total Spent
tr_TR: Toplam Harcama

en: Last Order Date
tr_TR: Son Sipariş Tarihi

en: User record
tr_TR: Kullanıcı kaydı

en: User records
tr_TR: Kullanıcı kayıtları

en: User product view
tr_TR: Kullanıcı ürün görüntülemesi

en: User product views
tr_TR: Kullanıcı ürün görüntülemeleri

en: %(user)s viewed '%(product)s'
tr_TR: %(user)s kullanıcısı '%(product)s' ürününü görüntüledi

en: Search term
tr_TR: Arama ifadesi

en: Analytics
tr_TR: Analitik

en: Name
tr_TR: Ad

en: Date registered
tr_TR: Kayıt tarihi

en: Basket
tr_TR: Alışveriş Sepeti

en: Baskets
tr_TR: Alışveriş Sepetleri

en: Price excl. Tax
tr_TR: Vergi hariç Fiyat

en: Price incl. Tax
tr_TR: Vergi dahil Fiyat

en: Date Updated
tr_TR: Güncelleme Tarihi

en: Option
tr_TR: Seçenek

en: Value
tr_TR: Değer

en: Code
tr_TR: Kod

en: Variant
tr_TR: Varyant

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Image
tr_TR: Görsel

en: Is public
tr_TR: Herkese açık

en: Category
tr_TR: Kategori

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Product category
tr_TR: Ürün kategorisi

en: Product categories
tr_TR: Ürün kategorileri
