django-oscar - en to pt_PT translation catalogue (1796 entries)

en: Mr
pt_PT: Sr.

en: Miss
pt_PT: Srta.

en: Mrs
pt_PT: Sra.

en: Ms
pt_PT: Sra.

en: Dr
pt_PT: Dr.

[ctx: Treatment Pronouns for the customer]
en: Title
pt_PT: Título

en: First name
pt_PT: Primeiro nome

en: Last name
pt_PT: Último nome

en: First line of address
pt_PT: Primeira linha da morada

en: Second line of address
pt_PT: Segunda linha da morada

en: Third line of address
pt_PT: Terceira linha da morada

en: City
pt_PT: Cidade

en: State/County
pt_PT: Distrito

en: Post/Zip-code
pt_PT: Código Postal

en: Country
pt_PT: País

en: Search text - used only for searching addresses
pt_PT: Texto de pesquisa - utilizado só para pesquisar moradas

en: Address
pt_PT: Morada

en: Addresses
pt_PT: Moradas

en: Addresses in %(country)s require a valid postcode
pt_PT: Moradas de %(country)s requerem um código postal válido

en: The postcode '%(postcode)s' is not valid for %(country)s
pt_PT: O código postal '%(postcode)s' não é válido para %(country)s

en: ISO 3166-1 numeric
pt_PT: ISO 3166-1 numérico

en: Country name
pt_PT: Nome do país

en: Official name
pt_PT: Nome oficial

en: Display order
pt_PT: Ver encomenda

en: Higher the number, higher the country in the list.
pt_PT: Valores mais altos, traduzem-se em posições superiores na lista.

en: Is shipping country
pt_PT: É país de envio

en: Countries
pt_PT: Países

en: Phone number
pt_PT: Número de telefone

en: In case we need to call you about your order
pt_PT: Caso seja necessário contacta-lo acerca da sua encomenda

en: Instructions
pt_PT: Instruções

en: Tell us anything we should know when delivering your order.
pt_PT: Alguma coisa que seja preciso para entregar a sua encomenda.

en: Shipping address
pt_PT: Morada para entrega

en: Shipping addresses
pt_PT: Moradas para entrega

en: User
pt_PT: Utilizador

en: Default shipping address?
pt_PT: Moradas para entrega padrão?

en: Default billing address?
pt_PT: Morada de facturação padrão?

en: Number of Orders as Shipping Address
pt_PT: Número de Encomendas como Morada de Envio

en: Number of Orders as Billing Address
pt_PT: Número de Encomendas como Morada de Facturação

en: Address Hash
pt_PT: Hash da morada

en: Date Created
pt_PT: Data de Criação

en: User address
pt_PT: Morada do utilizador

en: User addresses
pt_PT: Moradas do utilizador

en: This address is already in your address book
pt_PT: Esta morada já existe no seu livro de moradas

en: Billing address
pt_PT: Morada de facturação

en: Billing addresses
pt_PT: Moradas de facturação

en: Partner
pt_PT: Parceiro

en: Partner address
pt_PT: Morada do parceiro

en: Partner addresses
pt_PT: Moradas dos parceiros

en: Product
pt_PT: Produto

en: Views
pt_PT: Vistas

en: Basket Additions
pt_PT: Adições ao Carrinho

en: Purchases
pt_PT: Compras

en: Score
pt_PT: Nota

en: Product record
pt_PT: Registo do produto

en: Product records
pt_PT: Registos do produto

en: Record for '%s'
pt_PT: Registo para '%s'

en: Product Views
pt_PT: Visualizações do produto

en: Orders
pt_PT: Pedidos

en: Order Lines
pt_PT: Itens da Encomenda

en: Order Items
pt_PT: Itens do pedido

en: Total Spent
pt_PT: Total Gasto

en: Last Order Date
pt_PT: Data da Última Encomenda

en: User record
pt_PT: Registo de utilizador

en: User records
pt_PT: Registos de utilizadores

en: User product view
pt_PT: Visualização do produto do utilizador

en: User product views
pt_PT: Visualizações de produto do utilizador

en: %(user)s viewed '%(product)s'
pt_PT: %(user)s viu '%(product)s'

en: Search term
pt_PT: Palavra de pesquisa

en: User search query
pt_PT: Termos de pesquisa de utilizadores

en: User search queries
pt_PT: Pesquisas do utilizador

en: %(user)s searched for '%(query)s'
pt_PT: %(user)s pesquisou por "%(query)s"

en: Analytics
pt_PT: Estatísticas

en: Basket additions
pt_PT: Adicionados ao carrinho

en: Product analytics
pt_PT: Estatísticas do produto

en: Name
pt_PT: Nome

en: Date registered
pt_PT: Data de registo

en: Product views
pt_PT: Visualizações de produto

en: Order lines
pt_PT: Itens do pedido

en: Order items
pt_PT: Itens do pedido

en: Total spent
pt_PT: Total gasto

en: Date of last order
pt_PT: Data da última encomenda

en: User analytics
pt_PT: Estatísticas de utilizadores

en: Owner
pt_PT: Dono

en: Open - currently active
pt_PT: Aberto - activo

en: Merged - superceded by another basket
pt_PT: Agrupado - substituído por outro carrinho

en: Saved - for items to be purchased later
pt_PT: Gravado - para os itens serem comprados mais tarde

en: Frozen - the basket cannot be modified
pt_PT: Congelado - o cesto de compras não pode ser alterado

en: Submitted - has been ordered at the checkout
pt_PT: Enviado - foi encomendado

en: Status
pt_PT: Estado

en: Date created
pt_PT: Data de criação

en: Date merged
pt_PT: Data de fusão

en: Date submitted
pt_PT: Data de envio

en: Basket
pt_PT: Carrinho

en: Baskets
pt_PT: Carrinhos

en: %(status)s basket (owner: %(owner)s, lines: %(num_lines)d)
pt_PT: %(status)s cesto de compras (de: %(owner)s, itens: %(num_lines)d)

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order.
pt_PT: Devido a limitações técnicas não é possível enviar mais do que %(threshold)d itens numa encomenda.

en: Line Reference
pt_PT: Referência da linha

en: Quantity
pt_PT: Quantidade

en: Currency
pt_PT: Moeda

en: Price excl. Tax
pt_PT: Preço sem IVA

en: Price incl. Tax
pt_PT: Preço com IVA

en: Date Updated
pt_PT: Data actualização

en: Basket line
pt_PT: Linha do carrinho

en: Basket lines
pt_PT: Linhas do carrinho

en: Basket #%(basket_id)d, Product #%(product_id)d, quantity %(quantity)d
pt_PT: Carrinho #%(basket_id)d, Produto #%(product_id)d, quantidade %(quantity)d

en: You cannot modify a %s basket
pt_PT: Não pode alterar o carrinho %s

en: The price of '%(product)s' has increased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
pt_PT: O preço de '%(product)s' foi aumentado de %(old_price)s para %(new_price)s desde que o adicionou ao carrinho

en: The price of '%(product)s' has decreased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
pt_PT: O preço de '%(product)s' foi reduzido de %(old_price)s para %(new_price)s desde que o adicionou ao carrinho

en: Line
pt_PT: Linha

en: Option
pt_PT: Opção

en: Value
pt_PT: Valor

en: Line attribute
pt_PT: Atributo da linha

en: Line attributes
pt_PT: Atributos da linha

en: Save for Later
pt_PT: Guardar para Depois

en: Move to Basket
pt_PT: Adicionar ao Cesto de Compras

en: Code
pt_PT: Código

en: Variant
pt_PT: Variante

en: Please select a valid product
pt_PT: Seleccione um produto válido por favor

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order. Your basket currently has %(basket)d items.
pt_PT: Devido a limitações técnicas não é possível enviar mais do que %(threshold)d itens numa encomenda. O carrinho actualmente tem %(basket)d itens.

en: This product cannot be added to the basket because a price could not be determined for it.
pt_PT: Este produto não pode ser adicionado ao carrinho porque não foi possível determinar um preço para o mesmo.

en: This product cannot be added to the basket as its currency isn't the same as other products in your basket
pt_PT: Este produto não pode ser adicionado ao carrinho porque a moeda utilizada é diferente da dos outros produtos no seu carrinho

en: We have merged a basket from a previous session. Its contents might have changed.
pt_PT: Nós juntamos o carrinho de compras com o da sessão anterior. Os seus conteúdos poderão ter sido alterados.

en: User ID
pt_PT: ID do Utilizador

en: Email
pt_PT: Emai

en: Basket status
pt_PT: Estado do carrinho

en: Num lines
pt_PT: Número de Linhas

en: Num items
pt_PT: Número de items

en: Date of creation
pt_PT: Data de criação

en: Time since creation
pt_PT: Tempo desde criação

en: Open baskets
pt_PT: Abrir carrinhos

en: Time between creation and submission
pt_PT: Tempo entre a criação e envio

en: Submitted baskets
pt_PT: Carrinhos enviados

en: You can't save an item for later if you're not logged in!
pt_PT: Não pode guardar um item se não tiver sessão iniciada!

en: Your basket has got some issues. Please correct any validation errors below.
pt_PT: Ocorreram alguns erros com o seu carrinho. Por favor corrija abaixo.

en: The '%(code)s' voucher has expired
pt_PT: O voucher '%(code)s' expirou

en: The '%(code)s' voucher is not active
pt_PT: O cupão '%(code)s' não está ativo

en: Your basket does not qualify for a voucher discount
pt_PT: O carrinho não é elegível para o voucher

en: Voucher '%(code)s' added to basket
pt_PT: Voucher '%(code)s' adicionado ao cesto

en: You have already added the '%(code)s' voucher to your basket
pt_PT: O voucher '%(code)s' já foi adicionado ao cesto

en: No voucher found with code '%(code)s'
pt_PT: Não foi encontrado nenhum voucher com o código '%(code)s'

en: Please enter a voucher code
pt_PT: Por favor introduza o código do voucher

en: No voucher found with id '%s'
pt_PT: Não foi encontrado nenhum cupão com a id. '%s'

en: Voucher '%s' removed from basket
pt_PT: O voucher '%s' foi removido do carrinho

en: Requires shipping?
pt_PT: Necessita envio?

en: Track stock levels?
pt_PT: Rastrear níveis de stock?

en: Options
pt_PT: Opções

en: Product class
pt_PT: Classe do produto

en: Product classes
pt_PT: Tipos de produto

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Meta title
pt_PT: Meta Titulo

en: Meta description
pt_PT: Meta Descrição

en: Image
pt_PT: Imagem

en: Is public
pt_PT: É público

en: Show this category in search results and catalogue listings.
pt_PT: Mostrar esta categoria nos resultados de pesquisa e nas listagens de categoria.

en: Ancestor categories are public
pt_PT: Categorias herdadas são públicas

en: The ancestors of this category are public
pt_PT: As categorias herdadas desta categoria são públicas

en: Category
pt_PT: Categoria

en: Categories
pt_PT: Categorias

en: Product category
pt_PT: Categoria de produto

en: Product categories
pt_PT: Categorias de produto

en: Stand-alone product
pt_PT: Produto Único

en: Parent product
pt_PT: Produto ancestral

en: Child product
pt_PT: Produto filho

en: Product structure
pt_PT: Estrutura do produto

en: Show this product in search results and catalogue listings.
pt_PT: Mostrar este produto nos resultados da pesquisa e nas listagens de catálogos.

en: UPC
pt_PT: CUP

en: Universal Product Code (UPC) is an identifier for a product which is not specific to a particular  supplier. Eg an ISBN for a book.
pt_PT: Código Universal do Producto (UPC) é um identificador para um producto que não é específico a nenhum fornecedor em particular. Por exemplo: o código de barras de um livro.

en: Only choose a parent product if you're creating a child product.  For example if this is a size 4 of a particular t-shirt.  Leave blank if this is a stand-alone product (i.e. there is only one version of this product).
pt_PT: Escolha apenas um produto original se está a criar um produto secundário. Por exemplo, se este é um tamanho M de uma camisola. Deixe em branco se for um produto único (por exemplo, só existe uma versão deste produto).

[ctx: Product title]
en: Title
pt_PT: Título

en: Product type
pt_PT: Tipo de produto

en: Choose what type of product this is
pt_PT: Escolha o tipo de produto

en: Attributes
pt_PT: Atributos

en: A product attribute is something that this product may have, such as a size, as specified by its class
pt_PT: Um atributo de produto é algo que este produto poderá ter, tal como um tamanho, como especificado pela sua classe

en: Product options
pt_PT: Opções do produto

en: Options are values that can be associated with a item when it is added to a customer's basket.  This could be something like a personalised message to be printed on a T-shirt.
pt_PT: Opções são valores que podem ser associados a produtos quando o cliente o adiciona ao carrinho. Poderá ser algo como uma mensagem personalizada para ser impressa numa T-shirt

en: Recommended products
pt_PT: Produtos recomendados

en: These are products that are recommended to accompany the main product.
pt_PT: Estes são os produto que são recomendados para acompanhar o produto principal.

en: Rating
pt_PT: Classificação

en: Date updated
pt_PT: Data de actualização

en: Is discountable?
pt_PT: Pode ter desconto?

en: This flag indicates if this product can be used in an offer or not
pt_PT: Este símbolo indica se o produto pode ser usado ou não numa oferta

en: Products
pt_PT: Produtos

en: Your product must have a title.
pt_PT: O produto tem que ter um título.

en: Your product must have a product class.
pt_PT: O produto deve ter uma classe de produto.

en: Only child products can have a parent.
pt_PT: Apenas produtos filho podem ter um ancestral.

en: A child product needs a parent.
pt_PT: Um produto filho tem que ter um produto ancestral.

en: You can only assign child products to parent products.
pt_PT: Só pode atribuir produtos filho a produtos ancestrais.

en: A child product can't have a product class.
pt_PT: Um produto filho não pode ter um tipo de produto.

en: A child product can't have a category assigned.
pt_PT: Um produto filho não pode ter uma categoria atribuída.

en: A child product can't have options.
pt_PT: Um produto filho não pode ter opções.

en: A parent product can't have stockrecords.
pt_PT: Um produto ancestral não pode ter registo de stock.

en: The specified parent product is a child product.
pt_PT: O produto escolhido como ancestral é um produto filho.

en: One can't add a child product to a product with stock records.
pt_PT: Não é possível adicionar um produto secundário a um produto com registos de stock.

[ctx: Product meta title]
en: Meta title
pt_PT: Meta Titulo

[ctx: Product meta description]
en: Meta description
pt_PT: Meta descrição

en: Primary product
pt_PT: Produto principal

en: Recommended product
pt_PT: Produto recomendado

en: Ranking
pt_PT: Classificação

en: Determines order of the products. A product with a higher value will appear before one with a lower ranking.
pt_PT: Decide a ordem dos produtos. Um produto com um valor mais alto irá aparecer primeiro que um com um valor inferior.

en: Product recommendation
pt_PT: Recomendação do produto

en: Product recomendations
pt_PT: Recomendações de produtos

en: Code can only contain the letters a-z, A-Z, digits, and underscores, and can't start with a digit.
pt_PT: O código pode conter apenas as letras a-z, A-Z, números, e sublinhados, e não pode começar com um número.

en: Text
pt_PT: Texto

en: Integer
pt_PT: Inteiro

en: True / False
pt_PT: Verdadeiro / Falso

en: Float
pt_PT: Decimal

en: Rich Text
pt_PT: Texto formatado

en: Date
pt_PT: Data

en: Datetime
pt_PT: Data e hora

en: Multi Option
pt_PT: Múltiplas opções

en: Entity
pt_PT: Entidade

en: File
pt_PT: Ficheiro

en: Type
pt_PT: Tipo

en: Option Group
pt_PT: Opção de Grupo

en: Select an option group if using type "Option" or "Multi Option"
pt_PT: Selecione uma opção de grupo se utilizar o tipo "Opção" ou "Várias Opções"

en: Required
pt_PT: Obrigatório

en: Product attribute
pt_PT: Atributo do produto

en: Product attributes
pt_PT: Atributos de produto

en: Boolean attribute should not be required.
pt_PT: Um atributo booleano normalmente não é necessário.

en: Must be str
pt_PT: Deve ser str

en: Must be a float
pt_PT: Tem que ser decimal

en: Must be an integer
pt_PT: Tem que ser inteiro

en: Must be a date or datetime
pt_PT: Tem que ser data ou data e hora

en: Must be a datetime
pt_PT: Deve ser uma data e hora

en: Must be a boolean
pt_PT: Tem que ser um boleano

en: Must be a model instance
pt_PT: Deve ser uma instância do modelo

en: Must be a list or AttributeOption queryset
pt_PT: Deve ser uma lista ou um ''queryset'' de Opção/Atributo

en: Must be an AttributeOption model object instance
pt_PT: Deve ser uma instância do objeto do modelo Atributo/Opção

en: AttributeOption has not been saved yet
pt_PT: Opção/Atribuito ainda não foi guardado

en: %(enum)s is not a valid choice for %(attr)s
pt_PT: %(enum)s não é um opção válida para %(attr)s

en: Must be a file field
pt_PT: Deve ser um campo de ficheiro

en: Attribute
pt_PT: Atributo

en: Boolean
pt_PT: Verdadeiro ou Falso

en: Richtext
pt_PT: Texto Enriquecido

en: DateTime
pt_PT: Data e Hora

en: Value multi option
pt_PT: Valor de várias opções

en: Value option
pt_PT: Valor de opção

en: Product attribute value
pt_PT: Valor do atributo do produto

en: Product attribute values
pt_PT: Valores de atributos de produto

[ctx: Product attribute value]
en: Yes
pt_PT: Sim

[ctx: Product attribute value]
en: No
pt_PT: Não

en: Attribute option group
pt_PT: Atributo de opção de grupo

en: Attribute option groups
pt_PT: Atributo de opção de grupos

en: Group
pt_PT: Grupo

en: Attribute option
pt_PT: Opção do atribuito

en: Attribute options
pt_PT: Opções de atributo

en: Select
pt_PT: Seleccione

en: Multi select
pt_PT: Seleção múltipla

en: Checkbox
pt_PT: Caixa de verificação

en: Skip this option
pt_PT: Saltar esta opção

en: Is this option required?
pt_PT: Esta opção é necessária?

en: Help text
pt_PT: Texto de ajuda

en: Help text shown to the user on the add to basket form
pt_PT: Texto de ajuda mostrado ao utilizador no formulário de juntar ao carrinho

en: Ordering
pt_PT: Ordenação

en: Controls the ordering of product options on product detail pages
pt_PT: Controla a ordenação das opções de produto nas paginas de detalhe de produto

en: Option Group is required for type %s
pt_PT: Opção de grupo necessária para o tipo %s

en: Option Group can not be used with type %s
pt_PT: Opção de grupo não pode ser usada com o tipo %s

en: Caption
pt_PT: Legenda

en: An image with a display order of zero will be the primary image for a product
pt_PT: A imagem com uma exibição de encomenda de zero será definida como a imagem principal para um produto

en: Product image
pt_PT: Imagem do produto

en: Product images
pt_PT: Imagens de produto

en: Catalogue
pt_PT: Catálogo

en: %(obj)s has no attribute named '%(attr)s'
pt_PT: %(obj)s não possui o atributo '%(attr)s'

en: %(attr)s attribute cannot be blank
pt_PT: atributo %(attr)s não pode estar em branco

en: %(attr)s attribute %(err)s
pt_PT: %(attr)s attributo %(err)s

[ctx: Product review title]
en: Title
pt_PT: Título

en: Body
pt_PT: Conteúdo

[ctx: Anonymous reviewer name]
en: Name
pt_PT: Nome

en: Requires moderation
pt_PT: Requer moderação

en: Approved
pt_PT: Aprovado

en: Rejected
pt_PT: Rejeitado

en: Total Votes
pt_PT: Total de Votos

en: Delta Votes
pt_PT: Intervalo dos Votos

en: Product review
pt_PT: Avaliação do produto

en: Product reviews
pt_PT: Avaliações do produto

en: Anonymous reviews must include a name and an email
pt_PT: As avaliações anónimas devem incluir um nome e um e-mail.

en: anonymous
pt_PT: anónimo

en: Only signed in users can vote
pt_PT: Só utilizadores com sessão iniciada podem votar

en: Up
pt_PT: Mais

en: Down
pt_PT: Menos

en: Delta
pt_PT: Intervalo

en: Vote
pt_PT: Voto

en: Votes
pt_PT: Votos

en: You cannot vote on your own reviews
pt_PT: Não pode votar nas suas avaliações

en: Only signed-in users can vote on reviews
pt_PT: Só os utilizadores com sessão iniciada podem votar nas avaliações

en: You can only vote once on a review
pt_PT: Só pode votar uma vez na avaliação

en: Catalogue reviews
pt_PT: Avaliações do catálogo

en: Recency
pt_PT: Recente

en: Sort by
pt_PT: Ordenar por

en: You have already reviewed this product!
pt_PT: Já avaliou este produto!

en: You can't leave a review for this product.
pt_PT: Não deixar uma avaliação para este produto.

en: Thank you for reviewing this product
pt_PT: Obrigado por avaliar este produto

en: Thanks for voting!
pt_PT: Obrigado pelo seu voto!

en: %(filename)s is not a valid image (%(error)s)
pt_PT: %(filename)s não é um ficheiro de imagem válido (%(error)s)

en: %s is not a valid image archive
pt_PT: %s não é uma imagem válida

en: The given page number was invalid.
pt_PT: O número de página indicado era inválido.

en: All products
pt_PT: Produtos

en: Checkout
pt_PT: Comprar

en: My email address is
pt_PT: O meu endereço de email é

en: I am a new customer and want to checkout as a guest
pt_PT: Eu sou um cliente novo e quero comprar como um convidado

en: I am a new customer and want to create an account before checking out
pt_PT: Eu sou um cliente novo e quero criar uma conta antes de comprar

en: I am a returning customer, and my password is
pt_PT: Eu já sou um cliente, e a minha palavra-chave é

en: A user with that email address already exists
pt_PT: Já existe um utilizador com esse endereço de e-mail

en: You need to add some items to your basket to checkout
pt_PT: Tem que adicionar alguns produtos ao carrinho para poder comprar

en: '%(title)s' is no longer available to buy (%(reason)s). Please adjust your basket to continue
pt_PT: '%(title)s' já não está disponível para venda (%(reason)s). Por favor adapte o seu carrinho para continuar

en: Please either sign in or enter your email address
pt_PT: Inicie a sessão ou insira o seu endereço email

en: Please choose a shipping address
pt_PT: Por favor escolha uma morada de entrega

en: Your previously chosen shipping address is no longer valid.  Please choose another one
pt_PT: A morada de envio seleccionada anteriormente já não é válida. Por favor escolha outra

en: Please choose a shipping method
pt_PT: Por favor escolha um método de envio

en: Your previously chosen shipping method is no longer valid.  Please choose another one
pt_PT: A morada de envio seleccionada anteriormente já não é válida. Por favor escolha outra

en: Percentage surcharge
pt_PT: Percentagem de Sobretaxa

en: Flat surcharge
pt_PT: Sobretaxa

en: Create your account and then you will be redirected back to the checkout process
pt_PT: Crie a sua conta e depois será redirecionado de volta para o processo de compra

en: Address saved
pt_PT: Morada gravada

en: Address deleted
pt_PT: Morada apagada

en: Shipping is unavailable for your chosen address - please choose another
pt_PT: Envio indisponível para a morada escolhida - por favor escolha outra

en: Your submitted shipping method is not permitted
pt_PT: O método de envio escolhido não é permitido

en: A problem occurred while processing payment for this order - no payment has been taken.  Please contact customer services if this problem persists
pt_PT: Ocorreu um problema enquanto processávamos o pagamento para esta encomenda - não foi feito nenhum pagamento. Por favor contacte o serviço de clientes se o problema persistir

en: A problem occurred while placing this order. Please contact customer services.
pt_PT: Um problema ocorreu ao efetuar esta encomenda. Por favor contacte o apoio ao cliente.

en: Email Address
pt_PT: Endereço de Email

en: Subject
pt_PT: Assunto

en: Body Text
pt_PT: Conteúdo de Texto

en: Body HTML
pt_PT: Conteúdo HTML

en: Date Sent
pt_PT: Data Enviado

en: Email to %(user)s with subject '%(subject)s'
pt_PT: Enviar email a %(user)s com o assunto '%(subject)s'

en: Email to %(email)s with subject '%(subject)s'
pt_PT: Email para %(email)s com assunto '%(subject)s'

en: Code can only contain the uppercase letters (A-Z), digits, and underscores, and can't start with a digit.
pt_PT: O código apenas pode conter letras maiúsculas (A-Z), dígitos e underscores, não pode igualmente começar com um dígito.

en: Code used for looking up this event programmatically
pt_PT: Código usado para procurar esta acção automaticamente

en: Order related
pt_PT: Encomenda relacionada

en: User related
pt_PT: Utilizador relacionado

en: Email Subject Template
pt_PT: Modelo de Assunto do Email

en: Email Body Template
pt_PT: Modelo de Conteúdo de Email

en: Email Body HTML Template
pt_PT: Modelo de Conteúdo HTML de Email

en: HTML template
pt_PT: Modelo HTML

en: SMS Template
pt_PT: Modelo SMS

en: SMS template
pt_PT: Modelo SMS

en: Communication event type
pt_PT: Tipo de acção de comunicação

en: Communication event types
pt_PT: Tipos de acção de comunicação

en: Inbox
pt_PT: Caixa de Entrada

en: Archive
pt_PT: Arquivo

en: Notification
pt_PT: Notificação

en: Notifications
pt_PT: Notificações

en: Communication
pt_PT: Comunicação

en: %(count)d notification archived | %(count)d notifications archived
pt_PT[0]: %(count)d notificação arquivada
pt_PT[1]: %(count)d notificações arquivadas
pt_PT[2]: %(count)d notificações arquivadas

en: %(count)d notification deleted | %(count)d notifications deleted
pt_PT[0]: %(count)d notificação apagada
pt_PT[1]: %(count)d notificações apagadas
pt_PT[2]: %(count)d notificações apagadas

en: email address
pt_PT: endereço de e-mail

en: Staff status
pt_PT: Estado staff

en: Designates whether the user can log into this admin site.
pt_PT: Especifica se o utilizador pode entrar como admin neste site.

en: Active
pt_PT: Activo

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
pt_PT: Especifica se o utilizador deverá ser tratado como activo. desselecione em vez de remover contas.

en: date joined
pt_PT: Data de ingresso

en: Users
pt_PT: Utilizadores

en: Key
pt_PT: Chave

en: Not yet confirmed
pt_PT: Por confirmar

en: Cancelled
pt_PT: Cancelado

en: Closed
pt_PT: Fechado

en: Date confirmed
pt_PT: Data confirmada

en: Date cancelled
pt_PT: Data cancelada

en: Date closed
pt_PT: Data fechada

en: Product alert
pt_PT: Aviso de produto

en: Product alerts
pt_PT: Avisos de produto

en: Product Alerts
pt_PT: Avisos de Produto

en: An alert has been created
pt_PT: Foi criado um aviso

en: A confirmation email has been sent to %s
pt_PT: Email de confirmação enviado a %s

en: Your stock alert is now active
pt_PT: O seu aviso de stock foi activado

en: Your stock alert cannot be confirmed
pt_PT: O seu aviso de stock não foi confirmado

en: Your stock alert has been cancelled
pt_PT: O seu aviso de stock foi cancelado

en: Your stock alert cannot be cancelled
pt_PT: O seu aviso de stock não pode ser cancelado

en: Customer
pt_PT: Cliente

en: Email address
pt_PT: Endereço de email

en: Password
pt_PT: Senha

en: The entered password is not valid!
pt_PT: A senha que introduziu não é valida!

en: Confirm password
pt_PT: Confirmar senha

en: The two password fields didn't match.
pt_PT: As duas senhas têm que ser iguais.

[ctx: start date]
en: From
pt_PT: Desde

[ctx: end date]
en: To
pt_PT: Até

en: Order number
pt_PT: Número do pedido

en: At least one field is required.
pt_PT: Pelo menos um campo é obrigatório.

en: All orders
pt_PT: Todos os pedidos

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
pt_PT: Encomendas feitas entre %(date_from)s e %(date_to)s e encomendas com o número %(order_number)s

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s
pt_PT: Pedidos feitos entre %(date_from)s e %(date_to)s

en: Orders placed since %(date_from)s and order number containing %(order_number)s
pt_PT: Encomendas feitas desde %(date_from)s e encomendas com o número %(order_number)s

en: Orders placed since %(date_from)s
pt_PT: Encomendas feitas desde %(date_from)s

en: Orders placed until %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
pt_PT: Encomendas feitas até %(date_to)s e encomendas com o número %(order_number)s

en: Orders placed until %(date_to)s
pt_PT: Encomendas feitas até %(date_to)s

en: Orders with order number containing %(order_number)s
pt_PT: Encomendas com o número %(order_number)s

en: A user with this email address already exists
pt_PT: Já existe um utilizador com este endereço de email

en: Send notification to
pt_PT: Enviar notificação a

en: Enter your email
pt_PT: Insira o seu email

en: There is already an active stock alert for %s
pt_PT: Já tem um aviso de stock activo para %s

en: %s has been sent a confirmation email for another product alert on this site. Please confirm or cancel that request before signing up for more alerts.
pt_PT: %s tem enviado um ''e-mail'' de confirmação para outro alerta de produto neste ''site''. Por favor, confirme ou cancele esse pedido antes de se inscrever para mais alertas.

en: You already have an active alert for this product
pt_PT: Já tem um aviso de stock activo para este produto

en: Welcome back
pt_PT: Bem-vindo

en: Thanks for registering!
pt_PT: Obrigado por se registar!

en: Profile
pt_PT: Perfil

en: Edit Profile
pt_PT: Editar Perfil

en: Profile updated
pt_PT: Perfil actualizado

en: Delete profile
pt_PT: Remover perfil

en: Your profile has now been deleted. Thanks for using the site.
pt_PT: O seu perfil foi eliminado. Obrigado por utilizar este site.

en: Change Password
pt_PT: Mudar Senha

en: Password updated
pt_PT: Senha actualizada

en: Email History
pt_PT: Histórico de Email

en: Order History
pt_PT: Histórico de Encomendas

en: Order
pt_PT: Encomenda

en: All available lines from order %(number)s have been added to your basket
pt_PT: Todas as linhas da encomenda %(number)s foram adicionadas ao seu carrinho

en: It is not possible to re-order order %(number)s as none of its lines are available to purchase
pt_PT: Não é possível re-encomendar a encomenda %(number)s pois nenhuma das suas linhas está disponível

en: %(qty)d copies of '%(product)s' have been added to your basket
pt_PT: %(qty)d cópias de '%(product)s' foram adicionadas ao carrinho

en: '%s' has been added to your basket
pt_PT: '%s' foi adicionado ao seu carrinho

en: Address Book
pt_PT: Endereços

en: Add a new address
pt_PT: Insira uma nova morada

en: Address '%s' created
pt_PT: O endereço '%s' foi criado

en: Edit address
pt_PT: Alterar morada

en: Address '%s' updated
pt_PT: O endereço '%s' foi actualizado

en: Delete address?
pt_PT: Remover morada?

en: Address '%s' deleted
pt_PT: O endereço '%s' foi eliminado

en: We do not ship to this country
pt_PT: Não enviamos para este país

en: Wish Lists
pt_PT: Listas de desejos

en: Quantities updated.
pt_PT: Quantidades actualizadas.

en: The shared accounts won't be able to access your wishlist because the visiblity is set to private.
pt_PT: Contas partilhadas não poderão aceder à sua lista de desejos uma vez que a visibilidade está definida como privada.

en: You have added shared accounts to your wishlist but the visiblity is public, this means everyone with a link has access to it.
pt_PT: Adicionou contas partilhadas à sua lista de desejos mas a visibilidade está definida como publica, o que significa que qualquer pessoa com um link tem acesso à mesma.

en: Create a new wish list
pt_PT: Crie uma nova lista de desejos

en: The requested product no longer exists
pt_PT: O produto pedido já não existe

en: Your wishlist has been created and '%(name)s has been added
pt_PT: A lista de desejos foi criada e foi adicionado '%(name)s'

en: Your wishlist has been created
pt_PT: A lista de desejos foi criada

en: %(title)s has been added to your wishlist
pt_PT: %(title)s foi adicionado à sua lista de desejos

en: Your '%s' wishlist has been updated
pt_PT: A lista de desejos '%s' foi actualizada

en: Delete %s
pt_PT: Eliminar %s

en: Your '%s' wish list has been deleted
pt_PT: A sua lista de desejos '%s' foi eliminada

en: '%s' was added to your wish list.
pt_PT: '%s' foi adicionado à lista de desejos.

en: Remove %s
pt_PT: remover %s

en: '%(title)s' was removed from your '%(name)s' wish list
pt_PT: '%(title)s' foi removido da lista de desejos '%(name)s'

en: Wish list '%(name)s' already containing '%(title)s'
pt_PT: A lista de desejos '%(name)s' já contém '%(title)s'

en: '%(title)s' moved to '%(name)s' wishlist
pt_PT: '%(title)s' movido para a lista de desejos '%(name)s'

en: Dashboard
pt_PT: Painel

en: Leave blank to generate from category name
pt_PT: Deixe em branco para preencher a partir do nome de categoria

en: Create a new product of type
pt_PT: Criar um tipo de produto

en: -- Choose type --
pt_PT: -- Escolha uma opção --

en: Product title
pt_PT: Título do produto

en: Leave blank to generate from product title
pt_PT: Deixe em branco para preencher a partir do nome do produto

en: Select an option group
pt_PT: Escolha uma opção de grupo

en: An option group is required
pt_PT: Uma opção de grupo é necessária

en: At least one stock record must be set to a partner that you're associated with.
pt_PT: Pelo menos um registo de stock tem que estar atribuído a um parceiro que esteja associado.

en: Stand-alone and parent products must have at least one category
pt_PT: Produtos únicos e ancestrais têm que ter uma categoria

en: A child product should not have categories
pt_PT: Um produto filho não deve ter categorias

en: Title
pt_PT: Título

en: Variants
pt_PT: Variantes

en: Stock records
pt_PT: Registos de stock

en: Actions
pt_PT: Acções

en: Number of child categories
pt_PT: Número de categorias filho

en: %s Category | %s Categories
pt_PT[0]: %s Categoria
pt_PT[1]: %s Categorias
pt_PT[2]: %s Categorias

en: Option summary
pt_PT: Resumo da opção

en: %s Attribute Option Group | %s Attribute Option Groups
pt_PT[0]: %sGrupo de Opção de Atributo
pt_PT[1]: %s Grupos de Opção de Atributo
pt_PT[2]: %s Grupos de Opção de Atributo

en: %s Option | %s Options
pt_PT[0]: %s opção
pt_PT[1]: %s opções
pt_PT[2]: %s opções

en: Product search results
pt_PT: Resultados da pesquisa

en: Please choose a product type
pt_PT: Por favor escolha um tipo de produto

en: Create new %(product_class)s product
pt_PT: Criar um novo produto %(product_class)s

en: Create new variant of %(parent_product)s
pt_PT: Criar uma variante de %(parent_product)s

en: Editing variant of %(parent_product)s
pt_PT: Alterar uma variante de %(parent_product)s

en: Your submitted data was not valid - please correct the errors below
pt_PT: Os dados que inseriu não são válidos. Por favor corrija os erros.

en: Delete product variant?
pt_PT: Apagar variante de produto?

en: Delete product?
pt_PT: Apagar produto?

en: Deleted product variant '%s'
pt_PT: Variante de produto '%s' apagada

en: Deleted product '%s'
pt_PT: Produto '%s' apagado

en: Alerts with status "%s"
pt_PT: Avisos com estado "%s"

en: All alerts
pt_PT: Todos os avisos

en: Add a new category
pt_PT: Adicionar categoria

en: Category created successfully
pt_PT: Categoria criada com sucesso

en: Update category '%s'
pt_PT: Actualizar categoria '%s'

en: Category updated successfully
pt_PT: Categoriaactualizada com sucesso

en: Category deleted successfully
pt_PT: Categoria removida com sucesso

en: Add a new product type
pt_PT: Criar um tipo de produto

en: Product type created successfully
pt_PT: Tipo de produto criado

en: Update product type '%s'
pt_PT: Actualizar tipo de produto '%s'

en: Product type updated successfully
pt_PT: Tipo de produto actualizado

en: Product Types
pt_PT: Tipos de Produto

en: Delete product type '%s'
pt_PT: Apagar tipo de produto '%s'

en: Unable to delete '%s'
pt_PT: Não foi possível apagar '%s'

en: %i products are still assigned to this type
pt_PT: %i produtos ainda estão atribuídos a este tipo

en: Product type deleted successfully
pt_PT: Tipo de produto apagado

en: Add a new Attribute Option Group
pt_PT: Adicionar novo Atributo de Opção de Grupo

en: Attribute Option Group created successfully
pt_PT: Grupo de Opção de Atributo criado

en: Update Attribute Option Group '%s'
pt_PT: Atualizar Grupo de Opção de Atributo '%s'

en: Attribute Option Group updated successfully
pt_PT: Grupo de Opção de Atributo atualziado com sucesso

en: Delete Attribute Option Group '%s'
pt_PT: Eliminar Opção de Atributo de Grupo '%s'

en: %i product attributes are still assigned to this attribute option group
pt_PT: %i atributos de produto ainda estão atribuídos a este grupo de opção de atributo

en: Attribute Option Group deleted successfully
pt_PT: Grupo de Opção de Atributo eliminado com sucesso

en: Add a new Option
pt_PT: Adicionar uma nova opção

en: Option created successfully
pt_PT: Opção criada com sucesso

en: Update Option '%s'
pt_PT: Atualizar Opção '%s'

en: Option updated successfully
pt_PT: Opção actualizada com sucesso

en: Delete Option '%s'
pt_PT: Eliminar Opção '%s'

en: %i products are still assigned to this option
pt_PT: %i produtos ainda estão atribuídos a esta opção

en: %i product classes are still assigned to this option
pt_PT: %i classes de produto ainda estão atribuídos a esta opção

en: Option deleted successfully
pt_PT: Opção apagada com sucesso

en: Communications dashboard
pt_PT: Painel de comunicações

en: Email subject template
pt_PT: Modelo do assunto do email

en: Email body text template
pt_PT: Modelo do conteúdo texto do email

en: Email body HTML template
pt_PT: Modelo do conteúdo HTML do email

en: Preview email
pt_PT: Pré-visualizar email

en: No order found with this number
pt_PT: Nenhum pedido encontrado com este número

en: Please enter an email address
pt_PT: Por favor insira um endereço de email

en: The submitted form was not valid, please correct the errors and resubmit
pt_PT: O formulário enviado não é válido, por favor corrija os erros e volte a enviar

en: Email saved
pt_PT: Email guardado

en: A preview email has been sent to %s
pt_PT: Foi enviada uma pré-visualização do email a %s

en: Offers dashboard
pt_PT: Painel de ofertas

en: This can only be changed if it has no vouchers attached to it
pt_PT: Isto apenas pode ser alterado se não existirem vales de desconto associados

en: Start date
pt_PT: Data de início

en: End date
pt_PT: Data de fim

en: The end date must be after the start date
pt_PT: A data de fim deve ser posterior à data de início

en: Exclusive offers cannot be combined
pt_PT: Ofertas exclusivas não podem ser usadas em conjunto

en: Custom condition
pt_PT: Condição personalizada

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom condition
pt_PT: Por favor escolha uma lista, tipo e valor OU selecione uma condição personalizada

en: No other options can be set if you are using a custom condition
pt_PT: Nenhumas opções podem ser definidas se estiver a usar condicionantes personalizadas.

en: Custom incentive
pt_PT: Incentivo personalizado

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom incentive
pt_PT: Por favor escolha uma lista, tipo e valor OU selecione um incentivo personalizada

en: No other options can be set if you are using a custom incentive
pt_PT: Não podem ser definidas mais opções enquanto estive a utilizar incentivo personalizados

en: Offer name
pt_PT: Nome da oferta

en: Is active?
pt_PT: Está activo?

en: Offer type
pt_PT: Tipo de oferta

en: Has vouchers?
pt_PT: Tem vales de desconto?

en: Voucher code
pt_PT: Código do voucher

en: Order date
pt_PT: Data do pedido

en: Order total
pt_PT: Total da encomenda

en: Cost
pt_PT: Preço

en: Name matches "%s"
pt_PT: Corresponde a "%s"

en: Is active
pt_PT: Está ativo

en: Is inactive
pt_PT: Está Inativo

en: Is of type "%s"
pt_PT: É do tipo "%s"

en: Has vouchers
pt_PT: Tem vales de desconto

en: Has no vouchers
pt_PT: Não tem vales de desconto

en: Voucher code matches "%s"
pt_PT: Código do vale de desconto corresponde a "%s"

en: %s step not complete
pt_PT: Passo %s não concluído

en: Offer '%s' updated
pt_PT: Oferta '%s' actualizada

en: Offer '%s' created!
pt_PT: Oferta '%s' criada!

en: Name, description and type
pt_PT: Nome, descrição e tipo

en: Incentive
pt_PT: Incentivo

en: Restrictions
pt_PT: Restrições

en: This offer can only be deleted if it has no vouchers attached to it
pt_PT: Esta oferta apenas pode ser removida se não tiver quaisquer vales de desconto já associados

en: Offer deleted!
pt_PT: Oferta apagada!

en: Offer is already suspended
pt_PT: Oferta já foi suspensa

en: Offer suspended
pt_PT: Oferta suspensa

en: Offer cannot be reinstated as it is not currently suspended
pt_PT: Oferta não pode ser reintegrada porque está activa

en: Offer reinstated
pt_PT: Oferta reintegrada

en: Orders dashboard
pt_PT: Painel de encomendas

en: Orders placed since %s
pt_PT: Pedidos feitos desde %s

en: Orders placed until %s
pt_PT: Pedidos feitos até %s

en: Customer name
pt_PT: Nome do cliente

en: Product name
pt_PT: Nome do produto

en: Partner SKU
pt_PT: Referência do Parceiro

en: Date from
pt_PT: Data desde

en: Date to
pt_PT: Data até

en: Payment method
pt_PT: Método de pagamento

en: Get results as
pt_PT: Obter resultados como

en: New order status
pt_PT: Novo estado de encomenda

en: Order value
pt_PT: Valor da encomenda

en: Date of purchase
pt_PT: Data de compra

en: Number of items
pt_PT: Número de artigos

en: Order status
pt_PT: Estado da encomenda

en: Customer email address
pt_PT: Endereço email do cliente

en: Deliver to name
pt_PT: Entregar ao nome

en: Bill to name
pt_PT: Nome da pessoa a cobrar

en: Order number starts with "{order_number}"
pt_PT: Número de encomenda começa com "{order_number}"

en: Customer name matches "{customer_name}"
pt_PT: Nome de cliente com "{customer_name}"

en: Product name matches "{product_name}"
pt_PT: Nome do produto com "{product_name}"

note: Translators: "UPC" means "universal product code" and it is used to uniquely identify a product in an online store. "Item" in this context means an item in an order placed in an online store.
en: Includes an item with UPC "{upc}"
pt_PT: Incluí um item com o CUP "{upc}"

note: Translators: "SKU" means "stock keeping unit" and is used to identify products that can be shipped from an online store. A "partner" is a company that ships items to users who buy things in an online store.
en: Includes an item with partner SKU "{partner_sku}"
pt_PT: Inclui um item com SKU "{partner_sku}" de parceiro

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made within a particular date range.
en: Placed between {start_date} and {end_date}
pt_PT: Colocado entre {start_date} e {end_date}

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made after a particular date.
en: Placed after {start_date}
pt_PT: Encomendado depois de {start_date}

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made before a particular date.
en: Placed before {end_date}
pt_PT: Encomendado antes de {end_date}

note: Translators: A "voucher" is a coupon that can be applied to an order in an online store in order to receive a discount. The voucher "code" is a string that users can enter to receive the discount.
en: Used voucher code "{voucher_code}"
pt_PT: Código voucher utilizado {voucher_code}

note: Translators: A payment method is a way of paying for an item in an online store.  For example, a user can pay with a credit card or PayPal.
en: Paid using {payment_method}
pt_PT: Pagamento feito com {payment_method}

note: Translators: This string refers to an order in an online store.  Some examples of order status are "purchased", "cancelled", or "refunded".
en: Order status is {order_status}
pt_PT: Estado da encomenda é {order_status}

en: The new status '%s' is not valid
pt_PT: O novo estado '%s' não é válido

en: The new status '%s' is not valid for this order
pt_PT: O novo estado '%s' não é válido para esta encomenda

en: Unable to change order status due to payment error: %s
pt_PT: Não foi possível devido a erro no pagamento: %s

en: Order status changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
pt_PT: Estado da encomenda alterado de '%(old_status)s' para '%(new_status)s'

en: No valid action submitted
pt_PT: Nenhuma acção válida enviada

en: Invalid action
pt_PT: Acção inválida

en: You must select some lines to act on
pt_PT: Tem que seleccionar algumas linhas para actuar

en: Invalid lines requested
pt_PT: Foram pedidas linhas inválidas

en: The entered quantity for line #%s is not valid
pt_PT: A quantidade inserida para a linha #%s não é válida

en: The entered quantity for line #%(line_id)s should not be higher than %(quantity)s
pt_PT: A quantidade inserida para a linha #%(line_id)s não deve ser superior a %(quantity)s

en: Note saved
pt_PT: Nota gravada

en: Note cannot be deleted
pt_PT: Nota não pode ser apagada

en: Note deleted
pt_PT: Nota apagada

en: Invalid form submission
pt_PT: Envio de formulário inválido

en: Unable to change order status as the requested new status is not valid
pt_PT: Não foi possível alterar o estado da encomenda porque o novo estado não é válido

en: Please choose a valid amount
pt_PT: Por favor escolha um montante válido

en: '%(status)s' is not a valid new status for line %(line_id)d
pt_PT: '%(status)s' não é um novo estado válido para a linha %(line_id)d

en: Status of line #%(line_id)d changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
pt_PT: Estado da linha #%(line_id)d alterado de '%(old_status)s' para '%(new_status)s'

en: The event type '%s' is not valid
pt_PT: O tipo de acção '%s' não é válida

en: Unable to create shipping event: %s
pt_PT: Não foi possível criar a acção de envio: %s

en: Unable to create shipping event due to payment error: %s
pt_PT: Não foi possível criar a acção de envio devido a um erro no pagamento: %s

en: Shipping event created
pt_PT: Acção de envio criada

en: Unable to create payment event due to payment error: %s
pt_PT: Não foi possível criar uma acção de pagamento devido a um erro no processo: %s

en: Unable to create payment event: %s
pt_PT: Não foi possível criar uma acção de pagamento: %s

en: Payment event created
pt_PT: Acção de pagamento criada

en: %(field)s changed from '%(old_value)s' to '%(new_value)s'
pt_PT: %(field)s alterados de '%(old_value)s' para '%(new_value)s'

en: Delivery address updated:
    %s
pt_PT: Endereço de entrega alterado:
    %s

en: Delivery address updated
pt_PT: Endereço de entrega actualizado

en: Pages dashboard
pt_PT: Painel de páginas

[ctx: Page title]
en: Title
pt_PT: Título

en: Example: '/about/contact/'.
pt_PT: Exemplo: '/sobrenos/contacto/'.

en: This value must contain only letters, numbers, dots, underscores, dashes, slashes or tildes.
pt_PT: Este valor deve conter apenas letras, números, pontos, sublinhados, traços, barras ou tiles.

en: All pages
pt_PT: Todas as páginas

en:  with title containing '%s'
pt_PT: o título contém '%s'

en: Create New Page
pt_PT: Criar Nova Página

en: Deleted page '%s'
pt_PT: Apagar página '%s'

en: Partners dashboard
pt_PT: Painel de parceiros

[ctx: Partner's name]
en: Name
pt_PT: Nome

en: Full dashboard access
pt_PT: Acesso total ao painel

en: Limited dashboard access
pt_PT: Acesso limitado ao painel

en: User role
pt_PT: Papel do utilizador

en: Confirm Password
pt_PT: Confirmar Senha

en: All partners
pt_PT: Todos os associados

en: Partners matching '%s'
pt_PT: Associados com correspondência '%s'

en: Create new partner
pt_PT: Criar associado

en: Partner '%s' was created successfully.
pt_PT: Associado '%s' foi criado com sucesso.

en: Partner '%s' was updated successfully.
pt_PT: Associado '%s' foi actualizado com sucesso.

en: Partner '%s' was deleted successfully.
pt_PT: Associado '%s' foi removido com sucesso.

en: Create user
pt_PT: Criar utilizador

en: User '%s' was created successfully.
pt_PT: Utilizador '%s' foi criado com sucesso.

en: User '%(name)s' was linked to '%(partner_name)s'
pt_PT: O utilizador '%(name)s' foi ligado ao '%(partner_name)s'

en: User '%(name)s' is already linked to '%(partner_name)s'
pt_PT: O utilizador '%(name)s' já se encontra ligado ao '%(partner_name)s'

en: User '%(name)s' is not linked to '%(partner_name)s'
pt_PT: O utilizador '%(name)s' não está ligado a '%(partner_name)s'

en: Edit user '%s'
pt_PT: Editar utilizador '%s'

en: User '%s' was updated successfully.
pt_PT: Utilizador '%s' foi actualizado com sucesso.

en: Ranges dashboard
pt_PT: Painel de listas

en: Product SKUs or UPCs
pt_PT: Produto SKUs ou CUPs

en: You can paste in a selection of SKUs or UPCs
pt_PT: Pode colar uma seleção de SKUs ou CUPs

en: File of SKUs or UPCs
pt_PT: Arquivo de SKUs ou CUPs

en: Either comma-separated, or one identifier per line
pt_PT: Separado por vírgula, ou um identificador por linha

en: You must submit either a list of SKU/UPCs or a file
pt_PT: Tem que enviar uma lista de SKU/CUPs ou um arquivo

en: The products with SKUs or UPCs matching %s are already in this range
pt_PT: Os produtos SKUs ou CUPs com correspondência %s já existem neste intervalo

en: No products exist with a SKU or UPC matching %s
pt_PT: Não existem produtos SKU ou CUP com correspondência %s

en: Create range
pt_PT: Criar lista

en: Range deleted
pt_PT: Lista removida

en: Removed %d product from range | Removed %d products from range
pt_PT[0]: Removidos %d produto da lista
pt_PT[1]: Removidos %d produtos da lista
pt_PT[2]: Removidos %d produtos da lista

en: %d product added to range | %d products added to range
pt_PT[0]: %d produto adicionado à lista
pt_PT[1]: %d produtos adicionados à lista
pt_PT[2]: %d produtos adicionados à lista

en: No product(s) were found with SKU or UPC matching %s
pt_PT: Não foram encontrados produto(s) com SKU ou CUP correspondentes a %s

en: There are more than one product with SKU %s
pt_PT: Há mais do que um produto com UMS %s

en: Reports dashboard
pt_PT: Painel de relatórios

en: Report Type
pt_PT: Tipo de Relatório

en: Only the offer and order reports use the selected date range
pt_PT: Só os relatórios de encomendas e ofertas podem utilizar a lista selecionada

en: The report is inclusive of this date
pt_PT: O relatório inlcui esta data

en: Download
pt_PT: Descarregar

en: Your start date must be before your end date
pt_PT: A data de início tem que ser anterior à data de fim

en: %(report_filter)s between %(start_date)s and %(end_date)s
pt_PT: %(report_filter)s entre %(start_date)s e %(end_date)s

en: You do not have access to this report
pt_PT: Não tem acesso a este relatório

en: Reviews dashboard
pt_PT: Painel de avaliações

en: Keyword
pt_PT: Palavra-chave

en: to
pt_PT: para

en:  created after %s
pt_PT: criado após %s

en:  created before %s
pt_PT: criado antes %s

en:  created between %(start_date)s and %(end_date)s
pt_PT: criado entre %(start_date)s e %(end_date)s

en: All reviews
pt_PT: Todas as avaliações

en:  with status matching '%s'
pt_PT: com status correspondente '%s'

en:  with keyword matching '%s'
pt_PT: com palavra-chave correspondente a '%s'

en:  with customer name matching '%s'
pt_PT: com nome do cliente correspondente a '%s'

en: Shipping dashboard
pt_PT: Painel de envios

en: %d Row | %d Rows
pt_PT[0]: %d Linha
pt_PT[1]: %d Linhas
pt_PT[2]: %d Linhas

en: Users dashboard
pt_PT: Painel de utilizadores

[ctx: User's name]
en: Name
pt_PT: Nome

en: Number of Orders
pt_PT: Número de encomendas

en: All users
pt_PT: Todos os utilizadores

en:  with email matching '%s'
pt_PT: com email correspondente a '%s'

en:  with name matching '%s'
pt_PT: com nome correspondente a '%s'

en: Users' status successfully changed
pt_PT: Estado do utilizador alterado com sucesso

en: A password reset email has been sent
pt_PT: Foi enviado um email para recuperar a senha

en: All Alerts
pt_PT: Todos os Avisos

en:  with customer email matching '%s'
pt_PT: com email do cliente correspondente a '%s'

en: Product alert saved
pt_PT: Aviso do produto guardado

en: Product alert deleted
pt_PT: Aviso do produto apagado

en: Vouchers dashboard
pt_PT: Painel de vouchers

en: Which offers apply for this voucher?
pt_PT: A que ofertas se aplica este vale de desconto?

en: In voucher set?
pt_PT: Vale de desconto atribuído?

en: Has offers?
pt_PT: Tem ofertas?

en: Usage
pt_PT: Utilização

en: Which offers apply for this voucher set?
pt_PT: A que ofertas se aplica este conjunto de vales de desconto?

en: This cannot be used to delete vouchers (currently %s) in this set. You can do that on the <a href="%s">detail</a> page.
pt_PT: Isto não pode ser usado para remover vales de desconto (correntemente %s) neste conjunto. Pode faze-lo, no entanto, na página <a href="%s">detalhe</a> .

en: Not in a set
pt_PT: Não pertence a um conjunto

en: Code is "%s"
pt_PT: O Código é "%s"

en: Offer name matches "%s"
pt_PT: O nome da oferta corresponde a "%s"

en: In a set
pt_PT: Pertence a um conjunto

en: Has offers
pt_PT: Tem ofertas

en: Has no offers
pt_PT: Não tem ofertas

en: Create voucher
pt_PT: Criar um voucher

en: Voucher created
pt_PT: Voucher criado

en: The voucher can only be edited as part of its set
pt_PT: Este vale de desconto apenas pode ser editado como parte deste conjunto

en: Voucher updated
pt_PT: Voucher actualizado

en: Voucher deleted
pt_PT: Voucher apagado

en: Create voucher set
pt_PT: Criar conjunto de vouchers

en: Voucher set created
pt_PT: Conjunto de vouchers criado

en: Code matches "%s"
pt_PT: Código corresponde a "%s"

en: Voucher sets
pt_PT: Conjuntos de vouchers

en: Voucher set deleted
pt_PT: Conjunto de vales de desconto removido

en: This is displayed within the customer's basket
pt_PT: Será mostrado no carrinho do cliente

en: This is displayed on the offer browsing page
pt_PT: Será mostrado na página de pesquisa de oferta

en: Site offer - available to all users
pt_PT: Oferta da loja - disponível para todos os utilizadores

en: Voucher offer - only available after entering the appropriate voucher code
pt_PT: Oferta de voucher - Disponível após inserir um código voucher válido

en: User offer - available to certain types of user
pt_PT: Oferta do utilizador - disponível para alguns tipos de utilizador

en: Session offer - temporary offer, available for a user for the duration of their session
pt_PT: Oferta de sessão - oferta temporária, disponível para um utilizador durante a sessão decorrente

en: Exclusive offer
pt_PT: Oferta exclusiva

en: Exclusive offers cannot be combined on the same items
pt_PT: As ofertas exclusivas não podem ser combinadas nos mesmos itens

en: Select other non-exclusive offers that this offer can be combined with on the same items
pt_PT: Selecione outra oferta não-exclusiva disponível para estes artigos

en: Condition
pt_PT: Condição

en: Benefit
pt_PT: Vantagem

en: Priority
pt_PT: Prioridade

en: The highest priority offers are applied first
pt_PT: As ofertas com maior prioridade são aplicadas primeiro

en: Offers are active from the start date. Leave this empty if the offer has no start date.
pt_PT: As ofertas estão ativas desde a data de início. Deixe em branco se a oferta não tiver data de início.

en: Offers are active until the end date. Leave this empty if the offer has no expiry date.
pt_PT: As ofertas estão ativas desde a data de fim. Deixe em branco se a oferta não tiver data de expirar.

en: Max global applications
pt_PT: Máximo de aplicações globais

en: The number of times this offer can be used before it is unavailable
pt_PT: O número de vezes que esta oferta pode ser utilizada até deixar de estar disponível

en: Max user applications
pt_PT: Máximo de aplicações do utilizador

en: The number of times a single user can use this offer
pt_PT: O número de vezes que um unico utilizador pode usufruir desta oferta

en: Max basket applications
pt_PT: Máximo de aplicações de carrinhos

en: The number of times this offer can be applied to a basket (and order)
pt_PT: O número de vezes que esta oferta pode ser aplicada a um carrinho (e encomenda)

en: Max discount
pt_PT: Desconto máximo

en: When an offer has given more discount to orders than this threshold, then the offer becomes unavailable
pt_PT: Quando uma oferta atribuiu mais desconto a encomendas que o valor aqui definido, a oferta fica indiponível

en: Total Discount
pt_PT: Desconto Total

en: Number of applications
pt_PT: Número de aplicações

en: URL redirect (optional)
pt_PT: Redirecionamento do URL (opcional)

en: Conditional offer
pt_PT: Oferta com condição

en: Conditional offers
pt_PT: Ofertas com condição

en: End date should be later than start date
pt_PT: Data de fim deve ser posterior à data de início

en: Offer is suspended
pt_PT: Oferta está suspensa

en: Limited to %(total)d uses (%(remainder)d remaining)
pt_PT: Limitado a %(total)d utilizações (%(remainder)d restantes)

en: Limited to 1 use per user
pt_PT: Limitado a 1 por utilizador

en: Limited to %(total)d uses per user
pt_PT: Limitado a %(total)d usos por utilizador

en: Limited to 1 use per basket
pt_PT: Limitado a 1 uso por carrinho

en: Limited to %(total)d uses per basket
pt_PT: Limitado a %(total)d usos por carrinho

en: Available between %(start)s and %(end)s
pt_PT: Disponível entre %(start)s e %(end)s

en: Available from %(start)s
pt_PT: Disponível desde %(start)s

en: Available until %(end)s
pt_PT: Disponível até %(end)s

en: Limited to a cost of %(max)s
pt_PT: Limitado a um custo de %(max)s

en: Range
pt_PT: Lista

en: Discount is a percentage off of the product's value
pt_PT: Desconto é a percentagem retirada ao valor de um produto

en: Discount is a fixed amount off of the product's value
pt_PT: Desconto é um valor fixo retirado ao valor de um produto

en: Discount is to give the cheapest product for free
pt_PT: Desconto é oferecer o produto mais barato de graça

en: Get the products that meet the condition for a fixed price
pt_PT: Obter os produtos que conferem a condição de preço fixo

en: Discount is a fixed amount of the shipping cost
pt_PT: Desconto é um valor fixo do custo de envio

en: Get shipping for a fixed price
pt_PT: Obter envio para um preço fixo

en: Discount is a percentage off of the shipping cost
pt_PT: Desconto é uma percentagem retirada ao custo de envio

en: Max Affected Items
pt_PT: Máximo de artigos afectados

en: Set this to prevent the discount consuming all items within the range that are in the basket.
pt_PT: Active para prevenir o desconto de consumir todos os artigos dentro da lista que está no carrinho.

en: Custom class
pt_PT: Classe personalizada

en: Benefits
pt_PT: Vantagens

en: Multibuy benefits require a product range
pt_PT: Vantagens de multicompra requerem uma lista de produtos

en: Multibuy benefits don't require a value
pt_PT: Vantagens de multicompra não requerem um valor

en: Multibuy benefits don't require a 'max affected items' attribute
pt_PT: Vantagens de multicompra não requerem um atributo 'máximo de artigos afectados'

en: Percentage benefits require a product range
pt_PT: Vantagens percentuais requerem uma lista de produtos

en: Percentage discount benefits require a value
pt_PT: É necessário um valor para a percentagem de desconto

en: Percentage discount cannot be greater than 100
pt_PT: Percentagem de desconto não pode ser maior que 100

en: A discount value is required
pt_PT: O valor de desconto é obrigatório

en: No range should be selected as this benefit does not apply to products
pt_PT: Como esta vantagem não se aplica aos produto, não deverá se selecionada nenhuma lista

en: Shipping discounts don't require a 'max affected items' attribute
pt_PT: Descontos de envio não requerem um atributo 'máximo de artigos afectados'

en: No range should be selected as the condition range will be used instead.
pt_PT: Não deverá ser selecionado um intervalo pois serão utilizadas as condições de intervalos

en: Fixed discount benefits require a product range
pt_PT: Vantagens de desconto fixo requerem uma lista de produtos

en: Fixed discount benefits require a value
pt_PT: Vantagens de desconto fixo requerem um valor

en: Depends on number of items in basket that are in condition range
pt_PT: Dependente do número de artigos no carrinho que estão na lista de condições

en: Depends on value of items in basket that are in condition range
pt_PT: Depende do valor dos artigos no carrinho que estão na lista de condições

en: Needs to contain a set number of DISTINCT items from the condition range
pt_PT: Precisa de conter um certo número de artigos DISTINTOS da lista de cindições

en: Conditions
pt_PT: Condições

en: Count conditions require a product range
pt_PT: Condições de contagem necessitam uma lista de produtos

en: Count conditions require a value
pt_PT: Condições de contagem necessitam um valor

en: Value conditions require a product range
pt_PT: Condições de valor necessitam uma lista de produtos

en: Value conditions require a value
pt_PT: Condições de valor necessitam de um valor

en: Coverage conditions require a product range
pt_PT: Condições de cobertura necessitam uma listagem de produtos

en: Coverage conditions require a value
pt_PT: Condições de cobertura necessitam um valor

en: Is public?
pt_PT: É visível?

en: Public ranges have a customer-facing page
pt_PT: Listas visíveis tem uma página de cliente

en: Includes all products?
pt_PT: Incluir todos os produtos?

en: Included Products
pt_PT: Produtos incluídos

en: Excluded Products
pt_PT: Produtos Excluídos

en: Included Categories
pt_PT: Categorias Incluídas

en: Ranges
pt_PT: Listas

en: File Path
pt_PT: Localização do Ficheiro

en: Size
pt_PT: Tamanho

en: Uploaded By
pt_PT: Actualizado Por

en: Date Uploaded
pt_PT: Data de carregamento

en: Error Message
pt_PT: Mensagem de Erro

en: Date Processed
pt_PT: Data de Processamento

en: Number of New SKUs
pt_PT: Número de SKUs Novos

en: Number of Unknown SKUs
pt_PT: Número de SKUs desconhecidos

en: Number of Duplicate SKUs
pt_PT: Número de SKUs duplicados

en: Range Product Uploaded File
pt_PT: Lista de Ficheiros de Produto Carregados

en: Range Product Uploaded Files
pt_PT: Lista de Ficheiros de Produto Carregados

en: Offer
pt_PT: Oferta

en: %(value)s%% discount on %(range)s
pt_PT: %(value)s%% desconto em %(range)s

en: Percentage discount benefit
pt_PT: Vantagem da percentagem de desconto

en: Percentage discount benefits
pt_PT: Vantagens da percentagem de desconto

en: %(value)s discount on %(range)s
pt_PT: %(value)s desconto em %(range)s

en: Absolute discount benefit
pt_PT: Vantagem absoluta do desconto

en: Absolute discount benefits
pt_PT: Vantagens absoluta do desconto

en: The products that meet the condition are sold for %(amount)s
pt_PT: O produto que reúnem a condição são vendidos por %(amount)s

en: Fixed price benefit
pt_PT: Vantagem de preço fixo

en: Fixed price benefits
pt_PT: Vantagens de preço fixo

en: Cheapest product from %(range)s is free
pt_PT: O produto mais barato desde %(range)s é oferta

en: Multibuy discount benefit
pt_PT: Vantagem de desconto multicompra

en: Multibuy discount benefits
pt_PT: Vantagens de desconto multicompra

en: %(amount)s off shipping cost
pt_PT: menos %(amount)s no custo de envio

en: Shipping absolute discount benefit
pt_PT: Vantagem absoluta no desconto de envio

en: Shipping absolute discount benefits
pt_PT: Vantagens absolutas no desconto de envio

en: Get shipping for %(amount)s
pt_PT: Obter envio por %(amount)s

en: Fixed price shipping benefit
pt_PT: Vantagem de preço fixo de envio

en: Fixed price shipping benefits
pt_PT: Vantagens de preço fixo de envio

en: %(value)s%% off of shipping cost
pt_PT: %(value)s%% retirado ao custo de envio

en: Shipping percentage discount benefit
pt_PT: Vantagem percentual do desconto de envio

en: Shipping percentage discount benefits
pt_PT: Vantagens percentuais do desconto de envio

en: Basket includes %(count)d item(s) from %(range)s
pt_PT: O carrinho inclui %(count)d artigo(s) de %(range)s

en: Count condition
pt_PT: Condição de contagem

en: Count conditions
pt_PT: Condições de contagem

en: Buy %(delta)d more product from %(range)s | Buy %(delta)d more products from %(range)s
pt_PT[0]: Compre mais %(delta)d produto de %(range)s
pt_PT[1]: Compre mais %(delta)d produtos de %(range)s
pt_PT[2]: Compre mais %(delta)d produtos de %(range)s

en: Basket includes %(count)d distinct item(s) from %(range)s
pt_PT: O carrinho inclui %(count)d artigo(s) distintos de %(range)s

en: Coverage Condition
pt_PT: Condição de Segurança

en: Coverage Conditions
pt_PT: Condições de Segurança

en: Basket includes %(amount)s from %(range)s
pt_PT: O carrinho inclui %(amount)s de %(range)s

en: Value condition
pt_PT: Condição de valor

en: Value conditions
pt_PT: Condições de valor

en: Spend %(value)s more from %(range)s
pt_PT: Gaste mais %(value)s de %(range)s

en: Total discount
pt_PT: Desconto total

en: Offer performance
pt_PT: Desempenho da oferta

en: Billing Address
pt_PT: Morada de Facturação

en: Order total (inc. tax)
pt_PT: Total da encomenda (com impostos)

en: Order total (excl. tax)
pt_PT: Total da encomenda (iva excl.)

en: Shipping charge (inc. tax)
pt_PT: Custo de envio (iva incl.)

en: Shipping charge (excl. tax)
pt_PT: Custo de envio (iva excl.)

en: Shipping Address
pt_PT: Morada de Envio

en: Shipping method
pt_PT: Método de envio

en: Guest email address
pt_PT: Endereço de email do convidado

en: '%(new_status)s' is not a valid status for order %(number)s (current status: '%(status)s')
pt_PT: '%(new_status)s' não é um estado válido para a encomenda %(number)s (estado actual: '%(status)s')

en: In progress
pt_PT: a processar

en: Note Type
pt_PT: Tipo de Nota

en: Message
pt_PT: Menssagem

en: Order Note
pt_PT: Nota de Encomenda

en: Order Notes
pt_PT: Notas de Encomenda

en: Order Status Changes
pt_PT: Alterações no Estado da Encomenda

en: Old Status
pt_PT: Estado Antigo

en: New Status
pt_PT: Novo Estado

en: Order Status Change
pt_PT: Alteração no Estado da Encomenda

en: %(order)s has changed status from %(old_status)s to %(new_status)s
pt_PT: O estado da encomenda %(order)s mudou de %(old_status)s para %(new_status)s

en: Event Type
pt_PT: Tipo de Acção

en: Communication Event
pt_PT: Acção de comunicação

en: Communication Events
pt_PT: Acções de comunicação

en: '%(type)s' event for order #%(number)s
pt_PT: acção '%(type)s' para a encomenda #%(number)s

en: Partner name
pt_PT: Nome do associado

en: Partner reference
pt_PT: Referência a associado

en: This is the item number that the partner uses within their system
pt_PT: Este é o número do artigo que o associado usa dentro do seu sistema

en: Partner Notes
pt_PT: Notas do Associado

en: Stock record
pt_PT: Registo de stock

en: Price (inc. tax)
pt_PT: Preço (iva incl.)

en: Price (excl. tax)
pt_PT: Preço (iva excl.)

en: Price before discounts (inc. tax)
pt_PT: Preço sem descontos (iva incl.)

en: Price before discounts (excl. tax)
pt_PT: Preço sem descontos (iva excl.)

en: Unit Price (inc. tax)
pt_PT: Preço Unitário (iva incl.)

en: Unit Price (excl. tax)
pt_PT: Preço Unitário (iva excl.)

en: Order Line
pt_PT: Linha da Encomenda

en: <missing product>
pt_PT: <produto em falta>

en: Product '%(name)s', quantity '%(qty)s'
pt_PT: Produto '%(name)s', quantitdade '%(qty)s'

en: '%(new_status)s' is not a valid status (current status: '%(status)s')
pt_PT: '%(new_status)s' não é um estado válido (estado actual: '%(status)s')

en: '%(title)s' is no longer available
pt_PT: '%(title)s' já não se encontra disponível

en: Line Attribute
pt_PT: Atributo da Linha

en: Line Attributes
pt_PT: Atributo das Linhas

en: Shiping (inc. tax)
pt_PT: Envio (iva incl.)

en: Shipping (excl. tax)
pt_PT: Envio (iva excl.)

en: Line Price
pt_PT: Preço da Linha

en: Line Prices
pt_PT: Preço das Linhas

en: Line '%(number)s' (quantity %(qty)d) price %(price)s
pt_PT: Linha '%(number)s' (quantidade %(qty)d) preço %(price)s

en: Payment Event Type
pt_PT: Tipo de Acção de Pagamento

en: Payment Event Types
pt_PT: Tipos de Acção de Pagamento

en: Amount
pt_PT: Valor

en: Reference
pt_PT: Referência

en: Lines
pt_PT: Linhas

en: Payment Event
pt_PT: Acção de Pagamento

en: Payment Events
pt_PT: Ações de Pagamento

en: Payment event for order %s
pt_PT: Acção de pagamento para a encomenda %s

en: Event
pt_PT: Acção

en: Payment Event Quantity
pt_PT: Acção de pagamento de quantidade

en: Payment Event Quantities
pt_PT: Acção de pagamento de quantidades

en: Event notes
pt_PT: Notas de acção

en: This could be the dispatch reference, or a tracking number
pt_PT: Isto pode ser a referência de despacho, ou um número para rastrear

en: Shipping Event
pt_PT: Acção de Envio

en: Shipping Events
pt_PT: Ações de Envio

en: Order #%(number)s, type %(type)s
pt_PT: Encomenda #%(number)s, tipo %(type)s

en: Shipping Event Quantity
pt_PT: Acção Quantidade de Envio

en: Shipping Event Quantities
pt_PT: Acções de Quantidade de Envio

en: %(product)s - quantity %(qty)d
pt_PT: %(product)s - quantidade %(qty)d

en: Shipping Event Type
pt_PT: Acção de Tipo de Envio

en: Shipping Event Types
pt_PT: Acções de Tipo de Envio

en: Discount category
pt_PT: Categoria do desconto

en: Offer ID
pt_PT: ID da Oferta

en: Voucher ID
pt_PT: ID do Voucher

en: Frequency
pt_PT: Frequência

en: Order Discount
pt_PT: Desconto da Encomenda

en: Order Discounts
pt_PT: Descontos da Encomenda

en: Discount of %(amount)r from order %(order)s
pt_PT: Desconto de %(amount)r da encomenda %(order)s

en: Surcharges
pt_PT: Sobretaxas

en: Surcharge
pt_PT: Sobretaxa

en: Surcharge code
pt_PT: Código de Sobretaxa

en: Surcharge (inc. tax)
pt_PT: Sobretaxa (inclui taxa)

en: Surcharge (excl. tax)
pt_PT: Sobretaxa (exclui taxa)

en: The selected quantity for line #%(line_id)s is too large
pt_PT: A quantidade para a linha #%(line_id)s é muito grande

en: Total incl. tax
pt_PT: Total iva incl.

en: Date placed
pt_PT: Data de realização

en: Orders placed
pt_PT: Encomendas realizadas

en: Empty baskets cannot be submitted
pt_PT: Carrinhos vazios não podem ser submitidos

en: There is already an order with number %s
pt_PT: Já existe uma encomenda com o número %s

en: Fulfillment partner
pt_PT: Logística de associados

en: Fulfillment partners
pt_PT: Logística de associados

en: Price
pt_PT: Preço

en: Number in stock
pt_PT: Número em stock

en: Number allocated
pt_PT: Número alocado

en: Low Stock Threshold
pt_PT: Nível Mínimo de Stock

en: Invalid stock consumption request
pt_PT: Pedido de consumo de stock inválido

en: Stock Record
pt_PT: Registo de Stock

en: Threshold
pt_PT: Nível

en: Open
pt_PT: Abrir

en: Date Closed
pt_PT: Data de Encerramento

en: <stockalert for "%(stock)s" status %(status)s>
pt_PT: <aviso de stock para "%(stock)s" com estado %(status)s>

en: Stock alert
pt_PT: Aviso de stock

en: Stock alerts
pt_PT: Avisos de stock

en: unavailable
pt_PT: indisponível

en: Unavailable
pt_PT: Indisponível

en: Available
pt_PT: Disponível

en: no stock available
pt_PT: sem stock disponível

en: a maximum of %(max)d can be bought
pt_PT: pode comprar até um máximo de %(max)d

en: In stock
pt_PT: Em stock

en: In stock (%d available)
pt_PT: Em stock (%d disponível)

en: No file path supplied
pt_PT: Não foi fornecida a localização do ficheiro

en: %s does not exist
pt_PT: %s não existe

en: %s is not a file
pt_PT: %s não é um ficheiro

en: %s is not readable
pt_PT: %s não é legível

en: Source
pt_PT: Origem

en: %(type)s of %(amount).2f
pt_PT: %(type)s de %(amount).2f

en: Transaction
pt_PT: Transacção

en: Transactions
pt_PT: Transações

en: Source Type
pt_PT: Tipo de Origem

en: Amount Allocated
pt_PT: Valor alocado

en: Amount Debited
pt_PT: Valor Debitado

en: Amount Refunded
pt_PT: Valor Devolvido

en: Label
pt_PT: Etiqueta

en: Sources
pt_PT: Origens

en: Allocation of %(amount)s from type %(type)s
pt_PT: Alocado %(amount)s do tipo %(type)s

en:  (reference: %s)
pt_PT: (referência: %s)

en: This is used within forms to identify this source type
pt_PT: É utilizado nos formulários para identificar o tipo de origem

en: Source Types
pt_PT: Tipos de Origem

en: Card Type
pt_PT: Tipo de Cartão

en: Number
pt_PT: Número

en: Expiry Date
pt_PT: Data de expiração

en: Partner Reference
pt_PT: Referência do Associado

en: %(card_type)s %(number)s (Expires: %(expiry)s)
pt_PT: %(card_type)s %(number)s (Expira a: %(expiry)s)

en: Bankcard
pt_PT: Cartão Bancário

en: Bankcards
pt_PT: Cartões Bancários

en: Payment
pt_PT: Pagamento

en: Card number
pt_PT: Número do cartão

en: Please enter a valid credit card number.
pt_PT: Por favor insira um número de cartão de crédito válido

en: %s cards are not accepted.
pt_PT: cartões %s não são aceites.

en: Enter a valid month.
pt_PT: Insira um mês válido.

en: Enter a valid year.
pt_PT: Insira um ano válido.

en: Valid to
pt_PT: Válido até

en: The expiration date you entered is in the past.
pt_PT: A data de expiração inserida já foi ultrapassada.

en: Valid from
pt_PT: Válido desde

en: The starting date you entered is in the future.
pt_PT: A data de início que inseriu é futura.

en: CCV number
pt_PT: Código CCV

en: Please enter a 3 or 4 digit number
pt_PT: Por favor insira um numero de 3 ou 4 dígitos

en: This is the 3 or 4 digit security number on the back of your bankcard
pt_PT: Este é o número de segurança com 3 ou 4 algarismos que se encontra na parte de trás do cartão

en: American Express cards use a 4 digit security code
pt_PT: Os cartões American Express usam códigos de segurança de 4 dígitos.

en: Search
pt_PT: Pesquisa

en: Relevancy
pt_PT: Relevância

en: Customer rating
pt_PT: Avaliação do cliente

en: Newest
pt_PT: O mais novo

en: Price high to low
pt_PT: Preço maior para menor

en: Price low to high
pt_PT: Preço menor para maior

en: Title A to Z
pt_PT: Título de A a Z

en: Title Z to A
pt_PT: Título de Z a A

en: Shipping Method
pt_PT: Método de Envio

en: Shipping Methods
pt_PT: Métodos de Envio

en: Price per order
pt_PT: Preço por encomenda

en: Price per item
pt_PT: Preço por artigo

en: Free Shipping
pt_PT: Envio Grátis

en: Order and Item Charge
pt_PT: Encomenda e Taxa de Artigo

en: Order and Item Charges
pt_PT: Encomenda e Taxas de Artigo

en: Default Weight
pt_PT: Peso por omissão

en: Default product weight in kg when no weight attribute is defined
pt_PT: Peso padrão em kg quando nenhum atributo de peso está definido

en: Weight-based Shipping Method
pt_PT: Método de Envio Baseado no Peso

en: Weight-based Shipping Methods
pt_PT: Métodos de Envio Baseado no Peso

en: Method
pt_PT: Método

en: Upper Limit
pt_PT: Limite Máximo

en: Enter upper limit of this weight band in kg. The lower limit will be determined by the other weight bands.
pt_PT: Introduza o limite máximo de peso em kg desta banda. O limite mínimo será determinado pelas outras bandas de peso.

en: Charge
pt_PT: Taxa

en: Weight Band
pt_PT: Intervalo de Peso

en: Weight Bands
pt_PT: Intervalos de Peso

en: Charge for weights up to %s kg
pt_PT: Cobrar por peso até %s kg

en: Shipping
pt_PT: Envio

en: Free shipping
pt_PT: Envio Grátis

en: No shipping required
pt_PT: Não é necessário envio

en: Fixed price shipping
pt_PT: Preço de envio fixo

en: You need to define some shipping methods
pt_PT: É necessário definir um método de envio

en: Number of vouchers
pt_PT: Número de vouchers

en: Length of Code
pt_PT: Tamanho do Código

en: Start datetime
pt_PT: Data e hora inicial

en: End datetime
pt_PT: Data e hora final

en: VoucherSet
pt_PT: ConjuntoVoucher

en: VoucherSets
pt_PT: ConjuntosVoucher

en: This will be shown in the checkout and basket once the voucher is entered
pt_PT: Será mostrado na compra e carrinho assim que o voucher é inserido

en: Case insensitive / No spaces allowed
pt_PT: Insensível a Maíusculas / Espaços não permitidos

en: Offers
pt_PT: Ofertas

en: Can be used once by one customer
pt_PT: Pode ser usada uma vez por um utilizador

en: Can be used multiple times by multiple customers
pt_PT: Pode ser usada multiplas vezes por vários utilizadores

en: Can only be used once per customer
pt_PT: Só pode se usada uma vez por cliente

en: Times added to basket
pt_PT: Vezes adicionada ao carrinho

en: Times on orders
pt_PT: Vezes em encomendas

en: This voucher has already been used
pt_PT: Este voucher Já fui utilizado

en: This voucher is only available to signed in users
pt_PT: Este voucher só está disponível para utilizadores com sessão iniciada

en: You have already used this voucher in a previous order
pt_PT: Já utilizou este voucher numa encomenda anterior

en: This voucher is not available for this basket
pt_PT: Este voucher não é elegível para este carrinho

en: Voucher Application
pt_PT: Aplicação de Voucher

en: Voucher Applications
pt_PT: Aplicações de Voucher

en: '%(voucher)s' used by '%(user)s'
pt_PT: '%(voucher)s' utilizado por '%(user)s'

en: Added to a basket
pt_PT: Adicionado ao carrinho

en: Used in an order
pt_PT: Utilizado numa encomenda

en: Voucher performance
pt_PT: Eficácia do voucher

en: Default
pt_PT: Padrão

en: Private - Only the owner can see the wish list
pt_PT: Privado - Só o criador é que consegue ver a lista de desejos

en: Shared - Only the owner and people with access to the obfuscated link can see the wish list
pt_PT: Partilhado - Só o criador e as pessoas permitidas é que conseguem ver a lista de desejos

en: Public - Everybody can see the wish list
pt_PT: Público - Todos conseguem ver a lista lista de desejos

en: Visibility
pt_PT: Visibilidade

en: Wish List
pt_PT: Lista de desejos

en: Wish list line
pt_PT: Linha da lista de desejos

en: Wish list shared email
pt_PT: E-mail partilhado para a lista de desejos

en: You must be logged in to view the wish list
pt_PT: Necessita ter sessão iniciada para ver a lista de desejos

en: The URL "%s" does not exist
pt_PT: O URL "%s" não existe

en: Specified page already exists!
pt_PT: A página especificada já existe!

en: This field is required
pt_PT: Este campo é obrigatório

en: This field is invalid as its value is forbidden
pt_PT: Este campo não é válido porque o seu valor é proibido

en: Low stock alerts
pt_PT: Alertas de stock reduzido

en: Fulfilment
pt_PT: Logística

en: Statistics
pt_PT: Estatísticas

en: Partners
pt_PT: Parceiros

en: Customers
pt_PT: Clientes

en: Stock alert requests
pt_PT: Alerta de stock

en: Voucher Sets
pt_PT: Conjuntos Voucher

en: Content
pt_PT: Conteúdo

en: Pages
pt_PT: Páginas

en: Email templates
pt_PT: Modelos de email

en: Reviews
pt_PT: Críticas

en: Reports
pt_PT: Relatórios

en: Price range
pt_PT: Intervalo de preço

en: 0 to 20
pt_PT: 0 a 20

en: 20 to 40
pt_PT: 20 a 40

en: 40 to 60
pt_PT: 40 a 60

en: This is not a valid international phone format.
pt_PT: O formato do número de telefone internacional não é válido.

en: This is not a valid local phone format for %s.
pt_PT: O formato local do número de telefone para %s não é válido.

en: This is not a valid local or international phone format.
pt_PT: Não é um formato de telefone válido local nem internacional.

en: Yes
pt_PT: Sim

en: No
pt_PT: Não

en: Check for products that are back in stock and send out alerts
pt_PT: Verificar produtos que estão de volta ao stock e enviar avisos

en: Edit this page
pt_PT: Alterar esta página

en: Home
pt_PT: Início

en: Permission denied!
pt_PT: Não autorizado!

en: We're sorry but you are not permitted to access this page.
pt_PT: Pedimos desculpa mas não tem permissões para aceder a esta página.

en: Page not found
pt_PT: Página não encontrada

en: Page not found!
pt_PT: Página não encontrada!

en: We're sorry but the page you are looking for can't be found.
pt_PT: Pedimos desculpa mas a página que procura não pôde ser encontrada.

en: 
        <strong>%(title)s</strong> has been added to your basket.
pt_PT: 
    <strong>%(title)s</strong> foi adicionado ao seu carrinho.

en: 
        <strong>%(quantity)s</strong> copies of <strong>%(title)s</strong>
        have been added to your basket.
pt_PT: 
    <strong>%(quantity)s</strong> artigos de <strong>%(title)s</strong>
    foram adicionados ao seu carrinho.

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been moved back to your basket.
pt_PT: 
    <strong>%(title)s</strong> foi adicionado de volta ao seu carrinho.

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been saved for later
pt_PT: 
    <strong>%(title)s</strong> foi guardado para mais tarde

en: Your basket is now empty
pt_PT: O seu carrinho de compras está vazio

en: 
            Your basket total is now <strong>%(total)s</strong>
pt_PT: 
    O total do seu carrinho é agora <strong>%(total)s</strong>

en: View basket
pt_PT: Ver carrinho de compras

en: Checkout now
pt_PT: Comprar já

en: 
    Your basket now qualifies for the 
    <strong>%(name)s</strong> offer.
pt_PT: 
    Agora o seu carrinho é elegível para a
    oferta <strong>%(name)s</strong>.

en: 
    Your basket no longer qualifies for the
    <strong>%(name)s</strong> offer.
pt_PT: 
    O seu carrinho já não é elegível para
    a oferta <strong>%(name)s<strong>.

en: Important messages about items in your basket
pt_PT: Mensagens importantes sobre os itens no seu carrinho

en: You could be missing out on offers!
pt_PT: Pode estar a perder ofertas!

en: 
                    <div class="warning">%(message)s to qualify for the <a href="%(url)s">%(offer_name)s</a> special offer</div>
pt_PT: 
    <div class="warning">%(message)s para se qualificar <a href="%(url)s">%(offer_name)s</a> às ofertas especiais</div>

en: Items to buy now
pt_PT: Artigos para comprar agora

en: Updating...
pt_PT: A actualizar...

en: Update
pt_PT: Actualizar

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Save for later
pt_PT: Guardar para Depois

en: Voucher/promo code
pt_PT: Código voucher/promoção

en: I have a voucher code...
pt_PT: Tenho um código voucher...

en: Adding...
pt_PT: A adicionar...

en: Add voucher
pt_PT: Adicionar voucher

en: or
pt_PT: ou

en: cancel
pt_PT: cancelar

en: Totals
pt_PT: Totais

en: Proceed to checkout
pt_PT: Seguir para a compra

en: Your basket is empty.
pt_PT: O carrinho está vazio.

en: Continue shopping
pt_PT: Continuar a comprar

en: Items to buy later
pt_PT: Artigos para comprar mais tarde

en: Items
pt_PT: Artigos

en: Move to basket
pt_PT: Adicionar ao carrinho

en: Qty
pt_PT: Quantidade

en: Basket total (before discounts)
pt_PT: Total do carrinho (sem descontos)

en: Discount
pt_PT: Desconto

en: Basket total (after discounts)
pt_PT: Total do carrinho (com descontos)

en: Basket total
pt_PT: Total do carrinho

en: Alternative shipping methods can be chosen during checkout
pt_PT: Pode escolher outros métodos de envio durante o processo de compra

en: Shipping total (before discounts)
pt_PT: Total de envio (sem descontos)

en: Shipping total (after discounts)
pt_PT: Total de envio (com descontos)

en: Tax
pt_PT: Imposto

en: Post order actions
pt_PT: Colocar ações de encomenda

en: These will be applied once your order is placed.
pt_PT: Serão aplicadas assim que tiver sido feita a encomenda.

en: Taxes will be added during checkout.
pt_PT: Os impostos serão somados no processo de compra.

en: Show results for
pt_PT: Mostrar resultados para

en: Refine by
pt_PT: Refinar por

en: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> result - showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
                     | 
                        <strong>%(num_results)s</strong> results - showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
pt_PT[0]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> resultado - a mostrar <strong>%(start)s</strong> de <strong>%(end)s</strong>.
pt_PT[1]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> resultados - a mostrar <strong>%(start)s</strong> de <strong>%(end)s</strong>.
pt_PT[2]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> resultados - a mostrar <strong>%(start)s</strong> de <strong>%(end)s</strong>.

en: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> result.
                     | 
                        <strong>%(num_results)s</strong> results.
pt_PT[0]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> resultado.
pt_PT[1]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> resultados.
pt_PT[2]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> resultados.

en: <strong>0</strong> results.
pt_PT: <strong>0</strong> resultados.

en: No products found.
pt_PT: Não foram encontrados produtos.

en: Edit this category
pt_PT: Alterar esta categoria

en: Edit this product
pt_PT: Editar este produto

en: Variants:
pt_PT: Variantes:

en: Product Description
pt_PT: Descrição do Produto

en: Product Information
pt_PT: Informação do Produto

en: Product Type
pt_PT: Tipo de Produto

en: Price (incl. tax)
pt_PT: Preço (iva inc.)

en: Availability
pt_PT: Disponibilidade

en: Number of reviews
pt_PT: Número de análises

en: See all reviews
pt_PT: Ver todas as avaliações

en: Customer Reviews
pt_PT: Avaliações dos Clientes

en: This product does not have any reviews yet -
                                <a href="%(add_review_url)s#addreview">be the first to write one</a>.
pt_PT: Este produto ainda não foi avaliado -
    <a href="%(add_review_url)s#addreview">seja o primeiro a avaliar</a>.

en: This product does not have any reviews yet
pt_PT: Este produto ainda não foi avaliado.

en: Recommended items
pt_PT: Artigos recomendados

en: Add to basket
pt_PT: Adicionar ao carrinho

en: You have an active stock alert for this product.
pt_PT: Tem um aviso de stock para este produto

en: You can get an email alert when this product is back in stock.
pt_PT: Pode receber um email de aviso quando o produto existir em stock.

en: Submitting...
pt_PT: A enviar...

en: Notify me
pt_PT: Notificar-me

en: Add to wish list
pt_PT: Adicionar à lista de desejos

en: 
                                            Add to '%(name)s' wish list
pt_PT: 
    Adicionar à lista de desejados '%(name)s'

en: Create a new wishlist
pt_PT: Criar uma nova lista de desejos

en: 
                        <span class="float-left">Product is in <a href="%(url)s">'%(name)s'</a> wishlist.</span>
pt_PT: 
    <span class="float-left">O Produto está na lista de desejados <a href="%(url)s">'%(name)s'</a></span>

en: Removing...
pt_PT: Removendo...

en: Please login to add products to a wish list.
pt_PT: Inicie a sessão para adicionar produtos á sua lista de desejos.

en: Previous
pt_PT: Anterior

en: Next
pt_PT: Seguinte

en: 
                    Reviewed by you on %(review_date)s
pt_PT: 
    Avaliado por si em %(review_date)s

en: 
                        Reviewed by <strong>%(name)s</strong> on %(review_date)s
pt_PT: 
    Avaliado por <strong>%(name)s</strong> em %(review_date)s

en: Is this review helpful?
pt_PT: Esta avaliação foi útil?

en: 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> of %(num_votes)s customer found this useful
                 | 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> of %(num_votes)s customers found this useful
pt_PT[0]: 
    <strong>%(num_up_votes)s</strong> de %(num_votes)s cliente achou que era útil
pt_PT[1]: 
    <strong>%(num_up_votes)s</strong> de %(num_votes)s clientes acharam que era útil
pt_PT[2]: 
    <strong>%(num_up_votes)s</strong> de %(num_votes)s clientes acharam que era útil

en: This review has no votes.
pt_PT: Esta avaliação não tem votos.

en: Free
pt_PT: Grátis

en: 
                        %(num_reviews)s customer review
                     | 
                        %(num_reviews)s customer reviews
pt_PT[0]: 
    %(num_reviews)savaliação de cliente
pt_PT[1]: 
    %(num_reviews)savaliações de clientes
pt_PT[2]: 
    %(num_reviews)savaliações de clientes

en: Write a review
pt_PT: Avaliar

en: Customer reviews
pt_PT: Avaliações dos clientes

en: Leave a product review
pt_PT: Avalie o produto

en: Saving...
pt_PT: A gravar...

en: Save review
pt_PT: Gravar avaliação

en: Go
pt_PT: Ir para

en: This product does not have any reviews yet.
pt_PT: Este produto ainda não foi avaliado.

en: Change
pt_PT: Mudar

en: Contact
pt_PT: Contacto

en: Phone
pt_PT: Telefone

en: Payment details to go here
pt_PT: Insira aqui os detalhes de pagamento

en: Edit order contents
pt_PT: Alterar conteúdo da encomenda

en: Order contents
pt_PT: Conteúdos da encomenda

en: Item
pt_PT: Artigo

en: Checkout gateway
pt_PT: Processo de compra

en: Who are you?
pt_PT: Quem és?

en: Get a password reminder
pt_PT: Obter um lembrete de senha

en: Continuing...
pt_PT: Prosseguindo...

en: Continue
pt_PT: Prosseguir

en: 1. Shipping address
pt_PT: 1. Morada de envio

en: 2. Shipping method
pt_PT: 2. Método de envio

en: 3. Payment
pt_PT: 3. Pagamento

en: 4. Preview
pt_PT: 4. Pré-visualização

en: 5. Confirmation
pt_PT: 5. Confirmação

en: Payment details
pt_PT: Detalhes de pagamento

en: Enter payment details
pt_PT: Inserir detalhes de pagamento

en: This page needs implementing within your project.  You may want to use one of Oscar's payment gateway libraries:
pt_PT: Esta página necessita de ser implementada no seu projecto. Talvez queira utilizar uma biblioteca de acesso a pagamentos do Oscar:

en: Order preview
pt_PT: Pré-visualização da encomenda

en: Preview order
pt_PT: Pré-visualização da encomenda

en: Place order
pt_PT: Fazer encomenda

en: Where should we ship to?
pt_PT: Para onde enviamos?

en: An address from your address book?
pt_PT: Um endereço do seu livro de endereços?

en: Ship to your default shipping address
pt_PT: Enviar para a morada de entrega padrão.

en: Ship to this address
pt_PT: Enviar para esta morada

en: Delete
pt_PT: Remover

en: Or a new address?
pt_PT: Ou uma nova morada?

en: return to basket
pt_PT: voltar ao carrinho

en: 
                                    This includes a discount of <strong>%(amount)s</strong> as
                                    your basket qualifies for the <strong>%(name)s</strong> offer.
pt_PT: 
    O seu carrinho inclui um desconto de %(amount)s porque
    reúne as condições para a oferta '%(name)s'.

en: Select option
pt_PT: Escolha uma opção

en: 
            Order %(number)s: confirmation
pt_PT: 
    Encomenda %(number)s: confirmação

en: 
            Your order has been placed and a confirmation email has been sent - your order number is
            <strong>%(number)s</strong>.
pt_PT: 
    A sua encomenda foi encaminhada e um email de confirmação foi enviado - o número da sua encomenda é
    <strong>%(number)s</strong>.

en: Please make a note of this reference or print this page and quote it in any communication with us regarding your order.
pt_PT: Por favor tome nota desta referência ou imprima esta página e cite-a em qualquer comunicação relativa à sua encomenda.

en: No shipping address required.
pt_PT: Não é necessário morada de entrega.

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s (reference: %(reference)s)
pt_PT: 
    Alocado %(amount)s do tipo %(type)s (referência: %(reference)s)

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s
pt_PT: 
    Alocado %(amount)s do tipo %(type)s

en: No payment was required for this order.
pt_PT: Não foi feito um pedido de pagamento para esta encomenda.

en: Items purchased
pt_PT: Artigos comprados

en: Tracking your order
pt_PT: Seguir a sua encomenda

en: You can track the status of your order
pt_PT: Pode ver o estado da sua encomenda

en: View order status
pt_PT: Ver estado da encomenda

en: Print this page
pt_PT: Imprimir esta página

en: Are you sure you want to delete this address?
pt_PT: Tem a certeza que quer remover esta morada?

en: Yes!
pt_PT: Sim!

en: Save
pt_PT: Guardar

en: Email history
pt_PT: Histórico de Email

en: Date sent
pt_PT: Data de envio

en: No emails found
pt_PT: Não foram encontrados emails

en: Thanks for using our site!
pt_PT: Obrigado por utilizar o nosso site!

en: The %(name)s team
pt_PT: A equipa %(name)s

en: You're receiving this email because your email address has been changed to <strong>%(email)s</strong>.
pt_PT: Está a receber este email porque o seu endereço de email foi alterado para <strong>%(email)s</strong>.

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately and correct your email address:
pt_PT: Se não foi você que alterou, por favor redefina a sua senha imediatamente e corriga o seu endereço de email

en: Reset password
pt_PT: Repor a senha

en: If it was you who changed the email address, you can ignore this email.
pt_PT: Se foi você que alterou este endereço de email, pode ignorar este email.

en: You're receiving this email because your email address has been changed to %(email)s.
pt_PT: Esta a receber este email porque o seu endereço de email foi alterado para %(email)s.

en: Your email address has changed at %(site_name)s.
pt_PT: O seu endereço de e-mail em %(site_name)s foi alterado.

en: Hello,
pt_PT: Olá,

en: We are pleased to confirm your order %(order_number)s has been received and
            will be processed shortly.
pt_PT: É com satisfação que confirmamos que a sua encomenda %(order_number)s foi recebida e
    será processada brevemente.

en: Your order contains:
pt_PT: A sua encomenda contêm:

en: Basket total:
pt_PT: Total do carrinho:

en: Shipping:
pt_PT: Envio:

en: Order Total:
pt_PT: Total da Encomenda:

en: Shipping address:
pt_PT: Morada para entrega:

en: You can view the status of this order by clicking <a href="%(absolute_status_url)s" title="order status">here</a>
pt_PT: Pode ver o estado esta encomenda <a href="%(absolute_status_url)s" title="order status">aqui</a>

en: Hello,
    
    We are pleased to confirm your order %(order_number)s has been received and
    will be processed shortly.
pt_PT: Olá, 
    
    É com satisfação que confirmamos que a sua encomenda %(order_number)s foi recebida e
     será processada brevemente.

en: quantity:
pt_PT: quantidade:

en: price:
pt_PT: preço:

en: You can view the status of this order at the below URL:
    %(absolute_status_url)s
pt_PT: Pode ver o estado desta encomenda no link abaixo:
    %(absolute_status_url)s

en: The team
pt_PT: A equipa

en: Confirmation of order %(number)s
pt_PT: Confirmação da encomenda %(number)s

en: You're receiving this e-mail because your password has been changed at %(name)s.
pt_PT: Recebeu este email porque a sua senha foi alterada em %(name)s.

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately:
pt_PT: Se não foi você que alterou, por favor recupere a sua senha imediatamente.

en: Otherwise, you can ignore this email.
pt_PT: De outra forma, pode ignorar este email.

en: 
    You're receiving this email because your password has been changed at %(name)s.
pt_PT: 
    Recebeu este email porque a sua senha foi alterada em %(name)s.

en: Your password changed at %(site_name)s.
pt_PT: A sua senha foi alterada em %(site_name)s.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset for your user account at %(name)s.
pt_PT: Está a receber este e-mail porque pediu uma recuperação de senha da sua conta em %(name)s.

en: Please go to the following page and choose a new password:
pt_PT: Por favor vá à seguinte página e escolha uma nova senha:

en: Resetting your password at %(site_name)s.
pt_PT: Recuperação da sua senha em %(site_name)s.

en: Dear %(name)s,
pt_PT: Caro %(name)s,

en: 
                We are happy to inform you that our product '%(title)s' is back in stock:
                %(url)s
pt_PT: 
    É com satisfação que informamos que o nosso produto '%(title)s' está de volta em stock:
    %(url)s

en: 
                    Beware that the amount of items in stock is limited. Be quick or someone might get there first.
pt_PT: 
    Tenha atenção que a quantidade de artigos em stock é limitada. Seja rápido ou alguém pode chegar primeiro.

en: 
                With this email we have disabled your alert automatically and you will not
                receive any further email regarding this product.
pt_PT: 
    Confirmamos a desactivação do seu aviso automático e
    não irá receber mais algum email em relação a este produto.

en: 
    We are happy to inform you that our product '%(title)s' is back in stock:
    %(url)s
pt_PT: 
    É com satisfação que informamos que o nosso produto '%(title)s' está de volta em stock:
    %(url)s

en: 
    Beware that the amount of items in stock is limited. Be quick or someone might get there first.
pt_PT: 
    Tenha atenção que a quantidade de artigos em stock é limitada. Seja rápido ou alguém pode chegar primeiro.

en: 
    With this email we have disabled your alert automatically and you will not
    receive any further email regarding this product.
    
    Thanks for your interest,
    The %(site_name)s Team
pt_PT: 
    Ao receber este email significa que desactivamos o seu aviso automático e
    não irá receber mais emails em relação a este produto.
    
    Obrigado pelo seu interesse,
    a equipa do %(site_name)s

en: 
            Hello,
            <p>
                Somebody (hopefully you) has requested an email alert when '%(title)s' is back in stock.
                Please click the following link to confirm: %(confirm_url)s
            </p>
            <p>
                You can cancel this alert at any time by clicking the following link: %(cancel_url)s
            </p>
    
            <p>
                Thanks for your interest,
                The %(site)s Team
            </p>
pt_PT: 
    Olá,
    <p>
    Alguém pediu (esperamos que tenha sido você) que um email de alerta fosse enviado quando '%(title)s' estivesse de volta em stock.
    Por favor clique no seguinte link para confirmar: %(confirm_url)s
    </p>
    <p>
    Pode cancelar este alerta em qualquer momento, ao clicar no seguinte link: %(cancel_url)s
    </p>
    
    <p>
    Obrigado pelo seu interesse,
    A equipa %(site)s
    </p>

en: 
    Hello,
    
    Somebody (hopefully you) has requested an email alert when
    '%(title)s' is back in stock.  Please click the following link
    to confirm: %(confirm_url)s
    
    You can cancel this alert at any time by clicking the following link:
    %(cancel_url)s
    
    Thanks for your interest,
    The %(site)s Team
pt_PT: 
    Olá,
    
    Alguém pediu (esperamos que tenha sido você) que 
    um email de alerta fosse enviado quando '%(title)s' estivesse de volta em stock.
    Por favor clique no seguinte link para confirmar: %(confirm_url)s 
    
    Pode cancelar este alerta em qualquer momento, ao clicar no seguinte link:
    %(cancel_url)s
    
    Obrigado pelo seu interesse,
    A equipa %(site)s

en: Confirmation required for stock alert
pt_PT: Confirmação obrigatória para o aviso de stock

en: %(title)s is back in stock
pt_PT: %(title)s regressou ao stock

en: Thank you for registering.
pt_PT: Obrigado por se registar.

en: Notifications inbox
pt_PT: Caixa de notificações

en: Sender
pt_PT: Remetente

en: Return to notifications inbox
pt_PT: Voltar para a caixa de entrada das notificações

[ctx: noun]
en: Archive
pt_PT: Arquivo

en: View
pt_PT: Ver

[ctx: verb]
en: Archive
pt_PT: Arquivo

en: With selected items:
pt_PT: Artigos seleccionados:

en: Archiving...
pt_PT: A arquivar…

en: Deleting...
pt_PT: A apagar...

en: There are no notifications to display.
pt_PT: Não há notificações para mostrar.

en: Address book
pt_PT: Endereços

en: Default shipping address
pt_PT: Morada de envio por omissão

en: Default billing address
pt_PT: Morada de facturação por omissão

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Set as default shipping address
pt_PT: Definir como endereço de envio principal

en: Set as default billing address
pt_PT: Definir como endereço principal

en: There are no addresses in your address book.
pt_PT: Não existem moradas no seu livro de endereços.

en: You do not have any active alerts for out-of-stock products.
pt_PT: Não tem avisos activos para produtos sem stock.

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> is back in stock
pt_PT: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> já existe em stock

en: 
    %(title)s is back in stock
pt_PT: 
    %(title)s disponível em stock

en: Order #%(number)s
pt_PT: Encomenda #%(number)s

en: Contact number
pt_PT: Contacto telefónico

en: Notes
pt_PT: Notas

en: Line price excl. tax
pt_PT: Linha de preço iva excl.

en: Line price incl. tax
pt_PT: Linha de preço iva incl.

en: Basket total (inc. tax)
pt_PT: Total do carrinho (com impostos)

en: Account
pt_PT: Conta

en: Products you recently viewed
pt_PT: Produtos vistos recentemente por si

en: Login or register
pt_PT: Entrar ou registar

en: Log In
pt_PT: Entrar

en: I've forgotten my password
pt_PT: Esqueci-me da senha

en: Logging in...
pt_PT: A entrar...

en: Register
pt_PT: Registar

en: Registering...
pt_PT: A registar...

en: Order history
pt_PT: Histórico de encomendas

[ctx: Buy again]
en: Re-ordering...
pt_PT: A re-encomendar...

[ctx: Buy again]
en: Re-order
pt_PT: Voltar a encomendar

en: Not available anymore
pt_PT: Não está mais disponível

en: Basket total (excl. discounts)
pt_PT: Total do carrinho (sem descontos)

en: Basket total (inc. discounts)
pt_PT: Total do carrinho (com descontos)

en: Shipping total (excl. discounts)
pt_PT: Total de envio(descontos excl.)

en: Shipping total (inc. discounts)
pt_PT: Total de envio(descontos incl.)

en: Shipping total
pt_PT: Total de envio

[ctx: Buy again]
en: Re-order all items
pt_PT: Voltar a encomendar todos os items

en: Contact Number
pt_PT: Número de Contacto

en: Shipping Notes
pt_PT: Notas de Envio

en: Filter
pt_PT: Filtro

en: Filtering...
pt_PT: A filtrar...

en: Filter results
pt_PT: Filtrar resultados

en: Reset
pt_PT: Redifinir

en: Total inc tax
pt_PT: Total iva incl.

en: No orders match your search.
pt_PT: Nenhuma encomenda encontrada na pesquisa.

en: You haven't placed any orders.
pt_PT: Ainda não fez nenhuma encomenda.

en: Change password
pt_PT: Alterar senha

en: Edit profile
pt_PT: Editar perfil

en: Please confirm your password to delete your profile.
pt_PT: Por favor confirme a sua senha para eliminar o seu perfil

en: Warning
pt_PT: Aviso

en: 
                    This will delete all information about you from the site.  Deleting your profile cannot be
                    undone.
pt_PT: 
    Vai eliminar toda a informação sobre si da loja. Depois de eliminar não pode
    voltar atrás.

en: Delete?
pt_PT: Apagar?

en: 
                    Are you sure you want to delete %(name)s?
pt_PT: 
    Tem a certeza que quer eliminar %(name)s?

en: Remove product
pt_PT: Remover produto

en: 
                    Are you sure you want to delete %(product_name)s from wish list %(wishlist_name)s?
pt_PT: 
    Tem a certeza que quer apagar %(product_name)s da lista de desejos %(wishlist_name)s?

en: Action
pt_PT: Acção

en: View product
pt_PT: Ver produto

en: 
                                                                Move to '%(name)s' wish list
pt_PT: 
    Mova para a lista de desejos '%(name)s'

en: Update quantities
pt_PT: Atualize as quantidades

en: Your wish list is empty.
pt_PT: A sua lista de desejos está vazia.

en: Create
pt_PT: Criar

en: What should your new wish list be called?
pt_PT: Qual é o nome que quer dar a sua nova lista de desejos?

en: 
                        After your wishlist is created, <strong>%(title)s</strong> will be added.
pt_PT: 
    Depois da sua lista de desejos ser criada, <strong>%(title)s</strong> será adicionado.

en: Share wishlist
pt_PT: Partilhar lista de desejos

en: If you want to share your wishlist with others, you can add their email addresses below. The visibility must be set to shared in order for this to work.
pt_PT: Se pretender partilhar a sua lista de desejos com outras pessoas, pode adicionar o e-mail respetivo abaixo. A visibilidade deve ser definida como partilhada para funcionar.

en: Number of products
pt_PT: Número de produtos

en: Wish list settings
pt_PT: Definições da lista de desejos

en: Copy sharing link
pt_PT: Copiar link de partilha

en: You don't have any wish lists yet.
pt_PT: Ainda não tem nenhuma lista de desejos.

en: Create Attribute Option Group
pt_PT: Criar Grupo de Opção de Atributo

en: Attribute Option Group
pt_PT: Grupo de Opção de Atributo

en: Delete Attribute Option Group?
pt_PT: Apagar Grupo de Opção de Atributo?

en: Please make sure all Product Attributes are assigned to another Attribute Option Group before deletion.
pt_PT: Por favor assegure-se que todos os Atributos de Produto estão associados a outro Opção de Atributo de Grupo antes de apagar.

en: Delete Attribute Option Group
pt_PT: Apagar Opção de Atributo de Grupo

en: Delete Attribute Option Group <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
pt_PT: Tem a certeza que quer apagar o Grupo de Opção de Atributo <strong>%(name)s</strong>?

en: Sections
pt_PT: Secções

en: Attribute Option Group details
pt_PT: Detalhes de Opção de Atributo de Grupo

en: Attribute Options
pt_PT: Opções de Atributo

en: Attribute Option Groups
pt_PT: Grupos de Opções de Atributo

en: Create new Attribute Option Group
pt_PT: Criar nova Opção de Atributo de Grupo

en: No Attribute Option Groups found.
pt_PT: Nenhum Grupo de Opção de Atributo encontrado.

en: Edit Attribute Option Group
pt_PT: Editar Grupo de Opção de Atributo

en: Delete category?
pt_PT: Apagar categoria?

en: Delete category
pt_PT: Remover categoria

en: 
                <p>Delete category <strong>%(name)s</strong> - are you sure?</p>
pt_PT: 
    <p>Tem a certeza que quer eliminar a categoria <strong>%(name)s</strong>?</p>

en: Category details
pt_PT: Detalhes de categoria

en: Search engine optimisation
pt_PT: Otimização de motor de busca

en: Save and continue editing
pt_PT: Guardar e continuar a editar

en: View on site
pt_PT: Ver no site

en: Create new category
pt_PT: Criar categoria

en: You are editing:
pt_PT: Está a editar:

en: There are no categories.
pt_PT: Não existem categorias.

en: Edit category
pt_PT: Editar categoria

en: Add child category
pt_PT: Adicione um filho à categoria

en: Edit children
pt_PT: Editar filhos

en: 
                        Created product variant '%(name)s'.
pt_PT: 
    Criar variante de produto '%(name)s'

en: 
                        Created variant of '%(parent_name)s'.
pt_PT: 
    Criada variante de '%(parent_name)s'.

en: 
                        Updated product variant '%(name)s'.
pt_PT: 
    Actualizada variante de produto '%(name)s'.

en: 
                        Updated a variant of '%(parent_name)s'.
pt_PT: 
    Actualizada uma variante de produto de '%(parent_name)s'.

en: 
                    Created product '%(name)s'.
pt_PT: 
    Criado produto '%(name)s'.

en: 
                    Updated product '%(name)s'.
pt_PT: 
    Actualizado produto '%(name)s'.

en: Edit again
pt_PT: Editar novamente

en: View it on the site
pt_PT: Ver no site

en: Create Option
pt_PT: Criar opção

en: Delete Option?
pt_PT: Apagar opção

en: Please make sure option is not assigned to Products or Product Classes before deletion.
pt_PT: Por favor certifique-se que a opção não está atribuída a Produtos ou Classes de Produtos antes de remover.

en: Delete Option
pt_PT: Opção Remover

en: Delete Option <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
pt_PT: Tem a certeza que pretende remover Opção <strong>%(name)s</strong> ?

en: Option details
pt_PT: Detalhes de Opção

en: Create new Option
pt_PT: Criar nova Opção

en: No Option found.
pt_PT: Nenhuma Opção encontrada.

en: Edit Option
pt_PT: Editar Opção

en: Delete product type?
pt_PT: Apagar tipo de produto?

en: Please make sure all products are assigned to another type before deletion.
pt_PT: Por favor verifique se todos os produtos estão atribuídos a outro tipo de produto antes de apagar.

en: Delete product type
pt_PT: Apagar tipo de produto

en: Delete product type <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
pt_PT: Tem a certeza que quer apagar o tipo de produto <strong>%(name)s</strong>?

en: Create product type
pt_PT: Criar tipo de produto

en: Product Class details
pt_PT: Detalhes de Tipo de Produto

en: Create new product type
pt_PT: Criar um tipo de produto

en: Product types
pt_PT: Tipos de produto

en: Requires shipping
pt_PT: Envio obrigatório

en: Track stock?
pt_PT: Controlar stock?

en: Edit product type
pt_PT: Editar tipo de produto

en: There are no product types.
pt_PT: Não existem tipos de produto.

en: 
                        Delete product variant <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
pt_PT: 
    Tem a certeza que pretende remover variante de produto <strong>%(title)s</strong> ?

en: 
                        Delete product <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
pt_PT: 
    Tem a certeza que pretende remover o produto <strong>%(title)s</strong> ?

en: This will also delete the following child products:
pt_PT: Esta acção irá simultaneamente remover os produtos dependentes hierarquicamente:

en: Create new product
pt_PT: Criar produto

en: New Product
pt_PT: Novo Produto

en: Search Products
pt_PT: Pesquisar Produtos

en: Searching...
pt_PT: A pesquisar...

en: 
                                You are currently editing a product variant of
                                <a href="%(parent_url)s">%(title)s</a>.
pt_PT: 
    Está actualmente a editar uma variante de produto de
    <a href="%(parent_url)s">%(title)s</a>.

en: Product details
pt_PT: Detalhes do produto

en: Images
pt_PT: Imagens

en: Stock and pricing
pt_PT: Stock e preço

en: Product Type:
pt_PT: Tipo de Produto:

en: Upload, change or remove images
pt_PT: Carregar, alterar ou remover imagens

en: Drag images to re-order them. Space for additional images will appear when images are added.
pt_PT: Arraste as imagens para as ordenar. Espaço para imagens adicionais irá surgir quando mais forem adicionadas.

en: SKU
pt_PT: Referência

en: Num in stock
pt_PT: Número em stock

en: Num allocated
pt_PT: Não alocado

en: Low stock threshold
pt_PT: Nível mínimo de stock

en: Add variant
pt_PT: Adicionar variante

en: This product does not have any variants.
pt_PT: Este produto não tem variantes.

en: One can't add variants to this product at this point.
pt_PT: Não é possível adicionar uma variante neste momento.

en: Please save the product before trying to add variants.
pt_PT: Por favor guarde o produto antes de tentar adicionar variantes ao mesmo.

en: This is likely because this product still has stock records.
pt_PT: Provavelmente porque este produto ainda tem registos de stock.

en: Save and add another variant
pt_PT: Gravar e adicionar nova variante

en: All
pt_PT: Tudo

en: Current available stock
pt_PT: Stock disponível de momento

en: Date alert raised
pt_PT: Aviso de data enviado

en: No stock alerts found.
pt_PT: Nenhum aviso de stock encontrado.

en: Preview
pt_PT: Pré-visualizar

en: Edit email
pt_PT: Editar email

en: Email content
pt_PT: Conteúdo de Email

en: These fields are rendered using Django's template system.
pt_PT: Estes campos são renderizados utilizando o sistema de modelos do Django

en: You can use the following variables:
pt_PT: Pode utilizar as seguintes variáveis:

en: The full name of the user (if they have one)
pt_PT: O nome completo do utilizador (se tive um)

en: The user's email address
pt_PT: O endereço email do utilizador

en: The name of the site (eg example.com)
pt_PT: O nome do site (eg exemple.com)

en: View a preview of this email using order:
pt_PT: Pré-visualizar este email usando a encomenda:

en: View preview
pt_PT: Pré-visualizar

en: or send a preview to:
pt_PT: ou enviar uma pre-visualização para:

en: Sending...
pt_PT: A enviar...

en: Send preview email
pt_PT: Enviar um email de pré-visualização

en: Body text
pt_PT: Corpo do texto

en: There are no defined emails to edit.
pt_PT: Não existem emails para editar.

en: Your Store Statistics
pt_PT: Estatísticas da Loja

en: Total Orders
pt_PT: Total de Encomendas

en: New Customers
pt_PT: Novos Clientes

en: Total Customers
pt_PT: Total de Clientes

en: Total Products
pt_PT: Total de Produtos

en: Latest Orders (last 24 hours)
pt_PT: Últimas Encomendas (últimas 24 horas)

en: Orders - Last 24 Hours
pt_PT: Encomendas - Últimas 24 Horas

en: Total orders
pt_PT: Total de encomendas

en: Total lines
pt_PT: Total de linhas

en: Total revenue
pt_PT: Receita total

en: Average order costs
pt_PT: Média de custos por encomenda

en: Manage
pt_PT: Gerir

en: Orders - All Time
pt_PT: Encomendas - Desde Sempre

en: Total <em>open</em> baskets
pt_PT: Total carrinhos <em>abertos</em>

en: Total customers
pt_PT: Total clientes

en: New customers
pt_PT: Novos clientes

en: View Stock Alerts
pt_PT: Ver Avisos de Stock

en: Catalogue and stock
pt_PT: Stock e catálogo

en: Total products
pt_PT: Total de produtos

en: <em>Open</em> stock alerts
pt_PT: Avisos <em>abertos</em> de stock

en: <em>Closed</em> stock alerts
pt_PT: Avisos <em>fechados</em> de stock

en: Offers, vouchers
pt_PT: Ofertas, vouchers

en: Active <em>%(offer_type)s</em> Offers
pt_PT: Ofertas <em>%(offer_type)s</em> ativas

en: Active <em>Vouchers</em>
pt_PT: <em>Vouchers</em> Activos

en: Welcome
pt_PT: Olá

en: Return to site
pt_PT: Voltar ao site

en: Log out
pt_PT: Sair

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields may be case-sensitive.
pt_PT: Insira um nome de utilizador e uma senha correctos. Ambos os campos são sensíveis a maiúsculas e minúsculas.

en: Build a new incentive
pt_PT: Criar um incentivo

en: 
            Ranges can be created and edited from within the <a href="%(range_list_url)s" target="_blank">range dashboard</a>.
pt_PT: 
    Abrangências podem ser criadas a partir e dentro do<a href="%(range_list_url)s" target="_blank">Painel de Abrangências</a>.

en: ...or choose a pre-defined one
pt_PT: ...ou escolha uma pre-definida

en: Continue to step 3
pt_PT: Continuar para o passo 3

en: Build a new condition
pt_PT: Criar uma nova condição

en: Continue to step 4
pt_PT: Continuar para o passo 4

en: Continue to step 2
pt_PT: Continuar para o passo 2

en: Delete offer
pt_PT: Remover oferta

en: Are you sure you want to delete this offer?
pt_PT: Tem a certeza que quer remover a oferta?

en: 
            %(name)s | Offers
pt_PT: 
    %(name)s | Ofertas

en: Reinstating...
pt_PT: A restablecer...

en: Reinstate offer
pt_PT: Reintegrar oferta

en: Suspending...
pt_PT: A suspender...

en: Suspend offer
pt_PT: Suspender oferta

en: Offer currently available
pt_PT: Oferta disponível de momento

en: Offer not available due to restrictions!
pt_PT: Oferta indisponível devido a restrições!

en: Total cost:
pt_PT: Custo total:

en: Number of orders:
pt_PT: Número de encomendas:

en: Number of uses:
pt_PT: Número de utilizações:

en: Date created:
pt_PT: Data de criação

en: Offer details
pt_PT: Detalhes da oferta

en: Num of vouchers
pt_PT: Numero de vales de desconto

en: Attached vouchers
pt_PT: Vales de desconto associados

en: Inactive
pt_PT: Inactivo

en: No vouchers are attached to this offer.
pt_PT: Sem vales de desconto associados a esta oferta.

en: Export to CSV
pt_PT: Exportar para CSV

en: Orders that used this offer
pt_PT: Encomendas que usufruíram desta oferta

en: Create new offer
pt_PT: Criar uma oferta

en: Advanced Search
pt_PT: Pesquisa Avançada

en: Offer Search Results
pt_PT: Resultados de pesquisa para oferta

en: All Offers
pt_PT: Todas as ofertas

en: Is available?
pt_PT: Disponível?

en: Uses
pt_PT: Utilização

en: Browse
pt_PT: Procurar

en: Stats
pt_PT: Estatísticas

en: No offers found.
pt_PT: Nenhuma oferta encontrada.

en: Steps
pt_PT: Passos

en: 1. Name, description and type
pt_PT: 1. Nome, descrição e tipo

en: 2. Incentive
pt_PT: 2. Incentivo

en: 3. Condition
pt_PT: 3. Condições

en: 4. Restrictions
pt_PT: 4. Restrições

en: Save this offer
pt_PT: Guardar esta oferta

en: Save changes
pt_PT: Gravar alterações

en: Offer summary
pt_PT: Resumo da oferta

en: 
            Order %(number)s - Line #%(id)s
pt_PT: 
    Encomenda %(number)s - Linha #%(id)s

en: Line #%(id)s
pt_PT: Linha #%(id)s

en: Order #%(number)s - Line #%(id)s
pt_PT: Encomenda #%(number)s - Linha #%(id)s

en: Product Options
pt_PT: Opções do Producto

en: Partner details
pt_PT: Detalhes do parceiro

en: Shipping details
pt_PT: Detalhes do envio

en: Partner reference number
pt_PT: Número de referência do parceiro

en: Partner notes
pt_PT: Notas do parceiro

en: Shipping status
pt_PT: Estado a encomenda

en: State
pt_PT: Estado

en: No shipping events have occurred.
pt_PT: Não houve nenhuma acção de envio.

en: Shipping events
pt_PT: Eventos de expedição

en: Payment events
pt_PT: Eventos de pagamento

en: No payment events have occurred.
pt_PT: Não houve nenhuma acção de pagamento.

en: Order %(number)s
pt_PT: Encomenda %(number)s

en: Customer Information
pt_PT: Informação do Cliente

en: Customer checked out as a guest.
pt_PT: Cliente comprou como um convidado.

en: Customer has deleted their account.
pt_PT: O cliente eliminou a conta.

en: Order information
pt_PT: Informação da encomenda

en: Order Total
pt_PT: Total da Encomenda

en: Time of purchase
pt_PT: Hora da compra

en: Order Details
pt_PT: Detalhes de Encomenda

en: Discounts
pt_PT: Descontos

en: Items ordered
pt_PT: Artigos encomendados

en: Line ID
pt_PT: ID da Linha

en: Supplier
pt_PT: Fornecedor

en: Supplier SKU
pt_PT: SKU do fornecedor

en: Price excl tax (before discounts)
pt_PT: Preço sem impostos (antes dos descontos)

en: Price inc tax (before discounts)
pt_PT: Preço sem impostos (antes dos descontos)

en: Surcharge %(name)s
pt_PT: Sobretaxa %(name)s

en: With selected lines
pt_PT: Com a seleção

en: Change line status to
pt_PT: Alterar estado da linha para

en: choose new status
pt_PT: escolher novo estado

en: Create shipping event
pt_PT: Criar ocorrência de envio

en: choose event type
pt_PT: escolha tipo de ocorrência

en: with reference
pt_PT: com referência

en: Create payment event
pt_PT: Criar ocorrência de pagamento

en: with amount
pt_PT: com valor

en: Go!
pt_PT: Avançar!

en: Change order status
pt_PT: Alterar estado da encomenda

en: Change status
pt_PT: Alterar estado

en: This order can't have its status changed.
pt_PT: O estado desta encomenda não pode ser alterado.

en: Status Changes
pt_PT: Alterações de Estado

en: From
pt_PT: De

en: To
pt_PT: Para

en: No status changes.
pt_PT: Sem Alterações de Estado

en: 
                                                                    %(title)s (quantity %(event_qty)s/%(total_qty)s)
pt_PT: 
    %(title)s (quantidade %(event_qty)s/%(total_qty)s)

en: No shipping events.
pt_PT: Não existem ações de envio.

en: Product:
pt_PT: Produto:

en: quantity
pt_PT: quantidade

en: No payment events.
pt_PT: Sem ocorrências de pagamento.

en: Method name
pt_PT: Nome do método

en: Method code
pt_PT: Código do método

en: Charge (incl tax)
pt_PT: Preço (com impostos)

en: Charge (excl tax)
pt_PT: Preço (com impostos)

en: Payment sources
pt_PT: Origem dos pagamentos

en: Allocation
pt_PT: Atribuição

en: Amount debited
pt_PT: Valor debitado

en: Amount refunded
pt_PT: Valor devolvido

en: No payment sources found for this order.
pt_PT: Não foram encontradas fontes de pagamento para esta encomenda.

en: No discounts were applied to this order.
pt_PT: Nenhum desconto está a ser aplicado a esta compra.

en: Admin
pt_PT: Administração

en: No notes available.
pt_PT: Nenhuma nota disponível.

en: Save note
pt_PT: Guardar nota

en: Notes are only editable for 5 minutes after being saved.
pt_PT: Notas só são editáveis durante 5 minutos após serem guardadas.

en: Order Search Results
pt_PT: Resultados de Pesquisa de Encomendas

en: All Orders
pt_PT: Todas as Encomendas

en: Download selected orders as a CSV
pt_PT: Sacar encomendas seleccionadas como CSV

en: Deleted
pt_PT: Removido

en: Changing...
pt_PT: A alterar...

en: No orders found.
pt_PT: Nenhuma encomenda encontrada.

en: Edit shipping address
pt_PT: Editar morada de entrega

en: Edit shipping address for order %(order.number)s
pt_PT: Editar morada de entrega para a encomenda %(order.number)s

en: Update address
pt_PT: Actualizar morada

en: Order statistics
pt_PT: Estatísticas de encomendas

en: Filter result
pt_PT: Resultados do filtro

en: Summary
pt_PT: Resumo

en: Order status breakdown
pt_PT: Estado da anulação da encomenda

en: Delete page '%(title)s'?
pt_PT: Remover a página '%(title)s'?

en: Delete page
pt_PT: Página removida

en: Delete page <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
pt_PT: Remover a página <strong>%(title)s</strong> - tem a certeza?

en: Create new page
pt_PT: Criar uma nova página

en: No pages found.
pt_PT: Não foram encontradas páginas.

en: 
            Page <strong>%(title)s</strong> saved!
pt_PT: 
    Guardada a página <strong>%(title)s</strong>

en: Close
pt_PT: Fechar

en: Oops! We found some errors
pt_PT: Oops! Encontramos alguns erros

en: please check the error messages below and try again
pt_PT: por favor veja as mensagens de erro em baixo e volte a tentar

en: previous
pt_PT: anterior

en: 
                            Page %(page_num)s of %(total_pages)s
pt_PT: 
    Página %(page_num)sde %(total_pages)s

en: next
pt_PT: próxima

[ctx: Change the sequence order]
en: Re-order
pt_PT: Voltar a encomendar

en: 
    User %(user_name)s was unlinked from %(partner_name)s.
pt_PT: 
    Utilizador %(user_name)s foi desassociado de %(partner_name)s.

en: Undo
pt_PT: Reverter

en: Delete partner
pt_PT: Remover associado

en: Are you sure you want to delete this partner?
pt_PT: Tem a certeza que quer remover este associado?

en: Edit the user's details
pt_PT: Editar detalhes de utilizador

en: No users associated.
pt_PT: Não tem utilizadores associados.

en: No address associated.
pt_PT: Nenhuma morada associada.

en: Manage partner and users
pt_PT: Gerir associados e utilizadores

en: Link an existing user
pt_PT: Associar um utilizador existente

en: Link a new user
pt_PT: Associar um novo utilizador

en: No partners found.
pt_PT: Nenhum parceiro encontrado.

en: Unlinking...
pt_PT: A desconectar...

en: Unlink user
pt_PT: Desassociar utilizador

en: No users linked.
pt_PT: Nenhum utilizador associado.

en: Link a user
pt_PT: Associar um utilizador

en: Manage users
pt_PT: Gerir utilizadores

en: Update details
pt_PT: Actualizar detalhes

en: A partial email address can be entered (eg '@example.com') to match multiple addresses.
pt_PT: Pode introduzir um endereço de email parcial (ex. '@exemplo.com') para enviar a múltiplos endereços.

en: 
                                                    User is already linked to %(name)s.
pt_PT: 
    Utilizador já está associado a %(name)s.

en: Linking...
pt_PT: A conectar...

en: Link user
pt_PT: Associar utilizador

en: No users found.
pt_PT: Nenhum utilizador encontrado.

en: 
        <p>File <strong>%(filename)s</strong> processed.</p>
pt_PT: 
    <p>Ficheiro <strong>%(filename)s</strong> processado.</p>

en: 
                    <strong>%(n)s</strong> product added
                 | 
                    <strong>%(n)s</strong> products added
pt_PT[0]: 
    <strong>%(n)s</strong>produto adicionado
pt_PT[1]: 
    <strong>%(n)s</strong>produtos adicionados
pt_PT[2]: 
    <strong>%(n)s</strong>produtos adicionados

en: 
                    There was <strong>%(n)s</strong> duplicate product in the file
                 | 
                    There were <strong>%(n)s</strong> duplicate products in the file
pt_PT[0]: 
    Foi encontrado <strong>%(n)s</strong> produto duplicado no ficheiro
pt_PT[1]: 
    Foram encontrados <strong>%(n)s</strong> produtos duplicados no ficheiro
pt_PT[2]: 
    Foram encontrados <strong>%(n)s</strong> produtos duplicados no ficheiro

en: 
                    There was <strong>%(n)s</strong> product in the file that couldn't be found in the catalogue
                 | 
                    There were <strong>%(n)s</strong> products in the file that couldn't be found in the catalogue
pt_PT[0]: 
    Foi encontrado um produto <strong>%(n)s</strong> no ficheiro o qual não pode ser localizado no catálogo
pt_PT[1]: 
    Foram encontrados <strong>%(n)s</strong> produtos no ficheiro que não puderam ser localizados no catálogo
pt_PT[2]: 
    Foram encontrados <strong>%(n)s</strong> produtos no ficheiro que não puderam ser localizados no catálogo

en: Edit range metadata
pt_PT: Editar metadados da lista

en: Return to ranges homepage
pt_PT: voltar à página principal de listas

en: 
    <p>Range <strong>%(name)s</strong> saved.</p>
pt_PT: 
    <p>Lista <strong>%(name)s</strong> guardada.</p>

en: Edit included products
pt_PT: Editar produtos incluidos

en: Delete range '%(name)s'?
pt_PT: Remover lista '%(name)s'?

en: Are you sure you want to delete this range?
pt_PT: Tem a certeza que quer remover esta lista?

en: Create new range
pt_PT: Criar uma lista

en: Save and edit products
pt_PT: Guardar e editor produtos

en: Num products
pt_PT: Número de produtos

en: Edit products
pt_PT: Editar produtos

en: No ranges found.
pt_PT: Não foram encontradas listas.

en: Products in range '%(name)s'
pt_PT: Produtos na lista '%(name)s'

en: products
pt_PT: produtos

en: This range contains all products. To add products manually, please unselect the 'Includes All Products' option on the edit range page.
pt_PT: Esta lista contem todos os produtos. Para adicionar produtos manualmente, por favor não seleccione a opção 'Incluir Todos os Produtos' na página de edição da lista.

en: Add products
pt_PT: Adicionar produtos

en: Running...
pt_PT: A processar...

en: Upload history
pt_PT: Histórico de carregamentos

en: Filename
pt_PT: Nome do ficheiro

en: New products
pt_PT: Novos produtos

en: Duplicate products
pt_PT: Produtos duplicados

en: Unknown products
pt_PT: Produtos desconhecidos

en: Date uploaded
pt_PT: Data de carregamento

en: Products in range
pt_PT: Produtos na lista

en: Remove selected products
pt_PT: Remover produtos selecionados

en: Is product discountable?
pt_PT: O produto tem desconto?

en: Products in Range
pt_PT: Produtos na Lista

en: Edit range
pt_PT: Editar lista

en: return to range list
pt_PT: voltar ás listas

en: Reporting Dashboard
pt_PT: Painel de Relatórios

en: Reporting dashboard
pt_PT: Painel de relatórios

en: Generate report
pt_PT: Gerar relatório

en: No results found.
pt_PT: Não foram encontrados resultados.

en: No vouchers were used in this period
pt_PT: Não foram utilizados vouchers neste preríodo

en: Delete review '%(title)s'?
pt_PT: Remover a avaliação '%(title)s'?

en: Delete review "%(title)s"?
pt_PT: Remover a avaliação "%(title)s"?

en: Review
pt_PT: Avaliação

en: Review Search
pt_PT: Pesquisar Avaliação

en: Update status of selected reviews
pt_PT: Actualizar estado das avaliações selecionadas

[ctx: Review title]
en: Title
pt_PT: Título

en: [Product deleted]
pt_PT: [Produto eliminado]

en: No reviews found.
pt_PT: Nenhuma avaliação encontrada.

en: Update review
pt_PT: Actualizar avaliação

en: Review #%(review.id)s
pt_PT: Avaliação #%(review.id)s

en: Review #%(review_id)s
pt_PT: Avaliação #%(review_id)s

en: Review information
pt_PT: Informação da avaliação

en: 
        <p>A weight band has been added to the <strong>%(name)s</strong> shipping method.</p>
pt_PT: 
    <p>Uma banda de peso foi adicionada ao método de envio <strong>%(name)s</strong>.</p>

en: 
        <p>Weight band deleted from the <strong>%(name)s</strong> shipping method
pt_PT: 
    <p>Uma banda de peso foi removida do método de envio <strong>%(name)s</strong>

en: Weight band updated
pt_PT: Banda de peso actualizada

en: 
    <p>A shipping method <strong>%(name)s</strong> has been created.</p>
pt_PT: 
    <p>Um método de envio <strong>%(name)s</strong>foi criado.</p>

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been deleted.</p>
pt_PT: 
    <p>O método de envio <strong>%(name)s</strong> foi removido.</p>

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been updated.</p>
pt_PT: 
    <p>O método de envio <strong>%(name)s</strong> foi actualizado.</p>

en: Delete weight band?
pt_PT: Remover banda de peso?

en: Shipping methods
pt_PT: Métodos de envio

en: Weight range (kg)
pt_PT: Variação de peso (kg)

en: Are you sure you want to delete this weight band method?
pt_PT: Tem a certeza que deseja remover o método para esta banda de peso?

en: Edit weight band
pt_PT: Alterar faixa de peso

en: Delete shipping method '%(name)s'?
pt_PT: Remover o método de envio '%(name)s' ?

en: Are you sure you want to delete this shipping method?
pt_PT: Tem a certeza que pretende remover este método de envio?

en: Applies to countries
pt_PT: Aplica-se aos países

en: Default product weight (kg)
pt_PT: Peso predefinido do produto (kg)

en: Edit shipping method
pt_PT: Alterar método de envio

en: Delete shipping method
pt_PT: Apagar método de envio

en: Weight bands
pt_PT: Bandas de Peso

en: No weight bands have been added yet.
pt_PT: Nenhuma banda de peso foi ainda adicionada.

en: Add a new weight band
pt_PT: Adicionar uma nova banda de peso

en: Add weight band
pt_PT: Adicionar banda de peso

en: Create a new shipping method
pt_PT: Criar novo método de envio

en: Create new shipping charge
pt_PT: Criar nova taxa de envio

en: Number of weight bands
pt_PT: Número de faixas de peso

en: Default weight (kg)
pt_PT: Peso padrão (kg)

en: No shipping methods found.
pt_PT: Nenhum método de envio encontrado.

en: Alert #%(id)s
pt_PT: Aviso #%(id)s

en: Delete alert #%(id)s?
pt_PT: Apagar aviso #%(id)s?

en: Product alert #%(id)s
pt_PT: Aviso de produto #%(id)s

en: Are you sure that you want to delete this alert?
pt_PT: Tem a certeza que quer apagar este aviso?

en: Search product alerts
pt_PT: Pesquisar avisos de produto

en: reset
pt_PT: restabelecer

en: Date alert sent
pt_PT: Aviso de data enviado

en: (Anonymous)
pt_PT: (Anónimo)

en: No alerts found.
pt_PT: Nenhum aviso encontrado.

en: Update alert #%(id)s
pt_PT: Actualizar aviso #%(id)s

en: General
pt_PT: Geral

en: Yes,No
pt_PT: Sim, Não

en: True,False
pt_PT: Verdadeiro, Falso

en: Staff
pt_PT: Equipa

en: Last login
pt_PT: Última entrada

en: Date joined
pt_PT: Data de ingresso

en: Products viewed
pt_PT: Produtos vistos

en: Number of orders
pt_PT: Numero de encomendas

en: Number of ordered items
pt_PT: Número de artigos encomendados

en: Reviews written
pt_PT: Avaliações feitas

en: Send password reset email
pt_PT: Enviar email de recuperação de senha

en: Order Number
pt_PT: Número de Encomenda

en: Total value
pt_PT: Valor total

en: This customer has not placed any orders yet.
pt_PT: Este cliente ainda não fez nenhuma encomenda.

en: This customer has not saved any addresses.
pt_PT: Este cliente ainda não tem nenhuma morada.

en: Product ID
pt_PT: ID do Produto

en: This customer has not written any reviews yet.
pt_PT: Este cliente ainda não fez nenhuma avaliação.

en: No customers found.
pt_PT: Nenhum cliente encontrado.

en: Bulk Actions
pt_PT: Acções em Massa

en: With selected customers:
pt_PT: Clientes seleccionados:

en: Make active
pt_PT: Activar

en: Make inactive
pt_PT: Desactivar

en: Voucher set
pt_PT: Conjunto de vouchers

en: Number of offers
pt_PT: Número de ofertas

en: Start
pt_PT: Começar

en: End
pt_PT: Acabar

en: Created
pt_PT: Criado

en: Delete voucher '%(name)s'?
pt_PT: Remover voucher '%(name)s'?

en: Delete voucher '%(code)s'?
pt_PT: Apagar vale de desconto '%(code)s' ?

en: Delete voucher '%(code)s' from set?
pt_PT: Apagar vale de desconto '%(code)s' deste conjunto?

en: Voucher details
pt_PT: Detalhes do voucher

en: Attached offers
pt_PT: Ofertas associadas

en: No offers are attached to this voucher.
pt_PT: Nenhumas ofertas estão associadas a este vale de desconto.

en: Number of basket additions
pt_PT: Número de itens adicionados

en: Recent orders
pt_PT: Encomendas recentes

en: No orders have been placed that use this voucher.
pt_PT: Não foram feitas encomendas com este voucher.

en: Edit set
pt_PT: Editar conjunto

en: Delete from set
pt_PT: Remover do conjunto

en: Edit voucher
pt_PT: Alterar voucher

en: Create new voucher
pt_PT: Criar voucher

en: Voucher Search Results
pt_PT: Resultados de pesquisa por vale de desconto

en: All Vouchers
pt_PT: Todos os vales de desconto

en: Num offers
pt_PT: Numero de ofertas

en: Num baskets
pt_PT: Número de carrinhos

en: Num orders
pt_PT: Encomendas Nºs

en: Set
pt_PT: Conjunto

en: No vouchers found.
pt_PT: Não foram encontrados vouchers.

en: Delete voucher set '%(name)s'?
pt_PT: Apagar o conjunto de vales de desconto '%(name)s' ?

en: Delete voucher set '%(name)s' and its %(count)s vouchers?
pt_PT: Apagar o conjunto de vales de desconto '%(name)s' e os seus %(count)s vales?

en: Voucher set details
pt_PT: Detalhes de conjunto de vales de desconto

en: Download CSV
pt_PT: Descarregar CSV

en: Search vouchers
pt_PT: Procurar vales de desconto

en: No offers are attached to this voucher set.
pt_PT: Nenhumas ofertas estão associadas a este conjunto de vales de desconto.

en: Edit voucher set
pt_PT: Editar conjunto de vales de desconto

en: Create new voucher set
pt_PT: Criar novo conjunto de voucher

en: Num
pt_PT: Núm

en: Detail
pt_PT: Detalhe

en: No voucher sets found.
pt_PT: Nenhum vale de desconto encontrado.

en: Popup closing...
pt_PT: A fechar popup…

en: Add another %(model)s
pt_PT: Adicionar outro %(model)s

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Change selected %(model)s
pt_PT: Editar os modelos seleccionados %(model)s

en: Delete selected %(model)s
pt_PT: Apagar %(model)s seleccionado

en: Sorry!
pt_PT: Desculpe!

en: Return to previous page
pt_PT: Regressar a uma página anterior

en: Go to homepage
pt_PT: Ir para a página inicial

en: thumbnail
pt_PT: miniatura

en: Unrecognized image type!
pt_PT: Tipo de imagem não reconhecido!

en: Upload Image
pt_PT: Carregar imagem

en: This page is only available to users who aren't logged in.
pt_PT: Esta página só está disponível para utilizadores sem sessão iniciada.

en:  This offer is no longer available.
pt_PT: Esta oferta já não se encontra disponível.

en: What you need to do
pt_PT: O que precisa fazer

en: There are no site offers at the moment.
pt_PT: Não existem ofertas de momento.

en: Browse products in offer
pt_PT: Procurar produtos em ofertas

en: Shipping charge (before discounts)
pt_PT: Taxa de envio (sem descontos)

en: Shipping charge (after discounts)
pt_PT: Taxa de envio (com descontos)

en: Shipping charge
pt_PT: Preço de envio

en: Order tax
pt_PT: Imposto da encomenda

en: Logout
pt_PT: Sair

en: Browse store
pt_PT: Ver loja

en: Password reset complete
pt_PT: Redefinição da senha completa

en: Password reset
pt_PT: Redefinir senha

en: Complete
pt_PT: Completo

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
pt_PT: A senha foi definida. Pode agora iniciar a sessão.

en: Log in
pt_PT: Iniciar sessão

en: Enter a new password
pt_PT: Insira uma senha nova

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
pt_PT: Por favor insira a sua nova senha duas vezes para que possamos verificar que a escreveu correctamente.

en: Change my password
pt_PT: Alterar a palavra-passe

en: Password reset unsuccessful
pt_PT: O reset da palavra-passe não foi bem sucedido

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
pt_PT: A ligação para redefinir a senha é inválida, possivelmente por já ter sido utilizada. Por favor peça uma nova redefinição da senha.

en: Password reset email sent
pt_PT: Email para restabelecer senha enviado

en: Email sent
pt_PT: Email enviado

en: 
            We've e-mailed you instructions for resetting your password. You should be receiving it shortly.
pt_PT: 
    Enviamos email para restabelecer a sua senha. Deve receber dentro de momentos.

en: 
            If you don't receive an email, please make sure you've entered the address you registered with, and check
            your spam folder.
pt_PT: 
            Se não receber um email, por favor assegure-se que usou o mesmo endereço com que se registou, e verifique
            a sua pasta de spam.

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
pt_PT: Esqueceu a senha? Insira o seu e-mail em baixo e nós enviamos-lhe um e-mail com instruções para criar uma nova.

en: Send reset email
pt_PT: Enviar email para redefinir senha

en: Refine your search
pt_PT: Refinar a pesquisa

en: 
            Products matching "%(q)s"
pt_PT: 
    Produtos iguais a "%(q)s"

en: 
                        Found <strong>%(num_results)s</strong> results, showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
pt_PT: 
    Foram encontrados <strong>%(num_results)s</strong> resultados, a mostrar <strong>%(start)s</strong> até <strong>%(end)s</strong>.

en: 
                        Found <strong>%(num_results)s</strong> result.
                     | 
                        Found <strong>%(num_results)s</strong> results.
pt_PT[0]: 
    <strong>%(num_results)s</strong>resultado encontrado.
pt_PT[1]: 
    <strong>%(num_results)s</strong> resultados encontrados.
pt_PT[2]: 
    <strong>%(num_results)s</strong> resultados encontrados.

en: Found <strong>0</strong> results.
pt_PT: Encontrados <strong>0</strong> resultados.

en: 
                            Did you mean <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">"%(suggestion)s"</a>?
pt_PT: 
    Refere-se a <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">%(suggestion)s</a>?

en: This wish list is empty.
pt_PT: Esta lista de desejos está vazia.

en: Back to search results
pt_PT: Voltar aos resultados de pesquisa

en: You need to select some %ss
pt_PT: Precisa de selecionar %ss
