django-oscar - en to hi_IN translation catalogue (298 entries)

en: Mr
hi_IN: श्री

en: Miss
hi_IN: कुमारी

en: Mrs
hi_IN: श्रीमती

en: Ms
hi_IN: सुश्री

en: Dr
hi_IN: डॉ

[ctx: Treatment Pronouns for the customer]
en: Title
hi_IN: शीर्षक

en: First name
hi_IN: पहला नाम

en: Last name
hi_IN: अंतिम नाम

en: First line of address
hi_IN: पते की पहली पंक्ति

en: Second line of address
hi_IN: पते की दूसरी पंक्ति

en: Third line of address
hi_IN: पते की तीसरी पंक्ति

en: City
hi_IN: शहर

en: State/County
hi_IN: राज्य

en: Post/Zip-code
hi_IN: डाक कोड

en: Country
hi_IN: देश

en: Search text - used only for searching addresses
hi_IN: खोज पाठ - केवल खोज पते के लिए उपयोग किया जाता है

en: Address
hi_IN: पता

en: Addresses
hi_IN: पते

en: Addresses in %(country)s require a valid postcode
hi_IN: %(country)s के पतों में वैध पोस्टकोड की आवश्यकता है

en: The postcode '%(postcode)s' is not valid for %(country)s
hi_IN: पोस्टकोड %(postcode)s %(country)s के लिए मान्य नहीं

en: ISO 3166-1 alpha-2
hi_IN: आईएसओ 3166-1 अल्फा -2

en: ISO 3166-1 alpha-3
hi_IN: आईएसओ 3166-1 अल्फा -3

en: ISO 3166-1 numeric
hi_IN: आईएसओ 3166-1 संख्यात्मक

en: Country name
hi_IN: देश का नाम

en: Official name
hi_IN: आधिकारिक नाम

en: Display order
hi_IN: प्रस्तुति का क्रम

en: Higher the number, higher the country in the list.
hi_IN: उच्च संख्या, उच्च सूची में देश।

en: Is shipping country
hi_IN: शिपिंग देश है ?

en: Countries
hi_IN: देश

en: Phone number
hi_IN: फ़ोन नंबर

en: In case we need to call you about your order
hi_IN: अगर हमें आपको ऑर्डर के बारे में कॉल करने की आवश्यकता है

en: Instructions
hi_IN: अनुदेश

en: Tell us anything we should know when delivering your order.
hi_IN: आपके ऑर्डर के वितरण समय हमें कुछ बताना चाहते हैं?

en: Shipping address
hi_IN: शिपिंग पता

en: Shipping addresses
hi_IN: शिपिंग पते

en: User
hi_IN: उपयोगकर्ता

en: Default shipping address?
hi_IN: मूल शिपिंग पता?

en: Default billing address?
hi_IN: मूल बिलिंग पता?

en: Number of Orders as Shipping Address
hi_IN: शिपिंग पते पर ऑर्डर की संख्या

en: Number of Orders as Billing Address
hi_IN: बिलिंग पते पर ऑर्डर की संख्या

en: Address Hash
hi_IN: पते की हश

en: Date Created
hi_IN: निर्माण की तिथि

en: User address
hi_IN: उपयोगकर्ता का पता

en: User addresses
hi_IN: उपयोगकर्ता पते

en: This address is already in your address book
hi_IN: यह पता आपकी पता पुस्तिका में पहले से है

en: Billing address
hi_IN: बिलिंग पता

en: Billing addresses
hi_IN: बिलिंग पते

en: Partner
hi_IN: साथी

en: Partner address
hi_IN: साथी का पता

en: Partner addresses
hi_IN: साथी के पते

en: Product
hi_IN: उत्पाद

en: Views
hi_IN: दृश्य

en: Basket Additions
hi_IN: टोकरी जोड़

en: Purchases
hi_IN: खरीद

en: Score
hi_IN: स्कोर

en: Product record
hi_IN: उत्पाद रिकॉर्ड

en: Product records
hi_IN: उत्पाद रिकॉर्ड

en: Record for '%s'
hi_IN: %s का रिकॉर्ड

en: Product Views
hi_IN: उत्पाद दृश्य

en: Orders
hi_IN: ऑर्डर

en: Order Lines
hi_IN: ऑर्डर लाइनें

en: Order Items
hi_IN: ऑर्डर चिजें

en: Total Spent
hi_IN: कुल खर्च

en: Last Order Date
hi_IN: अंतिम ऑर्डर दिनांक

en: User record
hi_IN: उपयोगकर्ता रिकॉर्ड

en: User records
hi_IN: उपयोगकर्ता रिकॉर्ड

en: User product view
hi_IN: उपयोगकर्ता उत्पाद दृश्य

en: User product views
hi_IN: उपयोगकर्ता उत्पाद दृश्य

en: %(user)s viewed '%(product)s'
hi_IN: %(user)sने %(product)sदेखे

en: Search term
hi_IN: खोजें शब्द

en: User search query
hi_IN: उपयोगकर्ता खोज क्वेरी

en: User search queries
hi_IN: उपयोगकर्ता खोज क्वेरी

en: %(user)s searched for '%(query)s'
hi_IN: %(user)sने %(query)s की खोज की

en: Analytics
hi_IN: विश्लेषण

en: Basket additions
hi_IN: टोकरी जोड़

en: Product analytics
hi_IN: उत्पाद विश्लेषण

en: Name
hi_IN: नाम

en: Date registered
hi_IN: पंजीकरण तारीख

en: Product views
hi_IN: उत्पाद के दृश्य

en: Order lines
hi_IN: ऑर्डर लाइनें

en: Order items
hi_IN: ऑर्डर चिजें

en: Total spent
hi_IN: कुल खर्च

en: Date of last order
hi_IN: अंतिम ऑर्डर दिनांक

en: User analytics
hi_IN: उपयोगकर्ता विश्लेषण

en: Owner
hi_IN: मालिक

en: Open - currently active
hi_IN: खुला - वर्तमान में सक्रिय

en: Merged - superceded by another basket
hi_IN: विलय कर दिया - एक और टोकरी द्वारा अधिक्रमण

en: Saved - for items to be purchased later
hi_IN: बचाया गया- बाद में खरीदी जाने वाली वस्तुओं के लिए

en: Frozen - the basket cannot be modified
hi_IN: जमे हुए - टोकरी को संशोधित नहीं किया जा सकता है

en: Submitted - has been ordered at the checkout
hi_IN: प्रस्तुत - ऑर्डर चेकआउट पर है

en: Status
hi_IN: स्थिति

en: Vouchers
hi_IN: वाउचर

en: Date created
hi_IN: निर्माण की तिथि

en: Date merged
hi_IN: विलीन की तारीख

en: Date submitted
hi_IN: प्रस्तुत करने की तारीख

en: Basket
hi_IN: टोकरी

en: Baskets
hi_IN: टोकरी

en: %(status)s basket (owner: %(owner)s, lines: %(num_lines)d)
hi_IN: %(status)sटोकरी( मालिक: %(owner)s, पंक्तियां: %(num_lines)d)

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order.
hi_IN: तकनीकी सीमाओं के कारण हम एक ऑर्डर में %(threshold)dवस्तुओं से अधिक भेज नहीं पा रहे हैं

en: Line Reference
hi_IN: रेखा संदर्भ

en: Quantity
hi_IN: मात्रा

en: Currency
hi_IN: मुद्रा

en: Price excl. Tax
hi_IN: कर को छोड़कर मूल्य

en: Price incl. Tax
hi_IN: कर सहित मूल्य

en: Date Updated
hi_IN: अद्यतन तिथि

en: Basket line
hi_IN: टोकरी की लाइन

en: Basket lines
hi_IN: टोकरी की लाइनें

en: Basket #%(basket_id)d, Product #%(product_id)d, quantity %(quantity)d
hi_IN: टोकरी #%(basket_id)d, उत्पाद # %(product_id)d,  मात्रा %(quantity)d

en: You cannot modify a %s basket
hi_IN: आप %s टोकरी को संशोधित नहीं कर सकते

en: The price of '%(product)s' has increased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
hi_IN: जब से आपने इसे अपनी टोकरी में  %(product)s जोड़ा है , उसका मूल्य %(old_price)s से बढ़कर %(new_price)sहो गया है

en: The price of '%(product)s' has decreased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
hi_IN: जब से आपने इसे अपनी टोकरी में %(product)s जोड़ा है , उसका मूल्य %(old_price)s से घटकर %(new_price)sहो गया है

en: Line
hi_IN: लाइन

en: Option
hi_IN: विकल्प

en: Value
hi_IN: मूल्य

en: Line attribute
hi_IN: लाइन विशेषता

en: Line attributes
hi_IN: लाइन विशेषता

en: Save for Later
hi_IN: भविष्य के लिए बचाओ

en: Move to Basket
hi_IN: टोकरी में डाल दें

en: Code
hi_IN: कोड

en: Variant
hi_IN: प्रकार

en: Please select a valid product
hi_IN: कृपया एक वैध उत्पाद चुनें

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order. Your basket currently has %(basket)d items.
hi_IN: तकनीकी सीमाओं के कारण हम एक ऑर्डर में %(threshold)dवस्तुओं से अधिक भेज नहीं कर पा रहे हैं। आपकी टोकरी में वर्तमान में %(basket)dआइटम हैं।

en: This product cannot be added to the basket because a price could not be determined for it.
hi_IN: इस उत्पाद को टोकरी में नहीं जोड़ा जा सकता है क्योंकि इसके लिए एक मूल्य निर्धारित नहीं किया जा सकता है।

en: This product cannot be added to the basket as its currency isn't the same as other products in your basket
hi_IN: इस उत्पाद को टोकरी में नहीं जोड़ा जा सकता है क्योंकि इसकी मुद्रा आपकी टोकरी के अन्य उत्पादों के समान नहीं है

en: We have merged a basket from a previous session. Its contents might have changed.
hi_IN: हमने पिछले सत्र से एक टोकरी को मर्ज कर दिया है। इसकी सामग्री बदल गई होगी।

en: User ID
hi_IN: उपयोगकर्ता आईडी

en: Email
hi_IN: ईमेल

en: Basket status
hi_IN: टोकरी की स्थिति

en: Num lines
hi_IN: लाइनों की संख्या

en: Num items
hi_IN: वस्तुओ की संख्या

en: Date of creation
hi_IN: निर्माण की तारीख

en: Time since creation
hi_IN: निर्माण से समय

en: Open baskets
hi_IN: खोली हुई टोकरियाँ

en: Time between creation and submission
hi_IN: निर्माण और प्रस्तुत करने के बीच का समय

en: Submitted baskets
hi_IN: प्रस्तुत टोकरियाँ

en: You can't save an item for later if you're not logged in!
hi_IN: यदि आप लॉग इन नहीं हैं तो आप बाद के लिए कोई आइटम नहीं बचा सकते हैं!

en: Your basket has got some issues. Please correct any validation errors below.
hi_IN: आपकी टोकरी को कुछ समस्या मिल गए हैं। कृपया नीचे मान्यता त्रुटियां सुधारें।

en: The '%(code)s' voucher has expired
hi_IN: %(code)s वाउचर समाप्त हो गया है

en: The '%(code)s' voucher is not active
hi_IN: %(code)s वाउचर सक्रिय नहीं है

en: Your basket does not qualify for a voucher discount
hi_IN: आपकी टोकरी वाउचर छूट के लिए योग्य नहीं है

en: Voucher '%(code)s' added to basket
hi_IN: वाउचर %(code)s टोकरी में जोड़ा गया

en: You have already added the '%(code)s' voucher to your basket
hi_IN: आपने पहले ही अपनी टोकरी में %(code)s वाउचर जोड़ दिया है

en: No voucher found with code '%(code)s'
hi_IN: कोड %(code)s के साथ कोई वाउचर नहीं मिला

en: Please enter a voucher code
hi_IN: कृपया एक वाउचर कोड दर्ज करें

en: No voucher found with id '%s'
hi_IN: आईडी %s के साथ कोई वाउचर नहीं मिला

en: Voucher '%s' removed from basket
hi_IN: %s आईडी के साथ कोई वाउचर नहीं मिला

en: Slug
hi_IN: स्लग

en: Requires shipping?
hi_IN: शिपिंग की आवश्यकता है?

en: Track stock levels?
hi_IN: स्टॉक का स्तर ट्रैक करें?

en: Options
hi_IN: विकल्प

en: Product class
hi_IN: उत्पाद श्रेणी

en: Product classes
hi_IN: उत्पाद श्रेणियाँ

en: Description
hi_IN: विवरण

en: Meta title
hi_IN: मेटा शीर्षक

en: Meta description
hi_IN: मेटा विवरण

en: Image
hi_IN: छवि

en: Is public
hi_IN: सार्वजनिक है

en: Show this category in search results and catalogue listings.
hi_IN: इस वर्ग को खोज परिणामों और सूची सूचियों में दिखाएं।

en: Ancestor categories are public
hi_IN: पूर्वज श्रेणियां सार्वजनिक हैं

en: The ancestors of this category are public
hi_IN: इस श्रेणी के पूर्वज सार्वजनिक हैं

en: Category
hi_IN: श्रेणी

en: Categories
hi_IN: श्रेणियाँ

en: Product category
hi_IN: उत्पाद श्रेणी

en: Product categories
hi_IN: उत्पाद श्रेणियाँ

en: Stand-alone product
hi_IN: स्टैंड-अलोन उत्पाद

en: Parent product
hi_IN: मूल उत्पाद

en: Child product
hi_IN: बाल उत्पाद

en: Product structure
hi_IN: उत्पाद संरचना

en: Show this product in search results and catalogue listings.
hi_IN: इस वर्ग को खोज परिणामों और सूची सूचियों में दिखाएं।

en: UPC
hi_IN: यूपीसी

en: Universal Product Code (UPC) is an identifier for a product which is not specific to a particular  supplier. Eg an ISBN for a book.
hi_IN: यूनिवर्सल उत्पाद कोड (UPC) एक उत्पाद के लिए एक पहचानकर्ता है जो किसी विशेष आपूर्तिकर्ता के लिए विशिष्ट नहीं है। उदाहरण: एक पुस्तक के लिए एक आईएसबीएन।

en: Only choose a parent product if you're creating a child product.  For example if this is a size 4 of a particular t-shirt.  Leave blank if this is a stand-alone product (i.e. there is only one version of this product).
hi_IN: यदि आप बाल उत्पाद बना रहे हैं तो केवल एक मूल उत्पाद चुनें। उदाहरण के लिए यदि यह किसी विशेष टी-शर्ट का आकार 4 है। खाली छोड़ दें अगर यह एक स्टैंड-अलोन उत्पाद है (यानी इस उत्पाद का केवल एक संस्करण है)।

[ctx: Product title]
en: Title
hi_IN: शीर्षक

en: Product type
hi_IN: उत्पाद प्रकार

en: Choose what type of product this is
hi_IN: चुनें कि यह किस प्रकार का उत्पाद है

en: Attributes
hi_IN: गुण

en: A product attribute is something that this product may have, such as a size, as specified by its class
hi_IN: एक उत्पाद विशेषता कुछ ऐसी है जो इस उत्पाद में हो सकती है, जैसे कि इसका वर्ग द्वारा निर्दिष्ट आकार

en: Product options
hi_IN: उत्पाद विकल्प

en: Recommended products
hi_IN: सिफ़ारिश किये हुए उत्पाद

en: These are products that are recommended to accompany the main product.
hi_IN: ये ऐसे उत्पाद हैं जिन्हें मुख्य उत्पाद के साथ लेने की सिफारिश की जाती है

en: Rating
hi_IN: रेटिंग

en: Date updated
hi_IN: अद्यतन तिथि

en: Is discountable?
hi_IN: छूट योग्य है?

en: This flag indicates if this product can be used in an offer or not
hi_IN: यह ध्वज इंगित करता है कि क्या इस उत्पाद का उपयोग ऑफ़र में उपयोग किया जा सकता है या नहीं

en: Products
hi_IN: उत्पाद

en: Your product must have a title.
hi_IN: आपके उत्पाद का शीर्षक होना चाहिए

en: Your product must have a product class.
hi_IN: आपके उत्पाद में उत्पाद वर्ग होना चाहिए

en: Only child products can have a parent.
hi_IN: केवल बाल उत्पादों में मूल उत्पाद हो सकते हैं

en: A child product needs a parent.
hi_IN: एक बाल उत्पाद को मूल उत्पाद की आवश्यकता होती है।

en: You can only assign child products to parent products.
hi_IN: आप केवल मूल उत्पादों के लिए बाल उत्पाद असाइन कर सकते हैं

en: A child product can't have a product class.
hi_IN: बाल उत्पाद में उत्पाद वर्ग नहीं हो सकता

en: A child product can't have a category assigned.
hi_IN: एक बाल उत्पाद को श्रेणी नहीं दी जा सकती है

en: A child product can't have options.
hi_IN: एक बाल उत्पाद के विकल्प नहीं हो सकते

en: A parent product can't have stockrecords.
hi_IN: एक मूल उत्पाद में स्टॉकरिकॉर्ड नहीं हो सकते

en: The specified parent product is a child product.
hi_IN: निर्दिष्ट मूल उत्पाद एक बाल उत्पाद है

en: One can't add a child product to a product with stock records.
hi_IN: एक स्टॉक रिकॉर्ड वाले उत्पाद में एक बाल उत्पाद नहीं जोड़ सकते है

[ctx: Product meta title]
en: Meta title
hi_IN: मेटा शीर्षक

[ctx: Product meta description]
en: Meta description
hi_IN: मेटा विवरण

en: Primary product
hi_IN: प्राथमिक उत्पाद

en: Recommended product
hi_IN: सिफ़ारिश किये हुए उत्पाद

en: Ranking
hi_IN: रेटिंग

en: Determines order of the products. A product with a higher value will appear before one with a lower ranking.
hi_IN: उत्पादों का क्रम निर्धारित करता है। एक उच्च मूल्य वाला एक उत्पाद एक निम्न रैंकिंग के साथ से पहले दिखाई देगा

en: Product recommendation
hi_IN: उत्पाद की सिफारिश

en: Product recomendations
hi_IN: उत्पाद की सिफारिशें

en: Code can only contain the letters a-z, A-Z, digits, and underscores, and can't start with a digit.
hi_IN: कोड में केवल अक्षर a-z, A-Z, अंक और अंडरस्कोर हो सकते हैं, और एक अंक से शुरू नहीं हो सकता है

en: Text
hi_IN: टेक्स्ट

en: Integer
hi_IN: पूर्णांक

en: True / False
hi_IN: सही /गलत

en: Float
hi_IN: फ्लोट

en: Rich Text
hi_IN: रिच टेक्स्ट

en: Date
hi_IN: दिनांक

en: Datetime
hi_IN: दिनांक और समय

en: Multi Option
hi_IN: बहु विकल्प

en: Entity
hi_IN: अस्तित्व

en: File
hi_IN: फ़ाइल

en: Type
hi_IN: प्रकार

en: Option Group
hi_IN: विकल्प समूह

en: Required
hi_IN: अपेक्षित

en: Must be str
hi_IN: स्ट्रिंग होना चाहिए

en: Must be an integer
hi_IN: पूर्णांक होना चाहिए

en: Must be a date or datetime
hi_IN: दिनांक या दिनांक-समय होना चाहिए

en: Must be a datetime
hi_IN: दिनांक-समय होना चाहिए

en: Attribute
hi_IN: गुण

en: DateTime
hi_IN: दिनांक-समय

en: Group
hi_IN: समूह

en: Original
hi_IN: असली

en: Caption
hi_IN: शीर्षक

en: An image with a display order of zero will be the primary image for a product
hi_IN: शून्य के प्रदर्शन क्रम वाली छवि किसी उत्पाद की प्राथमिक छवि होगी

en: Product image
hi_IN: उत्पाद का चित्र

en: Product images
hi_IN: उत्पाद चित्र

en: Catalogue
hi_IN: सूची

[ctx: Product review title]
en: Title
hi_IN: शीर्षक

en: Body
hi_IN: शरीर

[ctx: Anonymous reviewer name]
en: Name
hi_IN: नाम

en: URL
hi_IN: यूआरएल

en: Requires moderation
hi_IN: मॉडरेशन की आवश्यकता है

en: Approved
hi_IN: स्वीकृत

en: Rejected
hi_IN: अस्वीकृत

en: Total Votes
hi_IN: कुल वोट

en: Delta Votes
hi_IN: डेल्टा वोट

en: Product review
hi_IN: उत्पाद समीक्षा

en: Product reviews
hi_IN: उत्पाद की समीक्षा

en: Anonymous reviews must include a name and an email
hi_IN: अनाम समीक्षाओं में एक नाम और एक ईमेल शामिल होना चाहिए

en: anonymous
hi_IN: अनाम

en: Only signed in users can vote
hi_IN: केवल साइन इन उपयोगकर्ता ही वोट कर सकते हैं

en: Up
hi_IN: ऊपर

en: Down
hi_IN: नीचे

en: Delta
hi_IN: डेल्टा

en: Vote
hi_IN: वोट

en: Votes
hi_IN: वोट

en: You cannot vote on your own reviews
hi_IN: आप अपनी समीक्षाओं पर वोट नहीं कर सकते

en: Only signed-in users can vote on reviews
hi_IN: केवल साइन-इन उपयोगकर्ता ही समीक्षाओं पर वोट कर सकते हैं

en: You can only vote once on a review
hi_IN: आप समीक्षा पर केवल एक बार वोट कर सकते हैं

en: Catalogue reviews
hi_IN: कैटलॉग समीक्षा

en: Recency
hi_IN: नवीनता

en: Sort by
hi_IN: इसके अनुसार क्रमबद्ध करें

en: You have already reviewed this product!
hi_IN: आप पहले ही इस उत्पाद की समीक्षा कर चुके हैं!

en: You can't leave a review for this product.
hi_IN: आप इस उत्पाद के लिए समीक्षा नहीं छोड़ सकते।

en: Thank you for reviewing this product
hi_IN: इस उत्पाद की समीक्षा करने के लिए धन्यवाद

en: Thanks for voting!
hi_IN: मतदान करने के लिए शुक्रिया!

en: %(filename)s is not a valid image (%(error)s)
hi_IN: 1%(filename)sएक मान्य छवि नहीं है (%(error)s)

en: %s is not a valid image archive
hi_IN: %s वैध छवि संग्रह नहीं है

en: The given page number was invalid.
hi_IN: दिया गया पृष्ठ क्रमांक अमान्य था।

en: All products
hi_IN: सारे उत्पाद

en: Order related
hi_IN: ऑर्डर से संबंधित

en: Users
hi_IN: उपयोगकर्ता

en: Order number
hi_IN: ऑर्डर संख्या

en: All orders
hi_IN: सभी ऑर्डर

en: Order
hi_IN: ऑर्डर

en: Preview email
hi_IN: ईमेल का पूर्वावलोकन

en: Order total
hi_IN: ऑर्डर कुल खर्च

en: Order value
hi_IN:  ऑर्डर मूल्य

en: Download
hi_IN: डाउनलोड

en: Lines
hi_IN: लाइनें

en: Customer rating
hi_IN: उपयोगकर्ता रेटिंग

en: Total
hi_IN: कुल खर्च

en: Totals
hi_IN: कुल खर्च

en: Total:
hi_IN: कुल खर्च:

en: Basket total
hi_IN: टोकरी जोड़

en: Recommended items
hi_IN: सिफ़ारिश किये हुए आइटम

en: Basket total:
hi_IN: टोकरी जोड़:

en: Order Total:
hi_IN: ऑर्डर कुल खर्च

en: View
hi_IN: दृश्य

en: Sending...
hi_IN: भेज रहे हैं ...

en: Body text
hi_IN: मुख्य भाग

en: Total Orders
hi_IN: कुल ऑर्डर

en: New Customers
hi_IN: नए ग्राहक

en: Total orders
hi_IN: कुल ऑर्डर

en: Total lines
hi_IN: कुल लाइनें

en: Manage
hi_IN: प्रबंधित

en: Total cost:
hi_IN: कुल खर्च:

en: Order Total
hi_IN: ऑर्डर कुल खर्च

en: All Orders
hi_IN: सभी ऑर्डर

en: Download selected orders as a CSV
hi_IN: सीएसवी के रूप में चयनित आदेश डाउनलोड करें

en: Order status breakdown
hi_IN: आदेश की स्थिति का विवरण

en: Edit range metadata
hi_IN: रेंज मेटाडेटा संपादित करें

en: Download CSV
hi_IN: सीएसवी डाउनलोड करें

en: You need to select some %ss
hi_IN: आपको कुछ %s का चयन करने की आवश्यकता है
