django-oscar - en to ru translation catalogue (177 entries)

en: Mr
ru: Господин

en: Miss
ru: Мисс

en: Mrs
ru: Мисс

en: Ms
ru: Госпожа

en: Dr
ru: Доктор

[ctx: Treatment Pronouns for the customer]
en: Title
ru: Заголовок

en: First name
ru: Имя

en: Last name
ru: Фамилия

en: First line of address
ru: Первый адрес

en: Second line of address
ru: Второй адрес

en: Third line of address
ru: Третий адрес

en: City
ru: Город

en: State/County
ru: Регион

en: Post/Zip-code
ru: Почтовый индекс

en: Country
ru: Страна

en: Search text - used only for searching addresses
ru: Поиск - только адреса

en: Address
ru: Адрес

en: Addresses
ru: Адреса

en: Addresses in %(country)s require a valid postcode
ru: Необходимо указать правильный почтовый индекс для страны %(country)s

en: The postcode '%(postcode)s' is not valid for %(country)s
ru: Не верный почтовый индекс '%(postcode)s', для страны %(country)s

en: ISO 3166-1 alpha-2
ru: ISO 3166-1 двухбуквенный код страны

en: ISO 3166-1 alpha-3
ru: ISO 3166-1 трехбуквенный код страны

en: ISO 3166-1 numeric
ru: ISO 3166-1 цифровой код страны

en: Country name
ru: Название страны

en: Official name
ru: Официальное название

en: Display order
ru: Показать заказ

en: Higher the number, higher the country in the list.
ru: Больше число, выше страна в списке.

en: Is shipping country
ru: Страна доставки

en: Countries
ru: Страны

en: Phone number
ru: Номер телефона

en: In case we need to call you about your order
ru: На случай, если понадобится связаться с вами, по поводу вашего заказа

en: Instructions
ru: Инструкции

en: Tell us anything we should know when delivering your order.
ru: Расскажите нам все, что мы должны знать, при доставке вашего заказа.

en: Shipping address
ru: Адрес доставки

en: Shipping addresses
ru: Адреса доставки

en: User
ru: Пользователь

en: Default shipping address?
ru: Адрес доставки по умолчанию?

en: Default billing address?
ru: Расчетный адрес по умолчанию?

en: Address Hash
ru: Набор адресов

en: Date Created
ru: Дата создания

en: User address
ru: Адрес пользователя

en: User addresses
ru: Адреса пользователя

en: This address is already in your address book
ru: Указанный вами адрес,  уже существует

en: Billing address
ru: Расчетный адрес

en: Billing addresses
ru: Расчетные адреса

en: Partner
ru: Партнер

en: Partner address
ru: Адрес партнера

en: Partner addresses
ru: Адреса партнера

en: Product
ru: Товар

en: Views
ru: Просмотры

en: Basket Additions
ru: Добавлены в корзину

en: Purchases
ru: Покупки

en: Score
ru: Балл

en: Product record
ru: Отчет по товару

en: Product records
ru: Отчеты по товарам

en: Record for '%s'
ru: Запись для '%s'

en: Product Views
ru: Просмотры товара

en: Orders
ru: Заказы

en: Order Lines
ru: Строки заказа

en: Order Items
ru: Детали заказа

en: Total Spent
ru: Итого израсходавано

en: Last Order Date
ru: Дата последнего заказа

en: User record
ru: Отчет по пользователю

en: User records
ru: Отчет по пользователям

en: User product view
ru: Товар просмотренный пользователем

en: User product views
ru: Товары просмотренные пользователем

en: %(user)s viewed '%(product)s'
ru: %(user)s просмотрел '%(product)s'

en: Search term
ru: Критерий поиска

en: User search query
ru: Поисковый запрос пользователя

en: User search queries
ru: Поисковые запросы пользователя

en: %(user)s searched for '%(query)s'
ru: %(user)s искал '%(query)s'

en: Analytics
ru: Анализ

en: Basket additions
ru: Добавлены в корзину

en: Product analytics
ru: Аналз по товару

en: Name
ru: Название

en: Date registered
ru: Дата регистрации

en: Product views
ru: Просмотры товара

en: Order lines
ru: Строки заказа

en: Order items
ru: Детали заказа

en: Total spent
ru: Итоговые расходы

en: Date of last order
ru: Дата последнего заказа

en: User analytics
ru: Анализ пользователя

en: Owner
ru: Владелец

en: Open - currently active
ru: Открыть - активных сейчас

en: Merged - superceded by another basket
ru: Объединено - заменено, другой корзиной

en: Status
ru: Статус

en: Vouchers
ru: Ваучер

en: Date created
ru: Дата создания

en: Date merged
ru: Дата совмещения

en: Date submitted
ru: Дата отправки

en: Basket
ru: Корзина

en: Baskets
ru: Корзины

en: Quantity
ru: Количество

en: Currency
ru: Валюта

en: You cannot modify a %s basket
ru: Вы не можете изменить %s корзину

en: Line
ru: Строка

en: Option
ru: Опция

en: Value
ru: Значение

en: Code
ru: Код

en: Variant
ru: Вариант

en: User ID
ru: ID пользователя

en: Email
ru: Электронная почта

en: Basket status
ru: Статус корзины

en: Num lines
ru: Число строк

en: Num items
ru: Число элементов

en: Date of creation
ru: Дата создания

en: Time since creation
ru: Время с момента создания

en: Open baskets
ru: Открыть корзину

en: Options
ru: Опции

en: Product class
ru: Класс товара

en: Product classes
ru: Классы товара

en: Description
ru: Описание

en: Image
ru: Изображение

en: Category
ru: Категория

en: Categories
ru: Категории

en: Product category
ru: Категория товара

en: Product categories
ru: Категории товара

en: Child product
ru: Подчиненный товар

en: Product structure
ru: Структура товара

[ctx: Product title]
en: Title
ru: Заглавие

[ctx: Product review title]
en: Title
ru: Заглавие

[ctx: Anonymous reviewer name]
en: Name
ru: Имя

en: I am a new customer and want to create an account before checking out
ru: Я новый клиент и хочу создать учетную запись перед  тем как продолжить.

en: Create your account and then you will be redirected back to the checkout process
ru: Создайте учетную запись и вы будете перенаправлены обратно к процессу оформлению заказа

en: Address saved
ru: Адрес сохранен

en: Address deleted
ru: Адрес удален

en: Shipping is unavailable for your chosen address - please choose another
ru: Невозможно осуществить доставку по указанному адресу - пожалуйста выберите другой

en: Subject
ru: Тема

en: Email Subject Template
ru: Шаблон темы письма

en: Email Body Template
ru: Шаблон содержания письма

en: HTML template
ru: HTML шаблон

en: Archive
ru: Архив

en: email address
ru: Адрес электронной почты

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
ru: Обозначает, что пользователя можно считать активным. Снимите выделение, чтобы удалить учетные записи.

en: Users
ru: Пользователи

en: Closed
ru: Закрыто

en: Customer
ru: Клиент

en: Password
ru: Пароль

en: The entered password is not valid!
ru: Введен не верный пароль!

[ctx: start date]
en: From
ru: От

[ctx: end date]
en: To
ru: Кому

en: Order number
ru: Номер заказа

en: All orders
ru: Все заказы

en: Title
ru: Заглавие

[ctx: Page title]
en: Title
ru: Заглавие

[ctx: Partner's name]
en: Name
ru: Имя

[ctx: User's name]
en: Name
ru: Имя

en: Number of Orders
ru: Количество заказов

en: Edit order contents
ru: Редактировать заказ

en: Item
ru: Элемент

en: Who are you?
ru: Кто вы?

en: Get a password reminder
ru: Напомнить пароль

en: Continuing...
ru: Продолжаем...

en: Continue
ru: Продолжить

en: 1. Shipping address
ru: 1. Адрес доставки

en: 2. Shipping method
ru: 2. Способ доставки

en: 3. Payment
ru: 3. Оплата

en: 4. Preview
ru: 4. Просмотр

en: 5. Confirmation
ru: 5. Подтверждение

en: Order preview
ru: Просмотр заказа

en: Preview order
ru: Предварительный просмотр заказа

en: Where should we ship to?
ru: Куда нам доставить?

en: Ship to your default shipping address
ru: Использовать адрес по умолчанию

en: Ship to this address
ru: Доставить по этому адресу

en: Delete
ru: Удалить

en: Or a new address?
ru: Новый адрес?

en: return to basket
ru: вернуться в корзину

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset for your user account at %(name)s.
ru: Вы получили это письмо, так как запросили восстановление пароля, для учетной записи пользователя %(name)s

[ctx: noun]
en: Archive
ru: Архив

[ctx: verb]
en: Archive
ru: Архив

en: Account
ru: Учетная запись

en: Images
ru: Изображения

en: Customer has deleted their account.
ru: Клиент удалил учетную запись.

en: 
                    <strong>%(n)s</strong> product added
                 | 
                    <strong>%(n)s</strong> products added
ru[0]: 
    <strong>%(n)s</strong>товар добавлен
ru[1]: 
    <strong>%(n)s</strong>товары добавлены
ru[2]: 
    <strong>%(n)s</strong>товары добавлены
ru[3]: 
    <strong>%(n)s</strong>товары добавлены

en: Filename
ru: Имя файла

en: Duplicate products
ru: Копировать товары

[ctx: Review title]
en: Title
ru: Заглавие
