django-oscar - en to nl translation catalogue (1737 entries)

en: Mr
nl: Dhr.

en: Miss
nl: Mw.

en: Dr
nl: Dr.

[ctx: Treatment Pronouns for the customer]
en: Title
nl: Titel

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: First line of address
nl: Eerste adresregel

en: Second line of address
nl: Tweede adresregel

en: Third line of address
nl: Derde adresregel

en: City
nl: Stad

en: State/County
nl: Staat/provincie

en: Post/Zip-code
nl: Postcode

en: Country
nl: Land

en: Search text - used only for searching addresses
nl: Zoektekst - alleen gebruikt voor het zoeken van adressen

en: Address
nl: Adres

en: Addresses
nl: Adressen

en: Addresses in %(country)s require a valid postcode
nl: Adressen in %(country)s dienen een geldige postcode hebben

en: The postcode '%(postcode)s' is not valid for %(country)s
nl: De postcode '%(postcode)s' is niet geldig voor %(country)s

en: ISO 3166-1 numeric
nl: ISO 3166-1 numeriek

en: Country name
nl: Land

en: Official name
nl: Officiële naam

en: Display order
nl: Weergave volgorde

en: Higher the number, higher the country in the list.
nl: Hoe hoger het nummer, hoe hoger het land op de lijst staat.

en: Is shipping country
nl: Beschikbaar voor verzending?

en: Countries
nl: Landen

en: Phone number
nl: Telefoonnummer

en: In case we need to call you about your order
nl: Voor het geval we je dienen op te bellen over jouw bestelling

en: Instructions
nl: Instructies

en: Tell us anything we should know when delivering your order.
nl: Eventuele bijkomende informatie voor het leveren van je bestelling.

en: Shipping address
nl: Afleveradres

en: Shipping addresses
nl: Afleveradressen

en: User
nl: Gebruiker

en: Default shipping address?
nl: Standaard afleveradres?

en: Default billing address?
nl: Standaard factuuradres?

en: Number of Orders as Shipping Address
nl: Aantal orders als afleveradres

en: Number of Orders as Billing Address
nl: Aantal orders als factuuradres

en: Address Hash
nl: Adres hash

en: Date Created
nl: Aangemaakt op

en: User address
nl: Adres van gebruiker

en: User addresses
nl: Adressen van gebruiker

en: This address is already in your address book
nl: Dit adres bestaat al in je adresboek

en: Billing address
nl: Factuuradres

en: Billing addresses
nl: Factuuradressen

en: Partner address
nl: Partner adres

en: Partner addresses
nl: Partner adressen

en: Views
nl: Weergaven

en: Basket Additions
nl: Toevoegingen aan winkelwagen

en: Purchases
nl: Aankopen

en: Product record
nl: Productrecord

en: Product records
nl: Productrecords

en: Product Views
nl: Productweergaven

en: Orders
nl: Bestellingen

en: Order Lines
nl: Bestellingsregels

en: Order Items
nl: Bestellingsitems

en: Total Spent
nl: Totaal uitgegeven

en: Last Order Date
nl: Besteldatum

en: User record
nl: Gebruikersrecord

en: User records
nl: Gebruikersrecords

en: User product view
nl: Gebruiker productweergaven

en: User product views
nl: Gebruiker productbeoordeling

en: %(user)s viewed '%(product)s'
nl: %(user)s bekeek '%(product)s'

en: Search term
nl: Zoekterm

en: User search query
nl: Gebruikers zoekopdracht

en: User search queries
nl: Gebruiker zoekqueries

en: %(user)s searched for '%(query)s'
nl: %(user)s zocht naar '%(query)s'

en: Analytics
nl: Statistieken

en: Basket additions
nl: Toevoegingen aan winkelwagen

en: Product analytics
nl: Productstatistieken

en: Name
nl: Naam

en: Date registered
nl: Geregistreerd op

en: Product views
nl: Productweergaven

en: Order lines
nl: Bestellingregels

en: Order items
nl: Bestellingsitems

en: Total spent
nl: Totaal besteed

en: Date of last order
nl: Datum van laatste bestelling

en: User analytics
nl: Gebruikersstatistieken

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Open - currently active
nl: Open - nu actief

en: Merged - superceded by another basket
nl: Samengevoegd - opgevolgd door een ander winkelwagentje

en: Saved - for items to be purchased later
nl: Opgeslagen - om items later aan te kopen

en: Frozen - the basket cannot be modified
nl: Bevroren - de winkelwagen kan niet worden gewijzigd

en: Submitted - has been ordered at the checkout
nl: Verzonden - is besteld aan de kassa

en: Date created
nl: Aangemaakt op

en: Date merged
nl: Samengevoegd op

en: Date submitted
nl: Verzonden op

en: Basket
nl: Winkelwagen

en: Baskets
nl: Winkelwagens

en: %(status)s basket (owner: %(owner)s, lines: %(num_lines)d)
nl: %(status)s winkelwagen (eigenaar: %(owner)s, regels: %(num_lines)d)

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order.
nl: Door technische beperkingen kunnen we niet meer dan %(threshold)d items verzenden in 1 bestelling.

en: Line Reference
nl: Regelreferentie

en: Quantity
nl: Hoeveelheid

en: Currency
nl: Valuta

en: Price excl. Tax
nl: Prijs excl. btw

en: Price incl. Tax
nl: Prijs incl. btw

en: Date Updated
nl: Bijgewerkt op

en: Basket line
nl: Regel van winkelwagen

en: Basket lines
nl: Regels van winkelwagen

en: Basket #%(basket_id)d, Product #%(product_id)d, quantity %(quantity)d
nl: Winkelwagen #%(basket_id)d, Product #%(product_id)d, hoeveelheid%(quantity)d

en: You cannot modify a %s basket
nl: Je kan een %s winkelwagen niet wijzigen

en: The price of '%(product)s' has increased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
nl: De prijs van '%(product)s' is verhoogd van %(old_price)s naar %(new_price)s na toevoeging aan je winkelwagen

en: The price of '%(product)s' has decreased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
nl: De prijs van '%(product)s' is verlaagd van %(old_price)s naar %(new_price)s na toevoeging aan je winkelwagen

en: Line
nl: Regel

en: Option
nl: Optie

en: Value
nl: Waarde

en: Line attribute
nl: Regelattribuut

en: Line attributes
nl: Regelattributen

en: Save for Later
nl: Bewaren voor later

en: Move to Basket
nl: Verplaats naar winkelwagen

en: Please select a valid product
nl: Selecteer een geldig product

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order. Your basket currently has %(basket)d items.
nl: Door technische beperkingen kunnen we niet meer dan %(threshold)d items in een bestelling verzenden. Je winkelwagen heeft nu %(basket)d items.

en: This product cannot be added to the basket because a price could not be determined for it.
nl: Dit product kan niet aan de winkelwagen worden toegevoegd, omdat er geen prijs voor kon worden bepaald.

en: This product cannot be added to the basket as its currency isn't the same as other products in your basket
nl: Dit product kan niet aan de winkelwagen worden toegevoegd, aangezien de munteenheid verschilt van de andere producten reeds aanwezig in je winkelwagen

en: We have merged a basket from a previous session. Its contents might have changed.
nl: We hebben een winkelwagen uit een eerdere sessie samengevoegd. Het kan zijn dat de inhoud veranderd is.

en: User ID
nl: Gebruiker ID

en: Email
nl: E-mail

en: Basket status
nl: Status van winkelwagen

en: Num lines
nl: Aantal regels

en: Num items
nl: Aantal items

en: Date of creation
nl: Aangemaakt op

en: Time since creation
nl: Tijd sinds aanmaken

en: Open baskets
nl: Openstaande winkelwagens

en: Time between creation and submission
nl: Tijd tussen aanmaken en verzenden

en: Submitted baskets
nl: Verzonden winkelwagens

en: You can't save an item for later if you're not logged in!
nl: Je kan een item niet voor later bewaren wanneer je niet bent ingelogd!

en: Your basket has got some issues. Please correct any validation errors below.
nl: Je winkelmandje heeft wat problemen. Corrigeer onderstaande validatiefouten.

en: The '%(code)s' voucher has expired
nl: De '%(code)s' voucher is verlopen

en: The '%(code)s' voucher is not active
nl: De '%(code)s' voucher is niet actief

en: Your basket does not qualify for a voucher discount
nl: Je winkelwagen komt niet in aanmerking voor een korting met een voucher

en: Voucher '%(code)s' added to basket
nl: Voucher '%(code)s' toegevoegd aan winkelwagen

en: You have already added the '%(code)s' voucher to your basket
nl: U heeft de '%(code)s' voucher reeds aan je winkelwagen toegevoegd

en: No voucher found with code '%(code)s'
nl: Geen voucher met code '%(code)s' gevonden

en: Please enter a voucher code
nl: Voer een voucher code in

en: No voucher found with id '%s'
nl: Geen voucher gevonden met ID '%s'

en: Voucher '%s' removed from basket
nl: Voucher '%s' verwijderd uit winkelwagen

en: Requires shipping?
nl: Vereist verzending?

en: Track stock levels?
nl: Voorraadniveau's bijhouden?

en: Options
nl: Opties

en: Product class
nl: Productklasse

en: Product classes
nl: Productklassen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Meta title
nl: Meta titel

en: Meta description
nl: Meta omschrijving

en: Image
nl: Afbeelding

en: Is public
nl: Is openbaar

en: Show this category in search results and catalogue listings.
nl: Laat deze categorie zien in zoekresultaten en catalogusvermeldingen.

en: Ancestor categories are public
nl: Oudercategorieën zijn openbaar

en: The ancestors of this category are public
nl: De ouders van deze categorie zijn openbaar

en: Category
nl: Categorie

en: Categories
nl: Categorieën

en: Product category
nl: Productcategorie

en: Product categories
nl: Productcategorieën

en: Stand-alone product
nl: Op zichzelf staand product

en: Parent product
nl: Hoofd product

en: Child product
nl: Sub product

en: Product structure
nl: Product structuur

en: Show this product in search results and catalogue listings.
nl: Laat dit product zien in zoekresultaten en catalogusvermeldingen.

en: UPC
nl: Product code

en: Universal Product Code (UPC) is an identifier for a product which is not specific to a particular  supplier. Eg an ISBN for a book.
nl: De product code is een identificatie voor een product, niet gekoppeld is aan een bepaalde leverancier. Vb het ISBN-nummer voor boeken.

en: Only choose a parent product if you're creating a child product.  For example if this is a size 4 of a particular t-shirt.  Leave blank if this is a stand-alone product (i.e. there is only one version of this product).
nl: Selecteer enkel een hoofd product bij het aanmaken van een sub product. Bijvoorbeeld maatje 48 van een bepaald hemd. Laat leeg als het een op zichzelf staand product is (vb. er bestaat slechts 1 versie van het product).

[ctx: Product title]
en: Title
nl: Titel

en: Product type
nl: Producttype

en: Choose what type of product this is
nl: Kies het producttype

en: Attributes
nl: Attributen

en: A product attribute is something that this product may have, such as a size, as specified by its class
nl: Een productattribuut is een eigenschap dat het product kan hebben, zoals een grootte, zoals gespecificeerd door de productklasse

en: Product options
nl: Product opties

en: Options are values that can be associated with a item when it is added to a customer's basket.  This could be something like a personalised message to be printed on a T-shirt.
nl: Opties zijn waarden die aan een item gekoppeld worden zodra deze aan de winkelmand worden toegevoegd. Dit kan bijvoorbeeld een persoonlijke boodschap op een t-shirt zijn.

en: Recommended products
nl: Aanbevolen producten

en: These are products that are recommended to accompany the main product.
nl: Dit zijn producten die worden aangeraden om samen te gaan met het hoofdproduct.

en: Rating
nl: Waardering

en: Date updated
nl: Bijgewerkt op

en: Is discountable?
nl: Korting mogelijk?

en: This flag indicates if this product can be used in an offer or not
nl: Deze parameter geeft aan of het product gebruikt kan worden in een aanbieding of niet

en: Products
nl: Producten

en: Your product must have a title.
nl: Je product moet een titel hebben.

en: Your product must have a product class.
nl: Je product moet een productklasse hebben.

en: Only child products can have a parent.
nl: Enkel sub producten kunnen een hoofdproduct hebben

en: A child product needs a parent.
nl: Een sub product moet een hoofd product hebben

en: You can only assign child products to parent products.
nl: Je kan enkel sub producten toekennen aan hoofd producten.

en: A child product can't have a product class.
nl: Een sub product kan geen product klasse hebben.

en: A child product can't have a category assigned.
nl: Een sub product kan geen categorie toegekend hebben.

en: A child product can't have options.
nl: Een sub product kan geen opties hebben.

en: A parent product can't have stockrecords.
nl: Een hoofdproduct kan geen stock records hebben.

en: The specified parent product is a child product.
nl: Het gekozen hoofdproduct is een sub product.

en: One can't add a child product to a product with stock records.
nl: Een sub product kan niet aan een hoofdproduct worden toegevoegd dat stock records heeft.

[ctx: Product meta title]
en: Meta title
nl: Meta titel

[ctx: Product meta description]
en: Meta description
nl: Meta omschrijving

en: Primary product
nl: Primair product

en: Recommended product
nl: Aanbevolen product

en: Ranking
nl: Positie

en: Determines order of the products. A product with a higher value will appear before one with a lower ranking.
nl: Bepaalt de volgorde van de producten. Een product met een hogere waarde verschijnt voor een product met een lagere waarde.

en: Product recommendation
nl: Productaanbeveling

en: Product recomendations
nl: Productaanbevelingen

en: Code can only contain the letters a-z, A-Z, digits, and underscores, and can't start with a digit.
nl: Code mag alleen de letters a-z, A-Z, getallen en liggende streepjes gebruiken. Code mag niet beginnen met een getal.

en: Text
nl: Tekst

en: Integer
nl: Getal

en: True / False
nl: Ja / Nee

en: Rich Text
nl: Tekst met opmaak

en: Date
nl: Datum

en: Multi Option
nl: Meerdere opties

en: Entity
nl: Entiteit

en: File
nl: Bestand

en: Option Group
nl: Optiegroep

en: Select an option group if using type "Option" or "Multi Option"
nl: Selecteer een optiegroep bij het gebruik van type "Optie" of "Meerdere opties"

en: Required
nl: Verplicht

en: Product attribute
nl: Productattribuut

en: Product attributes
nl: Productattributen

en: Boolean attribute should not be required.
nl: Boolean waarde zou niet verplicht moeten zijn.

en: Must be str
nl: Moet str zijn

en: Must be a float
nl: Moet float zijn

en: Must be an integer
nl: Moet een integer getal zijn

en: Must be a date or datetime
nl: Moet date of datetime zijn

en: Must be a datetime
nl: Moet datetime zijn

en: Must be a boolean
nl: Moet een boolean zijn

en: Must be a model instance
nl: Moet een model instantie zijn

en: Must be a list or AttributeOption queryset
nl: Moet een lijst of AttribuutOptie queryset zijn

en: Must be an AttributeOption model object instance
nl: Moet een instantie zijn van het AttributeOption model

en: AttributeOption has not been saved yet
nl: AttributeOption is nog niet opgeslagen

en: %(enum)s is not a valid choice for %(attr)s
nl: %(enum)s is is geen geldige optie voor %(attr)s

en: Must be a file field
nl: Moet een bestand zijn

en: Attribute
nl: Attribuut

en: Richtext
nl: Tekst met opmaak

en: Value multi option
nl: Waarde meerdere opties

en: Value option
nl: Waarde optie

en: Product attribute value
nl: Productattribuut waarde

en: Product attribute values
nl: Productattribuut waarden

[ctx: Product attribute value]
en: Yes
nl: Ja

[ctx: Product attribute value]
en: No
nl: Nee

en: Attribute option group
nl: Attribuut optiegroep

en: Attribute option groups
nl: Attribuut optiegroepen

en: Group
nl: Groep

en: Attribute option
nl: Attribuut opties

en: Attribute options
nl: Attribuut opties

en: Select
nl: Selecteer

en: Checkbox
nl: Selectievakje

en: Skip this option
nl: Deze optie overslaan

en: Is this option required?
nl: Is deze optie vereist?

en: Help text
nl: Helptekst

en: Help text shown to the user on the add to basket form
nl: Helptekst welke getoond wordt aan de gebruiker op het formulier Toevoegen aan mandje

en: Ordering
nl: Sortering

en: Controls the ordering of product options on product detail pages
nl: Regelt de volgorde van productopties op productdetailpagina's

en: Option Group is required for type %s
nl: Optiegroep is vereist voor type %s

en: Option Group can not be used with type %s
nl: Optiegroep kan niet worden gebruikt met type %s

en: Original
nl: Origineel

en: Caption
nl: Onderschrift

en: An image with a display order of zero will be the primary image for a product
nl: Een afbeelding met een weergave volgorde van nul wordt de primaire afbeelding voor een product

en: Product image
nl: Productafbeelding

en: Product images
nl: Productafbeeldingen

en: Catalogue
nl: Catalogus

en: %(obj)s has no attribute named '%(attr)s'
nl: %(obj)s heeft geen attribuut met de naam '%(attr)s'

en: %(attr)s attribute cannot be blank
nl: %(attr)s attribuut kan niet leeg zijn

en: %(attr)s attribute %(err)s
nl: %(attr)s attribuut %(err)s

[ctx: Product review title]
en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Body tekst

[ctx: Anonymous reviewer name]
en: Name
nl: Naam

en: Requires moderation
nl: Moderatie vereist

en: Approved
nl: Goedgekeurd

en: Rejected
nl: Afgewezen

en: Total Votes
nl: Aantal stemmen

en: Delta Votes
nl: Verschil in stemmen

en: Product review
nl: Productbeoordeling

en: Product reviews
nl: Productbeoordelingen

en: Anonymous reviews must include a name and an email
nl: Anonieme beoordelingen moeten voorzien zijn van naam en e-mailadres

en: anonymous
nl: anoniem

en: Only signed in users can vote
nl: Alleen aangemelde gebruikers kunnen stemmen

en: Up
nl: Omhoog

en: Down
nl: Omlaag

en: Delta
nl: Verschil

en: Vote
nl: Stem

en: Votes
nl: Stemmen

en: You cannot vote on your own reviews
nl: Je kan niet op je eigen beoordelingen stemmen

en: Only signed-in users can vote on reviews
nl: Alleen aangemelde gebruikers kunnen stemmen

en: You can only vote once on a review
nl: Je kan maar 1 keer stemmen per beoordeling

en: Catalogue reviews
nl: Catalogus beoordelingen

en: Recency
nl: Recentelijkheid

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: You have already reviewed this product!
nl: Je hebt dit product reeds beoordeeld!

en: You can't leave a review for this product.
nl: Je kan geen beoordeling achterlaten voor dit product.

en: Thank you for reviewing this product
nl: Bedankt voor het beoordelen van dit product

en: Thanks for voting!
nl: Bedankt voor het stemmen!

en: %(filename)s is not a valid image (%(error)s)
nl: %(filename)s is geen geldige afbeelding (%(error)s)

en: %s is not a valid image archive
nl: %s is geen geldig beeld-archief

en: The given page number was invalid.
nl: Ongeldig pagina nummer.

en: All products
nl: Alle producten

en: Checkout
nl: Afrekenen

en: My email address is
nl: Mijn e-mailadres is

en: I am a new customer and want to checkout as a guest
nl: Ik ben een nieuwe gebruiker en ik wil als gast afrekenen

en: I am a new customer and want to create an account before checking out
nl: Ik ben een nieuwe gebruiker en ik wil een account maken voor ik betaal

en: I am a returning customer, and my password is
nl: Ik ben een bestaande klant en mijn wachtwoord is

en: A user with that email address already exists
nl: Er bestaat reeds een gebruiker met dat e-mailadres

en: You need to add some items to your basket to checkout
nl: Je moet producten aan je winkelmandje toevoegen vooraleer je kan afrekenen

en: '%(title)s' is no longer available to buy (%(reason)s). Please adjust your basket to continue
nl: '%(title)s' is niet langer beschikbaar voor verkoop (%(reason)s). Wijzig je winkelmandje om verder te gaan

en: Please either sign in or enter your email address
nl: Log in of geef een e-mailadres op

en: Please choose a shipping address
nl: Gelieve een afleveradres te kiezen

en: Your previously chosen shipping address is no longer valid.  Please choose another one
nl: Het eerder gekozen verzendadres is niet langer geldig. Selecteer een ander adres

en: Please choose a shipping method
nl: Selecteer de verzendmethode a.u.b.

en: Your previously chosen shipping method is no longer valid.  Please choose another one
nl: De eerder gekozen verzendmethode is niet langer geldig. Kies een andere methode

en: Percentage surcharge
nl: Procentuele toeslag

en: Flat surcharge
nl: Vaste toeslag

en: Create your account and then you will be redirected back to the checkout process
nl: Maak je eigen account aan en je zal terug naar de betaalpagina worden gestuurd

en: Address saved
nl: Adres opgeslagen

en: Address deleted
nl: Adres verwijderd

en: Shipping is unavailable for your chosen address - please choose another
nl: Verzenden is niet beschikbaar voor het door u gekozen adres - kies een ander

en: Your submitted shipping method is not permitted
nl: De gekozen verzend methode is niet toegelaten

en: A problem occurred while processing payment for this order - no payment has been taken.  Please contact customer services if this problem persists
nl: Er is een probleem opgetreden tijdens het verwerken van de betaling voor deze bestelling - er is geen betaling doorgevoerd. Neem contact op met de klantenservice als dit probleem zich blijft voordoen

en: A problem occurred while placing this order. Please contact customer services.
nl: Er is een probleem opgetreden tijdens het plaatsen van deze bestelling. Neem contact op met de klantenservice.

en: Email Address
nl: E-mailadres

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Body Text
nl: Body Tekst

en: Date Sent
nl: Verzenddatum

en: Email to %(user)s with subject '%(subject)s'
nl: Email naar %(user)s met onderwerp '%(subject)s'

en: Email to %(email)s with subject '%(subject)s'
nl: Email naar %(email)s met onderwerp '%(subject)s'

en: Code can only contain the uppercase letters (A-Z), digits, and underscores, and can't start with a digit.
nl: Code mag alleen hoofdletters (A-Z), cijfers en liggende streepjes gebruiken. Code mag niet beginnen met een getal.

en: Code used for looking up this event programmatically
nl: Code die gebruikt wordt om deze gebeurtenis programmatisch op te zoeken

en: Order related
nl: Bestelling gerelateerd

en: User related
nl: Gebruiker gerelateerd

en: Email Subject Template
nl: Email Onderwerp Template

en: Communication event type
nl: Communicatie event type

en: Communication event types
nl: Communicatie event types

en: Archive
nl: Archiveer

en: Notification
nl: Notificatie

en: Notifications
nl: Notificatie

en: Communication
nl: Communicatie

en: %(count)d notification archived | %(count)d notifications archived
nl[0]: %(count)d notificatie gearchiveerd
nl[1]: %(count)d notificaties gearchiveerd

en: %(count)d notification deleted | %(count)d notifications deleted
nl[0]: %(count)d notificatie verwijderd
nl[1]: %(count)d notificaties verwijderd

en: email address
nl: e-mailadres

en: Staff status
nl: Personeel status

en: Designates whether the user can log into this admin site.
nl: Geeft aan of de gebruiker kan inloggen op deze admin site.

en: Active
nl: Actief

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
nl: Geeft aan dat de gebruiker al dan niet als actief wordt beschouwd. Gebruik dit in plaats van het verwijderen van accounts.

en: date joined
nl: datum van aanmelding

en: Users
nl: Gebruikers

en: Key
nl: Sleutel

en: Not yet confirmed
nl: Nog niet bevestigd

en: Cancelled
nl: Geannuleerd

en: Closed
nl: Afgesloten

en: Date confirmed
nl: Bevestigd op

en: Date cancelled
nl: Geannuleerd op

en: Date closed
nl: Afgesloten op

en: Product alert
nl: Product melding

en: Product alerts
nl: Product meldingen

en: Product Alerts
nl: Product melding

en: An alert has been created
nl: Een melding werd aangemaakt

en: A confirmation email has been sent to %s
nl: Een bevestigingsmail werd verstuurd naar %s

en: Your stock alert is now active
nl: Je voorraad melding is nu actief

en: Your stock alert cannot be confirmed
nl: Je voorraad melding kan niet worden bevestigd

en: Your stock alert has been cancelled
nl: Je voorraad melding werd geannuleerd

en: Your stock alert cannot be cancelled
nl: Je voorraad melding kan niet worden geannuleerd

en: Customer
nl: Klant

en: Email address
nl: E-mailadres

en: Password
nl: Wachtwoord

en: The entered password is not valid!
nl: Het ingevoerde wachtwoord is niet geldig!

en: Confirm password
nl: Bevestig wachtwoord

en: The two password fields didn't match.
nl: De ingegeven wachtwoorden zijn verschillend.

[ctx: start date]
en: From
nl: Vanaf

[ctx: end date]
en: To
nl: Tot

en: Order number
nl: Bestelnummer

en: At least one field is required.
nl: Er is op zijn minst één veld verplicht

en: All orders
nl: Alle bestellingen

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
nl: Bestellingen die geplaatst zijn tussen %(date_from)s en %(date_to)s en een bestelnummer hebben dat %(order_number)s bevat

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s
nl: Bestellingen geplaatst tussen %(date_from)s en %(date_to)s

en: Orders placed since %(date_from)s and order number containing %(order_number)s
nl: Geplaatste bestellingen sinds %(date_from)s en bestelnummers die  %(order_number)s bevatten

en: Orders placed since %(date_from)s
nl: Bestellingen geplaatst sinds %(date_from)s

en: Orders placed until %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
nl: Bestellingen geplaatst tot %(date_to)s en bestelnummer bevat %(order_number)s

en: Orders placed until %(date_to)s
nl: Bestellingen geplaatst tot %(date_to)s

en: Orders with order number containing %(order_number)s
nl: Bestellingen met bestelnummer dat %(order_number)s bevat

en: A user with this email address already exists
nl: Er bestaat reeds een gebruiker met dit e-mailadres.

en: Send notification to
nl: Stuur notificatie naar

en: Enter your email
nl: Geef je e-mailadres op

en: There is already an active stock alert for %s
nl: Er bestaan reeds een actief voorraad alarm voor %s

en: %s has been sent a confirmation email for another product alert on this site. Please confirm or cancel that request before signing up for more alerts.
nl: %s is een bevestigingsemail gestuurd voor een andere productnotificatie. Bevestig of annuleer dat verzoek voordat u zich inschrijft voor meer notificaties.

en: You already have an active alert for this product
nl: Je hebt reeds een actief voorraad alarm voor dit product

en: Welcome back
nl: Welkom terug!

en: Thanks for registering!
nl: Bedankt voor het registreren!

en: Profile
nl: Profiel

en: Edit Profile
nl: Wijzig profiel

en: Profile updated
nl: Profiel bijgewerkt

en: Delete profile
nl: Verwijder profiel

en: Your profile has now been deleted. Thanks for using the site.
nl: Je profiel werd verwijderd. Bedankt voor het gebruiken van onze website!

en: Change Password
nl: Wijzig wachtwoord

en: Password updated
nl: Wachtwoord bijgewerkt

en: Email History
nl: Email geschiedenis

en: Order History
nl: Bestelgeschiedenis

en: Order
nl: Bestelling

en: All available lines from order %(number)s have been added to your basket
nl: Alle beschikbare regels van bestelling %(number)s zijn aan je mandje toegevoegd

en: It is not possible to re-order order %(number)s as none of its lines are available to purchase
nl: Het is niet mogelijk om bestelling %(number)s opnieuw uit te voeren, er zijn geen regels meer beschikbaar voor aankoop

en: %(qty)d copies of '%(product)s' have been added to your basket
nl: %(qty)d kopieën van '%(product)s' werden aan je winkelmandje toegevoegd

en: '%s' has been added to your basket
nl: '%s' werd aan je winkelmandje toegevoegd

en: Address Book
nl: Adresboek

en: Add a new address
nl: Nieuw adres toevoegen

en: Address '%s' created
nl: Adres '%s' werd aangemaakt

en: Edit address
nl: Adres wijzigen

en: Address '%s' updated
nl: Adres '%s' werd bijgewerkt

en: Delete address?
nl: Verwijder adres?

en: Address '%s' deleted
nl: Adres '%s' werd verwijderd

en: We do not ship to this country
nl: Wij verzenden niet naar dit land

en: Wish Lists
nl: Verlanglijst

en: Quantities updated.
nl: Hoeveelheden aangepast

en: The shared accounts won't be able to access your wishlist because the visiblity is set to private.
nl: De gedeelde accounts hebben geen toegang tot uw verlanglijstje omdat de zichtbaarheid is ingesteld op privé.

en: You have added shared accounts to your wishlist but the visiblity is public, this means everyone with a link has access to it.
nl: U hebt gedeelde accounts toegevoegd aan uw verlanglijstje, maar de zichtbaarheid is openbaar, dit betekent dat iedereen met een link er toegang toe heeft.

en: Create a new wish list
nl: Maak een nieuwe verlanglijst aan

en: The requested product no longer exists
nl: Het aangevraagde product bestaat niet meer

en: Your wishlist has been created and '%(name)s has been added
nl: Uw verlanglijst is aangemaakt en '%(name)s werd toegevoegd

en: Your wishlist has been created
nl: Uw verlanglijst is aangemaakt

en: %(title)s has been added to your wishlist
nl: %(title)s werd toegevoegd aan je verlanglijst

en: Your '%s' wishlist has been updated
nl: je '%s' verlanglijst werd bijgewerkt

en: Delete %s
nl: Verwijder %s

en: Your '%s' wish list has been deleted
nl: Je '%s' verlanglijst werd verwijderd

en: '%s' was added to your wish list.
nl: '%s' werd toegevoegd aan je verlanglijst

en: Remove %s
nl: Verwijder %s

en: '%(title)s' was removed from your '%(name)s' wish list
nl: '%(title)s' werd verwijderd uit je '%(name)s' verlanglijst

en: Wish list '%(name)s' already containing '%(title)s'
nl: Verlanglijst '%(name)s' bevat al '%(title)s'

en: '%(title)s' moved to '%(name)s' wishlist
nl: '%(title)s' werd verplaatst naar verlanglijst '%(name)s'

en: Leave blank to generate from category name
nl: Laat leeg om de naam te baseren op de naam van de categorie

en: Create a new product of type
nl: Maak een nieuw product aan van type

en: -- Choose type --
nl: -- Kies type --

en: Product title
nl: Product titel

en: Leave blank to generate from product title
nl: Laat leeg om de naam te baseren op de product titel

en: Select an option group
nl: Selecteer een optie groep

en: An option group is required
nl: Een optiegroep is vereist

en: At least one stock record must be set to a partner that you're associated with.
nl: Minstens één stock record moet gekoppeld zijn aan een partner waarmee je geassocieerd bent.

en: Stand-alone and parent products must have at least one category
nl: Op zichzelf staande producten en hoofdproducten moeten tenminste één categorie bezitten

en: A child product should not have categories
nl: Een sub product kan geen categorieën bezitten

en: Title
nl: Titel

en: Variants
nl: Varianten

en: Actions
nl: Acties

en: Number of child categories
nl: Aantal subcategorieën

en: %s Category | %s Categories
nl[0]: %s Categorie
nl[1]: %s Categorieën

en: Option summary
nl: Optie samenvatting

en: %s Attribute Option Group | %s Attribute Option Groups
nl[0]: %s Attribuut optiegroepen
nl[1]: %s Attribuut Optiegroepen

en: %s Option | %s Options
nl[0]: %s Opties
nl[1]: %s Opties

en: Product search results
nl: Product zoekresultaten

en: Please choose a product type
nl: Kies een producttype

en: Create new %(product_class)s product
nl: Creeër nieuw %(product_class)s product

en: Create new variant of %(parent_product)s
nl: Nieuw subproduct van %(parent_product)s aanmaken

en: Editing variant of %(parent_product)s
nl: Wijzig subproduct van %(parent_product)s

en: Your submitted data was not valid - please correct the errors below
nl: Je gegevens zijn ongeldig. Herstel a.u.b. onderstaande fouten

en: Delete product variant?
nl: Productvariant verwijderen?

en: Delete product?
nl: Product verwijderen?

en: Deleted product variant '%s'
nl: Productvariant '%s' werd verwijderd

en: Deleted product '%s'
nl: Product '%s' werd verwijderd

en: Alerts with status "%s"
nl: Meldingen met status "%s"

en: All alerts
nl: Alle meldingen

en: Add a new category
nl: Voeg een nieuwe categorie toe

en: Category created successfully
nl: Categorie aangemaakt

en: Update category '%s'
nl: Wijzig categorie '%s'

en: Category updated successfully
nl: Categorie succesvol bijgewerkt

en: Category deleted successfully
nl: Categorie verwijderd

en: Add a new product type
nl: Een nieuw producttype toevoegen

en: Product type created successfully
nl: Producttype aanmaken gelukt

en: Update product type '%s'
nl: Producttype '%s' bijwerken

en: Product type updated successfully
nl: Producttype bijwerken gelukt

en: Product Types
nl: Producttypes

en: Delete product type '%s'
nl: Verwijder producttype '%s'

en: Unable to delete '%s'
nl: Kan '%s' niet verwijderen

en: %i products are still assigned to this type
nl: %i producten zijn nog toegekend aan dit type

en: Product type deleted successfully
nl: Producttype verwijderd

en: Add a new Attribute Option Group
nl: Creëer een Attribuut optiegroep

en: Attribute Option Group created successfully
nl: Attribuut optiegroep aanmaken gelukt

en: Update Attribute Option Group '%s'
nl: Werk Attribuut optiegroep '%s' bij

en: Attribute Option Group updated successfully
nl: Attribuut optiegroep successvol bijgewerkt

en: Delete Attribute Option Group '%s'
nl: Attribuut Optiegroep '%s' verwijderen

en: %i product attributes are still assigned to this attribute option group
nl: %i productattributen zijn nog steeds toegewezen aan deze attribuutoptiegroep

en: Attribute Option Group deleted successfully
nl: Attribuut Optiegroep succesvol verwijderd

en: Add a new Option
nl: Een nieuwe optie toevoegen

en: Option created successfully
nl: Optie succesvol gemaakt

en: Update Option '%s'
nl: Update Optie '%s'

en: Option updated successfully
nl: Optie succesvol bijgewerkt

en: Delete Option '%s'
nl: Optie '%s' verwijderen

en: %i products are still assigned to this option
nl: %i producten zijn nog steeds toegewezen aan deze optie

en: %i product classes are still assigned to this option
nl: %i producttypes zijn nog steeds toegewezen aan deze optie

en: Option deleted successfully
nl: Optie met succes verwijderd

en: Communications dashboard
nl: Communicatie dashboard

en: Email subject template
nl: Email onderwerp template

en: Email body text template
nl: Email body tekst template

en: Preview email
nl: Email voorvertonen

en: No order found with this number
nl: Geen bestelling gevonden met dit nummer

en: Please enter an email address
nl: Vul a.u.b. een e-mailadres in

en: The submitted form was not valid, please correct the errors and resubmit
nl: Het ingevoerde formulier was ongeldig, corrigeer de foutmeldingen en probeer opnieuw

en: Email saved
nl: Email opgeslagen

en: A preview email has been sent to %s
nl: Een voorbeeld email werd verstuurd naar %s

en: Offers dashboard
nl: Aanbiedingen dashboard

en: This can only be changed if it has no vouchers attached to it
nl: Dit kan alleen worden gewijzigd als er geen vouchers aan verbonden zijn

en: Start date
nl: Startdatum

en: End date
nl: Einddatum

en: The end date must be after the start date
nl: Einddatum dient recenter te zijn dan startdatum

en: Exclusive offers cannot be combined
nl: Exclusieve aanbiedingen kunnen niet worden gecombineerd

en: Custom condition
nl: Aangepaste voorwaarde

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom condition
nl: Kies aub een reeks, type en waarde OF kies een aangepaste voorwaarde

en: No other options can be set if you are using a custom condition
nl: Er kunnen geen andere opties worden ingesteld als u een aangepaste voorwaarde gebruikt

en: Custom incentive
nl: Zelf gemaakte motivatie

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom incentive
nl: Maak uw keuze uit een reeks, type en waarde OF kies een zelfgemaakte motivatie

en: No other options can be set if you are using a custom incentive
nl: Er kunnen geen andere opties gekozen worden als u gebruik maakt van een zelf gemaakte motivatie.

en: Offer name
nl: Naam van aanbieding

en: Is active?
nl: Actief?

en: Offer type
nl: Soort aanbod

en: Has vouchers?
nl: Heeft vouchers?

en: Order date
nl: Besteldatum

en: Order total
nl: Bestelling totaal

en: Cost
nl: Kosten

en: Name matches "%s"
nl: Naam komt overeen met "%s"

en: Is active
nl: Is actief

en: Is inactive
nl: Inactief

en: Is of type "%s"
nl: Is type: "%s"

en: Has vouchers
nl: Heeft vouchers

en: Has no vouchers
nl: Heeft geen vouchers

en: Voucher code matches "%s"
nl: Voucher code komt overeen met "%s"

en: %s step not complete
nl: Stap %s niet compleet

en: Offer '%s' updated
nl: Aanbieding '%s' bijgewerkt

en: Offer '%s' created!
nl: Aanbieding '%s' aangemaakt!

en: Name, description and type
nl: Naam, beschrijving en type

en: Incentive
nl: Motivatie

en: Restrictions
nl: Restricties

en: This offer can only be deleted if it has no vouchers attached to it
nl: Deze aanbieding kan alleen worden verwijderd als er geen vouchers aan verbonden zijn

en: Offer deleted!
nl: Aanbieding verwijderd!

en: Offer is already suspended
nl: Aanbieding reeds stopgezet

en: Offer suspended
nl: Aanbieding stopgezet

en: Offer cannot be reinstated as it is not currently suspended
nl: Aanbieding kan niet heractiveerd worden omdat deze niet is stopgezet

en: Offer reinstated
nl: Aanbieding heractiveerd

en: Orders dashboard
nl: Bestellingen dashboard

en: Orders placed since %s
nl: Bestellingen geplaatst sinds %s

en: Orders placed until %s
nl: Bestellingen geplaatst tot %s

en: Customer name
nl: Klant naam

en: Product name
nl: Product naam

en: Partner SKU
nl: Partner Referentie Code

en: Date from
nl: Datum vanaf

en: Date to
nl: Datum tot

en: Payment method
nl: Betaalmethode

en: Get results as
nl: Resultaten als

en: New order status
nl: Nieuwe bestelstatus

en: Order value
nl: Bestelling waarde

en: Date of purchase
nl: Datum van aankoop

en: Number of items
nl: Aantal items

en: Order status
nl: Status van bestelling

en: Customer email address
nl: E-mailadres klant

en: Deliver to name
nl: Naam bestemmeling

en: Bill to name
nl: Naam op factuur

en: Order number starts with "{order_number}"
nl: Bestelnummer begint met "{order_number}"

en: Customer name matches "{customer_name}"
nl: Klantnaam komt overeen met "{customer_name}"

en: Product name matches "{product_name}"
nl: Productnaam komt overeen met "{product_name}"

note: Translators: "UPC" means "universal product code" and it is used to uniquely identify a product in an online store. "Item" in this context means an item in an order placed in an online store.
en: Includes an item with UPC "{upc}"
nl: Bevat een artikel met UPC "{upc}"

note: Translators: "SKU" means "stock keeping unit" and is used to identify products that can be shipped from an online store. A "partner" is a company that ships items to users who buy things in an online store.
en: Includes an item with partner SKU "{partner_sku}"
nl: Bevat een artikel met partner SKU "{partner_sku}"

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made within a particular date range.
en: Placed between {start_date} and {end_date}
nl: Geplaatst tussen {start_date} en {end_date}

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made after a particular date.
en: Placed after {start_date}
nl: Geplaatst na {start_date}

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made before a particular date.
en: Placed before {end_date}
nl: Geplaatst voor {end_date}

note: Translators: A "voucher" is a coupon that can be applied to an order in an online store in order to receive a discount. The voucher "code" is a string that users can enter to receive the discount.
en: Used voucher code "{voucher_code}"
nl: Gebruik gemaakt van code "{voucher_code}"

note: Translators: A payment method is a way of paying for an item in an online store.  For example, a user can pay with a credit card or PayPal.
en: Paid using {payment_method}
nl: Betaald met {payment_method}

note: Translators: This string refers to an order in an online store.  Some examples of order status are "purchased", "cancelled", or "refunded".
en: Order status is {order_status}
nl: Status van bestelling is {order_status}

en: The new status '%s' is not valid
nl: De nieuwe status '%s' is niet geldig

en: The new status '%s' is not valid for this order
nl: De nieuwe status '%s' is niet geldig voor deze bestelling

en: Unable to change order status due to payment error: %s
nl: Niet mogelijk om bestelling status aan te passen door betaal error: %s

en: Order status changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
nl: Status bestelling gewijzigd van '%(old_status)s' naar '%(new_status)s'

en: No valid action submitted
nl: Geen geldige actie

en: Invalid action
nl: Ongeldige actie

en: You must select some lines to act on
nl: Je moet een aantal regels selecteren

en: Invalid lines requested
nl: Ongeldige regels verzocht

en: The entered quantity for line #%s is not valid
nl: De ingevoerde hoeveelheid voor regel #%s is niet geldig

en: The entered quantity for line #%(line_id)s should not be higher than %(quantity)s
nl: De ingevoerde hoeveelheid voor regel #%(line_id)s zou niet hoger moeten zijn dan %(quantity)s

en: Note saved
nl: Notitie bewaard

en: Note cannot be deleted
nl: Notitie kan niet worden verwijderd

en: Note deleted
nl: Notitie verwijderd

en: Invalid form submission
nl: Ongeldige formulier invoer

en: Unable to change order status as the requested new status is not valid
nl: Het is niet mogelijk de bestelstatus te wijzigen aangezien de nieuwe status ongeldig is

en: Please choose a valid amount
nl: Kies een geldig aantal

en: '%(status)s' is not a valid new status for line %(line_id)d
nl: '%(status)s' is geen geldige status voor regel %(line_id)d

en: Status of line #%(line_id)d changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
nl: Status van regel #%(line_id)d gewijzigd van '%(old_status)s' naar '%(new_status)s'

en: The event type '%s' is not valid
nl: Het event type '%s' is ongeldig

en: Unable to create shipping event: %s
nl: Niet mogelijk om het verzending moment aan te maken: %s

en: Unable to create shipping event due to payment error: %s
nl: Niet mogelijk om het verzending moment aan te maken vanwege een fout met betaling: %s

en: Shipping event created
nl: Verzending moment aangemaakt

en: Unable to create payment event due to payment error: %s
nl: Niet mogelijk om betalingsgebeurtenis aan te maken vanwege een fout met betaling: %s

en: Unable to create payment event: %s
nl: Niet mogelijk om betalingsgebeurtenis %s aan te maken

en: Payment event created
nl: Betaal event aangemaakt

en: %(field)s changed from '%(old_value)s' to '%(new_value)s'
nl: %(field)s aangepast van '%(old_value)s' naar '%(new_value)s'

en: Delivery address updated:
    %s
nl: Afleveradres aangepast:
    %s

en: Delivery address updated
nl: Afleveradres bijgewerkt

en: Pages dashboard
nl: Pagina's dashboard

[ctx: Page title]
en: Title
nl: Titel

en: Example: '/about/contact/'.
nl: Voorbeeld: '/about/contact/'.

en: This value must contain only letters, numbers, dots, underscores, dashes, slashes or tildes.
nl: Deze waarde mag alleen letters, cijfers, punten, underscores, streepjes, schuine strepen of tildes bevatten.

en: All pages
nl: Alle pagina's

en:  with title containing '%s'
nl: met titel welke '%s' bevat

en: Create New Page
nl: Nieuwe Pagina maken

en: Deleted page '%s'
nl: Pagina '%s' verwijderd

[ctx: Partner's name]
en: Name
nl: Naam

en: Full dashboard access
nl: Volledig toegang tot het dashboard

en: Limited dashboard access
nl: Gelimiteerde toegang tot het dashboard

en: User role
nl: Gebruiker role

en: Confirm Password
nl: Paswoord bevestigen

en: All partners
nl: Alle partners

en: Partners matching '%s'
nl: Partners overeenkomend met '%s'

en: Create new partner
nl: Maak een nieuwe partner aan

en: Partner '%s' was created successfully.
nl: Partner '%s' is aangemaakt

en: Partner '%s' was updated successfully.
nl: Partner '%s' is succesvol bijgewerkt

en: Partner '%s' was deleted successfully.
nl: Partner '%s' is verwijderd

en: Create user
nl: Maak gebruiker aan

en: User '%s' was created successfully.
nl: Gebruiker '%s' is aangemaakt

en: User '%(name)s' was linked to '%(partner_name)s'
nl: Gebruiker '%(name)s' is gelinkt aan '%(partner_name)s'

en: User '%(name)s' is already linked to '%(partner_name)s'
nl: Gebruiker  '%(name)s' is reeds gelinkt aan '%(partner_name)s'

en: User '%(name)s' is not linked to '%(partner_name)s'
nl: Gebruiker '%(name)s' is niet gelinkt '%(partner_name)s'

en: Edit user '%s'
nl: Wijzig gebruiker '%s'

en: User '%s' was updated successfully.
nl: Gebruiker '%s' is succesvol bijgewerkt

en: Ranges dashboard
nl: Reeks dashboard

en: Product SKUs or UPCs
nl: Partner Referentie Code of Product Code

en: You can paste in a selection of SKUs or UPCs
nl: Je kan een selectie van Partner Referentie Codes of Product Codes plakken

en: File of SKUs or UPCs
nl: Bestand met Partner Referentie Codes of Product Codes

en: Either comma-separated, or one identifier per line
nl: Komma gescheiden of één item per regel

en: You must submit either a list of SKU/UPCs or a file
nl: Je moet of een lijst met Partner Referentie Codes/Product Codes of een bestand versturen

en: The products with SKUs or UPCs matching %s are already in this range
nl: De producten met Partner Referentie Codes of Product Codes welke '%s' bevatten zitten al in deze reeks

en: No products exist with a SKU or UPC matching %s
nl: Er bestaat geen product met een Partner Referentie Code of Product Code die %s bevat

en: Create range
nl: Nieuwe reeks aanmaken

en: Range deleted
nl: Reeks verwijderd

en: Removed %d product from range | Removed %d products from range
nl[0]: %d product uit het bereik verwijderd
nl[1]: %d producten uit de reeks verwijderd

en: %d product added to range | %d products added to range
nl[0]: %d product aan de reeks toegevoegd
nl[1]: %d producten aan de reeks toegevoegd

en: No product(s) were found with SKU or UPC matching %s
nl: Geen product(en) gevonden met Partner Referentie Code of Product Code %s

en: There are more than one product with SKU %s
nl: Er is meer dan één product met SKU %s

en: Reports dashboard
nl: Rapportering dashboard

en: Report Type
nl: Rapport Type

en: Only the offer and order reports use the selected date range
nl: Alleen de aanbod en bestelling rapporten gebruiken het geselecteerde datumbereik

en: The report is inclusive of this date
nl: Het rapport is inclusief deze datum

en: Your start date must be before your end date
nl: Je startdatum moet voor je einddatum zijn

en: %(report_filter)s between %(start_date)s and %(end_date)s
nl: %(report_filter)s tussen %(start_date)s en %(end_date)s

en: You do not have access to this report
nl: Je hebt geen toegang tot dit rapport

en: Reviews dashboard
nl: Beoordelingen dashboard

en: Keyword
nl: Trefwoord

en: to
nl: tot

en:  created after %s
nl: aangemaakt na %s

en:  created before %s
nl: aangemaakt voor %s

en:  created between %(start_date)s and %(end_date)s
nl: Aangemaakt tussen %(start_date)s en %(end_date)s

en: All reviews
nl: Alle beoordelingen

en:  with status matching '%s'
nl: met status gelijk aan '%s'

en:  with keyword matching '%s'
nl: met trefwoord gelijk aan '%s'

en:  with customer name matching '%s'
nl: Naam klant voldoet aan '%s'

en: Shipping dashboard
nl: Verzending dashboard

en: %d Row | %d Rows
nl[0]: %d Regel
nl[1]: %d Regels

en: Users dashboard
nl: Gebruiker dashboard

[ctx: User's name]
en: Name
nl: Naam

en: Number of Orders
nl: Aantal bestellingen

en: All users
nl: Alle gebruikers

en:  with email matching '%s'
nl: met email die voldoet aan '%s'

en:  with name matching '%s'
nl: met naam die voldoet aan '%s'

en: Users' status successfully changed
nl: Status van gebruiker succesvol gewijzigd

en: A password reset email has been sent
nl: Een wachtwoord reset e-mail werd verzonden

en: All Alerts
nl: Alle meldingen

en:  with customer email matching '%s'
nl: met klant e-mail die voldoet aan '%s'

en: Product alert saved
nl: Product melding bewaard

en: Product alert deleted
nl: Product melding verwijderd

en: Which offers apply for this voucher?
nl: Welke aanbiedingen gelden voor deze bon?

en: Has offers?
nl: Heeft aanbiedingen?

en: Usage
nl: Gebruik

en: Which offers apply for this voucher set?
nl: Welke aanbiedingen gelden voor deze voucherset?

en: This cannot be used to delete vouchers (currently %s) in this set. You can do that on the <a href="%s">detail</a> page.
nl: Dit kan niet worden gebruikt om vouchers (momenteel %s) in deze set te verwijderen. Dat kan op de <a href="%s">detailpagina</a>.

en: Not in a set
nl: Maakt geen deel uit van een set

en: Offer name matches "%s"
nl: Aanbiedingsnaam komt overeen met "%s"

en: In a set
nl: Maakt deel uit van een set

en: Has offers
nl: Heeft aanbiedingen

en: Has no offers
nl: Heeft geen aanbiedingen

en: Create voucher
nl: Voucher aanmaken

en: Voucher created
nl: Voucher aangemaakt

en: The voucher can only be edited as part of its set
nl: De voucher kan alleen worden bewerkt als onderdeel van zijn set

en: Voucher updated
nl: Voucher bijgewerkt

en: Voucher deleted
nl: Voucher verwijderd

en: Create voucher set
nl: Voucherset aanmaken

en: Voucher set created
nl: Voucherset aangemaakt

en: Code matches "%s"
nl: Code komt overeen met "%s"

en: Voucher set deleted
nl: Voucherset verwijderd

en: This is displayed within the customer's basket
nl: Dit wordt weergegeven in de winkelmand van de klant

en: This is displayed on the offer browsing page
nl: Dit word weergegeven op de overzichtpagina voor aanbiedingen

en: Site offer - available to all users
nl: Website aanbieding - beschikbaar voor alle gebruikers

en: Voucher offer - only available after entering the appropriate voucher code
nl: Voucher aanbieding - alleen beschikbaar na invoeren van de voucher code

en: User offer - available to certain types of user
nl: Gebruiker aanbieding - alleen beschikbaar voor bepaalde gebruikers

en: Session offer - temporary offer, available for a user for the duration of their session
nl: Sessie aanbieding - tijdelijke aanbieding, beschikbaar voor een gebruiker voor de geldigheid van zijn sessie

en: Exclusive offer
nl: Exclusief aanbod

en: Exclusive offers cannot be combined on the same items
nl: Exclusieve aanbiedingen kunnen niet worden gecombineerd op dezelfde artikelen

en: Select other non-exclusive offers that this offer can be combined with on the same items
nl: Selecteer andere niet-exclusieve aanbiedingen waarmee deze aanbieding kan worden gecombineerd op dezelfde artikelen

en: Condition
nl: Voorwaarde

en: Benefit
nl: Voordeel

en: Priority
nl: Prioriteit

en: The highest priority offers are applied first
nl: De aanbiedingen worden toegepast op volgorde van prioriteit (hoogste eerste)

en: Offers are active from the start date. Leave this empty if the offer has no start date.
nl: Aanbiedingen zijn actief vanaf de begindatum. Laat dit leeg als de aanbieding geen begindatum heeft.

en: Offers are active until the end date. Leave this empty if the offer has no expiry date.
nl: Aanbiedingen zijn actief tot de einddatum. Laat dit leeg als de aanbieding geen einddatum heeft.

en: Max global applications
nl: Maximaal aantal globale applicaties

en: The number of times this offer can be used before it is unavailable
nl: Aantal keer dat deze aanbieding gebruikt kan worden voor dat deze onbeschikbaar wordt

en: Max user applications
nl: Maximaal aantal toepassingen per gebruiker

en: The number of times a single user can use this offer
nl: Aantal keren dat een gebruiker deze aanbieding kan gebruiken

en: Max basket applications
nl: Maximaal aantal toepassingen op winkelmandje

en: The number of times this offer can be applied to a basket (and order)
nl: Het aantal keren dat deze aanbieding toegepast kan worden op het winkelmandje (en bestelling)

en: Max discount
nl: Maximale korting

en: When an offer has given more discount to orders than this threshold, then the offer becomes unavailable
nl: Als een aanbieding meer korting heeft dan deze drempel is de aanbieding niet beschikbaar

en: Total Discount
nl: Totale korting

en: Number of applications
nl: Aantal keer toegepast

en: URL redirect (optional)
nl: URL redirect (optioneel)

en: Conditional offer
nl: Conditionele aanbieding

en: Conditional offers
nl: Conditionele aanbiedingen

en: End date should be later than start date
nl: Einddatum moet later zijn dan startdatum

en: Offer is suspended
nl: Aanbod werd stopgezet

en: Limited to %(total)d uses (%(remainder)d remaining)
nl: Gelimiteerd tot %(total)d toepassingen (%(remainder)d over)

en: Limited to 1 use per user
nl: Gelimiteerd tot 1 per gebruiker

en: Limited to %(total)d uses per user
nl: Gelimiteerd tot %(total)d toepassingen per gebruiker

en: Limited to 1 use per basket
nl: Gelimiteerd tot 1 keer per winkelmand

en: Limited to %(total)d uses per basket
nl: Gelimiteerd tot %(total)d toepassingen per winkelmand

en: Available between %(start)s and %(end)s
nl: Beschikbaar tussen %(start)s en %(end)s

en: Available from %(start)s
nl: Beschikbaar vanaf %(start)s

en: Available until %(end)s
nl: Beschikbaar tot %(end)s

en: Limited to a cost of %(max)s
nl: Gelimiteerd tot maximum %(max)s

en: Range
nl: Reeks

en: Discount is a percentage off of the product's value
nl: Korting is een percentage van een productwaarde

en: Discount is a fixed amount off of the product's value
nl: Korting is een vaste hoeveelheid van de productwaarde

en: Discount is to give the cheapest product for free
nl: Korting is om het goedkoopste product gratis te geven

en: Get the products that meet the condition for a fixed price
nl: Alle producten die voldoen aan de vaste prijs korting

en: Discount is a fixed amount of the shipping cost
nl: Korting is een vast bedrag van de verzendkosten

en: Get shipping for a fixed price
nl: Verzending voor een vaste prijs

en: Discount is a percentage off of the shipping cost
nl: Korting is een percentage van de verzendkosten

en: Max Affected Items
nl: Max betrokken onderdelen

en: Set this to prevent the discount consuming all items within the range that are in the basket.
nl: Stel dit in om te voorkomen dat de korting wordt toegepast op alle producten binnen de reeks die in het winkelmandje zitten.

en: Custom class
nl: Aangepaste klasse

en: Benefits
nl: Voordelen

en: Multibuy benefits require a product range
nl: Volume voordeel vereist een product reeks

en: Multibuy benefits don't require a value
nl: Volume voordelen vereisen geen waarde

en: Multibuy benefits don't require a 'max affected items' attribute
nl: Volume voordelen vereisen geen 'maximaal betrokken onderdelen' attribuut

en: Percentage benefits require a product range
nl: Procentuele kortingen vereisen een product reeks

en: Percentage discount benefits require a value
nl: Kortingspercentage motivaties moeten een waarde hebben

en: Percentage discount cannot be greater than 100
nl: Kortingspercentage kan niet groter zijn dan 100

en: A discount value is required
nl: Een korting waarde is verplicht

en: No range should be selected as this benefit does not apply to products
nl: Er hoeft geen reeks geselecteerd te worden aangezien dit voordeel niet van toepassing is op producten

en: Shipping discounts don't require a 'max affected items' attribute
nl: Kortingen op verzendkosten hebben geen 'max beïnvloedde items' attribuut nodig

en: No range should be selected as the condition range will be used instead.
nl: Er hoeft geen reeks geselecteerd te worden aangezien de voorwaarde reeks zal worden gebruikt.

en: Fixed discount benefits require a product range
nl: Vaste korting voordelen vereisen een product reeks

en: Fixed discount benefits require a value
nl: Vaste korting voordelen vereisen een waarde

en: Depends on number of items in basket that are in condition range
nl: Afhankelijk van het aantal producten in het winkelmandje dat in de conditionele reeks zit

en: Depends on value of items in basket that are in condition range
nl: Afhankelijk van de waarde van de producten in het winkelmandje dat in de conditionele reeks zit

en: Needs to contain a set number of DISTINCT items from the condition range
nl: Heeft een aantal specifieke items nodig uit de conditionele reeks

en: Conditions
nl: Voorwaarden

en: Count conditions require a product range
nl: De aantal voorwaarde vereist een productreeks

en: Count conditions require a value
nl: Aantal voorwaarden vereisen een waarde

en: Value conditions require a product range
nl: Waardevoorwaarden vereisen een productreeks

en: Value conditions require a value
nl: Waardevoorwaarden vereisen een waarde

en: Coverage conditions require a product range
nl: Dekkingsvoorwaarden vereisen een productenreeks

en: Coverage conditions require a value
nl: Dekkingsvoorwaarden vereisen een waarde

en: Is public?
nl: Openbaar?

en: Public ranges have a customer-facing page
nl: Openbare reeksen zijn zichtbaar voor de klant

en: Includes all products?
nl: Inclusief Alle Producten?

en: Included Products
nl: Inbegrepen producten

en: Excluded Products
nl: Uitgesloten producten

en: Included Categories
nl: Inbegrepen categorieën

en: Ranges
nl: Reeks

en: File Path
nl: Bestandslocatie

en: Size
nl: Grootte

en: Uploaded By
nl: Geüpload door

en: Date Uploaded
nl: Datum geüpload

en: Error Message
nl: Foutmelding

en: Date Processed
nl: Verwerkingsdatum

en: Number of New SKUs
nl: Aantal nieuwe Partner Referentie Codes

en: Number of Unknown SKUs
nl: Aantal onbekende Partner Referentie Codes

en: Number of Duplicate SKUs
nl: Aantal dubbele Partner Referentie Codes

en: Range Product Uploaded File
nl: Product reeks geüpload bestand

en: Range Product Uploaded Files
nl: Products reeks geüploade bestanden

en: Offer
nl: Aanbieding

en: %(value)s%% discount on %(range)s
nl: %(value)s%% korting op %(range)s

en: Percentage discount benefit
nl: Procentuele korting voordeel

en: Percentage discount benefits
nl: Procentuele korting voordelen

en: %(value)s discount on %(range)s
nl: %(value)s korting op %(range)s

en: Absolute discount benefit
nl: Absoluut kortingsvoordeel

en: Absolute discount benefits
nl: Absolute kortingsvoordelen

en: The products that meet the condition are sold for %(amount)s
nl: Producten die voldoen aan deze voorwaarde worden verkocht voor %(amount)s

en: Fixed price benefit
nl: Vaste prijs voordeel

en: Fixed price benefits
nl: Vaste prijs voordelen

en: Cheapest product from %(range)s is free
nl: Goedkoopste product van %(range)s is gratis

en: Multibuy discount benefit
nl: Multibuy kortingsvoordeel

en: Multibuy discount benefits
nl: Multibuy kortingsvoordeel

en: %(amount)s off shipping cost
nl: %(amount)s korting op verzendkosten

en: Shipping absolute discount benefit
nl: Absoluut kortingsvoordeel voor verzending

en: Shipping absolute discount benefits
nl: Absolute kortingsvoordelen voor verzending

en: Get shipping for %(amount)s
nl: Verzending voor %(amount)s

en: Fixed price shipping benefit
nl: Vaste prijs verzending voordeel

en: Fixed price shipping benefits
nl: Vaste prijs verzending voordeel

en: %(value)s%% off of shipping cost
nl: %(value)s%% korting op verzendkosten

en: Shipping percentage discount benefit
nl: Procentuele korting voor verzending

en: Shipping percentage discount benefits
nl: Procentuele kortingen voor verzending

en: Basket includes %(count)d item(s) from %(range)s
nl: Winkelmand bevat %(count)d item(s) van %(range)s

en: Count condition
nl: Tel conditie

en: Count conditions
nl: Tel condities

en: Buy %(delta)d more product from %(range)s | Buy %(delta)d more products from %(range)s
nl[0]: Koop %(delta)d extra product van %(range)s
nl[1]: Koop %(delta)d extra producten van %(range)s

en: Basket includes %(count)d distinct item(s) from %(range)s
nl: Winkelmandje bevat %(count)d item(s) van %(range)s

en: Coverage Condition
nl: Dekkingsvoorwaarde

en: Coverage Conditions
nl: Dekkingsvoorwaarden

en: Basket includes %(amount)s from %(range)s
nl: Winkelmandje bevat %(amount)s van %(range)s

en: Value condition
nl: Waarde conditie

en: Value conditions
nl: Waarde condities

en: Spend %(value)s more from %(range)s
nl: Besteed %(value)s meer van %(range)s

en: Total discount
nl: Totale korting

en: Offer performance
nl: Aanbieding prestatie

en: Site
nl: Website

en: Billing Address
nl: Factuuradres

en: Order total (inc. tax)
nl: Totaal bestelling (incl. btw)

en: Order total (excl. tax)
nl: Totaal bestelling (excl. btw)

en: Shipping charge (inc. tax)
nl: Verzendkosten (incl. btw)

en: Shipping charge (excl. tax)
nl: Verzendkosten (excl. btw)

en: Shipping Address
nl: Verzendadres

en: Shipping method
nl: Verzendmethode

en: Guest email address
nl: E-mail adres bezoeker

en: '%(new_status)s' is not a valid status for order %(number)s (current status: '%(status)s')
nl: '%(new_status)s' is geen geldige status voor bestelling %(number)s (huidige status: '%(status)s')

en: In progress
nl: Wordt verwerkt

en: Note Type
nl: Notitie type

en: Message
nl: Bericht

en: Order Note
nl: Bestelling notitie

en: Order Notes
nl: Bestelling notities

en: Order Status Changes
nl: Bestelstatus veranderingen

en: Old Status
nl: Oude status

en: New Status
nl: Nieuwe status

en: Order Status Change
nl: Bestelstatus verandering

en: %(order)s has changed status from %(old_status)s to %(new_status)s
nl: de status van %(order)s is gewijzigd van %(old_status)s naar %(new_status)s

en: Event Type
nl: Evenement Type

en: Communication Event
nl: Communicatie event

en: Communication Events
nl: Communicatie events

en: '%(type)s' event for order #%(number)s
nl: '%(type)s' event voor bestelling #%(number)s

en: Partner name
nl: Partner naam

en: Partner reference
nl: Partner referentie nummer

en: This is the item number that the partner uses within their system
nl: Dit is de product referentie dat de partner gebruikt

en: Partner Notes
nl: Partner notities

en: Stock record
nl: Voorraad record

en: Price (inc. tax)
nl: Prijs (incl. btw)

en: Price (excl. tax)
nl: Prijs (excl. btw)

en: Price before discounts (inc. tax)
nl: Prijs zonder korting (incl. btw)

en: Price before discounts (excl. tax)
nl: Prijs zonder korting (excl. btw)

en: Unit Price (inc. tax)
nl: Prijs per stuk (incl. btw)

en: Unit Price (excl. tax)
nl: Prijs per stuk (excl. btw)

en: Order Line
nl: Order regel

en: <missing product>
nl: <product ontbreekt>

en: Product '%(name)s', quantity '%(qty)s'
nl: Product '%(name)s', hoeveelheid '%(qty)s'

en: '%(new_status)s' is not a valid status (current status: '%(status)s')
nl: '%(new_status)s' is geen geldige status (huidige status: '%(status)s')

en: '%(title)s' is no longer available
nl: '%(title)s' bestaat niet meer

en: Line Attribute
nl: Regelattribuut

en: Line Attributes
nl: Regelattributen

en: Shiping (inc. tax)
nl: Verzendkosten (incl. btw)

en: Shipping (excl. tax)
nl: Verzendkosten (excl. btw)

en: Line Price
nl: Regel prijs

en: Line Prices
nl: Regel prijzen

en: Line '%(number)s' (quantity %(qty)d) price %(price)s
nl: Regel '%(number)s' (hoeveelheid %(qty)d) prijs %(price)s

en: Payment Event Type
nl: Betaal Event Type

en: Payment Event Types
nl: Betaal Event Types

en: Amount
nl: Aantal

en: Reference
nl: Referentie

en: Lines
nl: Regels

en: Payment Event
nl: Betaal Event

en: Payment Events
nl: Betaal Events

en: Payment event for order %s
nl: Betaal Event voor bestelling %s

en: Payment Event Quantity
nl: Betaal Event hoeveelheid

en: Payment Event Quantities
nl: Betaal Event hoeveelheden

en: Event notes
nl: Event notities

en: This could be the dispatch reference, or a tracking number
nl: Dit kan de verzend referentie zijn, of een traceernummer.

en: Order #%(number)s, type %(type)s
nl: Bestelling #%(number)s, type %(type)s

en: Shipping Event Quantity
nl: Shipping event hoeveelheid

en: Shipping Event Quantities
nl: Shipping Event hoeveelheden

en: %(product)s - quantity %(qty)d
nl: %(product)s - hoeveelheid %(qty)d

en: Discount category
nl: Kortingscategorie

en: Offer ID
nl: Aanbieding ID

en: Frequency
nl: Frequentie

en: Order Discount
nl: Korting op bestelling

en: Order Discounts
nl: Kortingen op bestelling

en: Discount of %(amount)r from order %(order)s
nl: Korting van %(amount)r op bestelling %(order)s

en: Surcharges
nl: Toeslagen

en: Surcharge
nl: Toeslag

en: Surcharge code
nl: Toeslag code

en: Surcharge (inc. tax)
nl: Toeslag (incl. BTW)

en: Surcharge (excl. tax)
nl: Toeslag (excl. BTW)

en: The selected quantity for line #%(line_id)s is too large
nl: De geselecteerde hoeveelheid voor regel #%(line_id)s is te groot

en: Total incl. tax
nl: Totaal incl. btw

en: Date placed
nl: Datum geplaatst

en: Orders placed
nl: Bestellingen geplaatst

en: Empty baskets cannot be submitted
nl: Een lege winkelwagen kan niet worden verwerkt

en: There is already an order with number %s
nl: Er is reeds een bestelling met nummer %s

en: Fulfillment partner
nl: Fulfilment partner

en: Fulfillment partners
nl: Fulfilment partners

en: Price
nl: Prijs

en: Number in stock
nl: Aantal op voorraad

en: Number allocated
nl: Aantal toegewezen

en: Low Stock Threshold
nl: Drempelwaarde voor lage vooraad

en: Invalid stock consumption request
nl: Ongeldig voorraadverbruik verzoek

en: Stock Record
nl: Stock record

en: Threshold
nl: Drempel

en: Date Closed
nl: Afgesloten op

en: <stockalert for "%(stock)s" status %(status)s>
nl: <voorraad melding voor "%(stock)s" status %(status)s>

en: Stock alert
nl: Voorraad melding

en: Stock alerts
nl: Voorraad meldingen

en: unavailable
nl: niet beschikbaar

en: Unavailable
nl: Niet beschikbaar

en: Available
nl: Beschikbaar

en: no stock available
nl: geen voorraad beschikbaar

en: a maximum of %(max)d can be bought
nl: er kunnen maximaal %(max)d gekocht worden

en: In stock
nl: op voorraad

en: In stock (%d available)
nl: Op voorraad (%d beschikbaar)

en: No file path supplied
nl: Geen bestandspad gevonden

en: %s does not exist
nl: %s bestaat niet

en: %s is not a file
nl: %s is geen bestand

en: %s is not readable
nl: %s is niet leesbaar

en: Source
nl: Bron

en: %(type)s of %(amount).2f
nl: %(type)s van %(amount).2f

en: Transaction
nl: Transactie

en: Transactions
nl: Transacties

en: Source Type
nl: Bron Type

en: Amount Allocated
nl: Bedrag toegewezen

en: Amount Debited
nl: Bedrag gedebiteerd

en: Amount Refunded
nl: Bedrag terugbetaald

en: Sources
nl: Bronnen

en: Allocation of %(amount)s from type %(type)s
nl: Toewijzing van %(amount)s van type %(type)s

en:  (reference: %s)
nl: (referentie: %s)

en: This is used within forms to identify this source type
nl: Dit wordt in formulieren gebruikt om de brontype te identificeren

en: Source Types
nl: Bron types

en: Card Type
nl: Kaart Type

en: Number
nl: Nummer

en: Expiry Date
nl: Vervaldatum

en: Partner Reference
nl: Partner Referentie

en: %(card_type)s %(number)s (Expires: %(expiry)s)
nl: %(card_type)s %(number)s (Vervalt: %(expiry)s)

en: Bankcard
nl: Bankkaart

en: Bankcards
nl: Bankkaarten

en: Payment
nl: Betaling

en: Card number
nl: Kaart nummer

en: Please enter a valid credit card number.
nl: Voer een geldig credit card nummer in.

en: %s cards are not accepted.
nl: %s kaarten worden niet geaccepteerd.

en: Enter a valid month.
nl: Voer een geldige maand in.

en: Enter a valid year.
nl: Vozr een geldig jaartal in.

en: Valid to
nl: Geldig tot

en: The expiration date you entered is in the past.
nl: De ingevoerde vervaldatum is in het verleden.

en: Valid from
nl: Geldig vanaf

en: The starting date you entered is in the future.
nl: De ingevoerde startdatum is in de toekomst.

en: CCV number
nl: CCV nummer

en: Please enter a 3 or 4 digit number
nl: Voeg een 3 of 4 cijferig getal in

en: This is the 3 or 4 digit security number on the back of your bankcard
nl: Dit is het 3 of 4 cijferige beveiligingsnummer op de achterkant van uw bankkaart

en: American Express cards use a 4 digit security code
nl: American Express kaarten gebruiken een beveilingscode van 4 nummers

en: Search
nl: Zoek

en: Relevancy
nl: Relevantie

en: Customer rating
nl: Klant beoordeling

en: Newest
nl: Nieuwste

en: Price high to low
nl: Prijs aflopend

en: Price low to high
nl: Prijs oplopend

en: Title A to Z
nl: Titel A tot Z

en: Title Z to A
nl: Titel Z tot A

en: Shipping Method
nl: Verzend methode

en: Shipping Methods
nl: Verzend methoden

en: Price per order
nl: Prijs per bestelling

en: Price per item
nl: Prijs per stuk

en: Free Shipping
nl: Gratis verzending

en: Order and Item Charge
nl: Bestelling en productkosten

en: Order and Item Charges
nl: Bestelling en productkosten

en: Default Weight
nl: Standaard gewicht

en: Default product weight in kg when no weight attribute is defined
nl: Het standaard productgewicht, in kg, wanneer geen gewicht werd gedefinieerd

en: Weight-based Shipping Method
nl: Gewicht gebaseerde verzend methode

en: Weight-based Shipping Methods
nl: Gewicht gebaseerde verzend methoden

en: Method
nl: Methode

en: Upper Limit
nl: Bovenlimiet

en: Enter upper limit of this weight band in kg. The lower limit will be determined by the other weight bands.
nl: Voer bovengrens van deze gewichtklasse in, in kg. De ondergrens wordt bepaald door de andere gewichtklassen.

en: Charge
nl: Kosten

en: Weight Band
nl: Gewichtklasse

en: Weight Bands
nl: Gewichtklassen

en: Charge for weights up to %s kg
nl: Kost voor een gewicht tot %s kg

en: Shipping
nl: Verzending

en: Free shipping
nl: Gratis verzending

en: No shipping required
nl: Geen verzending nodig

en: Fixed price shipping
nl: Vaste prijs verzending

en: You need to define some shipping methods
nl: Je moet een aantal verzend methoden definiëren

en: Number of vouchers
nl: Aantal vouchers

en: Length of Code
nl: Lengte van de code

en: Start datetime
nl: Start datumtijd

en: End datetime
nl: Einde datumtijd

en: VoucherSet
nl: Voucher set

en: VoucherSets
nl: Voucher sets

en: This will be shown in the checkout and basket once the voucher is entered
nl: Dit zal worden getoond tijdens het afrekenen van het winkelmandje zodra de voucher ingevoerd is

en: Case insensitive / No spaces allowed
nl: Hoofdlettergevoelig / Geen spaties toegestaan

en: Offers
nl: Aanbiedingen

en: Can be used once by one customer
nl: Kan maar één keer gebruikt worden door één klant

en: Can be used multiple times by multiple customers
nl: Kan meerdere keren gebruikt worden door meerdere klanten

en: Can only be used once per customer
nl: Kan maar één keer gebruikt worden per klant

en: Times added to basket
nl: Aantal keren aan winkelmandje toegevoegd

en: Times on orders
nl: Tijden op bestellingen

en: This voucher has already been used
nl: Deze voucher is reeds gebruikt

en: This voucher is only available to signed in users
nl: Deze voucher is alleen beschikbaar voor gebruikers die ingelogd zijn

en: You have already used this voucher in a previous order
nl: Deze voucher is al een keer gebruikt voor een eerdere bestelling

en: This voucher is not available for this basket
nl: Deze voucher is niet van toepassing op dit winkelmandje

en: Voucher Application
nl: Voucher Applicatie

en: Voucher Applications
nl: Voucher toepassingen

en: '%(voucher)s' used by '%(user)s'
nl: '%(voucher)s' gebruikt door '%(user)s'

en: Added to a basket
nl: Toegevoegd aan winkelmand

en: Used in an order
nl: Gebruikt in een bestelling

en: Voucher performance
nl: Voucher prestatie

en: Default
nl: Standaard

en: Private - Only the owner can see the wish list
nl: Privé - Alleen de eigenaar kan de verlanglijst zien

en: Shared - Only the owner and people with access to the obfuscated link can see the wish list
nl: Gedeeld - Alleen de eigenaar en de mensen met toegang kunnen de verlanglijst zien

en: Public - Everybody can see the wish list
nl: Publiek - Iedereen kan de verlanglijst zien

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: Wish List
nl: Verlanglijst

en: Wish list line
nl: Verlanglijst regel

en: Wish list shared email
nl: Verlanglijst gedeelde e-mail

en: Wishlists
nl: Verlanglijsten

en: You must be logged in to view the wish list
nl: U moet ingelogd zijn om de verlanglijst te bekijken

en: The URL "%s" does not exist
nl: De URL "%s" bestaat niet

en: Specified page already exists!
nl: Gespecificeerde pagina bestaat al!

en: This field is required
nl: Dit veld is verplicht

en: This field is invalid as its value is forbidden
nl: Dit veld is ongeldig want zijn waarde is niet toegestaan

en: Low stock alerts
nl: Voorraad meldingen

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Customers
nl: Klanten

en: Stock alert requests
nl: Voorraad meldingen

en: Voucher Sets
nl: Voucher sets

en: Content
nl: Inhoud

en: Pages
nl: Pagina's

en: Email templates
nl: E-mailsjablonen

en: Reports
nl: Rapporten

en: Price range
nl: Prijsbereik

en: 0 to 20
nl: 0 tot 20

en: 20 to 40
nl: 20 tot 40

en: 40 to 60
nl: 40 tot 60

en: This is not a valid international phone format.
nl: Dit is geen geldig internationaal telefoonnummer.

en: This is not a valid local phone format for %s.
nl: Dit is geen geldig lokaal telefoonnummer optie voor %s

en: This is not a valid local or international phone format.
nl: Dit is geen geldig lokaal of internationaal telefoonnummer.

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Check for products that are back in stock and send out alerts
nl: Controleer voor producten die weer op voorraad zijn en stuur vervolgens meldingen

en: Edit this page
nl: Wijzig deze pagina

en: Home
nl: Startpagina

en: Permission denied!
nl: Toegang geweigerd!

en: We're sorry but you are not permitted to access this page.
nl: Het spijt ons maar u heeft geen toegang tot deze pagina.

en: Page not found
nl: Pagina niet gevonden

en: Page not found!
nl: Pagina niet gevonden!

en: We're sorry but the page you are looking for can't be found.
nl: Het spijt ons, maar de pagina waarnaar u zoekt kan niet worden gevonden.

en: 
        <strong>%(title)s</strong> has been added to your basket.
nl: 
    <strong>%(title)s</strong> is toegevoegd aan je winkelmand.

en: 
        <strong>%(quantity)s</strong> copies of <strong>%(title)s</strong>
        have been added to your basket.
nl: 
    <strong>%(quantity)s</strong> exemplaren van <strong>%(title)s</strong>
    zijn toegevoegd aan je winkelmand.

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been moved back to your basket.
nl: 
    <strong>%(title)s</strong> is teruggeplaatst in je winkelmand.

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been saved for later
nl: 
    <strong>%(title)s</strong> is opgeslagen voor later

en: Your basket is now empty
nl: Je winkelmand is leeg

en: 
            Your basket total is now <strong>%(total)s</strong>
nl: 
            Uw winkelwagen totaal is nu <strong>%(total)s</strong>

en: View basket
nl: Bekijk winkelmand

en: Checkout now
nl: Nu afrekenen

en: 
    Your basket now qualifies for the 
    <strong>%(name)s</strong> offer.
nl: 
    Uw winkelmandje komt nu in aanmerking voor de aanbieding  
    <strong>%(name)s</strong>.

en: 
    Your basket no longer qualifies for the
    <strong>%(name)s</strong> offer.
nl: 
    Uw winkelmandje komt niet langer in aanmerking voor de aanbieding 
    <strong>%(name)s</strong>.

en: Important messages about items in your basket
nl: Belangrijke berichten over producten in je winkelmand

en: You could be missing out on offers!
nl: Je loopt risico om aanbiedingen te missen!

en: 
                    <div class="warning">%(message)s to qualify for the <a href="%(url)s">%(offer_name)s</a> special offer</div>
nl: 
    <div class="warning">%(message)s om in aanmerking te komen voor de speciale aanbieding  <a href="%(url)s">%(offer_name)s</a></div>

en: Items to buy now
nl: Producten om nu te kopen

en: Total
nl: Totaal

en: Updating...
nl: Aan het bijwerken...

en: Remove
nl: Verwijder

en: Save for later
nl: Bewaren voor later

en: Voucher/promo code
nl: Voucher/promotie code

en: I have a voucher code...
nl: Ik heb een voucher code...

en: Adding...
nl: Aan het toevoegen...

en: Add voucher
nl: Voeg voucher toe

en: or
nl: of

en: cancel
nl: annuleren

en: Totals
nl: Totaal

en: Proceed to checkout
nl: Naar kassa

en: Your basket is empty.
nl: Je winkelmand is leeg

en: Continue shopping
nl: Verdergaan met winkelen

en: Items to buy later
nl: Producten om later te kopen

en: Move to basket
nl: Verplaats naar winkelwagen

en: Qty
nl: Aantal

en: Total:
nl: Totaal:

en: Basket total (before discounts)
nl: Winkelmand totaal (voor kortingen)

en: Discount
nl: Korting

en: Basket total (after discounts)
nl: Winkelmand totaal (na kortingen)

en: Basket total
nl: Winkelmand totaal

en: Alternative shipping methods can be chosen during checkout
nl: Alternatieve verzendmethodes kunnen gekozen worden tijdens het betalen

en: Shipping total (before discounts)
nl: Totaal verzendkosten (voor kortingen)

en: Shipping total (after discounts)
nl: Totaal verzendkosten (na kortingen)

en: Tax
nl: BTW

en: Post order actions
nl: Acties voor na bestelling

en: These will be applied once your order is placed.
nl: Deze worden toegepast zodra uw bestelling is geplaatst

en: Taxes will be added during checkout.
nl: BTW wordt aangerekend tijdens het betalen.

en: Show results for
nl: Toon resultaten voor

en: Refine by
nl: Filter

en: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> result - showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
                     | 
                        <strong>%(num_results)s</strong> results - showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
nl[0]: 
    <strong>%(num_results)s</strong> resultaat - vertoont <strong>%(start)s</strong> tot <strong>%(end)s</strong>.
nl[1]: 
    <strong>%(num_results)s</strong> resultaten - vertoont <strong>%(start)s</strong> tot <strong>%(end)s</strong>.

en: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> result.
                     | 
                        <strong>%(num_results)s</strong> results.
nl[0]: 
    <strong>%(num_results)s</strong> resultaat.
nl[1]: 
    <strong>%(num_results)s</strong> resultaten.

en: <strong>0</strong> results.
nl: <strong>0</strong> resultaten.

en: No products found.
nl: Geen product gevonden.

en: Edit this category
nl: Wijzig deze categorie

en: Edit this product
nl: Wijzig dit product

en: Variants:
nl: Varianten:

en: Product Description
nl: Product Beschrijving

en: Product Information
nl: Product Informatie

en: Price (incl. tax)
nl: Prijs (incl. btw)

en: Availability
nl: Beschikbaarheid

en: Number of reviews
nl: Aantal beoordelingen

en: See all reviews
nl: Bekijk alle beoordelingen

en: Customer Reviews
nl: Klant beoordelingen

en: This product does not have any reviews yet -
                                <a href="%(add_review_url)s#addreview">be the first to write one</a>.
nl: Dit product heeft nog geen beoordelingen -
                                <a href="%(add_review_url)s#addreview">wees de eerste om er een te schrijven</a>.

en: This product does not have any reviews yet
nl: Dit product heeft nog geen beoordelingen

en: Recommended items
nl: Aanbevolen items

en: Add to basket
nl: Voeg aan winkelmand toe

en: You have an active stock alert for this product.
nl: Je hebt een actieve voorraad melding voor dit product

en: You can get an email alert when this product is back in stock.
nl: Ja kan een melding via email ontvangen wanneer we het product weer op stock hebben

en: Submitting...
nl: Aan het versturen...

en: Notify me
nl: Hou me op de hoogte

en: Add to wish list
nl: Voeg toe aan verlanglijst

en: 
                                            Add to '%(name)s' wish list
nl: 
    Voeg ‘%(name)s’ toe aan verlanglijst

en: Create a new wishlist
nl: Creëer een nieuwe verlanglijst

en: 
                        <span class="float-left">Product is in <a href="%(url)s">'%(name)s'</a> wishlist.</span>
nl: 
    <span class=“float-left">Product <a href="%(url)s">’%(name)s’</a> staat in uw verlanglijst.</span>

en: Removing...
nl: Aan het verwijderen...

en: Please login to add products to a wish list.
nl: Log in om producten aan een verlanglijst toe te voegen.

en: Previous
nl: Vorige

en: Next
nl: Volgende

en: 
                    Reviewed by you on %(review_date)s
nl: 
                    Door u beoordeeld op %(review_date)s

en: 
                        Reviewed by <strong>%(name)s</strong> on %(review_date)s
nl: 
                        Beoordeeld door <strong>%(name)s</strong> op %(review_date)s

en: Is this review helpful?
nl: Is deze beoordeling behulpzaam?

en: 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> of %(num_votes)s customer found this useful
                 | 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> of %(num_votes)s customers found this useful
nl[0]: 
    <strong>%(num_up_votes)s</strong> van %(num_votes)s klant vonden dit nuttig
nl[1]: 
    <strong>%(num_up_votes)s</strong> van %(num_votes)s klanten vonden dit nuttig

en: This review has no votes.
nl: De review heeft geen stemmen.

en: Free
nl: Gratis

en: 
                        %(num_reviews)s customer review
                     | 
                        %(num_reviews)s customer reviews
nl[0]: 
    %(num_reviews)s klantbeoordeling
nl[1]: 
    %(num_reviews)s klantbeoordelingen

en: Write a review
nl: Schrijf een review

en: Customer reviews
nl: Klant beoordelingen

en: Leave a product review
nl: Laat een productbeoordeling achter

en: Saving...
nl: Aan het opslaan...

en: Save review
nl: Bewaar beoordeling

en: Go
nl: Verzend

en: This product does not have any reviews yet.
nl: Dit product heeft nog geen beoordelingen.

en: Change
nl: Wijzig

en: Phone
nl: Telefoon

en: Payment details to go here
nl: Betaling details komen hier

en: Edit order contents
nl: Wijzig inhoud van bestelling

en: Order contents
nl: Bestelling inhoud

en: Checkout gateway
nl: Afrekenportaal

en: Who are you?
nl: Wie ben je?

en: Get a password reminder
nl: Ontvang een wachtwoord herinnering

en: Continuing...
nl: Aan het verder gaan...

en: Continue
nl: Verder

en: 1. Shipping address
nl: 1. Bezorgadres

en: 2. Shipping method
nl: 2. Verzendmethode

en: 3. Payment
nl: 3. Betaling

en: 5. Confirmation
nl: 5. Bevestiging

en: Payment details
nl: Betalingsgegevens

en: Enter payment details
nl: Voer betalingsgegevens in

en: This page needs implementing within your project.  You may want to use one of Oscar's payment gateway libraries:
nl: Deze pagina dient geïmplementeerd te worden binnen je project. Misschien wilt u gebruik maken van één van Oscar's betalingsportaal bibliotheken:

en: Order preview
nl: Voorvertoning van bestelling

en: Preview order
nl: Voorvertoning bestelling

en: Place order
nl: Plaats bestelling

en: Where should we ship to?
nl: Waar moeten we het naartoe verzenden?

en: An address from your address book?
nl: Een adres uit je adresboek?

en: Ship to your default shipping address
nl: Verzend naar je standaard afleveradres

en: Ship to this address
nl: Verzend naar dit adres

en: Delete
nl: Verwijder

en: Or a new address?
nl: Of een nieuw adres?

en: return to basket
nl: terug naar winkemand

en: 
                                    This includes a discount of <strong>%(amount)s</strong> as
                                    your basket qualifies for the <strong>%(name)s</strong> offer.
nl: 
    Dit is inclusief een korting van <strong>%(amount)s</strong> aangezien uw winkelmandje in aanmerking komt voor de aanbieding <strong>'%(name)s'</strong>.

en: Select option
nl: Selecteer optie

en: 
            Order %(number)s: confirmation
nl: 
            Bestelling %(number)s: bevestiging

en: 
            Your order has been placed and a confirmation email has been sent - your order number is
            <strong>%(number)s</strong>.
nl: 
    Je bestelling is geplaatst en er is een bevestiging via email gestuurd. Het bestelnummer is
    <strong>%(number)s</strong>

en: Please make a note of this reference or print this page and quote it in any communication with us regarding your order.
nl: Maak a.u.b. aantekening van deze referentie of print deze pagina. Wanneer je contact met ons wilt opnemen over deze bestelling, kan je dit als referentie gebruiken.

en: No shipping address required.
nl: Een afleveradres is niet nodig.

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s (reference: %(reference)s)
nl: 
                                    Toewijzing van %(amount)s van type %(type)s (referentie: %(reference)s)

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s
nl: 
                                    Toewijzing van %(amount)s van type %(type)s

en: No payment was required for this order.
nl: Voor deze bestelling is geen betaling vereist.

en: Items purchased
nl: Items gekocht

en: Tracking your order
nl: Volg je bestelling

en: You can track the status of your order
nl: Je kan de status van je bestelling volgen

en: View order status
nl: Bekijk order status

en: Print this page
nl: Print deze pagina

en: Are you sure you want to delete this address?
nl: Ben je zeker dat je dit adres wilt verwijderen?

en: Yes!
nl: Ja!

en: Save
nl: Opslaan

en: Email history
nl: Email geschiedenis

en: Date sent
nl: Datum verzonden

en: No emails found
nl: Geen emails gevonden

en: Thanks for using our site!
nl: Bedankt voor het bezoek van onze website!

en: The %(name)s team
nl: Het %(name)s team

en: You're receiving this email because your email address has been changed to <strong>%(email)s</strong>.
nl: Je ontvangt deze e-mail omdat je e-mailadres is veranderd naar <strong>%(email)s</strong>.

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately and correct your email address:
nl: Als jij niet degene was die het wachtwoord veranderd heeft, wijzig je wachtwoord dan onmiddellijk en corrigeer je emailadres:

en: Reset password
nl: Wachtwoord herstellen

en: If it was you who changed the email address, you can ignore this email.
nl: Als jij het was die het emailadres heeft veranderd, dan kan je deze email negeren.

en: You're receiving this email because your email address has been changed to %(email)s.
nl: Je ontvangt deze email omdat je emailadres is veranderd naar %(email)s.

en: Your email address has changed at %(site_name)s.
nl: Je emailadres is gewijzigd naar %(site_name)s.

en: Hello,
nl: Hallo,

en: We are pleased to confirm your order %(order_number)s has been received and
            will be processed shortly.
nl: We zijn blij om te bevestigen dat je order %(order_number)s is ontvangen en deze zal zo snel mogelijk verwerkt worden.

en: Your order contains:
nl: Je bestelling bevat:

en: Basket total:
nl: Winkelmand totaal:

en: Shipping:
nl: Verzending:

en: Order Total:
nl: Bestelling totaal:

en: Shipping address:
nl: Afleveradres

en: You can view the status of this order by clicking <a href="%(absolute_status_url)s" title="order status">here</a>
nl: U kunt de status van deze bestelling bekijken door <a href="%(absolute_status_url)s" title="order status">hier</a> te klikken

en: Hello,
    
    We are pleased to confirm your order %(order_number)s has been received and
    will be processed shortly.
nl: Hallo,
    
    We zijn blij te bevestigen dat je bestelling %(order_number)s werd ontvangen en binnenkort verwerkt zal worden.

en: quantity:
nl: aantal:

en: price:
nl: prijs:

en: You can view the status of this order at the below URL:
    %(absolute_status_url)s
nl: U kunt de status van deze bestelling bekijken op de onderstaande URL:
    %(absolute_status_url)s

en: The team
nl: Het team

en: Confirmation of order %(number)s
nl: Bevestiging van bestelling %(number)s

en: You're receiving this e-mail because your password has been changed at %(name)s.
nl: Je ontvangt deze e-mail omdat je wachtwoord is veranderd bij %(name)s.

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately:
nl: Als jij het niet hebt veranderd, zorg er dan voor dat je je wachtwoord onmiddellijk aanpast:

en: Otherwise, you can ignore this email.
nl: Zoniet kan je deze mail negeren.

en: 
    You're receiving this email because your password has been changed at %(name)s.
nl: 
    Je ontvangt deze e-mail omdat je wachtwoord op %(name)s is veranderd.

en: Your password changed at %(site_name)s.
nl: Je wachtwoord is veranderd bij %(site_name)s.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset for your user account at %(name)s.
nl: Je ontvangt deze email omdat je een wachtwoordwijziging aan hebt gevraagd voor Je gebruikersaccount bij %(name)s.

en: Please go to the following page and choose a new password:
nl: Ga naar de volgende pagina en kies een nieuw wachtwoord:

en: Resetting your password at %(site_name)s.
nl: Je wachtwoord bij %(site_name)s wordt gereset.

en: Dear %(name)s,
nl: Beste %(name)s,

en: 
                We are happy to inform you that our product '%(title)s' is back in stock:
                %(url)s
nl: 
                We zijn blij om u te informeren dat ons product '%(title)s' weer op voorraad is:
                %(url)s

en: 
                    Beware that the amount of items in stock is limited. Be quick or someone might get there first.
nl: 
    Houd er rekening mee dat er slechts een beperkte voorraad is voor dit product. Wees er snel bij voordat iemand anders je voor is.

en: 
                With this email we have disabled your alert automatically and you will not
                receive any further email regarding this product.
nl: 
    Met deze e-mail hebben wij jouw voorraadmelding uitgeschakeld.
    Je ontvangt verder geen e-mails betreffende dit product.

en: 
    We are happy to inform you that our product '%(title)s' is back in stock:
    %(url)s
nl: 
    We zijn blij om u te informeren dat ons product '%(title)s' weer op voorraad is:
    %(url)s

en: 
    Beware that the amount of items in stock is limited. Be quick or someone might get there first.
nl: 
    Hou er rekening mee dat er slechts een beperkte voorraad voor dit product is. Wees er snel bij voordat iemand anders je voor is.

en: 
    With this email we have disabled your alert automatically and you will not
    receive any further email regarding this product.
    
    Thanks for your interest,
    The %(site_name)s Team
nl: 
    Met deze email hebben wij jouw voorraadmelding uitgeschakeld.
    U ontvangt verder geen emails betreffende dit product.
    
    Bedankt voor je interesse,
    Het %(site_name)s Team

en: 
            Hello,
            <p>
                Somebody (hopefully you) has requested an email alert when '%(title)s' is back in stock.
                Please click the following link to confirm: %(confirm_url)s
            </p>
            <p>
                You can cancel this alert at any time by clicking the following link: %(cancel_url)s
            </p>
    
            <p>
                Thanks for your interest,
                The %(site)s Team
            </p>
nl: 
            Hallo,
           <p> 
                Iemand (hopelijk u) heeft een e-mail alert aangevraagd wanneer '%(title)s' weer op voorraad is.
                Klik op de volgende link om dit te bevestigen %(confirm_url)s
           </p>
           <p> 
                U kunt deze alert te allen tijde annuleren door op de volgende link te klikken %(cancel_url)s
           </p>
    
           <p> 
                Bedankt voor uw interesse,
                Het %(site)s Team
           </p>

en: 
    Hello,
    
    Somebody (hopefully you) has requested an email alert when
    '%(title)s' is back in stock.  Please click the following link
    to confirm: %(confirm_url)s
    
    You can cancel this alert at any time by clicking the following link:
    %(cancel_url)s
    
    Thanks for your interest,
    The %(site)s Team
nl: 
    Hallo,
    
    Iemand (hopelijk u) heeft een e-mail alert aangevraagd wanneer
    '%(title)s' weer op voorraad is.  Klik alstublieft op de volgende link
    om te bevestigen: %(confirm_url)s
    
    U kunt deze alert te allen tijde annuleren door op de volgende link te klikken:
    %(cancel_url)s
    
    Bedankt voor uw interesse,
    Het %(site)s Team

en: Confirmation required for stock alert
nl: Bevestiging vereist voor voorraadmelding

en: %(title)s is back in stock
nl: %(title)s is weer op voorraad

en: Thank you for registering.
nl: Bedankt voor het registreren.

en: Notifications inbox
nl: Notificatie inbox

en: Sender
nl: Verzender

en: Return to notifications inbox
nl: Ga terug naar notificatie inbox

[ctx: noun]
en: Archive
nl: Archief

en: View
nl: Bekijk

[ctx: verb]
en: Archive
nl: Archiveer

en: With selected items:
nl: Met geselecteerde producten:

en: Archiving...
nl: Aan het archiveren...

en: Deleting...
nl: Aan het verwijderen...

en: There are no notifications to display.
nl: Er zijn geen meldingen om weer te geven

en: Address book
nl: Adresboek

en: Default shipping address
nl: Standaard afleveradres

en: Default billing address
nl: Standaard factuuradres

en: Edit
nl: Wijzig

en: Set as default shipping address
nl: Instellen als standaard afleveradres

en: Set as default billing address
nl: Instellen als standaard factuuradres

en: There are no addresses in your address book.
nl: Er zijn geen adressen in je adresboek

en: You do not have any active alerts for out-of-stock products.
nl: Je hebt geen actieve voorraadmeldingen voor producten die niet op voorraad zijn.

en: Cancel
nl: Annuleren

en: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> is back in stock
nl: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> is weer op voorraad

en: 
    %(title)s is back in stock
nl: 
    %(title)s is weer op voorraad

en: Order #%(number)s
nl: Bestelling #%(number)s

en: Contact number
nl: Contact nummer

en: Notes
nl: Notities

en: Line price excl. tax
nl: Regel prijs excl. btw

en: Line price incl. tax
nl: Regel prijs incl. btw

en: Basket total (inc. tax)
nl: Winkelmand totaal (incl. btw)

en: Products you recently viewed
nl: Recent bezochte producten

en: Login or register
nl: Inloggen of registreren

en: Log In
nl: Inloggen

en: I've forgotten my password
nl: Ik ben mijn wachtwoord vergeten

en: Logging in...
nl: Aan het inloggen..

en: Register
nl: Registreren

en: Registering...
nl: Aan het registeren...

en: Order history
nl: Bestelgeschiedenis

[ctx: Buy again]
en: Re-ordering...
nl: Opnieuw bestellen…

[ctx: Buy again]
en: Re-order
nl: Opnieuw bestellen

en: Not available anymore
nl: Niet langer beschikbaar

en: Basket total (excl. discounts)
nl: Winkelmand totaal (excl. kortingen)

en: Basket total (inc. discounts)
nl: Winkelmand totaal (incl. kortingen)

en: Shipping total (excl. discounts)
nl: Verzendkosten totaal (excl. kortingen)

en: Shipping total (inc. discounts)
nl: Verzendkosten totaal (incl. kortingen)

en: Shipping total
nl: Verzending totaal

[ctx: Buy again]
en: Re-order all items
nl: Alle artikelen opnieuw bestellen

en: Contact Number
nl: Nummer van contactpersoon

en: Shipping Notes
nl: Verzend Aantekeningen

en: Filtering...
nl: Aan het filteren...

en: Filter results
nl: Filter resultaten

en: Reset
nl: Herstel

en: Total inc tax
nl: Totaal incl. btw

en: No orders match your search.
nl: Er zijn geen bestellingen die overeenkomen met deze zoekopdracht.

en: You haven't placed any orders.
nl: Je hebt geen bestellingen geplaatst

en: Change password
nl: Wijzig wachtwoord

en: Edit profile
nl: Wijzig profiel

en: Please confirm your password to delete your profile.
nl: Bevestig je wachtwoord om je profiel te verwijderen

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: 
                    This will delete all information about you from the site.  Deleting your profile cannot be
                    undone.
nl: 
    Dit zal al je profielinformatie verwijderen van de website. Het verwijderen van een profiel
    kan niet worden teruggedraaid.

en: Delete?
nl: Verwijder?

en: 
                    Are you sure you want to delete %(name)s?
nl: 
                    Ben je zeker dat je %(name)s wilt verwijderen?

en: Remove product
nl: Verwijder product

en: 
                    Are you sure you want to delete %(product_name)s from wish list %(wishlist_name)s?
nl: 
    Ben je zeker dat je %(product_name)s wilt verwijderen van verlanglijst %(wishlist_name)s?

en: Action
nl: Actie

en: View product
nl: Bekijk product

en: 
                                                                Move to '%(name)s' wish list
nl: 
    Verplaatsen naar verlanglijst '%(name)s'

en: Update quantities
nl: Hoeveelheid bijwerken

en: Your wish list is empty.
nl: Je verlanglijst is leeg

en: Create
nl: Maak

en: What should your new wish list be called?
nl: Hoe wil je deze nieuwe wenslijst noemen?

en: 
                        After your wishlist is created, <strong>%(title)s</strong> will be added.
nl: 
    Nadat je verlanglijst is aangemaakt, zal <strong>%(title)s</strong> worden toegevoegd.

en: Share wishlist
nl: Favorieten delen

en: If you want to share your wishlist with others, you can add their email addresses below. The visibility must be set to shared in order for this to work.
nl: Als u uw verlanglijstje met anderen wilt delen, kunt u hieronder hun e-mailadressen toevoegen. De zichtbaarheid moet zijn ingesteld op gedeeld om dit te laten werken.

en: Number of products
nl: Aantal producten

en: Wish list settings
nl: Verlanglijst instellingen

en: Copy sharing link
nl: Link naar delen kopiëren

en: You don't have any wish lists yet.
nl: Je hebt nog geen verlanglijsten.

en: Create Attribute Option Group
nl: Creëer Attribuut optiegroep

en: Attribute Option Group
nl: Attribuut optiegroep

en: Delete Attribute Option Group?
nl: Attribuut optiegroep verwijderen?

en: Please make sure all Product Attributes are assigned to another Attribute Option Group before deletion.
nl: Zorg ervoor dat alle productattributen zijn toegewezen aan een andere Attribute Option Group voordat u ze verwijdert.

en: Delete Attribute Option Group
nl: Verwijder Attribuut optiegroep

en: Delete Attribute Option Group <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
nl: Attribuut optiegroep <strong>%(name)s</strong> verwijderen - ben je daar zeker van?

en: Sections
nl: Secties

en: Attribute Option Group details
nl: Attribuut optiegroepdetails

en: Attribute Options
nl: Attribuut opties

en: Attribute Option Groups
nl: Attribuut optiegroepen

en: Create new Attribute Option Group
nl: Maak een nieuwe Attribuut Optie Groep

en: No Attribute Option Groups found.
nl: Geen Attribuut Optie Groepen gevonden.

en: Edit Attribute Option Group
nl: Attribuut Optiegroep bewerken

en: Delete category?
nl: Verwijder categorie?

en: Delete category
nl: Verwijder categorie

en: 
                <p>Delete category <strong>%(name)s</strong> - are you sure?</p>
nl: 
    <p>Verwijder categorie<strong>%(name)s</strong> - Ben je zeker?</p>

en: Category details
nl: Categorie informatie

en: Search engine optimisation
nl: Zoekmachine optimalisatie

en: Save and continue editing
nl: Opslaan en doorgaan met bewerken

en: View on site
nl: Bekijk op website

en: Create new category
nl: Nieuwe categorie aanmaken

en: You are editing:
nl: Je bent aan het wijzigen:

en: There are no categories.
nl: Er zijn geen categorieën

en: Edit category
nl: Wijzig categorie

en: Add child category
nl: Een subcategorie toevoegen

en: Edit children
nl: Subproducten wijzigen

en: 
                        Created product variant '%(name)s'.
nl: 
    Product variant '%(name)s' aangemaakt.

en: 
                        Created variant of '%(parent_name)s'.
nl: 
    Variant van '%(parent_name)s' aangemaakt.

en: 
                        Updated product variant '%(name)s'.
nl: 
                        Product variant '%(name)s' bijgewerkt.

en: 
                        Updated a variant of '%(parent_name)s'.
nl: 
    Variant van '%(parent_name)s' bijgewerkt.

en: 
                    Created product '%(name)s'.
nl: 
    Product '%(name)s' aangemaakt.

en: 
                    Updated product '%(name)s'.
nl: 
    Product '%(name)s' bijgewerkt.

en: Edit again
nl: Opnieuw wijzigen

en: View it on the site
nl: Bekijk op website

en: Create Option
nl: Optie aanmaken

en: Delete Option?
nl: Optie verwijderen?

en: Please make sure option is not assigned to Products or Product Classes before deletion.
nl: Zorg ervoor dat de optie niet is toegewezen aan producten of producttypes voordat u deze verwijdert.

en: Delete Option
nl: Verwijder Optie

en: Delete Option <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
nl: Verwijder Optie <strong>%(name)s</strong> - weet u het zeker?

en: Option details
nl: Optie details

en: Create new Option
nl: Optie aanmaken

en: No Option found.
nl: Optie niet gevonden.

en: Edit Option
nl: Optie bewerken

en: Delete product type?
nl: Product type verwijderen?

en: Please make sure all products are assigned to another type before deletion.
nl: Zorg ervoor dat alle producten toegewezen zijn aan een ander type voordat je dit type verwijdert.

en: Delete product type
nl: Product type verwijderen

en: Delete product type <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
nl: Product type <strong>%(name)s</strong> verwijderen - ben je zeker?

en: Create product type
nl: Product type aanmaken

en: Product Class details
nl: Productklasse details

en: Create new product type
nl: Nieuw product type aanmaken

en: Requires shipping
nl: Vereist verzending

en: Track stock?
nl: Voorraad volgen?

en: Edit product type
nl: Wijzig product type

en: There are no product types.
nl: Er zijn geen product types.

en: 
                        Delete product variant <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
nl: 
    Verwijder product variant<strong>%(title)s</strong> - ben je zeker?

en: 
                        Delete product <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
nl: 
    Verwijder Product <strong>%(title)s</strong> - ben je zeker?

en: This will also delete the following child products:
nl: Dit verwijdert ook volgende subproducten:

en: Create new product
nl: Nieuw product aanmaken

en: New Product
nl: Nieuw Product

en: Search Products
nl: Zoek Producten

en: Searching...
nl: Aan het zoeken...

en: 
                                You are currently editing a product variant of
                                <a href="%(parent_url)s">%(title)s</a>.
nl: 
    Je bent volgend product variant aan het wijzigen:
    <a href="%(parent_url)s">%(title)s</a>

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Stock and pricing
nl: Voorraad en prijzen

en: Upselling
nl: Bijverkoop

en: Upload, change or remove images
nl: Upload, wijzig of verwijder afbeeldingen

en: Drag images to re-order them. Space for additional images will appear when images are added.
nl: Sleep afbeeldingen om ze te herschikken. Ruimte voor extra afbeeldingen zal verschijnen wanneer afbeeldingen worden toegevoegd.

en: SKU
nl: Partner Referentie Code

en: Num in stock
nl: Aantal op voorraad

en: Num allocated
nl: Aantal toegewezen

en: Low stock threshold
nl: Drempel voor te lage stock

en: Add variant
nl: Variant toevoegen

en: This product does not have any variants.
nl: Dit product heeft geen varianten.

en: One can't add variants to this product at this point.
nl: Varianten op dit product kunnen momenteel niet worden aangemaakt.

en: Please save the product before trying to add variants.
nl: Sla het product op voordat u varianten probeert toe te voegen.

en: This is likely because this product still has stock records.
nl: Dit komt waarschijnlijk doordat het product nog stock records heeft.

en: Save and add another variant
nl: Opslaan en een nieuwe aanmaken

en: All
nl: Alle

en: Current available stock
nl: Beschikbare stock

en: Date alert raised
nl: Datum waarop deze melding zich voordeed

en: No stock alerts found.
nl: Geen voorraadmeldingen gevonden

en: Preview
nl: Voorvertonen

en: Edit email
nl: Wijzig email

en: Email content
nl: Email inhoud

en: These fields are rendered using Django's template system.
nl: Deze velden worden gerenderd met Django's template systeem.

en: You can use the following variables:
nl: Je kan volgende variabelen gebruiken:

en: The full name of the user (if they have one)
nl: Volledige naam van de gebruiker (als ze deze hebben)

en: The user's email address
nl: Het emailadres van de gebruiker

en: The name of the site (eg example.com)
nl: De naam van de site (vb. voorbeeld.com)

en: View a preview of this email using order:
nl: Bekijk een preview van deze email voor bestelling:

en: View preview
nl: Bekijk voorbeeld

en: or send a preview to:
nl: Of stuur een preview naar:

en: Sending...
nl: Aan het verzenden...

en: Send preview email
nl: Verzend een voorbeeld e-mail

en: Body text
nl: Body tekst

en: There are no defined emails to edit.
nl: Er zijn geen bestaande emails om aan te passen.

en: Your Store Statistics
nl: Je winkel statistieken

en: Total Orders
nl: Totaal Bestellingen

en: New Customers
nl: Nieuwe Klanten

en: Total Customers
nl: Totaal Klanten

en: Total Products
nl: Totaal Producten

en: Latest Orders (last 24 hours)
nl: Laatste bestellingen (voorbije 24u)

en: Orders - Last 24 Hours
nl: Bestellingen - Voorbije 24u

en: Total orders
nl: Totaal Bestellingen

en: Total lines
nl: Totaal aantal regels

en: Total revenue
nl: Totale omzet

en: Average order costs
nl: Gemiddelde bestelling prijs

en: Manage
nl: Beheer

en: Orders - All Time
nl: Bestellingen - Sinds het begin

en: Total <em>open</em> baskets
nl: Totaal <em>open</em> winkelmanden

en: Total customers
nl: Totaal klanten

en: New customers
nl: Nieuwe klanten

en: View Stock Alerts
nl: Bekijk voorraadmeldingen

en: Catalogue and stock
nl: Catalogus en voorraad

en: Total products
nl: Totaal producten

en: <em>Open</em> stock alerts
nl: <em>Open</em> voorraadmeldingen

en: <em>Closed</em> stock alerts
nl: <em>Gesloten</em> voorraadmeldingen

en: Offers, vouchers
nl: Aanbiedingen, vouchers

en: Active <em>%(offer_type)s</em> Offers
nl: Actieve <em>%(offer_type)s</em> Aanbiedingen

en: Active <em>Vouchers</em>
nl: Actieve <em>Vouchers</em>

en: Welcome
nl: Welkom

en: Return to site
nl: Terug naar website

en: Log out
nl: Uitloggen

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields may be case-sensitive.
nl: Vul een correcte gebruikersnaam en wachtwoord in. Let op: beide velden kunnen hoofdlettergevoelig zijn.

en: Login
nl: Inloggen

en: Build a new incentive
nl: Nieuwe motivatie

en: 
            Ranges can be created and edited from within the <a href="%(range_list_url)s" target="_blank">range dashboard</a>.
nl: 
            Ranges kunnen worden aangemaakt en bewerkt vanuit het <a href="%(range_list_url)s" target="_blank">range dashboard</a>.

en: ...or choose a pre-defined one
nl: ...of kies een bestaande

en: Continue to step 3
nl: Verder naar stap 3

en: Build a new condition
nl: Maak een nieuwe voorwaarde

en: Continue to step 4
nl: Verder naar stap 4

en: Continue to step 2
nl: Verder naar stap 2

en: Delete offer
nl: Verwijder aanbieding

en: Are you sure you want to delete this offer?
nl: Weet je zeker dat je deze aanbieding wil verwijderen?

en: 
            %(name)s | Offers
nl: 
    %(name)s | Aanbiedingen

en: Reinstating...
nl: Opnieuw aan het invoeren...

en: Reinstate offer
nl: Herstellen van aanbieding

en: Suspending...
nl: Aan het opschorten...

en: Suspend offer
nl: Pauzeer aanbieding

en: Offer currently available
nl: Aanbieding momenteel beschikbaar

en: Offer not available due to restrictions!
nl: Aanbieding onbeschikbaar omwille van restricties!

en: Total cost:
nl: Totaal bedrag:

en: Number of orders:
nl: Aantal bestellingen

en: Number of uses:
nl: Aantal keer gebruikt:

en: Date created:
nl: Aangemaakt op:

en: Offer details
nl: Bestelling details

en: Num of vouchers
nl: Aantal vouchers

en: Attached vouchers
nl: Bijgevoegde vouchers

en: Inactive
nl: Inactief

en: No vouchers are attached to this offer.
nl: Aan deze aanbieding zijn geen vouchers verbonden.

en: Export to CSV
nl: Exporteer naar CSV

en: Orders that used this offer
nl: Bestellingen die deze aanbieding gebruiken

en: Create new offer
nl: Nieuwe aanbieding aanmaken

en: Advanced Search
nl: Uitgebreid Zoeken

en: Offer Search Results
nl: Aanbieding zoekresultaten

en: All Offers
nl: Alle aanbiedingen

en: Is available?
nl: Is beschikbaar?

en: Uses
nl: Gebruiken

en: Browse
nl: Doorbladeren

en: Stats
nl: Statistieken

en: No offers found.
nl: Geen aanbiedingen gevonden.

en: Steps
nl: Stappen

en: 1. Name, description and type
nl: 1. Naam, beschrijving en type

en: 2. Incentive
nl: 2. Motivatie

en: 3. Condition
nl: 3. Voorwaarde

en: 4. Restrictions
nl: 4. Restricties

en: Save this offer
nl: Bewaar deze aanbieding

en: Save changes
nl: Bewaar wijzigingen

en: Offer summary
nl: Aanbieding samenvatting

en: 
            Order %(number)s - Line #%(id)s
nl: 
            Bestelling %(number)s - Regel #%(id)s

en: Line #%(id)s
nl: Regel #%(id)s

en: Order #%(number)s - Line #%(id)s
nl: Bestelling #%(number)s - Regel #%(id)s

en: Product Options
nl: Product Opties

en: Shipping details
nl: Afleveradres

en: Partner reference number
nl: Partner referentie nummer

en: Partner notes
nl: Partner notities

en: Shipping status
nl: Verzendstatus

en: State
nl: Status

en: No shipping events have occurred.
nl: Geen verzendstatus beschikbaar.

en: Shipping events
nl: Status verzending

en: Payment events
nl: Status betaling

en: No payment events have occurred.
nl: Geen status van betaling.

en: Order %(number)s
nl: Bestelling %(number)s

en: Customer Information
nl: Klant informatie

en: Customer checked out as a guest.
nl: Klant bestelde anoniem

en: Customer has deleted their account.
nl: Klant heeft zijn account verwijderd.

en: Order information
nl: Bestelling informatie

en: Order Total
nl: Bestelling totaal

en: Time of purchase
nl: Tijd van aankoop

en: Order Details
nl: Bestellingsdetails

en: Discounts
nl: Kortingen

en: Items ordered
nl: Items besteld

en: Line ID
nl: Regel ID

en: Supplier
nl: Leverancier

en: Supplier SKU
nl: Leverancier Referentie Code

en: Price excl tax (before discounts)
nl: Prijs excl. btw (voor de korting)

en: Price inc tax (before discounts)
nl: Prijs incl. btw (voor de korting)

en: Surcharge %(name)s
nl: Toeslag %(name)s,

en: With selected lines
nl: Met geselecteerde lijnen

en: Change line status to
nl: Wijzig status van regel naar

en: choose new status
nl: kies nieuwe status

en: Create shipping event
nl: Maak een verzending status

en: choose event type
nl: Kies een status type

en: with reference
nl: Met referentie

en: Create payment event
nl: Creëer een betaling status

en: with amount
nl: Met hoeveelheid

en: Go!
nl: Verzend!

en: Change order status
nl: Wijzig status van bestelling

en: Change status
nl: Wijzig status

en: This order can't have its status changed.
nl: De status van deze bestelling kan niet worden gewijzigd.

en: Status Changes
nl: Statuswijzigingen

en: From
nl: Vanaf

en: To
nl: Tot

en: No status changes.
nl: Geen statuswijzigingen.

en: No shipping events.
nl: Er is geen verzending status.

en: quantity
nl: hoeveelheid

en: No payment events.
nl: Geen betalingsgegevens

en: Method name
nl: Methode naam

en: Method code
nl: Methode code

en: Charge (incl tax)
nl: Kosten (incl. btw)

en: Charge (excl tax)
nl: Kosten (excl. btw)

en: Payment sources
nl: Betaalmethodes

en: Allocation
nl: Toewijzing

en: Amount debited
nl: Hoeveel gedebiteerd

en: Amount refunded
nl: Hoeveelheid terugbetaald

en: No payment sources found for this order.
nl: Geen betaling gevonden voor deze bestelling

en: No discounts were applied to this order.
nl: Er zijn geen kortingen toegepast op deze bestelling.

en: Admin
nl: Beheerder

en: No notes available.
nl: Geen notities beschikbaar.

en: Save note
nl: Bewaar notitie

en: Notes are only editable for 5 minutes after being saved.
nl: Notities zijn alleen te wijzigen tot 5 minuten nadat ze zijn opgeslagen.

en: Order Search Results
nl: Zoekresultaten voor Bestellingen

en: All Orders
nl: Alle Bestellingen

en: Download selected orders as a CSV
nl: Download geselecteerde bestellingen als CSV

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: Changing...
nl: Aan het wijzigen...

en: No orders found.
nl: Geen bestellingen gevonden.

en: Edit shipping address
nl: Wijzig afleveradres

en: Edit shipping address for order %(order.number)s
nl: Wijzig verzendadres voor bestelling %(order.number)s

en: Update address
nl: Werk adres bij

en: Order statistics
nl: Bestelling statistieken

en: Filter result
nl: Filter resultaat

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Order status breakdown
nl: Bestelling status overzicht

en: Delete page '%(title)s'?
nl: Verwijder pagina '%(title)s'

en: Delete page
nl: Verwijder pagina

en: Delete page <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
nl: Verwijder pagina <strong>%(title)s</strong> - ben je zeker?

en: Create new page
nl: Maak nieuwe pagina aan

en: No pages found.
nl: Geen pagina's gevonden

en: 
            Page <strong>%(title)s</strong> saved!
nl: 
    Pagina <strong>%(title)s</strong> opgeslagen!

en: Close
nl: Sluiten

en: Oops! We found some errors
nl: Oeps! We hebben enkele fouten gevonden

en: please check the error messages below and try again
nl: controleer de onderstaande foutmeldingen en probeer opnieuw

en: previous
nl: vorige

en: 
                            Page %(page_num)s of %(total_pages)s
nl: 
                            Pagina %(page_num)s van %(total_pages)s

en: next
nl: volgende

[ctx: Change the sequence order]
en: Re-order
nl: Opnieuw bestellen

en: 
    User %(user_name)s was unlinked from %(partner_name)s.
nl: 
    Gebruiker %(user_name)s is ontkoppeld van %(partner_name)s.

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Delete partner
nl: Verwijder partner

en: Are you sure you want to delete this partner?
nl: Ben je zeker dat je deze partner wilt verwijderen?

en: Edit the user's details
nl: Verwijder gebruiker details

en: No users associated.
nl: Geen geassocieerde gebruikers.

en: No address associated.
nl: Geen geassocieerde adressen.

en: Manage partner and users
nl: Beheer partner en gebruikers

en: Link an existing user
nl: Verbind een bestaande gebruiker

en: Link a new user
nl: Verbind een nieuwe gebruiker

en: No partners found.
nl: Geen partners gevonden

en: Unlinking...
nl: Aan het ontkoppelen...

en: Unlink user
nl: Gebruiker losbinden

en: No users linked.
nl: Geen gebruikers verbonden.

en: Link a user
nl: Verbind een gebruiker

en: Manage users
nl: Beheer gebruikers

en: Update details
nl: Werk details bij

en: A partial email address can be entered (eg '@example.com') to match multiple addresses.
nl: Een gedeeltelijk emailadres kan worden ingevoerd (vb. '@voorbeeld.be') om meerdere adressen te zoeken.

en: 
                                                    User is already linked to %(name)s.
nl: 
    Gebruiker is al gekoppeld aan %(name)s.

en: Linking...
nl: Aan het koppelen...

en: Link user
nl: verbind gebruiker

en: No users found.
nl: Geen gebruikers gevonden

en: 
        <p>File <strong>%(filename)s</strong> processed.</p>
nl: 
    <p>Bestand <strong>%(filename)s</strong> is verwerkt.</p>

en: 
                    <strong>%(n)s</strong> product added
                 | 
                    <strong>%(n)s</strong> products added
nl[0]: 
    <strong>%(n)s</strong> product toegevoegd
nl[1]: 
    <strong>%(n)s</strong> producten toegevoegd

en: 
                    There was <strong>%(n)s</strong> duplicate product in the file
                 | 
                    There were <strong>%(n)s</strong> duplicate products in the file
nl[0]: 
    Het bestand bevatte <strong>%(n)s</strong> duplicaat van een product
nl[1]: 
    Het bestand bevatte <strong>%(n)s</strong> duplicaten van producten

en: 
                    There was <strong>%(n)s</strong> product in the file that couldn't be found in the catalogue
                 | 
                    There were <strong>%(n)s</strong> products in the file that couldn't be found in the catalogue
nl[0]: 
    Het bestand bevatte <strong>%(n)s</strong> product dat niet in de catalogus kon worden gevonden
nl[1]: 
    Het bestand bevatte <strong>%(n)s</strong> producten die niet in de catalogus konden worden gevonden

en: Edit range metadata
nl: Wijzig metadata van reeks

en: Return to ranges homepage
nl: Terug naar de startpagina voor reeksen

en: 
    <p>Range <strong>%(name)s</strong> saved.</p>
nl: 
    <p>Reeks <strong>%(name)s</strong> opgeslagen.</p>

en: Edit included products
nl: Wijzig inbegrepen producten

en: Delete range '%(name)s'?
nl: Verwijder reeks '%(name)s'?

en: Are you sure you want to delete this range?
nl: Ben je zeker dat je deze reeks wil verwijderen?

en: Create new range
nl: Nieuwe reeks aanmaken

en: Save and edit products
nl: Bewaar en wijzig producten

en: Num products
nl: Aantal producten

en: Edit products
nl: Wijzig producten

en: No ranges found.
nl: Geen reeksen gevonden.

en: Products in range '%(name)s'
nl: Producten in reeks '%(name)s'

en: products
nl: producten

en: This range contains all products. To add products manually, please unselect the 'Includes All Products' option on the edit range page.
nl: Deze reeks bevat alle producten. Om handmatig producten toe te voegen, ontvink de optie 'Inclusief All Producten' op de pagina 'reeks wijzigen'.

en: Add products
nl: Producten toevoegen

en: Running...
nl: Verwerken...

en: Upload history
nl: Upload geschiedenis

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: New products
nl: Nieuwe producten

en: Duplicate products
nl: Duplicaat producten

en: Unknown products
nl: Onbekende producten

en: Date uploaded
nl: Datum geüpload

en: Products in range
nl: Producten in reeks

en: Remove selected products
nl: Verwijder geselecteerde producten

en: Is product discountable?
nl: Korting toepasbaar op product?

en: Products in Range
nl: Producten in reeks

en: Edit range
nl: Wijzig reeks

en: return to range list
nl: terug naar reeks overzicht

en: Reporting Dashboard
nl: Rapporten dashboard

en: Reporting dashboard
nl: Rapporten dashboard

en: Generate report
nl: Genereer rapport

en: No results found.
nl: Geen resultaten gevonden.

en: No vouchers were used in this period
nl: Geen vouchers gebruikt in deze periode

en: Delete review '%(title)s'?
nl: Verwijder beoordeling '%(title)s'?

en: Delete review "%(title)s"?
nl: Verwijder beoordeling "%(title)s"?

en: Review Search
nl: Beoordeling Zoeken

en: Update status of selected reviews
nl: Update status van geselecteerde beoordelingen

[ctx: Review title]
en: Title
nl: Titel

en: [Product deleted]
nl: [Product verwijderd]

en: No reviews found.
nl: Geen beoordelingen gevonden

en: Update review
nl: Bewerk beoordeling

en: Review #%(review.id)s
nl: Beoordeling #%(review.id)s

en: Review information
nl: Beoordeling informatie

en: 
        <p>A weight band has been added to the <strong>%(name)s</strong> shipping method.</p>
nl: 
    <p>Er is een gewichtklasse toegevoegd aan de verzendmethode <strong>%(name)s</strong>.</p>

en: 
        <p>Weight band deleted from the <strong>%(name)s</strong> shipping method
nl: 
    <p>Gewichtklasse verwijderd van de verzendmethode <strong>%(name)s</strong>

en: Weight band updated
nl: Gwichtklasse geüpdatet

en: 
    <p>A shipping method <strong>%(name)s</strong> has been created.</p>
nl: 
    <p>Verzendmethode <strong>%(name)s</strong> is aangemaakt.</p>

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been deleted.</p>
nl: 
    <p>De verzendmethode <strong>%(name)s</strong> is verwijderd.</p>

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been updated.</p>
nl: 
    <p>De verzendmethode <strong>%(name)s</strong> is geüpdatet.</p>

en: Delete weight band?
nl: Gewichtklasse verwijderen?

en: Shipping methods
nl: Verzendmethodes

en: Weight range (kg)
nl: Gewicht bereik (kg)

en: Are you sure you want to delete this weight band method?
nl: Weet u zeker dat u deze gewichtklasse methode wilt verwijderen?

en: Edit weight band
nl: Wijzig gewichtklasse

en: Delete shipping method '%(name)s'?
nl: Verwijder verzendmethode '%(name)s'?

en: Are you sure you want to delete this shipping method?
nl: Weet u zeker dat u deze verzendmethode wilt verwijderen?

en: Applies to countries
nl: Van toepassing voor landen

en: Default product weight (kg)
nl: Standaard product gewicht (kg)

en: Edit shipping method
nl: Wijzig verzendmethode

en: Delete shipping method
nl: Verwijder verzendmethode

en: Weight bands
nl: Gewichtklassen

en: No weight bands have been added yet.
nl: Er zijn nog geen gewichtklassen toegevoegd.

en: Add a new weight band
nl: Een nieuwe gewichtklasse toevoegen

en: Add weight band
nl: Voeg gewichtklasse toe

en: Create a new shipping method
nl: Maak een nieuwe verzendmethode aan

en: Create new shipping charge
nl: Maak nieuwe verzend kosten aan

en: Number of weight bands
nl: Aantal gewichtklassen

en: Default weight (kg)
nl: Standaard gewicht (kg)

en: No shipping methods found.
nl: Geen verzendmethodes gevonden.

en: Delete alert #%(id)s?
nl: Verwijder melding #%(id)s?

en: Product alert #%(id)s
nl: Product melding #%(id)s

en: Are you sure that you want to delete this alert?
nl: Ben je zeker dat je deze melding wil verwijderen?

en: Search product alerts
nl: Zoek naar product meldingen

en: reset
nl: Herstel

en: Date alert sent
nl: Datum melding verzonden

en: (Anonymous)
nl: (Anoniem)

en: No alerts found.
nl: Geen meldingen gevonden.

en: Update alert #%(id)s
nl: Bewerk melding #%(id)s

en: General
nl: Algemeen

en: Yes,No
nl: Ja, Nee

en: True,False
nl: Ja, Nee

en: Staff
nl: Personeel

en: Last login
nl: Laatst ingelogd

en: Date joined
nl: Datum toegevoegd

en: Products viewed
nl: Product bekeken

en: Number of orders
nl: Aantal bestellingen

en: Number of ordered items
nl: Aantal bestelde producten

en: Reviews written
nl: Beoordelingen geschreven

en: Send password reset email
nl: Verzend een wachtwoord reset mail

en: Order Number
nl: Bestelnummer

en: Total value
nl: Totale waarde

en: This customer has not placed any orders yet.
nl: Deze klant heeft nog geen bestellingen geplaatst

en: This customer has not saved any addresses.
nl: Deze klant heeft nog geen adres opgegeven.

en: This customer has not written any reviews yet.
nl: Deze klant heeft nog geen beoordelingen geschreven.

en: No customers found.
nl: Geen klanten gevonden.

en: Bulk Actions
nl: Bulk acties

en: With selected customers:
nl: Met geselecteerde klanten:

en: Make active
nl: Maak actief

en: Make inactive
nl: Maak inactief

en: Number of offers
nl: Aantal aanbiedingen

en: Start
nl: Begin

en: End
nl: Einde

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Delete voucher '%(name)s'?
nl: Voucher '%(name)s' verwijderen?

en: Delete voucher '%(code)s'?
nl: Voucher '%(code)s' verwijderen?

en: Delete voucher '%(code)s' from set?
nl: Voucher '%(code)s' uit set verwijderen?

en: Attached offers
nl: Bijgevoegde aanbiedingen

en: No offers are attached to this voucher.
nl: Aan deze voucher zijn geen aanbiedingen verbonden.

en: Number of basket additions
nl: Aantal toevoegingen aan winkelmand

en: Recent orders
nl: Recente bestellingen

en: No orders have been placed that use this voucher.
nl: Geen bestellingen zijn geplaatst met deze voucher

en: Edit set
nl: Set aanpassen

en: Delete from set
nl: Verwijderen uit set

en: Edit voucher
nl: Voucher wijzigen

en: Create new voucher
nl: Nieuwe voucher aanmaken

en: Voucher Search Results
nl: Voucher zoekresultaten

en: All Vouchers
nl: Alle vouchers

en: Num offers
nl: Aantal aanbiedingen

en: Num baskets
nl: Aantal winkelwagens

en: Num orders
nl: Aantal bestellingen

en: Set
nl: Instellen

en: No vouchers found.
nl: Geen vouchers gevonden

en: Delete voucher set '%(name)s'?
nl: Voucherset '%(name)s' verwijderen?

en: Delete voucher set '%(name)s' and its %(count)s vouchers?
nl: Voucherset '%(name)s' en de bijbehorende %(count)s vouchers verwijderen?

en: Voucher set details
nl: Voucherset details

en: Download CSV
nl: CSV downloaden

en: Search vouchers
nl: Zoek vouchers

en: No offers are attached to this voucher set.
nl: Aan deze voucherset zijn geen aanbiedingen verbonden.

en: Edit voucher set
nl: Vouchers bewerken

en: Create new voucher set
nl: Nieuwe Voucherset aanmaken

en: No voucher sets found.
nl: Geen voucher sets gevonden.

en: Popup closing...
nl: Popup sluit...

en: Add another %(model)s
nl: Voeg nog een %(model)s toe

en: Add
nl: Toevoegen

en: Change selected %(model)s
nl: Wijzig geselecteerd %(model)s

en: Delete selected %(model)s
nl: Verwijder geselecteerd %(model)s

en: Return to previous page
nl: Terug naar vorige pagina

en: Go to homepage
nl: Naar startpagina

en: Unrecognized image type!
nl: Ongeldig afbeelding type!

en: Upload Image
nl: Upload afbeelding

en: This page is only available to users who aren't logged in.
nl: Deze pagina is alleen zichtbaar voor gebruikers die niet ingelogd zijn

en:  This offer is no longer available.
nl: Deze aanbieding is niet langer geldig.

en: What you need to do
nl: Wat je moet doen

en: There are no site offers at the moment.
nl: Er zijn momenteel geen website aanbiedingen.

en: Browse products in offer
nl: Bekijk producten in aanbieding

en: Shipping charge (before discounts)
nl: Verzendkosten (voor kortingen)

en: Shipping charge (after discounts)
nl: Verzendkosten (na kortingen)

en: Shipping charge
nl: Verzendkosten

en: Order tax
nl: Bestelling BTW

en: Logout
nl: Uitloggen

en: 
                            Total: %(total)s
nl: 
    Totaal: %(total)s

en: Browse store
nl: Rondkijken in winkel

en: Password reset complete
nl: wachtwoord herstel compleet

en: Password reset
nl: Wachtwoord herstel

en: Complete
nl: Voltooid

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
nl: Je wachtwoord is aangemaakt. Je kan nu inloggen.

en: Log in
nl: Inloggen

en: Enter a new password
nl: Voer een nieuw wachtwoord in

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
nl: Typ je nieuwe wachtwoord nogmaals zodat we kunnen verifiëren dat het goed werd ingevoerd.

en: Change my password
nl: Wijzig wachtwoord

en: Password reset unsuccessful
nl: Wachtwoord wijziging mislukt

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
nl: De link voor het wijzigen van je wachtwoord was ongeldig, mogelijk omdat de link al eens gebruikt is. Vraag een nieuwe wachtwoord reset aan en probeer nogmaals.

en: Password reset email sent
nl: Wachtwoord reset email verstuurd

en: Email sent
nl: Email verstuurd

en: 
            We've e-mailed you instructions for resetting your password. You should be receiving it shortly.
nl: 
    We hebben instructies voor het veranderen van uw wachtwoord naar je gemaild. Je zal deze dadelijk ontvangen.

en: 
            If you don't receive an email, please make sure you've entered the address you registered with, and check
            your spam folder.
nl: 
    Als je geen email ontvangt, controleer dan het ingegeven email adres. Controleer ook je ongewenste email folder.

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
nl: Wachtwoord vergeten? Vul hieronder je emailadres in en we zullen je via email de nodige instructies geven om een nieuw wachtwoord aan te vragen.

en: Send reset email
nl: Verzend wachtwoord reset email

en: Refine your search
nl: Verfijn je zoekopdracht

en: 
            Products matching "%(q)s"
nl: 
    Producten die overeenkomen met  "%(q)s"

en: 
                        Found <strong>%(num_results)s</strong> results, showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
nl: 
    <strong>%(num_results)s</strong> resultaten gevonden, vertoont <strong>%(start)s</strong> tot <strong>%(end)s</strong>.

en: 
                        Found <strong>%(num_results)s</strong> result.
                     | 
                        Found <strong>%(num_results)s</strong> results.
nl[0]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> resultaat.
nl[1]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> resultaten.

en: Found <strong>0</strong> results.
nl: <strong>0</strong> resultaten gevonden.

en: 
                            Did you mean <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">"%(suggestion)s"</a>?
nl: 
    Bedoelde je <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">"%(suggestion)s"</a>?

en: This wish list is empty.
nl: Uw verlanglijst is leeg.

en: Back to search results
nl: Terug naar zoekresultaten

en: You need to select some %ss
nl: U moet %ss selecteren
