django-oscar - en to ja translation catalogue (1695 entries)

[ctx: Treatment Pronouns for the customer]
en: Title
ja: 敬称

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: First line of address
ja: 住所 1

en: Second line of address
ja: 住所 2

en: Third line of address
ja: 住所 3

en: City
ja: 市区町村

en: State/County
ja: 都道府県

en: Post/Zip-code
ja: 郵便番号

en: Country
ja: 　国

en: Search text - used only for searching addresses
ja: 検索文字列 - 住所検索のみに使用

en: Address
ja: 住所

en: Addresses
ja: 住所一覧

en: Addresses in %(country)s require a valid postcode
ja: %(country)s の住所で有効な郵便番号が必要です。

en: The postcode '%(postcode)s' is not valid for %(country)s
ja: 「%(postcode)s」は%(country)sで有効な郵便番号ではありません。

en: Country name
ja: 国名

en: Official name
ja: 正式国名

en: Display order
ja: 表示順序

en: Higher the number, higher the country in the list.
ja: 数字が大きいほどリスト内で国が上になります。

en: Is shipping country
ja: 発送国

en: Countries
ja: 国一覧

en: Phone number
ja: 電話番号

en: In case we need to call you about your order
ja: 注文についてご連絡を差し上げる場合に必要になります。

en: Instructions
ja: 配送指示

en: Tell us anything we should know when delivering your order.
ja: ご注文のお届けについて事前に知っておくべきことがあればお知らせください。

en: Shipping address
ja: 配送先住所

en: Shipping addresses
ja: 配送先住所

en: User
ja: ユーザー

en: Default shipping address?
ja: 既定の配送先住所に設定しても良いですか？

en: Default billing address?
ja: 既定の請求先住所に設定しても良いですか？

en: Number of Orders as Shipping Address
ja: 配送先住所の注文回数

en: Number of Orders as Billing Address
ja: 請求先住所の注文回数

en: Address Hash
ja: 住所重複防止ハッシュ値

en: Date Created
ja: 登録日時

en: User address
ja: ユーザー住所

en: User addresses
ja: ユーザー住所一覧

en: This address is already in your address book
ja: この住所は既にアドレス帳に登録されています。

en: Billing address
ja: 請求先住所

en: Billing addresses
ja: 請求先住所一覧

en: Partner
ja: 取引業者

en: Partner address
ja: 取引業者住所

en: Partner addresses
ja: 取引業者住所一覧

en: Product
ja: 商品

en: Views
ja: 閲覧数

en: Basket Additions
ja: カート追加数

en: Purchases
ja: 決済数

en: Score
ja: 点数

en: Product record
ja: 商品記録

en: Product records
ja: 商品記録

en: Record for '%s'
ja: 「%s」の記録

en: Product Views
ja: 商品閲覧数

en: Orders
ja: 注文

en: Order Lines
ja: 注文品目数

en: Order Items
ja: 注文数

en: Total Spent
ja: 購入金額合計

en: Last Order Date
ja: 最終注文日

en: User record
ja: ユーザー記録

en: User records
ja: ユーザー記録

en: User product view
ja: ユーザー商品閲覧回数

en: User product views
ja: ユーザー商品閲覧回数

en: %(user)s viewed '%(product)s'
ja: %(user)s は「%(product)s」を閲覧しています。

en: Search term
ja: 検索文字列

en: User search query
ja: ユーザー検索文字列

en: User search queries
ja: ユーザー検索文字列

en: %(user)s searched for '%(query)s'
ja: %(user)sは「%(query)s」を検索しました。

en: Analytics
ja: 統計情報

en: Basket additions
ja: カート追加数

en: Product analytics
ja: 商品統計情報

en: Name
ja: 名称

en: Date registered
ja: アカウント作成日時

en: Product views
ja: 商品閲覧数

en: Order lines
ja: 注文品目数

en: Order items
ja: 注文数

en: Total spent
ja: 購入金額合計

en: Date of last order
ja: 最終注文日

en: User analytics
ja: ユーザー統計情報

en: Owner
ja: オーナー

en: Open - currently active
ja: 買い物中-買い物中の商品

en: Merged - superceded by another basket
ja: 統合-別のカート内の商品と統合

en: Saved - for items to be purchased later
ja: 保存済み-後で購入する商品

en: Frozen - the basket cannot be modified
ja: ロック中 - カート内が変更できない状態

en: Submitted - has been ordered at the checkout
ja: 注文済み-購入により注文済み

en: Status
ja: ステータス

en: Vouchers
ja: クーポン

en: Date created
ja: 作成日時

en: Date merged
ja: 統合日時

en: Date submitted
ja: 注文日時

en: Basket
ja: カート

en: Baskets
ja: カート

en: %(status)s basket (owner: %(owner)s, lines: %(num_lines)d)
ja: %(status)s カート (顧客: %(owner)s, 品目数: %(num_lines)d)

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order.
ja: システムの制限により、1回の注文で%(threshold)d個を超える商品を出荷することはできません。

en: Line Reference
ja: 品目参照先

en: Quantity
ja: 数量

en: Currency
ja: 通貨

en: Price excl. Tax
ja: 税抜価格

en: Price incl. Tax
ja: 税込価格

en: Date Updated
ja: 更新日時

en: Basket line
ja: カート品目

en: Basket lines
ja: カート品目

en: Basket #%(basket_id)d, Product #%(product_id)d, quantity %(quantity)d
ja: カート #%(basket_id)d, 商品 #%(product_id)d, 数量 %(quantity)d

en: You cannot modify a %s basket
ja: カート%s は変更できません

en: The price of '%(product)s' has increased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
ja: 「%(product)s」の価格がカート追加時の %(old_price)s から %(new_price)s に上がりました。

en: The price of '%(product)s' has decreased from %(old_price)s to %(new_price)s since you added it to your basket
ja: 「%(product)s」の価格がカート追加時の %(old_price)s から %(new_price)s に下がりました。

en: Line
ja: 品目

en: Option
ja: 商品オプション

en: Value
ja: 値

en: Line attribute
ja: 品目属性

en: Line attributes
ja: 品目属性

en: Save for Later
ja: 今は買わない

en: Move to Basket
ja: カートに追加する

en: Code
ja: コード

en: Variant
ja: バリエーション

en: Please select a valid product
ja: 商品を選択してください。

en: Due to technical limitations we are not able to ship more than %(threshold)d items in one order. Your basket currently has %(basket)d items.
ja: システムの制限により1回の注文で%(threshold)d個を超える商品を出荷することはできません。 現在カートには%(basket)d個の商品があります。

en: This product cannot be added to the basket because a price could not be determined for it.
ja: この商品は価格が決定できないためカートに追加できません。

en: This product cannot be added to the basket as its currency isn't the same as other products in your basket
ja: この商品の通貨がカート内の他の商品と異なるため、カートには追加できません。

en: We have merged a basket from a previous session. Its contents might have changed.
ja: 前回セッション時のカート内の商品を追加しました。 カートの内容が変更されている可能性があります。

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Email
ja: メールアドレス

en: Basket status
ja: カート状態

en: Num lines
ja: 品目数

en: Num items
ja: 商品数

en: Date of creation
ja: 作成日時

en: Time since creation
ja: 経過日数

en: Open baskets
ja: 買い物中カート数

en: Time between creation and submission
ja: カート追加から決済までの時間

en: Submitted baskets
ja: 購入済みカート数

en: You can't save an item for later if you're not logged in!
ja: ログインしていない場合は商品を保存することができません！

en: Your basket has got some issues. Please correct any validation errors below.
ja: カートの更新ができませんでした。 以下のエラーを修正してください。

en: The '%(code)s' voucher has expired
ja: クーポンコード「%(code)s」は有効期限が切れています。

en: The '%(code)s' voucher is not active
ja: 「%(code)s」は無効なクーポンコードです。

en: Your basket does not qualify for a voucher discount
ja: このカートの商品はクーポンの割引対象外です。

en: Voucher '%(code)s' added to basket
ja: クーポンコード「%(code)s」をカートに適用しました。

en: You have already added the '%(code)s' voucher to your basket
ja: クーポンコード「%(code)s」はすでにカートに適用されています。

en: No voucher found with code '%(code)s'
ja: クーポン番号「%(code)s」は有効なクーポン番号ではありません。

en: Please enter a voucher code
ja: クーポンコードを入力してください。

en: No voucher found with id '%s'
ja: IDが「%s」と一致するクーポンはありません。

en: Voucher '%s' removed from basket
ja: クーポン「%s」をカートの適用外にしました。

en: Requires shipping?
ja: 配送必須

en: Track stock levels?
ja: 在庫レベル追跡

en: Options
ja: 商品オプション

en: Product class
ja: 商品クラス

en: Product classes
ja: 商品クラス

en: Description
ja: 説明

en: Meta title
ja: メタタイトル

en: Meta description
ja: メタ説明文

en: Image
ja: 画像

en: Is public
ja: 公開

en: Show this category in search results and catalogue listings.
ja: このカテゴリを検索結果とカテゴリ一覧に表示します。

en: Ancestor categories are public
ja: 上位カテゴリは公開されています

en: The ancestors of this category are public
ja: このカテゴリの上位は公開されています

en: Category
ja: カテゴリ

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Product category
ja: 商品カテゴリ

en: Product categories
ja: 商品カテゴリ一覧

en: Stand-alone product
ja: 単体商品

en: Parent product
ja: 親商品

en: Child product
ja: 子商品

en: Product structure
ja: 商品構成

en: Show this product in search results and catalogue listings.
ja: この商品を検索結果と商品一覧に表示します。

en: Universal Product Code (UPC) is an identifier for a product which is not specific to a particular  supplier. Eg an ISBN for a book.
ja: Universal Product Code（UPC）は特定の業者に固有でない製品の識別子です。 例えば書籍のISBNがこれにあたります。

en: Only choose a parent product if you're creating a child product.  For example if this is a size 4 of a particular t-shirt.  Leave blank if this is a stand-alone product (i.e. there is only one version of this product).
ja: 子となる商品を作成する場合にだけ親となる商品を選択してください。例えば、特定のTシャツのサイズMの場合などです。これが単体商品である場合（つまり、この製品のバージョンが1つしかない場合）は空白のままにします。

[ctx: Product title]
en: Title
ja: 商品名

en: Product type
ja: 商品タイプ

en: Choose what type of product this is
ja: 商品タイプを選択してください。

en: Attributes
ja: 商品属性

en: A product attribute is something that this product may have, such as a size, as specified by its class
ja: 商品属性はクラスによって指定されたサイズなど、この商品が持つ可能性のあるものです。

en: Product options
ja: 商品オプション

en: Options are values that can be associated with a item when it is added to a customer's basket.  This could be something like a personalised message to be printed on a T-shirt.
ja: 商品オプションは顧客のカートに追加されるときに商品に関連付けることができる情報です。例えばTシャツに印刷されるパーソナライズされたメッセージなどになります。

en: Recommended products
ja: おすすめ商品

en: These are products that are recommended to accompany the main product.
ja: これらはメインの商品と一緒に購入することをおすすめする商品です。

en: Rating
ja: 評価

en: Date updated
ja: 更新日

en: Is discountable?
ja: 値引き可能

en: This flag indicates if this product can be used in an offer or not
ja: この値はこの商品をセール対象にできるかどうかを示します。

en: Products
ja: 商品

en: Your product must have a title.
ja: 商品名を入力してください。

en: Your product must have a product class.
ja: 商品クラスを指定してください。

en: Only child products can have a parent.
ja: 親商品を指定できるのは子商品だけです。

en: A child product needs a parent.
ja: 子商品には親商品の指定が必要です。

en: You can only assign child products to parent products.
ja: 子商品のみ親商品を指定することができます。

en: A child product can't have a product class.
ja: 子商品には商品クラスを指定することはできません。

en: A child product can't have a category assigned.
ja: 子商品にはカテゴリを指定することはできません。

en: A child product can't have options.
ja: 子商品には商品オプションを指定することはできません。

en: A parent product can't have stockrecords.
ja: 親商品には在庫記録を設定することはできません。

en: The specified parent product is a child product.
ja: 指定された親商品は子商品です。

en: One can't add a child product to a product with stock records.
ja: 在庫記録を持つ商品には子商品を登録することはできません。

[ctx: Product meta title]
en: Meta title
ja: メタタイトル

[ctx: Product meta description]
en: Meta description
ja: メタ説明文

en: Primary product
ja: メインの商品

en: Recommended product
ja: おすすめ商品

en: Ranking
ja: 順位

en: Determines order of the products. A product with a higher value will appear before one with a lower ranking.
ja: 商品の順序を決定します。 高い順位の商品は低い順位の商品の前に表示されます。

en: Product recommendation
ja: 商品の推奨

en: Product recomendations
ja: 商品の推奨

en: Code can only contain the letters a-z, A-Z, digits, and underscores, and can't start with a digit.
ja: コードにはa〜z、A〜Z、数字、アンダースコアのみが使用でき、数字から開始することはできません。

en: Text
ja: テキスト

en: Integer
ja: 整数

en: True / False
ja: 真偽値

en: Float
ja: 小数

en: Rich Text
ja: リッチテキスト

en: Date
ja: 日付

en: Datetime
ja: 日時

en: Multi Option
ja: 複数オプション

en: Entity
ja: モデル

en: File
ja: ファイル

en: Type
ja: タイプ

en: Option Group
ja: オプショングループ

en: Select an option group if using type "Option" or "Multi Option"
ja: タイプに「オプション」または「複数オプション」を使用している場合、オプショングループを選択します。

en: Required
ja: 必須

en: Product attribute
ja: 商品属性

en: Product attributes
ja: 商品属性一覧

en: Must be str
ja: 文字列で入力してください。

en: Must be a float
ja: 小数で指定してください。

en: Must be an integer
ja: 整数で指定してください。

en: Must be a date or datetime
ja: 日付か日時で指定してください。

en: Must be a datetime
ja: 日時で指定してください。

en: Must be a boolean
ja: 真偽値で指定してください。

en: Must be a model instance
ja: モデルを選択してください。

en: Must be a list or AttributeOption queryset
ja: リストまたはAttributeOptionクエリセットである必要があります。

en: Must be an AttributeOption model object instance
ja: AttributeOptionモデルのオブジェクトである必要があります。

en: AttributeOption has not been saved yet
ja: まだAttributeOptionが保存されていません。

en: %(enum)s is not a valid choice for %(attr)s
ja: %(enum)s は %(attr)s の有効な選択肢ではありません。

en: Must be a file field
ja: ファイルフィールドを指定してください。

en: Attribute
ja: 商品属性

en: Boolean
ja: 真偽値

en: Richtext
ja: リッチテキスト

en: DateTime
ja: 日時

en: Value multi option
ja: 複数オプション

en: Value option
ja: オプション

en: Product attribute value
ja: 商品属性値

en: Product attribute values
ja: 商品属性値

en: Attribute option group
ja: 属性オプショングループ

en: Attribute option groups
ja: 属性オプショングループ

en: Group
ja: グループ

en: Attribute option
ja: 属性オプション

en: Attribute options
ja: 属性オプション

en: Is this option required?
ja: このオプションは必須ですか？

en: Original
ja: オリジナル画像

en: Caption
ja: 説明

en: An image with a display order of zero will be the primary image for a product
ja: 表示順序が0の画像が商品のメイン画像になります。

en: Product image
ja: 商品画像

en: Product images
ja: 商品画像一覧

en: Catalogue
ja: 商品管理

en: %(obj)s has no attribute named '%(attr)s'
ja: %(obj)s には「%(attr)s」という名前の属性がありません。

en: %(attr)s attribute cannot be blank
ja: 属性 %(attr)s は空に設定できません。

en: %(attr)s attribute %(err)s
ja: 属性 %(attr)s %(err)s

[ctx: Product review title]
en: Title
ja: 商品レビュータイトル

en: Body
ja: 本文

[ctx: Anonymous reviewer name]
en: Name
ja: 投稿者名

en: Requires moderation
ja: 承認待ち

en: Approved
ja: 承認済み

en: Rejected
ja: 却下

en: Total Votes
ja: 合計評価数

en: Delta Votes
ja: 評価共感度

en: Product review
ja: 商品レビュー

en: Product reviews
ja: 商品レビュー一覧

en: Anonymous reviews must include a name and an email
ja: 匿名レビューを行う場合は投稿者名とメールアドレスが必須です。

en: anonymous
ja: 匿名

en: Only signed in users can vote
ja: ログイン済みのユーザーだけが投票できます。

en: Up
ja: 共感できる

en: Down
ja: 共感できない

en: Delta
ja: 共感

en: Vote
ja: 評価

en: Votes
ja: 評価数

en: You cannot vote on your own reviews
ja: 自分のレビューを評価することはできません。

en: Only signed-in users can vote on reviews
ja: ログインユーザーだけがレビューを評価できます。

en: You can only vote once on a review
ja: レビューを評価できるのは一度だけです。

en: Catalogue reviews
ja: 商品レビュー

en: Recency
ja: 最新

en: Sort by
ja: 並び替え

en: You have already reviewed this product!
ja: あなたは以前にこの商品をレビュー済みです。

en: You can't leave a review for this product.
ja: この商品にはレビューを投稿できません。

en: Thank you for reviewing this product
ja: 商品レビューありがとうございます。

en: Thanks for voting!
ja: 評価をありがとうございます。

en: %(filename)s is not a valid image (%(error)s)
ja: %(filename)s は有効な画像ファイルではありません。 (%(error)s)

en: %s is not a valid image archive
ja: %s は有効な画像ファイル保存場所ではありません。

en: The given page number was invalid.
ja: 指定されたページ番号は無効です。

en: All products
ja: 全ての商品

en: Checkout
ja: 購入

en: My email address is
ja: 私のメールアドレスは

en: I am a new customer and want to checkout as a guest
ja: 私は新規の顧客で、ゲストとして購入したい。

en: I am a new customer and want to create an account before checking out
ja: 私は新規の顧客で、購入前にアカウントを作成したい。

en: I am a returning customer, and my password is
ja: 私は以前からの顧客で、パスワードは

en: A user with that email address already exists
ja: このメールアドレスのユーザーは既に存在しています。

en: You need to add some items to your basket to checkout
ja: 購入するにはカートに商品が追加されている必要があります。

en: '%(title)s' is no longer available to buy (%(reason)s). Please adjust your basket to continue
ja: 「%(title)s」は (%(reason)s) のため購入できなくなりました。続けるにはカート内の商品を整理してください。

en: Please either sign in or enter your email address
ja: ログインするかメールアドレスを入力してください。

en: Please choose a shipping address
ja: 配送先住所を選択してください。

en: Your previously chosen shipping address is no longer valid.  Please choose another one
ja: 以前に選択した配送先住所は無効になりました。 別の配送先住所を選択してください。

en: Please choose a shipping method
ja: 配送方法を選択してください。

en: Your previously chosen shipping method is no longer valid.  Please choose another one
ja: 以前に選択した配送方法は無効になりました。 別の配送方法を選択してください。

en: Percentage surcharge
ja: 割合の追加料金

en: Flat surcharge
ja: 固定の追加料金

en: Create your account and then you will be redirected back to the checkout process
ja: アカウントを作成して購入手続きに移動します。

en: Address saved
ja: 住所を保存しました。

en: Address deleted
ja: 住所を削除しました。

en: Shipping is unavailable for your chosen address - please choose another
ja: 選択した住所への配送はできません-別の配送先住所を選択してください。

en: Your submitted shipping method is not permitted
ja: 指定された配送方法は許可されていません。

en: A problem occurred while processing payment for this order - no payment has been taken.  Please contact customer services if this problem persists
ja: この注文の決済処理中に問題が発生しました-決済は行われていません。 この問題が続く場合はカスタマーサービスにお問い合わせください。

en: A problem occurred while placing this order. Please contact customer services.
ja: この注文中に問題が発生しました。 カスタマーサービスにお問い合わせください。

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Subject
ja: 件名

en: Body Text
ja: テキスト本文

en: Body HTML
ja: HTML本文

en: Date Sent
ja: 送信日

en: Emails
ja: メール一覧

en: Email to %(user)s with subject '%(subject)s'
ja: %(user)s に件名「%(subject)s」のメールを送信

en: Code can only contain the uppercase letters (A-Z), digits, and underscores, and can't start with a digit.
ja: コードにはa〜z、A〜Z、数字、アンダースコアのみが使用でき、数字から開始することはできません。

en: Code used for looking up this event programmatically
ja: プログラムがこのイベントを検索するために使用するコードです。

en: Order related
ja: 注文関連

en: User related
ja: ユーザー関連

en: Email Subject Template
ja: メール件名テンプレート

en: Email Body Template
ja: メール本文テンプレート

en: Email Body HTML Template
ja: メールHTML本文テンプレート

en: HTML template
ja: HTMLテンプレート

en: SMS Template
ja: SMSテンプレート

en: SMS template
ja: SMSテンプレート

en: Communication event type
ja: 通知イベントタイプ

en: Communication event types
ja: 通知イベントタイプ

en: Inbox
ja: 受信

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Notification
ja: 通知

en: Notifications
ja: 通知

en: %(count)d notification archived | %(count)d notifications archived
ja[0]: %(count)d件のお知らせをアーカイブしました。

en: %(count)d notification deleted | %(count)d notifications deleted
ja[0]: %(count)d件のお知らせを削除しました。

en: email address
ja: メールアドレス

en: Staff status
ja: スタッフ状態

en: Designates whether the user can log into this admin site.
ja: このユーザーが管理者画面にログインできるかどうかを指定します。

en: Active
ja: 有効

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
ja: このユーザーを有効として扱うかどうかを指定します。 アカウント削除の代わりにこの選択を解除します。

en: date joined
ja: 登録日時

en: Users
ja: ユーザー一覧

en: Key
ja: キー

en: Not yet confirmed
ja: 未確認

en: Cancelled
ja: キャンセル済み

en: Closed
ja: 完了

en: Date confirmed
ja: 確認日時

en: Date cancelled
ja: キャンセル日時

en: Date closed
ja: 完了日時

en: Product alert
ja: 商品入荷通知

en: Product alerts
ja: 商品入荷通知一覧

en: Product Alerts
ja: 商品入荷通知

en: An alert has been created
ja: お知らせが登録されました。

en: A confirmation email has been sent to %s
ja: 確認メールが %s に送信されました。

en: Your stock alert is now active
ja: 入荷のお知らせが有効になりました。

en: Your stock alert cannot be confirmed
ja: お知らせ登録が確認されていません。

en: Your stock alert has been cancelled
ja: 入荷のお知らせはキャンセルされました。

en: Your stock alert cannot be cancelled
ja: 入荷のお知らせがキャンセルできませんでした。

en: Customer
ja: 顧客

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Password
ja: パスワード

en: The entered password is not valid!
ja: 入力されたパスワードは無効です！

en: Confirm password
ja: パスワード - 確認

en: The two password fields didn't match.
ja: パスワードが一致しません。

[ctx: start date]
en: From
ja: 開始日

[ctx: end date]
en: To
ja: 終了日

en: Order number
ja: 注文番号

en: At least one field is required.
ja: 1つ以上の項目の指定が必要です。

en: All orders
ja: 注文一覧

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
ja: %(date_from)sから%(date_to)sまでで、注文番号%(order_number)sを含む注文

en: Orders placed between %(date_from)s and %(date_to)s
ja: %(date_from)sから%(date_to)sまでの注文

en: Orders placed since %(date_from)s and order number containing %(order_number)s
ja: %(date_from)sからの注文番号%(order_number)sを含む注文

en: Orders placed since %(date_from)s
ja: %(date_from)sからの注文

en: Orders placed until %(date_to)s and order number containing %(order_number)s
ja: %(date_to)sまでの注文番号%(order_number)sを含む注文

en: Orders placed until %(date_to)s
ja: %(date_to)sまでの注文

en: Orders with order number containing %(order_number)s
ja: 注文番号%(order_number)sを含む注文

en: A user with this email address already exists
ja: このメールアドレスを持つユーザーは既に存在しています。

en: Send notification to
ja: この宛先にお知らせを送信します

en: Enter your email
ja: メールアドレスを入力してください。

en: There is already an active stock alert for %s
ja: %s の有効な入荷のお知らせは既に設定されています。

en: %s has been sent a confirmation email for another product alert on this site. Please confirm or cancel that request before signing up for more alerts.
ja: %s には、すでに別の商品のお知らせの確認メールが送信されています。新しいお知らせを設定する前に、そちらを確認するかキャンセルしてください。

en: You already have an active alert for this product
ja: この商品の入荷のお知らせはすでに設定されています。

en: Welcome back
ja: お帰りなさい。

en: Thanks for registering!
ja: ご登録ありがとうございます！

en: Profile
ja: プロフィール

en: Edit Profile
ja: プロフィール編集

en: Profile updated
ja: プロフィールを更新しました。

en: Delete profile
ja: プロフィールの削除

en: Your profile has now been deleted. Thanks for using the site.
ja: あなたのプロフィールは削除されました。 サイトをご利用いただきありがとうございました。

en: Change Password
ja: パスワードの変更

en: Password updated
ja: パスワードを変更しました。

en: Email History
ja: Eメール履歴

en: Order History
ja: 注文履歴

en: Order
ja: 注文

en: All available lines from order %(number)s have been added to your basket
ja: 注文 %(number)s 内の注文可能なすべての商品がカートに追加されました。

en: It is not possible to re-order order %(number)s as none of its lines are available to purchase
ja: 注文 %(number)s は現在どの商品も購入できないため再注文することができません。

en: %(qty)d copies of '%(product)s' have been added to your basket
ja: 「%(product)s」のコピーが %(qty)d個カートに追加されました。

en: '%s' has been added to your basket
ja: '%s' カートに追加されました

en: Address Book
ja: アドレス帳

en: Add a new address
ja: 新規住所の追加

en: Address '%s' created
ja: 住所「%s」を追加しました。

en: Edit address
ja: 住所編集

en: Address '%s' updated
ja: 住所「%s」を更新しました。

en: Delete address?
ja: 住所削除の確認

en: Address '%s' deleted
ja: 住所「%s」を削除しました。

en: We do not ship to this country
ja: この国には出荷していません。

en: Wish Lists
ja: ほしい物リスト

en: Quantities updated.
ja: 数量が更新されました。

en: Create a new wish list
ja: 新規ほしい物リスト作成

en: The requested product no longer exists
ja: ご要望の商品はもう存在していません。

en: Your wishlist has been created and '%(name)s has been added
ja: 新しいほしい物リストが作成され「%(name)s」が追加されました。

en: Your wishlist has been created
ja: ほしい物リストが作成されました。

en: %(title)s has been added to your wishlist
ja: %(title)s がほしい物リストに追加されました。

en: Your '%s' wishlist has been updated
ja: ほしい物リスト「%s 」が更新されました。

en: Delete %s
ja: %s の削除

en: Your '%s' wish list has been deleted
ja: ほしい物リスト「%s 」が削除されました。

en: '%s' was added to your wish list.
ja: 「%s」をほしい物リストに追加しました。

en: Remove %s
ja: %s の削除

en: '%(title)s' was removed from your '%(name)s' wish list
ja: 「%(name)s」から「%(title)s」が削除されました。

en: Wish list '%(name)s' already containing '%(title)s'
ja: ほしい物リスト「%(name)s」にはすでに「%(title)s」が登録されています。

en: '%(title)s' moved to '%(name)s' wishlist
ja: ほしい物リスト「%(name)s」に「%(title)s」を移動しました。

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Leave blank to generate from category name
ja: カテゴリ名から生成する場合は空白にします。

en: Create a new product of type
ja: 商品タイプ追加

en: -- Choose type --
ja: -- 商品タイプを選択 --

en: Product title
ja: 商品名

en: Leave blank to generate from product title
ja: 商品名から生成する場合は空白にします。

en: Select an option group
ja: オプショングループを選択してください。

en: At least one stock record must be set to a partner that you're associated with.
ja: 少なくとも1つの在庫記録を関連付けられている取引業者に設定する必要があります。

en: Stand-alone and parent products must have at least one category
ja: 単体商品と親商品には少なくとも1つのカテゴリが設定されている必要があります。

en: A child product should not have categories
ja: 子商品にはカテゴリを指定できません。

en: Title
ja: 名称

en: Variants
ja: バリエーション一覧

en: Stock records
ja: 在庫記録

en: Actions
ja: 操作

en: Number of child categories
ja: 子カテゴリ数

en: %s Category | %s Categories
ja[0]: %s 件のカテゴリ

en: Option summary
ja: オプション概要

en: %s Attribute Option Group | %s Attribute Option Groups
ja[0]: 属性 %s オプショングループ

en: %s Option | %s Options
ja[0]: %s 件の商品オプション

en: Product search results
ja: 商品検索結果

en: Please choose a product type
ja: 商品タイプを選択してください。

en: Create new %(product_class)s product
ja: 新規 %(product_class)s 商品作成

en: Create new variant of %(parent_product)s
ja: 新規 %(parent_product)s バリエーション作成

en: Editing variant of %(parent_product)s
ja: %(parent_product)s バリエーション編集

en: Your submitted data was not valid - please correct the errors below
ja: 送信されたデータは無効です-以下のエラーを修正してください。

en: Delete product variant?
ja: 商品バリエーション削除の確認

en: Delete product?
ja: 商品削除の確認

en: Deleted product variant '%s'
ja: 商品バリエーション「%s」を削除しました。

en: Deleted product '%s'
ja: 商品「%s」を削除しました。

en: Alerts with status "%s"
ja: 条件「%s」に一致するお知らせ。

en: All alerts
ja: 全お知らせ

en: Add a new category
ja: 新規カテゴリ追加

en: Category created successfully
ja: カテゴリを追加しました。

en: Update category '%s'
ja: カテゴリ「%s」の更新

en: Category updated successfully
ja: カテゴリを更新しました。

en: Category deleted successfully
ja: カテゴリを削除しました。

en: Add a new product type
ja: 新規商品タイプ追加

en: Product type created successfully
ja: 商品タイプを追加しました。

en: Update product type '%s'
ja: 「%s」の商品タイプ編集

en: Product type updated successfully
ja: 商品タイプを更新しました。

en: Product Types
ja: 商品タイプ

en: Delete product type '%s'
ja: 商品タイプ「%s」の削除確認

en: Unable to delete '%s'
ja: '%s'を削除できません

en: %i products are still assigned to this type
ja: このタイプにはまだ %i個の商品が割り当てられています。

en: Product type deleted successfully
ja: 商品タイプを削除しました。

en: Add a new Attribute Option Group
ja: 新規属性オプショングループの作成

en: Attribute Option Group created successfully
ja: 属性オプショングループを作成しました。

en: Update Attribute Option Group '%s'
ja:  属性オプショングループ「%s」の更新

en: Attribute Option Group updated successfully
ja:  属性オプショングループを更新しました。

en: Delete Attribute Option Group '%s'
ja:  属性オプショングループ「%s」の削除

en: %i product attributes are still assigned to this attribute option group
ja: この属性オプショングループにはまだ %i件の商品属性が割り当てられています。

en: Attribute Option Group deleted successfully
ja:  属性オプショングループを削除しました。

en: Add a new Option
ja: 新規商品オプションの追加

en: Option created successfully
ja: 商品オプションを追加しました。

en: Update Option '%s'
ja: 商品オプション「%s」の更新

en: Option updated successfully
ja: 商品オプションを更新しました。

en: Delete Option '%s'
ja: 商品オプション「%s」の削除

en: %i products are still assigned to this option
ja: この商品オプションにはすでに%i個の商品が割り当てられています。

en: %i product classes are still assigned to this option
ja: この商品クラスにはすでに%i個の商品が割り当てられています。

en: Option deleted successfully
ja: 商品オプションを削除しました。

en: Communications dashboard
ja: 通知ダッシュボード

en: Email subject template
ja: メール件名テンプレート

en: Email body text template
ja: メールテキスト本文テンプレート

en: Email body HTML template
ja: メールHTML本文テンプレート

en: Preview email
ja: メールのプレビュー

en: No order found with this number
ja: この番号の注文は見つかりませんでした。

en: Please enter an email address
ja: メールアドレスを入力してください。

en: The submitted form was not valid, please correct the errors and resubmit
ja: 送信された内容は無効でした。エラーを修正して再度送信をしてください。

en: Email saved
ja: メールを保存しました。

en: A preview email has been sent to %s
ja: %s宛にプレビューのためのメールを送信しました。

en: Offers dashboard
ja: セールダッシュボード

en: Start date
ja: 開始日時

en: End date
ja: 終了日時

en: The end date must be after the start date
ja: 終了日時は開始日時より未来でなければなりません。

en: Exclusive offers cannot be combined
ja: 限定セールを組み合わせることはできません。

en: Custom condition
ja: カスタム条件

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom condition
ja: 期間、タイプ、値を選択するか、カスタム条件を選択してください。

en: Custom incentive
ja: カスタム値引き

en: Please either choose a range, type and value OR select a custom incentive
ja: 期間、タイプ、値を選択するか、カスタム値引きを選択してください。

en: No other options can be set if you are using a custom incentive
ja: カスタム値引きを使用している場合、他のオプションは設定できません。

en: Offer name
ja: セール名

en: Is active?
ja: 有効

en: Voucher code
ja: クーポンコード

en: Order date
ja: 注文日

en: Order total
ja: 注文合計金額

en: Cost
ja: 金額

en: %s step not complete
ja: %s 手続きが完了していません。

en: Offer '%s' updated
ja: セール「%s」を更新しました。

en: Offer '%s' created!
ja: セール「%s」を作成しました。

en: Incentive
ja: 値引き

en: Restrictions
ja: 制限事項

en: Offer deleted!
ja: セールを削除しました。

en: Offer is already suspended
ja: セールはすでに一時中断されています。

en: Offer suspended
ja: セールを一時中断しました。

en: Offer cannot be reinstated as it is not currently suspended
ja: 現在セールは中断されていないため再開できません。

en: Offer reinstated
ja: セールを再開しました。

en: Orders dashboard
ja: 注文ダッシュボード

en: Orders placed since %s
ja: %s からの注文。

en: Orders placed until %s
ja: %s までの注文。

en: Customer name
ja: 顧客氏名

en: Product name
ja: 商品名

en: Partner SKU
ja: ISBN(SKU)

en: Date from
ja: 期間・開始

en: Date to
ja: 期間・終了

en: Payment method
ja: 支払い方法

en: Get results as
ja: 出力データ形式

en: New order status
ja: 新しい注文ステータス

en: Order value
ja: 合計金額

en: Date of purchase
ja: 購入日

en: Number of items
ja: 商品数

en: Order status
ja: 注文状態

en: Customer email address
ja: 顧客メールアドレス

en: Deliver to name
ja: 配送先名

en: Bill to name
ja: 請求先名

en: Order number starts with "{order_number}"
ja: 注文番号「{order_number}」で始まる注文。

en: Customer name matches "{customer_name}"
ja: 顧客名「{customer_name}」と一致する注文。

en: Product name matches "{product_name}"
ja: 商品名「{product_name}」と一致する注文。

note: Translators: "UPC" means "universal product code" and it is used to uniquely identify a product in an online store. "Item" in this context means an item in an order placed in an online store.
en: Includes an item with UPC "{upc}"
ja: UPCが「{upc}」の商品を含む注文。

note: Translators: "SKU" means "stock keeping unit" and is used to identify products that can be shipped from an online store. A "partner" is a company that ships items to users who buy things in an online store.
en: Includes an item with partner SKU "{partner_sku}"
ja: 取引業者SKUが「{partner_sku}」の商品を含む注文。

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made within a particular date range.
en: Placed between {start_date} and {end_date}
ja:  {start_date} から {end_date} までの注文。

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made after a particular date.
en: Placed after {start_date}
ja:  {start_date} からの注文。

note: Translators: This string refers to orders in an online store that were made before a particular date.
en: Placed before {end_date}
ja: {end_date} までの注文。

note: Translators: A "voucher" is a coupon that can be applied to an order in an online store in order to receive a discount. The voucher "code" is a string that users can enter to receive the discount.
en: Used voucher code "{voucher_code}"
ja: クーポンコード「{voucher_code}」が使われた注文。

note: Translators: A payment method is a way of paying for an item in an online store.  For example, a user can pay with a credit card or PayPal.
en: Paid using {payment_method}
ja: {payment_method} で決済された注文。

note: Translators: This string refers to an order in an online store.  Some examples of order status are "purchased", "cancelled", or "refunded".
en: Order status is {order_status}
ja: 注文状態が {order_status} の注文。

en: The new status '%s' is not valid
ja: 注文状態に「%s」は指定できません。

en: The new status '%s' is not valid for this order
ja: この注文では注文状態に「%s」を指定することができません。

en: Unable to change order status due to payment error: %s
ja: 決済でエラーが発生したため注文状態を変更できません: %s

en: Order status changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
ja: 注文状態を「%(old_status)s」から「%(new_status)s」に変更しました。

en: No valid action submitted
ja: 送信された要求は無効です。

en: Invalid action
ja: 無効な操作です。

en: You must select some lines to act on
ja: 対象となる品目が選択されていません。

en: Invalid lines requested
ja: 無効な品目が要求されました。

en: The entered quantity for line #%s is not valid
ja: 品目 #%sに入力された数量は無効です。

en: The entered quantity for line #%(line_id)s should not be higher than %(quantity)s
ja: 品目 #%(line_id)s に入力する数量は %(quantity)s を超えてはなりません。

en: Note saved
ja: メモを保存しました。

en: Note cannot be deleted
ja: メモは削除できません。

en: Note deleted
ja: メモを削除しました。

en: Invalid form submission
ja: 無効な要求です。

en: Unable to change order status as the requested new status is not valid
ja: 要求された新しい状態が有効ではないため注文状態が変更できません。

en: Please choose a valid amount
ja: 有効な金額を指定してください。

en: '%(status)s' is not a valid new status for line %(line_id)d
ja: 「%(status)s」は品目 %(line_id)d の有効な状態ではありません

en: Status of line #%(line_id)d changed from '%(old_status)s' to '%(new_status)s'
ja: 品目 #%(line_id)d の状態が「%(old_status)s」から「%(new_status)s」に変更されました。

en: The event type '%s' is not valid
ja: イベントタイプ「%s」は無効です。

en: Unable to create shipping event: %s
ja: 配送イベントを作成できません：%s

en: Unable to create shipping event due to payment error: %s
ja: 決済でエラーが発生したため配送イベントが作成できません: %s

en: Shipping event created
ja: 配送作業を登録しました。

en: Unable to create payment event due to payment error: %s
ja: 決済でエラーが発生したため決済イベントが作成できません: %s

en: Unable to create payment event: %s
ja: 決済イベントが作成できません: %s

en: Payment event created
ja: 決済イベントを作成しました。

en: %(field)s changed from '%(old_value)s' to '%(new_value)s'
ja: %(field)s を「%(old_value)s」から「%(new_value)s」に変更しました。

en: Delivery address updated:
    %s
ja: 配送先住所を更新しました: %s

en: Delivery address updated
ja: 配送先住所を更新しました。

en: Pages dashboard
ja: ページダッシュボード

[ctx: Page title]
en: Title
ja: ページタイトル

en: Example: '/about/contact/'.
ja: 設定例: '/about/contact/'

en: This value must contain only letters, numbers, dots, underscores, dashes, slashes or tildes.
ja: この値には文字、数字、ドット、アンダースコア、ダッシュ、スラッシュ、またはチルダのみが使用できます。

en: All pages
ja: ページ一覧

en:  with title containing '%s'
ja:  「%s」とタイトルが一致したページ

en: Create New Page
ja: 新規ページ作成

en: Deleted page '%s'
ja: ページ「%s」を削除しました。

en: Partners dashboard
ja: 取引業者

[ctx: Partner's name]
en: Name
ja: 取引業者名

en: Full dashboard access
ja: ダッシュボードでの全ての操作を許可

en: Limited dashboard access
ja: ダッシュボードでの限定的な操作を許可

en: User role
ja: ユーザー権限

en: Confirm Password
ja: パスワード - 確認

en: All partners
ja: 取引業者一覧

en: Partners matching '%s'
ja: 「%s」と一致した取引業者

en: Create new partner
ja: 新規取引業者作成

en: Partner '%s' was created successfully.
ja: 取引業者「%s」を作成しました。

en: Partner '%s' was updated successfully.
ja: 取引業者「%s」を更新しました。

en: Partner '%s' was deleted successfully.
ja: 取引業者「%s」を削除しました。

en: Create user
ja: 新規ユーザー作成

en: User '%s' was created successfully.
ja: ユーザー「%s」を作成しました。

en: User '%(name)s' was linked to '%(partner_name)s'
ja: ユーザー「%(name)s」を「%(partner_name)s」に関連付けました。

en: User '%(name)s' is already linked to '%(partner_name)s'
ja: ユーザー「%(name)s」はすでに「%(partner_name)s」に関連付けられています。

en: User '%(name)s' is not linked to '%(partner_name)s'
ja: ユーザー「%(name)s」は「%(partner_name)s」に関連付けられていません。

en: Edit user '%s'
ja: ユーザー「%s」の編集

en: User '%s' was updated successfully.
ja: ユーザー「%s」の情報を更新しました。

en: Ranges dashboard
ja: 商品グループ

en: Product SKUs or UPCs
ja: 商品のSKU・UPC情報

en: You can paste in a selection of SKUs or UPCs
ja: 追加する商品のSKU・UPCを貼り付けてください。

en: File of SKUs or UPCs
ja: SKUまたはUPC情報のファイル

en: Either comma-separated, or one identifier per line
ja: 情報がカンマで区切られているか1行に1つだけの情報であること。

en: You must submit either a list of SKU/UPCs or a file
ja: SKU・UPCのリストかファイルを登録する必要があります。

en: The products with SKUs or UPCs matching %s are already in this range
ja: SKU、UPCが%sと一致する商品はすでにこの商品グループに登録されています。

en: No products exist with a SKU or UPC matching %s
ja: SKU、UPCが%sに一致する商品はありません。

en: Create range
ja: 新規商品グループ作成

en: Range deleted
ja: 商品グループを削除しました。

en: Removed %d product from range | Removed %d products from range
ja[0]: 商品グループから%d件商品を削除しました。

en: %d product added to range | %d products added to range
ja[0]: 商品グループに%d件商品を追加しました。

en: No product(s) were found with SKU or UPC matching %s
ja: SKUまたはUPCが %s に一致する商品は見つかりませんでした。

en: There are more than one product with SKU %s
ja: SKUが %s の製品が複数存在しています。

en: Reports dashboard
ja: レポートダッシュボード

en: Report Type
ja: レポートタイプ

en: Only the offer and order reports use the selected date range
ja: オファーと注文状況のレポートは始期終期の設定が有効です

en: The report is inclusive of this date
ja: このレポートには始期終期当日を含みます

en: Download
ja: ダウンロード

en: Your start date must be before your end date
ja: 開始日は終了日より過去である必要があります。

en: %(report_filter)s between %(start_date)s and %(end_date)s
ja: %(start_date)s から %(end_date)sまでの %(report_filter)s

en: You do not have access to this report
ja: このレポートへのアクセス権限がありません。

en: Reviews dashboard
ja: レビュー管理

en: Keyword
ja: キーワード

en: to
ja: 終了日

en:  created after %s
ja: %s 以降の投稿

en:  created before %s
ja: %s 以前の投稿

en:  created between %(start_date)s and %(end_date)s
ja: %(start_date)s から %(end_date)s までの間の投稿

en: All reviews
ja: レビュー一覧

en:  with status matching '%s'
ja: 状態が「%s」と一致

en:  with keyword matching '%s'
ja: キーワードが「%s」と一致

en:  with customer name matching '%s'
ja: 顧客名が「%s」と一致

en: Shipping dashboard
ja: 配送管理ダッシュボード

en: %d Row | %d Rows
ja[0]: %d 行

en: Users dashboard
ja: ユーザー管理ダッシュボード

[ctx: User's name]
en: Name
ja: ユーザー名

en: Number of Orders
ja: 注文回数

en: All users
ja: ユーザー一覧

en:  with email matching '%s'
ja: メールアドレスが「%s」と一致

en:  with name matching '%s'
ja: ユーザー名が「%s」と一致

en: Users' status successfully changed
ja: ユーザーの状態を更新しました。

en: A password reset email has been sent
ja: パスワードリセットメールを送信しました。

en: All Alerts
ja: 全お知らせ

en:  with customer email matching '%s'
ja: 顧客メールアドレスが「%s」と一致

en: Product alert saved
ja: 商品入荷のお知らせを登録しました。

en: Product alert deleted
ja: 商品入荷のお知らせの登録を解除しました。

en: Vouchers dashboard
ja: クーポン管理ダッシュボード

en: Usage
ja: クーポン使用制限

en: Create voucher
ja: 新規クーポン作成

en: Voucher created
ja: クーポンを作成しました。

en: Voucher updated
ja: クーポンを更新しました。

en: Voucher deleted
ja: クーポンを削除しました。

en: Create voucher set
ja: 限定クーポン作成

en: Voucher set created
ja: 限定クーポンを作成しました。

en: Voucher sets
ja: 限定クーポン一覧

en: This is displayed within the customer's basket
ja: この情報はカートに表示されます。

en: This is displayed on the offer browsing page
ja: この情報はセールページに表示されます。

en: Site offer - available to all users
ja: サイトセール - すべてのユーザーが対象

en: Voucher offer - only available after entering the appropriate voucher code
ja: クーポンセール - 適切なクーポンコードの使用が必要

en: User offer - available to certain types of user
ja: お得意様セール - 特定のユーザーが対象

en: Session offer - temporary offer, available for a user for the duration of their session
ja: 限定条件セール - 特定の条件時のみ一時的に利用ができるセール

en: Exclusive offer
ja: 特別セール

en: Exclusive offers cannot be combined on the same items
ja: 限定セールは同じ商品に組み合わせることはできません。

en: Condition
ja: セール対象

en: Benefit
ja: 特典

en: Priority
ja: 優先度

en: The highest priority offers are applied first
ja: 最も優先度の高いセールが最初に適用されます。

en: Offers are active from the start date. Leave this empty if the offer has no start date.
ja: セールは開始日から有効です。 セールに開始日がない場合は空のままにします。

en: Offers are active until the end date. Leave this empty if the offer has no expiry date.
ja: セールは終了日まで有効です。 セールに終了日がない場合は空のままにします。

en: Max global applications
ja: 最大適用回数

en: The number of times this offer can be used before it is unavailable
ja: このセールが利用できなくなるまでの全体の利用回数

en: Max user applications
ja: 最大ユーザー適用回数

en: The number of times a single user can use this offer
ja: 1人の顧客がこのセールを利用できる回数

en: Max basket applications
ja: 最大カート適用回数

en: The number of times this offer can be applied to a basket (and order)
ja: このセールをカートに適用できる回数(及び注文数)

en: Max discount
ja: 最大割引

en: When an offer has given more discount to orders than this threshold, then the offer becomes unavailable
ja: セールがこのしきい値を超えて注文に値引きを行う場合はその注文は無効になります。

en: Total Discount
ja: 合計値引き額

en: Number of applications
ja: カート適用回数

en: URL redirect (optional)
ja: ページ移動 (オプション)

en: Conditional offer
ja: 条件付きセール

en: Conditional offers
ja: 条件付きセール

en: End date should be later than start date
ja: 終了日は開始日より未来である必要があります。

en: Offer is suspended
ja: セール一時中断中

en: Limited to %(total)d uses (%(remainder)d remaining)
ja: 最大%(total)d回まで (残り%(remainder)d回)

en: Limited to 1 use per user
ja: ユーザーに1回だけ

en: Limited to %(total)d uses per user
ja: ユーザーに最大%(total)d回まで

en: Limited to 1 use per basket
ja: カートに1回だけ

en: Limited to %(total)d uses per basket
ja: カートに最大%(total)d回まで

en: Available between %(start)s and %(end)s
ja: %(start)sから%(end)sまで有効

en: Available from %(start)s
ja: %(start)sから有効

en: Available until %(end)s
ja: %(end)sまで有効

en: Limited to a cost of %(max)s
ja: 最大割引金額%(max)s

en: Range
ja: 対象商品グループ

en: Discount is a percentage off of the product's value
ja: 割引対象は商品価格に対するパーセンテージの値引きです。

en: Discount is a fixed amount off of the product's value
ja: 割引対象は商品価格に対する固定金額の値引きです。

en: Discount is to give the cheapest product for free
ja: 割引対象は最も安い商品の無料提供です。

en: Get the products that meet the condition for a fixed price
ja: 条件に一致する商品を固定価格で提供します。

en: Discount is a fixed amount of the shipping cost
ja: 割引対象は配送料金に対する固定金額の値引きです。

en: Get shipping for a fixed price
ja: 配送料を固定金額にします。

en: Discount is a percentage off of the shipping cost
ja: 割引対象は配送料金に対するパーセンテージの値引きです。

en: Max Affected Items
ja: 対象商品の上限数

en: Set this to prevent the discount consuming all items within the range that are in the basket.
ja: 割引対象がカート内の商品グループの全商品に適用されないようにするための設定です。

en: Custom class
ja: カスタムクラス

en: Benefits
ja: 特典

en: Multibuy benefits require a product range
ja: 複数購入の特典には商品グループの指定が必要です。

en: Multibuy benefits don't require a value
ja: 複数購入の特典に値は必要ありません。

en: Multibuy benefits don't require a 'max affected items' attribute
ja: 複数購入の特典には「対象商品の上限数」属性は必要ありません。

en: Percentage benefits require a product range
ja: 値引率の特典には商品グループの指定が必要です。

en: Percentage discount benefits require a value
ja: 値引率の特典に値は必要ありません。

en: Percentage discount cannot be greater than 100
ja: 値引率は100% を超えることはできません。

en: A discount value is required
ja: 値引き金額・値引率を入力してください。

en: No range should be selected as this benefit does not apply to products
ja: この特典は商品には適用されないため、商品グループは選択しないでください。

en: Shipping discounts don't require a 'max affected items' attribute
ja: 配送料値引きの特典には「対象商品の上限数」属性は必要ありません。

en: No range should be selected as the condition range will be used instead.
ja: 条件となる商品グループが適用されるので商品グループは指定しないでください。

en: Fixed discount benefits require a product range
ja: 固定金額の値引きには商品グループの指定が必要です。

en: Fixed discount benefits require a value
ja: 固定金額の値引きには値の入力が必要です。

en: Depends on number of items in basket that are in condition range
ja: カート内にある対象商品グループの商品数が対象

en: Depends on value of items in basket that are in condition range
ja: カート内にある対象商品グループの商品の値が対象

en: Needs to contain a set number of DISTINCT items from the condition range
ja: カート内にある対象商品グループの重複しない商品数が対象

en: Conditions
ja: 適用条件

en: Is public?
ja: 公開する

en: Public ranges have a customer-facing page
ja: この情報が顧客に公開されます。

en: Includes all products?
ja: すべての商品を含める

en: Included Products
ja: セール対象商品

en: Excluded Products
ja: セール対象外商品

en: Included Categories
ja: セール対象カテゴリ

en: Ranges
ja: 商品グループ

en: File Path
ja: ファイルパス

en: Size
ja: サイズ

en: Uploaded By
ja: ファイル登録ユーザー

en: Date Uploaded
ja: アップロード日

en: Error Message
ja: エラーメッセージ

en: Date Processed
ja: 登録日

en: Number of New SKUs
ja: 新SKU数

en: Number of Unknown SKUs
ja: 不明SKU数

en: Number of Duplicate SKUs
ja: 重複SKU数

en: Range Product Uploaded File
ja: 商品グループアップロードファイル

en: Range Product Uploaded Files
ja: 商品グループアップロードファイル

en: Offer
ja: セール

en: %(value)s%% discount on %(range)s
ja: %(range)sを%(value)s%%値引き

en: Percentage discount benefit
ja: 値引率特典

en: Percentage discount benefits
ja: 値引率特典

en: %(value)s discount on %(range)s
ja: %(range)sを%(value)s値引き

en: Absolute discount benefit
ja: 固定金額の値引き特典

en: Absolute discount benefits
ja: 固定金額の値引き特典

en: The products that meet the condition are sold for %(amount)s
ja: 条件を満たす商品は %(amount)s個まで販売されます。

en: Fixed price benefit
ja: 固定金額販売特典

en: Fixed price benefits
ja: 固定金額販売特典

en: Cheapest product from %(range)s is free
ja: %(range)s の最も安い商品は無料です。

en: Multibuy discount benefit
ja: 複数購入特典

en: Multibuy discount benefits
ja: 複数購入特典

en: %(amount)s off shipping cost
ja: 配送料金を %(amount)s値引きします。

en: Shipping absolute discount benefit
ja: 配送料金の固定金額割引特典

en: Shipping absolute discount benefits
ja: 配送料金の固定金額割引特典

en: Get shipping for %(amount)s
ja: 配送料金を %(amount)sに値引きします。

en: Fixed price shipping benefit
ja: 配送料金固定特典

en: Fixed price shipping benefits
ja: 配送料金固定特典

en: %(value)s%% off of shipping cost
ja: 配送料金を %(value)s%%値引きします。

en: Shipping percentage discount benefit
ja: 配送料金パーセンテージ値引き特典

en: Shipping percentage discount benefits
ja: 配送料金パーセンテージ値引き特典

en: Basket includes %(count)d item(s) from %(range)s
ja: カートに%(range)sから商品%(count)d点を含む

en: Count condition
ja: 商品数条件

en: Count conditions
ja: 商品数条件

en: Buy %(delta)d more product from %(range)s | Buy %(delta)d more products from %(range)s
ja[0]: %(range)sから %(delta)d点購入で

en: Basket includes %(count)d distinct item(s) from %(range)s
ja: カートに%(range)sから重複なしで %(count)d個の商品を含む

en: Coverage Condition
ja: 数量条件

en: Coverage Conditions
ja: 数量条件

en: Basket includes %(amount)s from %(range)s
ja: カートには%(range)sの商品が %(amount)s分含まれます。

en: Value condition
ja: 金額条件

en: Value conditions
ja: 金額条件

en: Spend %(value)s more from %(range)s
ja: %(range)sからさらに%(value)s購入。

en: Total discount
ja: 合計値引き額

en: Offer performance
ja: セール実施状況

en: Site
ja: Webサイト

en: Billing Address
ja: 請求先住所

en: Order total (inc. tax)
ja: 合計金額 (税込)

en: Order total (excl. tax)
ja: 合計金額 (税抜)

en: Shipping charge (inc. tax)
ja: 配送料 (税込)

en: Shipping charge (excl. tax)
ja: 配送料 (税抜)

en: Shipping Address
ja: 配送先住所

en: Shipping method
ja: 配送方法

en: Guest email address
ja: ゲストメールアドレス

en: '%(new_status)s' is not a valid status for order %(number)s (current status: '%(status)s')
ja: 「%(new_status)s」は注文%(number)sに対する有効な状態ではありません。（現在の状態: 「%(status)s」）

en: In progress
ja: 配送処理中

en: Note Type
ja: メモタイプ

en: Message
ja: メッセージ

en: Order Note
ja: 注文メモ

en: Order Notes
ja: 注文メモ一覧

en: Order Status Changes
ja: 注文状態変更

en: Old Status
ja: 元の状態

en: New Status
ja: 新しい状態

en: Order Status Change
ja: 注文状態変更

en: Event Type
ja: 作業タイプ

en: Communication Event
ja: 通知イベント

en: Communication Events
ja: 通知イベント

en: '%(type)s' event for order #%(number)s
ja: 注文#%(number)s の「%(type)s」イベント

en: Partner name
ja: 取引業者名

en: Partner reference
ja: 取引業者参照欄

en: This is the item number that the partner uses within their system
ja: これは取引業者がシステム内で使用する商品番号です。

en: Partner Notes
ja: 取引業者メモ一覧

en: Stock record
ja: 在庫記録

en: Price (inc. tax)
ja: 価格 (税込)

en: Price (excl. tax)
ja: 価格 (税抜)

en: Price before discounts (inc. tax)
ja: 値引き前価格 (税込)

en: Price before discounts (excl. tax)
ja: 値引き前価格 (税抜)

en: Unit Price (inc. tax)
ja: 単価 (税込)

en: Unit Price (excl. tax)
ja: 単価 (税抜)

en: Order Line
ja: 注文品目

en: <missing product>
ja: <商品名不明>

en: Product '%(name)s', quantity '%(qty)s'
ja: 商品「%(name)s」、数量「%(qty)s」

en: '%(new_status)s' is not a valid status (current status: '%(status)s')
ja: 「%(new_status)s」は有効な状態ではありません。（現在の状態: 「%(status)s」）

en: '%(title)s' is no longer available
ja: 「%(title)s」は使用できなくなりました。

en: Line Attribute
ja: 品目属性

en: Line Attributes
ja: 品目属性

en: Shiping (inc. tax)
ja: 配送料 (税込)

en: Shipping (excl. tax)
ja: 配送料 (税抜)

en: Line Price
ja: 価格

en: Line Prices
ja: 価格

en: Line '%(number)s' (quantity %(qty)d) price %(price)s
ja: 品目「%(number)s」(数量 %(qty)d) 料金 %(price)s

en: Payment Event Type
ja: 決済イベントタイプ

en: Payment Event Types
ja: 決済イベントタイプ

en: Amount
ja: 合計金額

en: Reference
ja: 参照先

en: Lines
ja: 品目

en: Payment Event
ja: 決済作業

en: Payment Events
ja: 決済作業一覧

en: Payment event for order %s
ja: 注文「%s」の決済作業

en: Event
ja: イベント

en: Payment Event Quantity
ja: 決済イベント数

en: Payment Event Quantities
ja: 決済イベント数

en: Event notes
ja: 作業メモ一覧

en: This could be the dispatch reference, or a tracking number
ja: これは発送情報か追跡番号になりえます。

en: Shipping Event
ja: 配送イベント

en: Shipping Events
ja: 配送イベント一覧

en: Order #%(number)s, type %(type)s
ja: 注文 #%(number)s、タイプ %(type)s

en: Shipping Event Quantity
ja: 配送イベント件数

en: Shipping Event Quantities
ja: 配送イベント件数一覧

en: %(product)s - quantity %(qty)d
ja: %(product)s - 数量 %(qty)d

en: Shipping Event Type
ja: 配送作業タイプ

en: Shipping Event Types
ja: 配送作業タイプ一覧

en: Discount category
ja: 値引きカテゴリ

en: Offer ID
ja: セールID

en: Voucher ID
ja: クーポンID

en: Frequency
ja: 対象数

en: Order Discount
ja: 注文値引き

en: Order Discounts
ja: 注文値引き

en: Discount of %(amount)r from order %(order)s
ja: 注文 %(order)s から %(amount)r 値引き

en: The selected quantity for line #%(line_id)s is too large
ja: 品目 #%(line_id)s で指定された数量が大きすぎます。

en: Total incl. tax
ja: 税込合計金額

en: Date placed
ja: 注文日

en: Orders placed
ja: 発注済みの注文

en: Empty baskets cannot be submitted
ja: 空のカートは決済できません。

en: There is already an order with number %s
ja: 番号 %s の注文は既に受け付けられています。

en: Fulfillment partner
ja: 取引業者

en: Fulfillment partners
ja: 取引業者

en: Price
ja: 価格

en: Number in stock
ja: 在庫登録

en: Number allocated
ja: 出荷対象数

en: Low Stock Threshold
ja: 品切れしきい値

en: Invalid stock consumption request
ja: 無効な在庫消費が要求されました。

en: Stock Record
ja: 在庫記録

en: Threshold
ja: しきい値

en: Open
ja: 未対応

en: Date Closed
ja: 完了日

en: <stockalert for "%(stock)s" status %(status)s>
ja: <「%(stock)s」 状態 %(status)s の品切れアラート >

en: Stock alert
ja: 品切れアラート

en: Stock alerts
ja: 品切れアラート一覧

en: unavailable
ja: 在庫なし

en: Unavailable
ja: 在庫なし

en: Available
ja: 在庫あり

en: no stock available
ja: 在庫はありません。

en: a maximum of %(max)d can be bought
ja: 購入可能な数は%(max)d個までです。

en: In stock
ja: 在庫あり

en: In stock (%d available)
ja: 在庫あり (在庫数 %d)

en: No file path supplied
ja: ファイルパスが指定されていません。

en: %s does not exist
ja: %s は存在しません。

en: %s is not a file
ja: %s はファイルではありません。

en: %s is not readable
ja: %s は読み込み可能ではありません。

en: Source
ja: 支払い元

en: %(type)s of %(amount).2f
ja: %(amount).2f の %(type)s

en: Transaction
ja: 決済処理

en: Transactions
ja: 決済処理

en: Source Type
ja: 支払い元タイプ

en: Amount Allocated
ja: 割り当て額

en: Amount Debited
ja: 引き落とし額

en: Amount Refunded
ja: 払い戻し額

en: Label
ja: ラベル

en: Sources
ja: 支払い元

en: Allocation of %(amount)s from type %(type)s
ja: タイプ %(type)s から %(amount)s の割り当て

en:  (reference: %s)
ja:  (参照: %s)

en: This is used within forms to identify this source type
ja: この値はソースタイプを識別するために使用されます。

en: Source Types
ja: 支払い元タイプ

en: Card Type
ja: カードタイプ

en: Number
ja: 番号

en: Expiry Date
ja: 有効期限

en: Partner Reference
ja: 取引業者参照欄

en: %(card_type)s %(number)s (Expires: %(expiry)s)
ja: %(card_type)s %(number)s (有効期限: %(expiry)s)

en: Bankcard
ja: キャッシュカード

en: Bankcards
ja: キャッシュカード

en: Payment
ja: 支払い

en: Card number
ja: カード番号

en: Please enter a valid credit card number.
ja: 有効なクレジットカード番号を入力してください。

en: %s cards are not accepted.
ja: %s カードは受け付けられません。

en: Enter a valid month.
ja: 有効な月を入力してください。

en: Enter a valid year.
ja: 有効な年を入力してください。

en: Valid to
ja: 有効期限・終了

en: The expiration date you entered is in the past.
ja: 入力された有効期限は過ぎています。

en: Valid from
ja: 有効期限・開始

en: The starting date you entered is in the future.
ja: 開始日に未来の日付が入力されています。

en: CCV number
ja: CCV番号

en: Please enter a 3 or 4 digit number
ja: 3桁〜4桁の番号を入力してください。

en: This is the 3 or 4 digit security number on the back of your bankcard
ja: キャッシュカードの裏側にある3桁〜4桁のセキュリティ番号です。

en: American Express cards use a 4 digit security code
ja: American Expressカードは4桁のセキュリティコードを使用しています。

en: Search
ja: 検索

en: Relevancy
ja: 関連性の高い順

en: Customer rating
ja: 顧客評価の高い順

en: Newest
ja: 新しいもの順

en: Price high to low
ja: 価格の高い順

en: Price low to high
ja: 価格の安い順

en: Title A to Z
ja: 商品名順

en: Title Z to A
ja: 商品名逆順

en: Shipping Method
ja: 配送方法

en: Shipping Methods
ja: 配送方法

en: Price per order
ja: 注文単位の料金

en: Price per item
ja: 商品単位の料金

en: Free Shipping
ja: 無料

en: Order and Item Charge
ja: 注文と商品代金の請求

en: Order and Item Charges
ja: 注文と商品代金の請求

en: Default Weight
ja: 既定の重量

en: Default product weight in kg when no weight attribute is defined
ja: 重量属性が定義されていない場合の既定の製品重量（kg）

en: Weight-based Shipping Method
ja: 重量基準の配送方法

en: Weight-based Shipping Methods
ja: 重量基準の配送方法

en: Method
ja: 方法

en: Upper Limit
ja: 上限

en: Enter upper limit of this weight band in kg. The lower limit will be determined by the other weight bands.
ja: 重量帯の上限をkgで入力します。 下限は他の重量帯によって決定されます。

en: Charge
ja: 料金

en: Weight Band
ja: 重量帯

en: Weight Bands
ja: 重量帯

en: Charge for weights up to %s kg
ja: 重量 %s kgまでを請求

en: Shipping
ja: 配送

en: Free shipping
ja: 無料配送

en: No shipping required
ja: 配送不要

en: Fixed price shipping
ja: 固定配送料金

en: You need to define some shipping methods
ja: 何らかの配送方法を設定する必要があります。

en: Number of vouchers
ja: クーポン数

en: Length of Code
ja: クーポンコード文字数

en: Start datetime
ja: 開始日時

en: End datetime
ja: 終了日時

en: VoucherSet
ja: 限定クーポン

en: VoucherSets
ja: 限定クーポン

en: This will be shown in the checkout and basket once the voucher is entered
ja: この値はクーポンが適用されると決済とカートに表示されます。

en: Case insensitive / No spaces allowed
ja: 大文字と小文字は区別されません/空白は使用できません

en: Offers
ja: セール

en: Can be used once by one customer
ja: 1人の顧客だけが1回だけ利用可能

en: Can be used multiple times by multiple customers
ja: 1人の顧客につき何回も利用可能

en: Can only be used once per customer
ja: 1人の顧客につき1回だけ利用可能

en: Times added to basket
ja: カートへの追加回数

en: Times on orders
ja: 注文回数

en: Voucher
ja: クーポン

en: This voucher has already been used
ja: このクーポンはすでに使用されています。

en: This voucher is only available to signed in users
ja: このクーポンはログインしているユーザーだけが利用できます。

en: You have already used this voucher in a previous order
ja: このクーポンは以前の注文ですでに使用しています。

en: This voucher is not available for this basket
ja: このクーポンはこのカートには利用できません。

en: Voucher Application
ja: クーポン利用実績

en: Voucher Applications
ja: クーポン利用実績

en: '%(voucher)s' used by '%(user)s'
ja: 「%(user)s」が「%(voucher)s」を使用。

en: Added to a basket
ja: カート追加回数

en: Used in an order
ja: 注文回数

en: Voucher performance
ja: クーポン実施の効果

en: Default
ja: ほしい物リスト

en: Private - Only the owner can see the wish list
ja: プライベート - オーナーのみがほしい物リストを見ることができます

en: Shared - Only the owner and people with access to the obfuscated link can see the wish list
ja: 共有 - オーナーとリンクへのアクセス権を持つユーザーのみがほしい物リストを見ることができます

en: Public - Everybody can see the wish list
ja: 公開 - 誰でもほしい物リストを見ることができます

en: Visibility
ja: 表示対象

en: Wish List
ja: ほしい物リスト

en: Wish list line
ja: ほしい物リスト作業

en: Wishlists
ja: ほしい物リスト

en: The URL "%s" does not exist
ja: URL「%s」は存在しません。

en: Specified page already exists!
ja: 既に存在するページが指定されています。

en: This field is required
ja: この欄は必須項目です。

en: This field is invalid as its value is forbidden
ja: 禁止されている値のため無効です。

en: Low stock alerts
ja: 品切れアラート

en: Fulfilment
ja: 販売管理

en: Statistics
ja: 解析

en: Partners
ja: 取引業者

en: Customers
ja: ユーザー管理

en: Stock alert requests
ja: 商品入荷通知

en: Voucher Sets
ja: 限定クーポン

en: Content
ja: コンテンツ

en: Pages
ja: ページ

en: Email templates
ja: メールテンプレート

en: Reviews
ja: レビュー

en: Reports
ja: レポート

en: Price range
ja: 価格帯

en: 0 to 20
ja: 0〜20

en: 20 to 40
ja: 20〜40

en: 40 to 60
ja: 40〜60

en: 60+
ja: 60〜

en: This is not a valid international phone format.
ja: 有効な国際電話番号の形式ではありません。

en: This is not a valid local phone format for %s.
ja: %sで有効な電話番号の形式ではありません。

en: This is not a valid local or international phone format.
ja: 有効な国際電話番号または国内電話番号の形式ではありません。

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Check for products that are back in stock and send out alerts
ja: 在庫のある製品を確認して入荷のお知らせを送信します。

en: Edit this page
ja: 現在のページを編集

en: Home
ja: ホーム

en: Permission denied!
ja: 権限がありません。

en: We're sorry but you are not permitted to access this page.
ja: 申し訳ありませんが、このページへのアクセスが許可されていません。

en: Page not found
ja: お探しのページは見つかりませんでした。

en: Page not found!
ja: お探しのページは見つかりませんでした！

en: We're sorry but the page you are looking for can't be found.
ja: 申し訳ありませんが、お探しのページは見つかりませんでした。

en: 
        <strong>%(title)s</strong> has been added to your basket.
ja: 
        「<strong>%(title)s</strong>」をカートに追加しました。

en: 
        <strong>%(quantity)s</strong> copies of <strong>%(title)s</strong>
        have been added to your basket.
ja: 
    <strong>%(title)s</strong> を <strong>%(quantity)s</strong> 個カートに追加しました。

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been moved back to your basket.
ja: 
    <strong>%(title)s</strong> がカートに戻されました。

en: 
    <strong>%(title)s</strong> has been saved for later
ja: 
    <strong>%(title)s</strong> はあとで買うに保存されました。

en: Your basket is now empty
ja: カートに商品はありません。

en: View basket
ja: カートを確認

en: Checkout now
ja: 購入

en: 
    Your basket now qualifies for the 
    <strong>%(name)s</strong> offer.
ja: 
    カートはセール「<strong>%(name)s</strong>」の対象となりました。

en: 
    Your basket no longer qualifies for the
    <strong>%(name)s</strong> offer.
ja: 
    カートはセール「<strong>%(name)s</strong>」の対象ではなくなりました。

en: Important messages about items in your basket
ja: カート内の商品に関する重要なメッセージ

en: You could be missing out on offers!
ja: セールをお見逃しなく！

en: 
                    <div class="warning">%(message)s to qualify for the <a href="%(url)s">%(offer_name)s</a> special offer</div>
ja: 
                    <div class=\"warning\">%(message)s 特別セール「<a href=\"%(url)s\">%(offer_name)s</a>」の対象となります。</div>

en: Items to buy now
ja: 購入予定商品一覧

en: Total
ja: 合計

en: Updating...
ja: 更新処理中...

en: Update
ja: 更新

en: Remove
ja: 削除

en: Save for later
ja: 今は買わない

en: Voucher/promo code
ja: クーポンコード

en: I have a voucher code...
ja: 私はクーポンコードを持っています...

en: Adding...
ja: 追加処理中...

en: Add voucher
ja: クーポンを使用する

en: or
ja: または

en: cancel
ja: キャンセル

en: Totals
ja: 合計

en: Proceed to checkout
ja: 注文確認画面へ

en: Your basket is empty.
ja: カートに商品はありません。

en: Continue shopping
ja: 買い物を続ける

en: Items to buy later
ja: 後で買う商品

en: Items
ja: 商品

en: Move to basket
ja: カートに移動

en: Qty
ja: 数量

en: Total:
ja: 合計:

en: Basket total (before discounts)
ja: カート合計 (値引き前)

en: Discount
ja: 値引き

en: Basket total (after discounts)
ja: カート合計 (値引き後)

en: Basket total
ja: カート合計

en: Alternative shipping methods can be chosen during checkout
ja: 購入時に別の配送方法を選択できます。

en: Shipping total (before discounts)
ja: 配送料金合計 (値引き前)

en: Shipping total (after discounts)
ja:  配送料金合計 (値引き後)

en: Tax
ja: 税

en: Post order actions
ja: 注文完了後処理

en: These will be applied once your order is placed.
ja: あなたの注文が完了するとこれらが適用されます。

en: Taxes will be added during checkout.
ja: 税金は決済時に加算されます。

en: Show results for
ja: 結果の表示

en: Refine by
ja: 絞り込み

en: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> result - showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
                     | 
                        <strong>%(num_results)s</strong> results - showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
ja[0]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> 件の結果 - <strong>%(start)s</strong> から <strong>%(end)s</strong> を表示。

en: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> result.
                     | 
                        <strong>%(num_results)s</strong> results.
ja[0]: 
                        <strong>%(num_results)s</strong> 件の結果。

en: <strong>0</strong> results.
ja: <strong>0</strong> 件の結果。

en: No products found.
ja: 商品はありません。

en: Edit this category
ja: 現在のカテゴリを編集

en: Edit this product
ja: 商品情報の編集

en: Variants:
ja: バリエーション:

en: Product Description
ja: 商品説明

en: Product Information
ja: 商品情報

en: Product Type
ja: 商品タイプ

en: Price (incl. tax)
ja: 価格 (税込)

en: Availability
ja: 在庫状況

en: Number of reviews
ja: レビュー件数

en: See all reviews
ja: 全てのレビューを表示

en: Customer Reviews
ja: お客様レビュー

en: This product does not have any reviews yet -
                                <a href="%(add_review_url)s#addreview">be the first to write one</a>.
ja: この商品にはまだレビューがありません。
    <a href=\"%(add_review_url)s#addreview\">最初のレビューを書く</a>

en: This product does not have any reviews yet
ja: この商品にはまだレビューがありません。

en: Recommended items
ja: おすすめ商品

en: Add to basket
ja: カートに入れる

en: You have an active stock alert for this product.
ja: この商品の入荷のお知らせが設定されています。

en: You can get an email alert when this product is back in stock.
ja: この商品が再入荷した際にメールでお知らせを受け取ることができます。

en: Submitting...
ja: 送信中・・・

en: Notify me
ja: お知らせを受け取る

en: Add to wish list
ja: ほしい物リストに追加

en: Create a new wishlist
ja: 新しいほしい物リストの作成

en: Removing...
ja: 削除中...

en: Please login to add products to a wish list.
ja: 商品をほしい物リストへ追加するためにログインをしてください。

en: 
                    Reviewed by you on %(review_date)s
ja: 
                    %(review_date)s にレビューを投稿しました。

en: 
                        Reviewed by <strong>%(name)s</strong> on %(review_date)s
ja: 
                         %(review_date)s に <strong>%(name)s </strong> がレビューを投稿しました。

en: Permalink
ja: 商品リンク

en: Is this review helpful?
ja: このレビューは役に立ちましたか？

en: 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> of %(num_votes)s customer found this useful
                 | 
                <strong>%(num_up_votes)s</strong> of %(num_votes)s customers found this useful
ja[0]: 
                %(num_votes)s 人中 <strong>%(num_up_votes)s</strong> 人の顧客が役に立ったと考えています。

en: This review has no votes.
ja: このレビューにはまだ評価がありません。

en: Free
ja: 無税

en: 
                        %(num_reviews)s customer review
                     | 
                        %(num_reviews)s customer reviews
ja[0]: 
    %(num_reviews)s件のレビュー

en: Write a review
ja: レビューを書く

en: Customer reviews
ja: お客様レビュー

en: Leave a product review
ja: 商品のレビューを投稿する

en: Saving...
ja: 保存中…

en: Save review
ja: レビューの保存

en: Go
ja: 実行

en: This product does not have any reviews yet.
ja: この商品にはまだレビューがありません。

en: Change
ja: 変更

en: Contact
ja: お問い合わせ

en: Phone
ja: 電話番号

en: Payment details to go here
ja: 支払い詳細はこちら

en: Edit order contents
ja: 注文内容を編集

en: Order contents
ja: 注文内容

en: Item
ja: 商品

en: Checkout gateway
ja: 決済機関

en: Who are you?
ja: あなたは誰ですか？

en: Get a password reminder
ja: パスワードを忘れた場合

en: Continuing...
ja: 次へ移動中...

en: Continue
ja: 次へ

en: 1. Shipping address
ja: 1. 配送先住所

en: 2. Shipping method
ja: 2. 配送方法

en: 3. Payment
ja: 3. 決済

en: 4. Preview
ja: 4. 注文内容の確認

en: 5. Confirmation
ja: 5. 注文完了

en: Payment details
ja: 決済詳細

en: Enter payment details
ja: 決済方法の詳細を登録してください。

en: This page needs implementing within your project.  You may want to use one of Oscar's payment gateway libraries:
ja: このページはあなたのプロジェクト内で実装する必要があります。 Oscarの決済ゲートウェイライブラリの1つを使うこともできます:

en: Order preview
ja: 注文の確認

en: Preview order
ja: 注文内容の確認

en: Place order
ja: 注文の確定

en: Where should we ship to?
ja: 配送先はどこですか？

en: An address from your address book?
ja: 登録済みの住所に配送する場合

en: Ship to your default shipping address
ja: 既定の配送先住所に発送する

en: Ship to this address
ja: この住所に配送する

en: Delete
ja: 削除

en: Or a new address?
ja: 新しい住所に配送する場合

en: return to basket
ja: カートに戻る

en: 
                                    This includes a discount of <strong>%(amount)s</strong> as
                                    your basket qualifies for the <strong>%(name)s</strong> offer.
ja: 
                                    カートが「2%(name)s2 」のセールの対象になるため <strong>%(amount)s</strong> の割引が含まれます。

en: Select option
ja: 選択

en: 
            Order %(number)s: confirmation
ja: 
            注文番号 %(number)s: 注文完了

en: 
            Your order has been placed and a confirmation email has been sent - your order number is
            <strong>%(number)s</strong>.
ja: 
            注文を確定し確認メールを送信しました - 注文番号は
            <strong>%(number)s</strong>です。

en: Please make a note of this reference or print this page and quote it in any communication with us regarding your order.
ja: このページの情報を書き留めておくか印刷して、ご注文に関するご連絡の際にお使いください。

en: No shipping address required.
ja: 配送先住所は不要です。

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s (reference: %(reference)s)
ja: 
                                    タイプ %(type)s から %(amount)s の割り当て (参照: %(reference)s)

en: 
                                    Allocation of %(amount)s from type %(type)s
ja: 
                                    タイプ %(type)s から %(amount)s の割り当て

en: No payment was required for this order.
ja: この注文には支払いが必要ありません。

en: Items purchased
ja: 購入した商品

en: Tracking your order
ja: 注文の追跡

en: You can track the status of your order
ja: 注文状況を追跡できます

en: View order status
ja: 注文状況を表示

en: Print this page
ja: このページを印刷する

en: Are you sure you want to delete this address?
ja: この住所を削除してもよろしいですか？

en: Yes!
ja: はい

en: Save
ja: 保存

en: Email history
ja: Eメール履歴

en: Date sent
ja: 送信日時

en: No emails found
ja: メールはありません。

en: Thanks for using our site!
ja: 当サイトのご利用ありがとうございます。

en: The %(name)s team
ja:  %(name)s スタッフ一同

en: You're receiving this email because your email address has been changed to <strong>%(email)s</strong>.
ja: メールアドレスが <strong>%(email)s</strong> に変更されたためこのメールが送信されました。

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately and correct your email address:
ja: メールアドレスを変更したのがあなたではない場合には、すぐにパスワードをリセットしてメールアドレスを修正してください。

en: If it was you who changed the email address, you can ignore this email.
ja: メールアドレスを変更したのがあなたの場合には、このメールを無視して構いません。

en: You're receiving this email because your email address has been changed to %(email)s.
ja: メールアドレスが %(email)s に変更されたためこのメールが送信されました。

en: Your email address has changed at %(site_name)s.
ja: メールアドレスが %(site_name)s に変更されました

en: Hello,
ja: こんにちは。

en: We are pleased to confirm your order %(order_number)s has been received and
            will be processed shortly.
ja: ご注文 %(order_number)s を頂きましたので、まもなく処理されることをお知らせいたします。

en: Your order contains:
ja: ご注文内容:

en: Basket total:
ja: カート合計:

en: Shipping:
ja: 配送料金:

en: Order Total:
ja: 注文合計:

en: Shipping address:
ja: 配送先住所:

en: Hello,
    
    We are pleased to confirm your order %(order_number)s has been received and
    will be processed shortly.
ja: こんにちは。
    
    ご注文 %(order_number)s を頂きましたので、まもなく処理されることをお知らせいたします。

en: quantity:
ja: 数量:

en: price:
ja: 金額:

en: The team
ja: 担当スタッフ

en: Confirmation of order %(number)s
ja: 注文 %(number)s の確認

en: You're receiving this e-mail because your password has been changed at %(name)s.
ja: %(name)s でパスワードが変更されたためこのメールが送信されました。

en: If it wasn't you who changed it, please reset your password immediately:
ja: パスワードを変更したのがあなたでない場合は、すぐにパスワードをリセットしてください:

en: Otherwise, you can ignore this email.
ja: それ以外の場合はこのメールを無視できます。

en: 
    You're receiving this email because your password has been changed at %(name)s.
ja: 
    %(name)s でパスワードが変更されたためこのメールが送信されました。

en: Your password changed at %(site_name)s.
ja: %(site_name)s でパスワードが変更されました。

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset for your user account at %(name)s.
ja: %(name)s のユーザーアカウントのパスワードリセットが要求されたため、このメールが送信されました。

en: Please go to the following page and choose a new password:
ja: 次のページに移動して、新しいパスワードを設定してください:

en: Resetting your password at %(site_name)s.
ja: %(site_name)s でのパスワードリセット

en: Dear %(name)s,
ja: %(name)s 様

en: 
                    Beware that the amount of items in stock is limited. Be quick or someone might get there first.
ja: 
    在庫品の数には限りがありますのでご注意ください。 すぐに購入されることをおすすめします。

en: 
                With this email we have disabled your alert automatically and you will not
                receive any further email regarding this product.
ja: 
    このメールの送信により商品入荷のお知らせは自動的に無効となりました。この商品に関してこれ今後お知らせメールは送信されません。

en: 
    Beware that the amount of items in stock is limited. Be quick or someone might get there first.
ja: 
    在庫品の数には限りがありますのでご注意ください。 すぐに購入されることをおすすめします。

en: 
    With this email we have disabled your alert automatically and you will not
    receive any further email regarding this product.
    
    Thanks for your interest,
    The %(site_name)s Team
ja: 
    このメールの送信により商品入荷のお知らせは自動的に無効となりました。この商品に関してこれ今後お知らせメールは送信されません。
    
    ご利用ありがとうございます。
    %(site_name)s 担当スタッフ

en: Confirmation required for stock alert
ja: 商品入荷のお知らせの登録確認

en: %(title)s is back in stock
ja: 「%(title)s」が入荷しました。

en: Thank you for registering.
ja: ご登録ありがとうございます。

en: Notifications inbox
ja: 受信

en: Sender
ja: 送信者

en: Return to notifications inbox
ja: 受信一覧に戻る

[ctx: noun]
en: Archive
ja: アーカイブ

en: View
ja: 表示

[ctx: verb]
en: Archive
ja: アーカイブ

en: With selected items:
ja: 選択中のお知らせを:

en: Archiving...
ja: アーカイブ処理中...

en: Deleting...
ja: 削除中…

en: There are no notifications to display.
ja: 表示するお知らせはありません。

en: Address book
ja: アドレス帳

en: Default shipping address
ja: 既定の配送先住所

en: Default billing address
ja: 既定の請求先住所

en: Edit
ja: 編集

en: Set as default shipping address
ja: 既定の配送先住所に指定する

en: Set as default billing address
ja: 既定の請求先住所に指定する

en: There are no addresses in your address book.
ja: アドレス帳に住所がありません。

en: You do not have any active alerts for out-of-stock products.
ja: 商品入荷のお知らせは設定されていません。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: 
    <a href="%(url)s">%(title)s</a> is back in stock
ja: 
    「<a href="%(url)s">%(title)s</a> 」が入荷しました。

en: 
    %(title)s is back in stock
ja: 
    「%(title)s」が入荷しました。

en: Order #%(number)s
ja: 注文番号: %(number)s

en: Contact number
ja: 連絡先電話番号

en: Notes
ja: メモ

en: Line price excl. tax
ja: 税抜金額

en: Line price incl. tax
ja: 税込金額

en: Basket total (inc. tax)
ja: カート合計 (税込)

en: Account
ja: アカウント

en: Products you recently viewed
ja: 最近チェックした商品

en: Login or register
ja: ログインする　または　新規アカウント登録する

en: Log In
ja: ログイン

en: I've forgotten my password
ja: パスワードを忘れました

en: Logging in...
ja: ログイン処理中...

en: Register
ja: 新規アカウント登録

en: Registering...
ja: 新規アカウント登録処理中...

en: Order history
ja: 注文履歴

[ctx: Buy again]
en: Re-ordering...
ja: 再注文処理中...

[ctx: Buy again]
en: Re-order
ja: 再注文

en: Not available anymore
ja: この商品はご利用できなくなりました。

en: Basket total (excl. discounts)
ja: カート合計 (値引き前)

en: Basket total (inc. discounts)
ja: カート合計 (値引き後)

en: Shipping total (excl. discounts)
ja: 配送料金合計 (値引き前)

en: Shipping total (inc. discounts)
ja:  配送料金合計 (値引き後)

en: Shipping total
ja: 配送料金合計

[ctx: Buy again]
en: Re-order all items
ja: 全商品を再注文

en: Contact Number
ja: ご連絡先電話番号

en: Shipping Notes
ja: 配送メモ一覧

en: Filter
ja: 絞り込み

en: Filtering...
ja: 絞り込み処理中...

en: Filter results
ja: 絞込結果

en: Reset
ja: リセット

en: Total inc tax
ja: 税込合計金額

en: No orders match your search.
ja: 検索に一致する注文は見つかりませんでした。

en: You haven't placed any orders.
ja: あなたは注文をされていません。

en: Change password
ja: パスワード変更

en: Edit profile
ja: プロフィール編集

en: Please confirm your password to delete your profile.
ja: プロフィールを削除するためにパスワードの確認を行います。

en: Warning
ja: ご注意ください

en: 
                    This will delete all information about you from the site.  Deleting your profile cannot be
                    undone.
ja: 
    この操作により本サイトからあなたに関するすべての情報が削除されます。 一度プロフィールを削除すると元に戻すことはできません。

en: Delete?
ja: 削除する

en: 
                    Are you sure you want to delete %(name)s?
ja: 
                    「%(name)s」を削除してもよろしいですか？

en: Remove product
ja: 商品削除

en: 
                    Are you sure you want to delete %(product_name)s from wish list %(wishlist_name)s?
ja: 
    ほしい物リスト「%(wishlist_name)s」から %(product_name)s を本当に削除してもよろしいですか？

en: Action
ja: 操作

en: View product
ja: 商品を確認

en: 
                                                                Move to '%(name)s' wish list
ja: 
                                                                ほしい物リスト「%(name)s」に移動

en: Update quantities
ja: 数量を更新

en: Your wish list is empty.
ja: このほしい物リストには何も登録されていません。

en: Create
ja: 新規作成

en: What should your new wish list be called?
ja: 新しい欲しい物リストに名前をつけてください。

en: 
                        After your wishlist is created, <strong>%(title)s</strong> will be added.
ja: 
                        このリストが作成されると自動的に「<strong>%(title)s</strong>」が追加されます。

en: Number of products
ja: 商品数

en: Wish list settings
ja: ほしい物リスト設定

en: You don't have any wish lists yet.
ja: あなたはまだほしい物リストを作っていません。

en: Create Attribute Option Group
ja: 新規属性オプショングループ作成

en: Attribute Option Group
ja: 属性オプショングループ

en: Delete Attribute Option Group?
ja: 属性オプショングループの削除確認

en: Please make sure all Product Attributes are assigned to another Attribute Option Group before deletion.
ja: 削除を行う前に、すべての商品属性が別の属性オプショングループに割り当てられていることを確認してください。

en: Delete Attribute Option Group
ja: 属性オプショングループの削除確認

en: Delete Attribute Option Group <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
ja: 属性オプショングループ「 <strong>%(name)s</strong> 」を削除します - 本当によろしいですか？

en: Sections
ja: 分類

en: Attribute Option Group details
ja: 属性オプショングループ詳細

en: Attribute Options
ja: 属性オプション

en: Attribute Option Groups
ja: 属性オプショングループ一覧

en: Create new Attribute Option Group
ja: 新規属性オプショングループ作成

en: No Attribute Option Groups found.
ja: 属性オプショングループは見つかりませんでした。

en: Edit Attribute Option Group
ja: 属性オプショングループ編集

en: Delete category?
ja: カテゴリ削除の確認

en: Delete category
ja: カテゴリ削除の確認

en: 
                <p>Delete category <strong>%(name)s</strong> - are you sure?</p>
ja: 
                <p>カテゴリ「<strong>%(name)s</strong>」を削除します - 本当によろしいですか？</p>

en: Save and continue editing
ja: 保存して編集を続ける

en: View on site
ja: サイトで確認

en: Create new category
ja: 新規カテゴリ作成

en: You are editing:
ja: 編集対象:

en: There are no categories.
ja: カテゴリはありません。

en: Edit category
ja: カテゴリ編集

en: Add child category
ja: 子カテゴリ追加

en: Edit children
ja: 子カテゴリ編集

en: 
                        Created product variant '%(name)s'.
ja: 
                       バリエーション「%(name)s」を作成しました。

en: 
                        Created variant of '%(parent_name)s'.
ja: 
    「%(parent_name)s」のバリエーションを作成しました。

en: 
                        Updated product variant '%(name)s'.
ja: 
                        「%(name)s」の商品情報を更新しました。

en: 
                        Updated a variant of '%(parent_name)s'.
ja: 
    「%(parent_name)s」のバリエーションを更新しました。

en: 
                    Created product '%(name)s'.
ja: 
                    商品「%(name)s」を作成しました。

en: 
                    Updated product '%(name)s'.
ja: 
                    「%(name)s」の商品情報を更新しました。

en: Edit again
ja: 再編集

en: View it on the site
ja: サイトで確認

en: Create Option
ja: 商品オプション作成

en: Delete Option?
ja: 商品オプション削除の確認

en: Please make sure option is not assigned to Products or Product Classes before deletion.
ja: 削除を行う前に、商品オプションが商品や商品クラスに割り当てられていないことを確認してください。

en: Delete Option
ja: 商品オプションの削除

en: Delete Option <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
ja: 商品オプション「 <strong>%(name)s</strong> 」を削除します - 本当によろしいですか？

en: Option details
ja: 商品オプション詳細

en: Create new Option
ja: 新規商品オプション作成

en: No Option found.
ja: 商品オプションは見つかりませんでした。

en: Edit Option
ja: 商品オプション編集

en: Delete product type?
ja: 商品タイプ削除確認

en: Please make sure all products are assigned to another type before deletion.
ja: 削除を行う前に全ての商品が別のタイプに割り当てられていることを確認してください。

en: Delete product type
ja: 商品タイプの削除確認

en: Delete product type <strong>%(name)s</strong> - are you sure?
ja: 商品タイプ「<strong>%(name)s</strong>」を削除します - 本当によろしいですか？

en: Create product type
ja: 新規商品タイプ作成

en: Product Class details
ja: 商品クラス詳細

en: Create new product type
ja: 新規商品タイプ作成

en: Product types
ja: 商品タイプ一覧

en: Requires shipping
ja: 要配送

en: Track stock?
ja: 要在庫追跡

en: Edit product type
ja: 商品タイプ編集

en: There are no product types.
ja: 商品タイプはありません。

en: 
                        Delete product variant <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
ja: 
                        バリエーション「 <strong>%(title)s</strong> 」を削除します - 本当によろしいですか？

en: 
                        Delete product <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
ja: 
                        商品「<strong>%(title)s</strong>」を削除します - 本当によろしいですか？

en: This will also delete the following child products:
ja: この削除により次の子商品も削除されます:

en: Create new product
ja: 新商品追加

en: New Product
ja: 選択

en: Search Products
ja: 商品検索

en: Searching...
ja: 検索処理中...

en: 
                                You are currently editing a product variant of
                                <a href="%(parent_url)s">%(title)s</a>.
ja: 
    「<a href="%(parent_url)s">%(title)s</a>」のバリエーションを編集中です。

en: Product details
ja: 商品詳細

en: Images
ja: 商品画像

en: Stock and pricing
ja: 在庫と価格

en: Upselling
ja: アップセリング

en: Product Type:
ja: 商品タイプ:

en: Upload, change or remove images
ja: 商品画像のアップロード、変更、削除

en: Drag images to re-order them. Space for additional images will appear when images are added.
ja: 画像をドラッグして並べ替えます。 画像を追加すると追加画像用の空欄が表示されます。

en: Num in stock
ja: 在庫数

en: Num allocated
ja: 割当数

en: Low stock threshold
ja: 品切れしきい値

en: Add variant
ja: バリエーションの追加

en: This product does not have any variants.
ja: この商品にバリエーションはありません。

en: One can't add variants to this product at this point.
ja: 現時点ではこの商品にバリエーションを追加することができません。

en: Please save the product before trying to add variants.
ja: バリエーションを追加する前に商品情報を保存してください。

en: This is likely because this product still has stock records.
ja: この商品にはまだ在庫記録があります。

en: Save and add another variant
ja: 保存と別のバリエーションの追加

en: All
ja: 全て

en: Current available stock
ja: 現在販売可能な在庫数

en: Date alert raised
ja: アラート発生日

en: No stock alerts found.
ja: 現在品切れアラートはありません

en: Preview
ja: メールのプレビュー

en: Edit email
ja: メール編集

en: Email content
ja: メール内容

en: These fields are rendered using Django's template system.
ja: これらの項目はDjangoのテンプレートシステムを使用して生成されます。

en: You can use the following variables:
ja: 次の変数が利用できます:

en: The full name of the user (if they have one)
ja: 顧客のフルネーム（登録されている場合）

en: The user's email address
ja: 顧客のメールアドレス

en: The name of the site (eg example.com)
ja: ECサイトの名前（例 example.com）

en: View a preview of this email using order:
ja: 注文を使用してこのメールのプレビューを表示:

en: View preview
ja: プレビューを表示

en: or send a preview to:
ja: またはプレビューを次に送信:

en: Sending...
ja: 送信処理中...

en: Send preview email
ja: プレビューメール送信

en: Body text
ja: 本文

en: There are no defined emails to edit.
ja: 編集可能な定義済みメールはありません。

en: Your Store Statistics
ja: あなたの店舗の統計情報

en: Total Orders
ja: 合計注文数

en: New Customers
ja: 新規顧客数

en: Total Customers
ja: 合計顧客数

en: Total Products
ja: 合計商品数

en: Latest Orders (last 24 hours)
ja: 最新の注文（過去24時間）

en: Orders - Last 24 Hours
ja: 注文一覧 - 過去24時間

en: Total orders
ja: 合計注文数

en: Total lines
ja: 合計品目数

en: Total revenue
ja: 合計売上金額

en: Average order costs
ja: 平均注文金額

en: Manage
ja: 管理

en: Orders - All Time
ja: 注文 - 常時

en: Total <em>open</em> baskets
ja: 合計 <em>買い物中</em> カート数

en: Total customers
ja: 合計顧客数

en: New customers
ja: 新規顧客数

en: View Stock Alerts
ja: 品切れアラート一覧を表示

en: Catalogue and stock
ja: 商品と在庫

en: Total products
ja: 合計商品数

en: <em>Open</em> stock alerts
ja: <em>未解決</em> 品切れアラート

en: <em>Closed</em> stock alerts
ja: <em>解決済</em> 品切れアラート

en: Offers, vouchers
ja: セール、クーポン

en: Active <em>Vouchers</em>
ja: 実施中 <em>クーポン</em>

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Return to site
ja: サイトに戻る

en: Log out
ja: ログアウト

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields may be case-sensitive.
ja: 正しいユーザー名とパスワードを入力してください。 大文字と小文字は区別されることがあります。

en: Login
ja: ログイン

en: Build a new incentive
ja: 新規特典の作成

en: 
            Ranges can be created and edited from within the <a href="%(range_list_url)s" target="_blank">range dashboard</a>.
ja: 
            商品グループは<a href="%(range_list_url)s" target="_blank">商品グループダッシュボード</a> から作成や編集が可能です。

en: ...or choose a pre-defined one
ja: ...または以前に作成されたものを選択する

en: Continue to step 3
ja: 手続き3へ進む

en: Build a new condition
ja: 新規条件の作成

en: Continue to step 4
ja: 手続き4へ進む

en: Continue to step 2
ja: 手続き2へ進む

en: Delete offer
ja: セール削除

en: Are you sure you want to delete this offer?
ja: このセールを本当に削除してもよろしいですか？

en: 
            %(name)s | Offers
ja: 
            %(name)s | セール

en: Reinstating...
ja: 再開処理中...

en: Reinstate offer
ja: セール再開

en: Suspending...
ja: 中断処理中...

en: Suspend offer
ja: セール一時中断

en: Offer currently available
ja: セール実施中

en: Offer not available due to restrictions!
ja: 制限により現在このセールは利用できません。

en: Total cost:
ja: 合計金額:

en: Number of orders:
ja: 注文件数:

en: Number of uses:
ja: 利用回数:

en: Date created:
ja: 登録日:

en: Offer details
ja: セール詳細

en: Inactive
ja: 無効

en: Export to CSV
ja: CSVファイルに出力

en: Orders that used this offer
ja: このセールでの注文

en: Create new offer
ja: 新規セールの作成

en: Advanced Search
ja: 詳細検索

en: Is available?
ja: 有効

en: Uses
ja: 購入者

en: Browse
ja: ページ表示

en: Stats
ja: 状態

en: No offers found.
ja: セールはありません。

en: Steps
ja: 手順

en: 2. Incentive
ja: 2. 値引き

en: 3. Condition
ja: 3. セール対象

en: 4. Restrictions
ja: 4. 制限事項

en: Save this offer
ja: セール情報保存

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Offer summary
ja: セール概要

en: 
            Order %(number)s - Line #%(id)s
ja: 
            注文 %(number)s - 品目 #%(id)s

en: Line #%(id)s
ja: 品目 #%(id)s

en: Order #%(number)s - Line #%(id)s
ja: 注文 #%(number)s - 品目 #%(id)s

en: Product Options
ja: 商品オプション

en: Partner details
ja: 取引業者詳細

en: Shipping details
ja: 配送詳細

en: Partner reference number
ja: 取引業者参照番号

en: Partner notes
ja: 取引業者メモ

en: Shipping status
ja: 配送状況

en: State
ja: 状態

en: No shipping events have occurred.
ja: 配送作業は発生していません。

en: Shipping events
ja: 配送作業一覧

en: Payment events
ja: 支払い作業一覧

en: No payment events have occurred.
ja: 支払い作業は発生していません。

en: Order %(number)s
ja: 注文 %(number)s

en: Customer Information
ja: 顧客情報

en: Customer checked out as a guest.
ja: 顧客はゲストとして購入しました。

en: Customer has deleted their account.
ja: 顧客はアカウントを削除しています。

en: Order information
ja: 注文情報

en: Order Total
ja: 合計注文金額

en: Time of purchase
ja: 決済時刻

en: Order Details
ja: 注文詳細

en: Discounts
ja: 値引き

en: Items ordered
ja: 注文商品一覧

en: Line ID
ja: 品目ID

en: Supplier
ja: 仕入先業者

en: Supplier SKU
ja: 仕入SKU

en: Price excl tax (before discounts)
ja: 税抜価格 (値引き前)

en: Price inc tax (before discounts)
ja: 税込価格 (値引き前)

en: With selected lines
ja: 品目を選択

en: Change line status to
ja: 品目状態を変更

en: choose new status
ja: 状態を選択

en: Create shipping event
ja: 配送作業を登録

en: choose event type
ja: 作業タイプを選択

en: with reference
ja: 参照情報

en: Create payment event
ja: 支払い作業を登録

en: with amount
ja: 必要な金額

en: Go!
ja: 実行

en: Change order status
ja: 注文ステータスの変更

en: Change status
ja: ステータス変更

en: This order can't have its status changed.
ja: この注文のステータスを変更することはできません。

en: Status Changes
ja: 状態の変更

en: From
ja: 変更前

en: To
ja: 変更後

en: No status changes.
ja: 変更された状態はありません。

en: 
                                                                    %(title)s (quantity %(event_qty)s/%(total_qty)s)
ja: 
                                                                    %(title)s (数量 %(event_qty)s/%(total_qty)s)

en: No shipping events.
ja: 配送作業はありません。

en: Product:
ja: 商品:

en: quantity
ja: 数量

en: No payment events.
ja: 支払い作業はありません。

en: Method name
ja: 配送方法名

en: Method code
ja: 配送方法コード

en: Charge (incl tax)
ja: 配送料 (税込)

en: Charge (excl tax)
ja: 配送料 (税抜)

en: Payment sources
ja: 決済方法

en: Allocation
ja: 割り当て額

en: Amount debited
ja: 引き落とし額

en: Amount refunded
ja: 払い戻し額

en: No payment sources found for this order.
ja: この注文には決済方法が指定されていません。

en: No discounts were applied to this order.
ja: この注文には割引が適用されていません。

en: Admin
ja: 管理者

en: No notes available.
ja: メモはありません。

en: Save note
ja: メモを保存

en: Notes are only editable for 5 minutes after being saved.
ja: メモは保存されてから5分間しか編集できません。

en: Order Search Results
ja: 検索結果の注文

en: All Orders
ja: 全注文

en: Download selected orders as a CSV
ja: 選択した注文内容をCSVファイルにしてダウンロードする

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Changing...
ja: 変更処理中...

en: No orders found.
ja: 注文は見つかりませんでした。

en: Edit shipping address
ja: 配送先住所編集

en: Edit shipping address for order %(order.number)s
ja: 注文 %(order.number)s の配送先住所変更

en: Update address
ja: 住所更新

en: Order statistics
ja: 注文統計情報

en: Filter result
ja: 絞り込み

en: Summary
ja: 概要

en: Order status breakdown
ja: 注文状況内訳

en: Delete page '%(title)s'?
ja: ページ「%(title)s」を削除してもよろしいですか？

en: Delete page
ja: ページ削除

en: Delete page <strong>%(title)s</strong> - are you sure?
ja: ページ「<strong>%(title)s</strong>」を削除します - 本当によろしいですか？

en: Create new page
ja: 新規ページ作成

en: No pages found.
ja: ページはありません。

en: 
            Page <strong>%(title)s</strong> saved!
ja: 
            ページ <strong>%(title)s</strong> を保存しました。

en: Close
ja: 閉じる

en: Oops! We found some errors
ja: 申し訳ございません。何らかのエラーが発生しました。

en: please check the error messages below and try again
ja: 以下のエラーメッセージを確認して、もう一度お試しください。

en: previous
ja: 前へ

en: next
ja: 次へ

[ctx: Change the sequence order]
en: Re-order
ja: 並べ替え

en: 
    User %(user_name)s was unlinked from %(partner_name)s.
ja: 
     %(partner_name)s からユーザー %(user_name)s の関連付けを解除しました。

en: Undo
ja: やり直し

en: Delete partner
ja: 取引業者の登録削除

en: Are you sure you want to delete this partner?
ja: この取引業者を削除しても良いですか？

en: Edit the user's details
ja: ユーザーの詳細を編集する

en: No users associated.
ja: 関連付けられているユーザーはいません。

en: No address associated.
ja: 関連付けられている住所はありません。

en: Manage partner and users
ja: 取引業者とユーザーの管理

en: Link an existing user
ja: 既存のユーザーをリンクする

en: Link a new user
ja: 新しいユーザーをリンクする

en: No partners found.
ja: 条件に一致する取引業者はありません。

en: Unlinking...
ja: 関連付け解除中...

en: Unlink user
ja: ユーザー関連付けの解除

en: No users linked.
ja: リンクされているユーザーはいません。

en: Link a user
ja: ユーザーをリンクする

en: Manage users
ja: ユーザーの管理

en: Update details
ja: 詳細を更新

en: A partial email address can be entered (eg '@example.com') to match multiple addresses.
ja: 複数のアドレスに一致するようにメールアドレスの一部だけを指定することができます。（例：'@example.com'）

en: 
                                                    User is already linked to %(name)s.
ja: 
                                                    ユーザーはすでに %(name)s にリンクされています。

en: Linking...
ja: 関連付け中...

en: Link user
ja: ユーザーの関連付け

en: No users found.
ja: 条件に一致するユーザーはありません。

en: 
        <p>File <strong>%(filename)s</strong> processed.</p>
ja: 
        <p>ファイル <strong>%(filename)s</strong> のアップロードが処理されました。</p>

en: 
                    <strong>%(n)s</strong> product added
                 | 
                    <strong>%(n)s</strong> products added
ja[0]: 
                    <strong>%(n)s</strong> 個の商品を追加

en: 
                    There was <strong>%(n)s</strong> duplicate product in the file
                 | 
                    There were <strong>%(n)s</strong> duplicate products in the file
ja[0]: 
                    ファイルに <strong>%(n)s</strong> 個の重複する商品がありました

en: 
                    There was <strong>%(n)s</strong> product in the file that couldn't be found in the catalogue
                 | 
                    There were <strong>%(n)s</strong> products in the file that couldn't be found in the catalogue
ja[0]: 
                    ファイルに登録されていない <strong>%(n)s</strong> 個の商品がありました

en: Edit range metadata
ja: 商品グループメタ情報編集

en: Return to ranges homepage
ja: 商品グループページに戻る

en: 
    <p>Range <strong>%(name)s</strong> saved.</p>
ja: 
    <p>商品グループ <strong>%(name)s</strong> を保存しました。</p>

en: Edit included products
ja: 登録商品の編集

en: Delete range '%(name)s'?
ja: 商品グループ「%(name)s」の削除確認

en: Are you sure you want to delete this range?
ja: この商品グループを削除してもよろしいですか？

en: Create new range
ja: 新規商品グループ作成

en: Save and edit products
ja: 保存して登録商品を編集

en: Num products
ja: 商品数

en: Edit products
ja: 登録商品を編集

en: No ranges found.
ja: 商品グループは見つかりません。

en: Products in range '%(name)s'
ja: 「%(name)s」の商品一覧

en: products
ja: 商品一覧

en: This range contains all products. To add products manually, please unselect the 'Includes All Products' option on the edit range page.
ja: この商品グループにはすべての製品が含まれています。 手動で商品を追加するには商品グループページの「すべての商品を含める」オプションをオフにしてください。

en: Add products
ja: 商品の追加

en: Running...
ja: 処理中...

en: Upload history
ja: アップロード履歴

en: Filename
ja: ファイル名

en: New products
ja: 新商品数

en: Duplicate products
ja:  重複商品数

en: Unknown products
ja: 未登録商品数

en: Date uploaded
ja: アップロード日

en: Products in range
ja: この商品グループの商品

en: Remove selected products
ja: 選択した商品を削除

en: Is product discountable?
ja: 値引き可能な商品

en: Products in Range
ja: この商品グループの商品

en: Edit range
ja: 商品グループ編集

en: return to range list
ja: 商品グループ一覧に戻る

en: Reporting Dashboard
ja: レポート

en: Reporting dashboard
ja: レポート

en: Generate report
ja: レポートの作成

en: No results found.
ja: 対象となる情報はありません。

en: No vouchers were used in this period
ja: この期間に使用されたクーポンはありません。

en: Delete review '%(title)s'?
ja: レビュー「%(title)s」の削除確認

en: Delete review "%(title)s"?
ja: レビュー「%(title)s」の削除確認

en: Review
ja: レビュー

en: Review Search
ja: レビュー検索

en: Update status of selected reviews
ja: 選択したレビューのステータスを更新する

[ctx: Review title]
en: Title
ja: レビュータイトル

en: [Product deleted]
ja: [削除済み商品]

en: No reviews found.
ja: レビューはありません。

en: Update review
ja: レビュー更新

en: Review #%(review.id)s
ja: レビュー #%(review.id)s

en: Review #%(review_id)s
ja: レビュー #%(review_id)s

en: Review information
ja: レビュー情報

en: 
        <p>A weight band has been added to the <strong>%(name)s</strong> shipping method.</p>
ja: 
        <p><strong>%(name)s</strong> の配送方法に重量帯が追加されました。</p>

en: 
        <p>Weight band deleted from the <strong>%(name)s</strong> shipping method
ja: 
        <p><strong>%(name)s</strong> の配送方法から重量帯が削除されました。

en: Weight band updated
ja: 重量帯が更新されました。

en: 
    <p>A shipping method <strong>%(name)s</strong> has been created.</p>
ja: 
    <p>配送方法 <strong>%(name)s</strong> が作成されました。</p>

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been deleted.</p>
ja: 
        <p>配送方法 <strong>%(name)s</strong> が削除されました。</p>

en: 
        <p>The <strong>%(name)s</strong> shipping method has been updated.</p>
ja: 
        <p>配送方法 <strong>%(name)s</strong> が更新されました。</p>

en: Delete weight band?
ja: 重量帯の削除確認

en: Shipping methods
ja: 配送方法

en: Weight range (kg)
ja: 重量帯（kg）

en: Are you sure you want to delete this weight band method?
ja: この重量帯を削除してもよろしいですか？

en: Edit weight band
ja: 重量帯編集

en: Delete shipping method '%(name)s'?
ja: 配送方法「%(name)s」の削除確認

en: Are you sure you want to delete this shipping method?
ja: この配送方法を削除してもよろしいですか？

en: Applies to countries
ja: 国に適用

en: Default product weight (kg)
ja: 既定の商品重量 (kg)

en: Edit shipping method
ja: 配送方法編集

en: Delete shipping method
ja: 配送方法削除

en: Weight bands
ja: 重量帯

en: No weight bands have been added yet.
ja: 登録されている重量帯はありません。

en: Add a new weight band
ja: 新規重量帯の追加

en: Add weight band
ja: 重量帯追加

en: Create a new shipping method
ja: 新規配送方法の追加

en: Create new shipping charge
ja: 新規配送料作成

en: Number of weight bands
ja: 重量帯数

en: Default weight (kg)
ja: 既定の重量（kg）

en: No shipping methods found.
ja: 配送方法は見つかりませんでした。

en: Alert #%(id)s
ja: お知らせ #%(id)s

en: Delete alert #%(id)s?
ja: お知らせ #%(id)s の削除確認

en: Product alert #%(id)s
ja: 商品入荷のお知らせ #%(id)s

en: Are you sure that you want to delete this alert?
ja: このお知らせを削除しても良いですか？

en: Search product alerts
ja: 商品入荷のお知らせの検索

en: reset
ja: リセット

en: Date alert sent
ja: お知らせ通知日

en: (Anonymous)
ja: (匿名)

en: No alerts found.
ja: お知らせは見つかりませんでした。

en: Update alert #%(id)s
ja: お知らせ #%(id)s の更新

en: General
ja: 基本情報

en: Yes,No
ja: はい,いいえ

en: Superuser
ja: 管理者

en: True,False
ja: はい,いいえ

en: Staff
ja: スタッフ

en: Last login
ja: 前回のログイン日時

en: Date joined
ja: 登録日

en: Products viewed
ja: 商品閲覧回数

en: Number of orders
ja: 注文回数

en: Number of ordered items
ja: 注文商品数

en: Reviews written
ja: レビュー投稿数

en: Send password reset email
ja: パスワードの再設定メールを送信

en: Order Number
ja: 注文番号

en: Total value
ja: 合計金額

en: This customer has not placed any orders yet.
ja: この顧客はまだ注文をしていません。

en: This customer has not saved any addresses.
ja: この顧客はまだ住所を設定していません。

en: Product ID
ja: 商品ID

en: This customer has not written any reviews yet.
ja: この顧客にはまだレビューの投稿がありません。

en: No customers found.
ja: 条件に一致するユーザーは見つかりませんでした。

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: With selected customers:
ja: 選択された顧客を

en: Make active
ja: 有効にする

en: Make inactive
ja: 無効にする

en: Voucher set
ja: 限定クーポン

en: Start
ja: 有効期限 開始日時

en: End
ja: 有効期限 終了日時

en: Created
ja: 作成日

en: Delete voucher '%(name)s'?
ja: クーポン「%(name)s」を削除しても良いですか？

en: Voucher details
ja: クーポン詳細

en: Number of basket additions
ja: カート追加数

en: Recent orders
ja: 最近の注文

en: No orders have been placed that use this voucher.
ja: このクーポンを使用した注文はありません。

en: Edit voucher
ja: クーポン編集

en: Create new voucher
ja: 新規クーポン作成

en: Num baskets
ja: カート追加数

en: Num orders
ja: 注文数

en: No vouchers found.
ja: クーポンはありません。

en: Download CSV
ja: CSVファイルのダウンロード

en: Create new voucher set
ja: 新規限定クーポン作成

en: Num
ja: 発行数

en: Popup closing...
ja: ポップアップを閉じています...

en: Add another %(model)s
ja: 別の %(model)s を追加

en: Add
ja: 追加

en: Change selected %(model)s
ja: 選択された %(model)s を変更

en: Delete selected %(model)s
ja: 選択された %(model)s を削除

en: Sorry!
ja: 申し訳ございません。

en: Return to previous page
ja: 前のページに戻る

en: Go to homepage
ja: ホームページに移動

en: thumbnail
ja: サムネイル画像

en: Unrecognized image type!
ja: 対応していない種類の画像です！

en: Upload Image
ja: 画像のアップロード

en: This page is only available to users who aren't logged in.
ja: このページはログインしていないユーザーだけに表示されています。

en:  This offer is no longer available.
ja: このセールはご利用いただけなくなりました。

en: What you need to do
ja: やるべきこと

en: There are no site offers at the moment.
ja: 現在実施中のセールはありません。

en: Browse products in offer
ja: セール中の商品を確認

en: Shipping charge (before discounts)
ja: 配送料 (値引き前)

en: Shipping charge (after discounts)
ja: 配送料 (値引き後)

en: Shipping charge
ja: 配送料

en: Order tax
ja: 税

en: Logout
ja: ログアウト

en: Browse store
ja: 店舗を表示

en: Password reset complete
ja: パスワードの変更が完了しました。

en: Password reset
ja: パスワードのリセット

en: Complete
ja: 完了

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
ja: あなたのパスワードは設定されています。 今すぐログインしてください。

en: Log in
ja: ログイン

en: Enter a new password
ja: 新しいパスワードを入力してください。

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
ja: 正しいパスワードが入力されたことを確認するために、新しいパスワードを2箇所に入力してください。

en: Change my password
ja: パスワードを変更

en: Password reset unsuccessful
ja: パスワードのリセットに失敗しました。

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
ja: おそらく既に使用されているために、パスワードをリセットするためのリンクが無効です。 もう一度パスワードのリセットを行ってください。

en: Password reset email sent
ja: パスワードリセットメールを送信しました。

en: Email sent
ja: メールの送信しました

en: 
            We've e-mailed you instructions for resetting your password. You should be receiving it shortly.
ja: 
           パスワードの再設定手順メールを送信しましたので、まもなくお手元に届くはずです。

en: 
            If you don't receive an email, please make sure you've entered the address you registered with, and check
            your spam folder.
ja: 
    もしメールが届いていない場合には、登録したメールアドレスの迷惑メールフォルダーを確認してください。

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
ja: パスワードをお忘れですか？ 新しいパスワードの設定手順をメールで送りますので、下記にあなたの登録済みメールアドレスを入力してください。

en: Send reset email
ja: リセットメール送信

en: Refine your search
ja: 検索の絞り込み

en: 
            Products matching "%(q)s"
ja: 
    「%(q)s」に一致する商品

en: 
                        Found <strong>%(num_results)s</strong> results, showing <strong>%(start)s</strong> to <strong>%(end)s</strong>.
ja: 
                      <strong>%(start)s</strong> から <strong>%(end)s</strong> までに %(num_results)s 件が見つかりました,。

en: 
                        Found <strong>%(num_results)s</strong> result.
                     | 
                        Found <strong>%(num_results)s</strong> results.
ja[0]: 
    <strong>%(num_results)s</strong> 件見つかりました。

en: Found <strong>0</strong> results.
ja: 検索結果は<strong>0</strong> 件でした。

en: 
                            Did you mean <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">"%(suggestion)s"</a>?
ja: 
                        <a href="%(search_url)s?q=%(suggestion)s">「%(suggestion)s」</a>ではありませんか？

en: Back to search results
ja: 検索結果に戻る

en: You need to select some %ss
ja: いずれかの%ssを選択する必要があります。
